Co se hodí vědět o paušální dani

Blog / Dála Musil – 10. prosince 2021

Paušální daň je nejnovější způsob danění podnikání, který v ČR odstartoval 1. ledna 2021 a blíží se tak ke svému prvnímu výročí. Pokud o ní pro rok 2022 uvažujete, mohlo by se vám hodit jednoduché vysvětlení - o co vlastně jde, jaké jsou výhody a nevýhody anebo co vás může jako mě nepříjemně překvapit.

Výdaje procentem a daňová evidence

Pokud podnikáte na volné noze jako já, pak je pravděpodobné, že uplatňujete v daňovém přiznání výdaje tzv. paušálem (procentem z příjmu - 40, 60 nebo 80 %). To znamená, že si na jaře sečtěte tržby za loňský rok, odečtete výdaje (u většiny to bude nejspíš 60 %) a získáte tzv. daňový základ. Z něj pak spočítáte daň, kterou musíte odvést finančnímu úřadu, a vycházíte z něj také při podání přehledů zdravotní pojišťovně (kvůli zdravotnímu pojištění) a České správě sociálního zabezpečení (kvůli sociálnímu pojištění, kde vám obvykle o něco nejspíš zvednou zálohy na další rok).

Alternativně je také možné vést daňovou evidenci a uplatňovat výdaje skutečné, což se týká zejména těch, kteří něco často nakupují a prodávají, takže jejich výdaje jsou vyšší než zmiňovaná procenta. Většina freelancerů však nepotřebuje řešit z pracovního pohledu během roku příliš velké výdaje a tak daní procentem z příjmu, které je samozřejmě i jednodušší. Třetím typem se letos stala paušální daň (pozor na názvosloví, paušální daň a výdaje paušálem jsou dvě rozdílné věci).

Paušální daň a její výhody

Nový způsob zdanění má pro část podnikatelů velmi dobré výhody a můžou díky němu ročně ušetřit desetitisíce korun. Spočívá v tom, že měsíčně platíte pouze jednu stejnou platbu - ta jde finančnímu úřadu a obsahuje kromě daně z příjmů ve výši 100 Kč také automaticky platbu na minimální zdravotní pojištění a minimální sociální pojištění zvýšené o 15 % (což by mělo přilepšit důchodu, ale jako argument to moc nefunguje - je však možné, že jste už předtím platili vyšší sociální pojištění jako já a pak není co řešit). Kromě této platby tak už nic neplatíte ani nedoplácíte.

Co z toho plyne a jaké jsou další výhody?

 • máte pouze jeden trvalý příkaz měsíčně - nemusíte řešit samostatně platby zdravotního a sociálního pojištění
 • nemusíte na jaře podávat daňové přiznání (ani platit účetní, pokud jste to dělali)
 • nemusíte podávat přehledy zdravotní pojišťovně a ČSSZ
 • ušetříte oproti výdajům procentem, pokud překonáte částku, kdy se vám to vyplatí - čím nižší výdaje v %, tím více ušetříte

Každý způsob danění má i své podmínky. V případě paušální daně jsou jednoduché a pro většinu lidí bude podstatná jen jedna - nesmíte za rok (resp. v průběhu po sobě jdoucích 12 měsíců) překročit hranici 1 milion Kč, tzn. nesmíte být plátci DPH (nevadí, pokud jste identifikované osoby k DPH).

Kdy se paušální daň vyplatí a nevyplatí

Je samozřejmě potřeba říct si i všechna ale. Pokud uplatňujete výdaje procentem, pak se vám v roce 2022 vyplatí paušální daň ve chvíli, kdy jsou vaše roční tržby:

 • při 40 % minimálně 402 tisíc Kč
 • při 60 % minimálně 602 tisíc Kč

V letošním roce stačily nižší tržby, takže se přechod teď vyplatí o něco méně. A obávám se, že zmíněná výhoda bude klesat i v čase, protože rostou také některé slevy na dani - čím více slev využíváte, o to méně se paušální daň vyplatí. Tím je myšleno třeba to, že máte děti, manželku (na mateřské nebo nezaměstnanou), hypotéku, invalidní důchod nebo jinou slevu na dani.

Uplatňujete slevu na 1 dítě za celý rok, na manželku/manžela ne:

 • při 40 % minimálně 487 tisíc Kč
 • při 60 % minimálně 731 tisíc Kč

Sleva na manželku/manžela za celý rok, na dítě ne:

 • při 40 % minimálně 462 tisíc Kč
 • při 60 % minimálně 693 tisíc Kč

Sleva na manželku/manžela za celý rok a zároveň na 1 dítě:

 • při 40 % minimálně 627 tisíc Kč
 • při 60 % minimálně 941 tisíc Kč

Jak je zřejmé z čísel, pokud uplatňujete výdaje 60 % a máte např. dítě a manželku na mateřské, pak se vám paušální daň téměř nevyplatí. Jste-li nicméně sami bez dětí a měsíčně vyděláte alespoň 50 tisíc Kč, potom se vám vyplatí. Pokud uplatňujete výdaje 40 %, pak se vám vyplatí při vyšších příjmech opravdu hodně a ročně to může být až ke 100 tisíc Kč.

Pokud si chcete vše spočítat a zjistit kolik můžete ušetřit (resp. vydělat), na internetu najdete spoustu kalkulaček, já vycházel ve článku z výpočtu téhle.

Pozor na přechod a pohledávky

Při přechodu na paušální daň z jiného režimu (u mě to byly výdaje procentem) si dejte pozor na jednu věc, se kterou jsem já před rokem nepočítal a stála mě téměř 20 tisíc Kč. Protože fakturuji klientům vždy až na konci měsíce, peníze z prosincových faktur jsem dostal až v lednu. Nicméně tyhle pohledávky je potřeba v daňovém přiznání a přehledech také započítat a k tomu navíc samostatně (přestože byly zaplacené až v lednu), kdy na ně nemůžete uplatnit výdaje procentem. Z prosincových faktur jsem tak musel na dani a sociálním pojištění odevzdat celou třetinu. Na druhou stranu máte-li dostatečně vysoké tržby, potom vám paušální daň tuhle nepříjemnou ztrátu nakonec vykompenzuje.

Pár drobností na závěr

 • pro rok 2022 máte čas vstoupit do režimu paušální daně do 10. ledna 2022
 • nejrychlejší způsob je formulář na webu finanční správy odeslaný/podepsaný datovkou
 • paušální daň se platí vždy do 20. v měsíci
 • výše platby pro rok 2022 je 5994 Kč
 • z paušální daně můžete přejít na jiný režim vždy ke konci zdaňovacího období (do 10. ledna následujícího roku)

A to je k režimu paušální daně vše. Díky, že jste si dočetli i poslední článek z roku 2021 a těším se na vás v roce 2022.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂