Co se hodí vědět o paušální dani
Blog / Dála Musil – 10. prosince 2021
Paušální daň je nejnovější způsob danění podnikání, který v ČR odstartoval 1. ledna 2021 a blíží se tak ke svému prvnímu výročí. Pokud o ní pro rok 2022 uvažujete, mohlo by se vám hodit jednoduché vysvětlení - o co vlastně jde, jaké jsou výhody a nevýhody anebo co vás může jako mě nepříjemně překvapit.
Výdaje procentem a daňová evidence
Pokud podnikáte na volné noze jako já, pak je pravděpodobné, že uplatňujete v daňovém přiznání výdaje tzv. paušálem (procentem z příjmu - 40, 60 nebo 80 %). To znamená, že si na jaře sečtěte tržby za loňský rok, odečtete výdaje (u většiny to bude nejspíš 60 %) a získáte tzv. daňový základ. Z něj pak spočítáte daň, kterou musíte odvést finančnímu úřadu, a vycházíte z něj také při podání přehledů zdravotní pojišťovně (kvůli zdravotnímu pojištění) a České správě sociálního zabezpečení (kvůli sociálnímu pojištění, kde vám obvykle o něco nejspíš zvednou zálohy na další rok).
Alternativně je také možné vést daňovou evidenci a uplatňovat výdaje skutečné, což se týká zejména těch, kteří něco často nakupují a prodávají, takže jejich výdaje jsou vyšší než zmiňovaná procenta. Většina freelancerů však nepotřebuje řešit z pracovního pohledu během roku příliš velké výdaje a tak daní procentem z příjmu, které je samozřejmě i jednodušší. Třetím typem se letos stala paušální daň (pozor na názvosloví, paušální daň a výdaje paušálem jsou dvě rozdílné věci).
Paušální daň a její výhody
Nový způsob zdanění má pro část podnikatelů velmi dobré výhody a můžou díky němu ročně ušetřit desetitisíce korun. Spočívá v tom, že měsíčně platíte pouze jednu stejnou platbu - ta jde finančnímu úřadu a obsahuje kromě daně z příjmů ve výši 100 Kč také automaticky platbu na minimální zdravotní pojištění a minimální sociální pojištění zvýšené o 15 % (což by mělo přilepšit důchodu, ale jako argument to moc nefunguje - je však možné, že jste už předtím platili vyšší sociální pojištění jako já a pak není co řešit). Kromě této platby tak už nic neplatíte ani nedoplácíte.
Co z toho plyne a jaké jsou další výhody?
- máte pouze jeden trvalý příkaz měsíčně - nemusíte řešit samostatně platby zdravotního a sociálního pojištění
- nemusíte na jaře podávat daňové přiznání (ani platit účetní, pokud jste to dělali)
- nemusíte podávat přehledy zdravotní pojišťovně a ČSSZ
- ušetříte oproti výdajům procentem, pokud překonáte částku, kdy se vám to vyplatí - čím nižší výdaje v %, tím více ušetříte
Každý způsob danění má i své podmínky. V případě paušální daně jsou jednoduché a pro většinu lidí bude podstatná jen jedna - nesmíte za rok (resp. v průběhu po sobě jdoucích 12 měsíců) překročit hranici 1 milion Kč, tzn. nesmíte být plátci DPH (nevadí, pokud jste identifikované osoby k DPH).
Kdy se paušální daň vyplatí a nevyplatí
Je samozřejmě potřeba říct si i všechna ale. Pokud uplatňujete výdaje procentem, pak se vám v roce 2022 vyplatí paušální daň ve chvíli, kdy jsou vaše roční tržby:
- při 40 % minimálně 402 tisíc Kč
- při 60 % minimálně 602 tisíc Kč
V letošním roce stačily nižší tržby, takže se přechod teď vyplatí o něco méně. A obávám se, že zmíněná výhoda bude klesat i v čase, protože rostou také některé slevy na dani - čím více slev využíváte, o to méně se paušální daň vyplatí. Tím je myšleno třeba to, že máte děti, manželku (na mateřské nebo nezaměstnanou), hypotéku, invalidní důchod nebo jinou slevu na dani.
Uplatňujete slevu na 1 dítě za celý rok, na manželku/manžela ne:
- při 40 % minimálně 487 tisíc Kč
- při 60 % minimálně 731 tisíc Kč
Sleva na manželku/manžela za celý rok, na dítě ne:
- při 40 % minimálně 462 tisíc Kč
- při 60 % minimálně 693 tisíc Kč
Sleva na manželku/manžela za celý rok a zároveň na 1 dítě:
- při 40 % minimálně 627 tisíc Kč
- při 60 % minimálně 941 tisíc Kč
Jak je zřejmé z čísel, pokud uplatňujete výdaje 60 % a máte např. dítě a manželku na mateřské, pak se vám paušální daň téměř nevyplatí. Jste-li nicméně sami bez dětí a měsíčně vyděláte alespoň 50 tisíc Kč, potom se vám vyplatí. Pokud uplatňujete výdaje 40 %, pak se vám vyplatí při vyšších příjmech opravdu hodně a ročně to může být až ke 100 tisíc Kč.
Pokud si chcete vše spočítat a zjistit kolik můžete ušetřit (resp. vydělat), na internetu najdete spoustu kalkulaček, já vycházel ve článku z výpočtu téhle.
Pozor na přechod a pohledávky
Při přechodu na paušální daň z jiného režimu (u mě to byly výdaje procentem) si dejte pozor na jednu věc, se kterou jsem já před rokem nepočítal a stála mě téměř 20 tisíc Kč. Protože fakturuji klientům vždy až na konci měsíce, peníze z prosincových faktur jsem dostal až v lednu. Nicméně tyhle pohledávky je potřeba v daňovém přiznání a přehledech také započítat a k tomu navíc samostatně (přestože byly zaplacené až v lednu), kdy na ně nemůžete uplatnit výdaje procentem. Z prosincových faktur jsem tak musel na dani a sociálním pojištění odevzdat celou třetinu. Na druhou stranu máte-li dostatečně vysoké tržby, potom vám paušální daň tuhle nepříjemnou ztrátu nakonec vykompenzuje.
Pár drobností na závěr
- pro rok 2022 máte čas vstoupit do režimu paušální daně do 10. ledna 2022
- nejrychlejší způsob je formulář na webu finanční správy odeslaný/podepsaný datovkou
- paušální daň se platí vždy do 20. v měsíci
- výše platby pro rok 2022 je 5994 Kč
- z paušální daně můžete přejít na jiný režim vždy ke konci zdaňovacího období (do 10. ledna následujícího roku)
A to je k režimu paušální daně vše. Díky, že jste si dočetli i poslední článek z roku 2021 a těším se na vás v roce 2022.

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant a designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální pracovní život – věnuje se Notionu, UX designu a návrhu digitálních řešení. O podnikání, osobním rozvoji a všem digitálním píše už více než 10 let.