Henrik Zetterberg. Hokejová hvězda se málem nedostala do NHL

Blog → Archiv / Dála Musil – 9. března 2009

Henrik Zetterberg je v současnosti jednou z hvězd NHL. Víte ale, že se švédský hokejista do NHL málem nedostal?

Nechybělo mnoho a NHL by přišla o jeden z největších hokejových klenotů posledních let. Aniž by o tom věděla. V roce 1999 volil v sedmém kole draftu Detroit Red Wings a jen těžko se dalo předpokládat, že by mohl vytáhnout nějaké eso v takto pozdní části draftu. Šéf evropských skautů Hakan Andersson byl ale přesvědčen o opaku a přes nesouhlas některých lidí z vedení Red Wings bylo vysloveno jméno neznámého švédského útočníka Henrika Zetterberga. Nepočítalo se s tím, že by se měl nějak výrazně prosadit a někteří hráči a funkcionáři si ho dobírali, že je na NHL moc drobný. Hráč, který byl draftovaný jako 210. v pořadí, je dnes mnohými považován za nejlepšího hráče světa.

Začínal jako většina hokejistů, s kamarády se proháněl do noci na zamrzlém rybníku a snil o tom, že to jednou někam dotáhne. O schopnostech rodáka z Njurundy se ve Švédsku dobře vědělo. "Henrik se vždy hodně snažil, hrál naplno," říkal jeho otec Goran, trenér místního hokejového týmu. Timře pomohl v roce 2000 k postupu do nejvyšší švédské soutěže a hned v první sezoně v Elitserien patřil k nejlepším hráčům. Mimo jiné získal cenu pro nejlepšího nováčka, když si připsal 46 bodů ve 47 zápasech. O rok později se poprvé představil v dresu reprezentace a v roce 2002 byl jediným hráčem z domácí ligy, který nastoupil za Tre Konnor na Olympijských hrách v Salt Lake City.

Do NHL nakoukl poprvé "Hank" v sezoně 2002/2003. Jeho pozice měla být na křídle čtvrté řady, jenže hrát v útoku s hráči, kteří jen vyhodí puk a pak se třeba porvou, to nebylo nic pro talentovaného Švéda. Henrik dřel, ukázal své odhodlání a tvrdou prací se propracoval do třetí lajny. První sezonu zakončil se ziskem 44 bodů a dočkal se i nominace na Calder Trophy udělovanou nejlepšímu nováčkovi soutěže. O sezonu později svůj bodový výkon zopakoval, přestože odehrál o dvacet utkání méně a poté musel stejně jako všichni ostatní hráči přečkat roční výluku NHL. "Je to kompletní útočník, hraje dobře v útoku i v obraně, dělá vše potřebné," myslí sí Craig Button, skaut Toronta. V dresu Timry byl nejproduktivnějším hráčem ligy a návrat do NHL znamenal hlavní zlom v Zetterbergově kariéře.

V bodování patřil k nejlepším se ziskem 85 bodů, jmenovali ho asistentem kapitána a s Pavlem Dacjukem vytvořili pravděpodobně nejúdernější duo ligy. Navíc jim perfektně šla obranná hra. "Pro mě je Zetterberg nejlépe bránícím útočníkem ligy," myslí si Ken Holland, manažer Red Wings. Obdobně smýšlí i bývalý brankář Darren Pang: "Nedivil bych se, kdyby jednou vyhrál Hart Trophy". Z Henrika se díky této sezoně stala hvězda.

Rychlý, technicky skvěle vybavený, nebojí se tvrdé hry, umí střílet, nahrávat - stručně řečeno umí úplně všechno - i takto se dá charakterizovat švédský centr, kterému se od té doby dařilo na všech frontách. V roce 2006 získal se švédskou reprezentací olympijské zlato a přidal k tomu zlatou medaili z mistrovství světa. V NHL v té době už nikdo nepochyboval, že Zetterberg je jedním z nejlepších hráčů světa. "Vždy se dokáže správně rozhodnout, je strašně těžké ho zastavit," řekl útočník Anahaimu Samuel Pahlsson.

O dva roky později si Zetterberg připsal nejcennější vítězství - Detroit zvítězil ve Stanley Cupu. Za své výkony byl odměněn Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče play off a skončil druhý za „dvojčetem“ Dacjukem v hlasování o Frank J. Selke Trophy, která je udělována nejlépe bránícímu útočníkovi NHL. Vydařený rok završil Zetterberg svatbou se svou dlouholetou známostí, švédskou modelkou a televizní moderátorkou Emmou Andersson.

Dnes je 28letý Zetterberg jednou z tváří ligy, jeho jméno nosí zimní stadion v Njurundě a je vzorem pro spoustu malých hokejistů. Ti už teď díky němu vědí, že pokud se budou hodně snažit, mohou se dostat až do NHL mezi nejlepší hráče světa. Přesně tak, jako se to podařilo budoucí legendě, "Hankovi".

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂