Hokejka.cz - online hokejový manažer

Blog → Archiv / Dála Musil – 12. března 2022

Hokejka.cz byl první online hokejový manažer na českém a slovenském internetu. Hráli jej tisíce lidí a já osobně jsem na něm strávil několik tisíc hodin nejen hraním, ale i vývojem hry a psaním článků - byla to v tehdejších letech moje srdcová záležitost.

Kdo jsem a proč tohle píšu?

Na Hokejce jste mě mohli znát pod přezdívkou Dalax, takže pokud jste ji hráli někdy mezi roky 2004 až 2009, nejspíš si na mě nebo můj tým Dalax Flames aspoň matně vzpomenete - byl jsem v té době správcem Švédska, členem tzv. DEVu - vývojového týmu (který se o hru staral a pomáhal s jejím vývojem) a šéfredaktorem Infowebu (magazínu s novinkami a články ze hry). Tenhle článek píšu proto, aby pokud někoho napadne hledat Hokejku.cz na internetu, našel právě informace o hokejovém manažeru (a ne současný a úplně jiný obsah, který běží na stejné doméně) a nezapomnělo se na něj. Chtěl jsem tenhle článek napsat už před lety, ale dostal jsem se k tomu až teď, takže díky za výkop v diskuzi na HockeyAreně, kterou jsem loni začal hrát po 15 letech.

Homepage Hokejky v2

Začátky Hokejky

První verze Hokejky.cz vznikla na podzim roku 2000. Druhá v roce 2002, a právě dvojka byla první verze, kterou jsem si já poprvé zahrál a to v roce 2003 (a kde jsem posléze začal přispívat články na švédský web). Mohli jste se tehdy zaregistrovat do jednoho ze šesti států (CZE, SVK, SWE, FIN, RUS, USA) a hrát zápasy - na začátku v tzv. přípravce, potom v lize, poháru a mezinárodních pohárech (Lize mistrů, Světovém diamantovém poháru a Poháru vítězů pohárů - a podle výsledků se pak měnil dokonce koeficient států). Krom toho pochopitelně ladit sestavu a taktiku, trénovat hráče, sledovat finance, kupovat hráče, vytahovat nové hráče z líhně, zlepšovat zázemí nebo třeba diskutovat s ostatními.

Menu Hokejky v2

Verze 3 a nejistá budoucnost

Třetí verze přišla na podzim roku 2004 a bohužel neměla příliš dlouhého trvání - po jedné sezoně skončila. Byla to škoda, protože tehdy přibyla spousta novinek, které si vzaly za vzor oblíbený Eastside Hockey Manager - např. nové základní hráčské atributy, skryté atributy (potenciál, konzistence, loajalita), skauting, přímé trejdy hráčů apod. Tehdejší admin Tomáš Knaifl už hru nechtěl provozovat, a tak nastala pro hráče Hokejky doba temna. Někteří přešli na fotbalový Hattrick, někteří na mladší HockeyArenu (včetně mě) a pak bylo i pár jedinců, kteří řešili, jestli nepůjde Hokejku nějak probudit...

Homepage Hokejky v4

Obnova Hokejky na verzi 4

Když se mi někdy na podzim roku 2005 ozval jeden bývalý protihráč z ligy, jak je to s Hokejkou, vysvětlil jsem mu celou situaci. Znal někoho, kdo měl zájem Hokejku provozovat, takže jsem pak začal shánět bývalého admina kvůli licenci a kódu hry, což se mi nakonec skutečně začátkem roku 2006 podařilo. Nic tak už nestálo v cestě, aby se Hokejka opět rozjela. Vzhledem k problémům s kódem sice nebylo možné přenést původní týmy, na druhou stranu tak mohla v listopadu 2006 odstartovat nová éra a podle mě ty nejlepší časy Hokejky.

Infoweb k Hokejce v4

Zlaté časy Hokejky.cz

V době příprav a testování nové verze s novým programátorem jsem založil magazín zvaný Infoweb, který se stal v průběhu příštích let hlavním místem, kde jste mohli číst články a novinky o Hokejce. To hlavní však byla samozřejmě hra, kde se udělala v letech 2006 až 2008 velká řada novinek a zlepšily mnohé z verze 3, díky nimž jsem nejen já trávil na Hokejce stovky hodin. Některé si prohlédněte na obrázcích níže. Šlo například o funkce:

  • několik časů přepočtů pro větší spád hry
  • nové taktické možnosti
  • přesné pozice hráčů (ne pouze Ú/O/B)
  • nové státy Švýcarsko a Kanada
  • přehledné týmové noviny
  • možnost hostování hráčů
  • různé typy stadionů a výstavba po sektorech
  • podpisy smluv s různými možnostmi (notrade, platový strop...)
  • přesun na farmu (B tým) včetně waivers
  • reprezentace dospělých a U21 včetně turnajů během sezony a MS

Homepage Hokejky v4 redesign

Týmové novinky na Hokejce v4

Finance na Hokejce v4

Soupiska hráčů na Hokejce v4

Výběr hráčů do repre na Hokejce v4

Největší stadion na Hokejce v4

Konec můj i Hokejky celkově

Já jsem s Hokejkou skončil v roce 2009, kdy jsem opustil DEV a zrušil svůj tým kvůli nedostatku času a plánu na restart hry, kde bych stejně o svůj tým přišel. O pár měsíců později Hokejku prodal majitel v roce 2010 někomu ze Slovenska, kde se přejmenovala na HockeyBoss a poté pravděpodobně postupně upadala, než skončila úplně někdy v roce 2014 z pro mě neznámých důvodů.

A tak skončila kompletně Hokejka.cz, první hokejový manažer na českém a slovenském internetu, který nejen mě velmi bavil.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂