Jaké má Notion komunity a certifikace

Blog / Dála Musil – 23. února 2023

Baví vás Notion a chtěli byste do něj proniknout více? Pak vás možná bude zajímat, jak je to s oficiálními komunitami a certifikacemi.

Komunity obecně

Notion je aplikace, pro kterou je uživatelská komunita velmi důležitá. Existuje spousta globálních skupin obecně o Notionu, šablonách nebo dalších specializovaných tématech, stejně tak komunity dle jazyků, států a někde dokonce měst. Zejména lokálně zaměřené komunity pak často pořádají i různé online a offline akce. Více tady.

CZ & SK komunita

Od loňského podzimu máme i vlastní CZ & SK komunitu na LinkedInu, Facebooku a Twitteru, do které vás tímto srdečně zvu - pokračujte sem. Máme za sebou už i první online meetup a před námi je první offline meetup v Praze.

Notion Ambassadors

Pokud je člověk opravdu velký fanda Notionu a dělá něco pro komunitu, třeba nějakou vede, pořádá akce nebo tvoří užitečný obsah, může se přihlásit do ambasadorského programu. V něm se může podílet na Notionu více do hloubky, protože je mj. ve spojení s produktovým týmem a dalšími ambasadory a může třeba beta-testovat některé novinky, reportovat napřímo bugy apod. Od minulého týdne máme 1. CZ a 1. SK ambasadora (ten český jsem já :-).

Notion Champions

Kdo se stará o Notion jako hlavní "správce" ve firmě a pomáhá svým kolegům, může se stát šampionem a přidat tak do komunity dalších "správců". Ta je zaměřená hlavně na týmové použití Notionu a funguje podobně jako výše zmínění Ambassadors.

Notion Campus Leaders

Chce-li někdo šířit Notion ve škole, může se přihlásit do Campus Leader programu. Dostane se tak do přímého kontaktu s týmem Notionu a jeho úkolem bude (za podpory Notionu) uspořádat během semestru alespoň 2 eventy.

Certifikace obecně

Notion nabízí 3 typy certifikace. Základní je Notion Essentials, která v rámci teoretického testu zkouší celkový přehled z Notionu. Druhá je Settings & Sharing, která je v teoretickém testu zaměřená hlavně na týmové použití. Třetím typem je expertní certifikace Notion Certified Consultant.

Notion Certified Consultants

Nejvyšší možná certifikace, kterou může uživatel získat. Prověřuje reálné případové zkušenosti a předchozí reference, dívá se na dosavadní komunitní aktivity a vytvořený užitečný obsah, a testuje praktickým projektem i teoretickým testem. Vzhledem k náročnosti ji má aktuálně na světě jen něco málo přes 50 lidí, v CZ & SK pouze jeden (najdete ho tady). Od letošního roku se konzultanti podílejí stejně jako ambasadoři také na beta-testování nebo mohou navrhovat nové funkce.

Neexistující certifikace

Neexistují jiné certifikace nebo označení typu Notion Certified Expert, certifikovaný expert Notionu, Certified Template Creator apod. Doporučil bych v takovém případě obezřetnost, zejména pokud někdo takový řekne třeba to, že skoro nikdo nepoužívá pole Formula nebo že je možné být v Notionu a přitom nebýt ve workspace (stalo se). Kromě možných problémů při spolupráci to pak bohužel vrhá špatné světlo i na ty, kteří reálně nejvyšší certifikací mají, protože si klient po špatné zkušenosti snadno řekne, že je to jen další "papír", který vlastně nic neříká. Taková degradace certifikace pak samozřejmě zamrzí.

A to je ke komunitám a certifikacím zatím vše :-)

Pokud byste s čímkoliv ohledně Notionu chtěli pomoct, dejte mi vědět.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂