Jaké má Notion komunity a certifikace

Blog / Dála Musil – 23. února 2023

Baví vás Notion a chtěli byste do něj proniknout více? Pak vás možná bude zajímat, jak je to s oficiálními komunitami a certifikacemi.

Komunity obecně

Notion je aplikace, pro kterou je uživatelská komunita velmi důležitá. Existuje spousta globálních skupin obecně o Notionu, šablonách nebo dalších specializovaných tématech, stejně tak komunity dle jazyků, států a někde dokonce měst. Zejména lokálně zaměřené komunity pak často pořádají i různé online a offline akce. Více tady.

CZ & SK komunita

Od loňského podzimu máme i vlastní CZ & SK komunitu na LinkedInu, Facebooku a Twitteru, do které vás tímto srdečně zvu - pokračujte sem. Máme za sebou už i první online meetup a před námi je první offline meetup v Praze.

Notion Ambassadors

Pokud je člověk opravdu velký fanda Notionu a dělá něco pro komunitu, třeba nějakou vede, pořádá akce nebo tvoří užitečný obsah, může se přihlásit do ambasadorského programu. V něm se může podílet na Notionu více do hloubky, protože je mj. ve spojení s produktovým týmem a dalšími ambasadory a může třeba beta-testovat některé novinky, reportovat napřímo bugy apod. Od minulého týdne máme 1. CZ a 1. SK ambasadora (ten český jsem já :-).

Notion Champions

Kdo se stará o Notion jako hlavní "správce" ve firmě a pomáhá svým kolegům, může se stát šampionem a přidat tak do komunity dalších "správců". Ta je zaměřená hlavně na týmové použití Notionu a funguje podobně jako výše zmínění Ambassadors.

Notion Campus Leaders

Chce-li někdo šířit Notion ve škole, může se přihlásit do Campus Leader programu. Dostane se tak do přímého kontaktu s týmem Notionu a jeho úkolem bude (za podpory Notionu) uspořádat během semestru alespoň 2 eventy.

Certifikace obecně

Notion nabízí 3 typy certifikace. Základní je Notion Essentials, která v rámci teoretického testu zkouší celkový přehled z Notionu. Druhá je Settings & Sharing, která je v teoretickém testu zaměřená hlavně na týmové použití. Třetím typem je expertní certifikace Notion Certified Consultant.

Notion Certified Consultants

Nejvyšší možná certifikace, kterou může uživatel získat. Prověřuje reálné případové zkušenosti a předchozí reference, dívá se na dosavadní komunitní aktivity a vytvořený užitečný obsah, a testuje praktickým projektem i teoretickým testem. Vzhledem k náročnosti ji má aktuálně na světě jen něco málo přes 50 lidí, v CZ & SK pouze jeden (najdete ho tady). Od letošního roku se konzultanti podílejí stejně jako ambasadoři také na beta-testování nebo mohou navrhovat nové funkce.

Neexistující certifikace

Neexistují jiné certifikace nebo označení typu Notion Certified Expert, certifikovaný expert Notionu apod. Doporučil bych v takovém případě obezřetnost, zejména pokud někdo takový řekne třeba to, že skoro nikdo nepoužívá pole Formula nebo že je možné být v Notionu a přitom nebýt ve workspace (stalo se). Kromě možných problémů při spolupráci to pak bohužel vrhá špatné světlo i na ty, kteří reálně nejvyšší certifikací mají, protože si klient po špatné zkušenosti snadno řekne, že je to jen další "papír", který vlastně nic neříká. Taková degradace certifikace pak samozřejmě zamrzí.

A to je ke komunitám a certifikacím zatím vše :-)

Pokud byste s čímkoliv ohledně Notionu chtěli pomoct, dejte mi vědět.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant a designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální pracovní život – věnuje se hlavně Notionu, UX designu a návrhu digitálních řešení. O podnikání, osobním rozvoji a všem digitálním píše více než 9 let.

Líbí se vám moje články? Podpořte mě 👍


Přečtěte si i další zajímavé články

Otevřít blog

Nenechte si ujít skvělý obsah z blogu