Návod pro případ, kdyby se vám něco stalo

Blog / Dála Musil – 2. dubna 2021

Kdyby se vám dnes něco stalo, vědí vaši nejbližší vše důležité ohledně majetku, smluv či pravidelných plateb? A co přístupy - dokážou se dostat do zařízení a služeb, které používáte? Obzvlášť v dnešní době, kdy je tu s námi už více než rok koronavirus (a vzhledem k nezodpovědnosti spousty lidí to nevypadá, že hned tak zmizí), je fajn si pro podobnou situaci připravit návod.

Co by mělo být obsahem?

Záleží na vás a na tom, jak si organizujete běžný a pracovní život, resp. co vlastně děláte. Pokud používáte třeba správce hesel, máte hned jednu velkou část snadno vyřešenou. Ale není to jen o něm. Určitě vás napadne hodně věcí, které třeba neví nikdo jiný, než vy. Co vše je dobré v návodu sepsat včetně vysvětlení?

  • základní přístupové údaje do PC a mobilu - bez nich neuděláte dnes už de facto nic
  • heslo do správce hesel (jestli žádný nepoužíváte, děláte chybu) - vyřeší všechny další přístupy, PINy atd. na jednom místě
  • správce hesel - měli byste mít pokryté vše, mj. přístupy k sociálním sítím a službám, kde se pravidelně platí nějaké předplatné
  • peněžní účty - info o bankovních účtech, peněženkách typu Paypal a Revolut či kryptoměnách
  • pravidelné platby - rozpis trvalých plateb včetně periodicity a co nezapomenout zrušit (u živnostníků zdravotní a sociální pojištění)
  • nemovitost - info o bydlení, hypotéce, pojištění nemovitosti a související dokumenty
  • automobil - kde je technický průkaz, náhradní klíče nebo jak je to s povinným ručením a havarijním pojištěním
  • "domácí" dokumenty - všechny papíry (nebo skeny) pro energie, nájem, internet, sipo, životní pojištění, psí očkovací průkaz apod.
  • podnikání - kontakt na klienty, datová schránka, nezaplacené faktury, možné příchozí platby (u mě třeba z fotobank)
  • ostatní - jiný nehmotný majetek, nastavení WiFi, kde co najít v PC, vše co máte zatím jen v hlavě...

Jak svůj návod uložit?

Základ je dobré mít vytištěný nebo napsaný na papíře a zalepený v obálce. Měl by obsahovat první dvě odrážky předchozího odstavce a k tomu vysvětlení, kde pak lze najít ostatní info. To může být sepsané buď v dokumentu přímo v zařízení nebo někde v cloudu. Nedává mi moc smysl vše rozepisovat v tištěné podobě, protože pokud budete chtít jednou za čas udělat update (třeba 1x za půlroku), digitálně to jde rozhodně snadněji. Obálku pak můžete uložit dle svého uvážení někde doma (rozumně, aby ji pak vůbec někdo dokázal najít) nebo můžete použít třeba bezpečnostní schránku v bance.

Hodí se taky doplnit, že některé aplikace (mj. Facebook) nebo správci hesel umožňují nastavit "záchranné" kontakty. Ty mohou v případě, že se něco stane, následně požádat o přístup k dané službě/účtu. Kde to jde, určitě si je také nastavte.

Tenhle článek je výrazně kratší, než na jaké jste u mě zvyklí, ale myslím, že o to důležitější. V tomhle případě je vždy lepší být připraven včas :-)

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂