Nejlepší (strategické) deskové hry

Blog → Archiv / Dála Musil – 6. května 2021, aktualizace 29. prosince 2022

Deskovky jsem začal hrát až loni a je mi to docela líto. Zjistil jsem, kolik hodin zábavy zejména strategické deskovky mohou přinést. Které deskovky mám a o čem jsou?

Zombicide: Černý mor + Wulfsburg + Zelená horda

První deskovka, kterou jsem pořídil. Nechtěl jsem nic moc složitého a podle recenzí na českém deskoherním webu Zatrolené hry vypadalo Zombicide jednoduše a navíc jako nejlepší díl z celé zombisajdí série. Ve zkratce jde o kooperativní RPG v základu pro 6 hráčů (my hrajeme ve 2 lidech, každý za 3 postavy), kde se svými hrdiny chodíte po mapě, hledáte předměty a skryté cíle, snažíte se dostat do cíle a přitom se na vás ze všech stran valí hordy zombíků, které musíte sejmout.

Počítejte s tím, že některé mise základní hry nejspíš na poprvé nedáte. Jakmile však pochopíte správnou strategii, začne vás Černý mor neskutečně bavit. A jestli vás to bude bavit tak jako mě, určitě si brzy koupíte rozšíření - třeba Wulfsburg, který do hry přidává lepší zbraně, vlky nebo věže a tím nové strategické možnosti.

Druhým velkým rozšířením, které navíc můžete hrát i zcela samostatně (tzn. bez Černého moru), je Zelená horda. Klasické zombíky tady nahrazují mrtví orkové a mezi nové možnosti patří mj. živé ploty, zatopené oblasti nebo možnost střílet z katapultu. Pokud hledáte deskovku plnou akce, kde obvykle není čas na lelkování, pak středověký Zombicide určitě vyzkoušejte.

Zombicide - Černý mor, mapa

Zombicide - Černý mor, detail

Zombicide - Černý mor, hrdina

Nemesis

Desková hra Nemesis je podle hodnocení 1.-2. nejoblíbenější deskovka v ČR (Zatrolené hry) a patří i mezi světovou špičku v hodnocení Board Game Geek. Máte-li rádi filmovou sérii Vetřelec, budete si v Nemesis připadat jako doma. V tomhle sci-fi si to rozdáte právě s cizáky (malými, běžnými i s obří královnou), kteří jsou v každém kole připravení zkřížit vám cestu a objevit se na mapě, ve které se jinak snažíte plnit různé úkoly a dolétnout s lodí v pořádku na Zemi.

Hrát můžete v základu až v 6 hráčích (každá postava má trochu jiné dovednosti) a to kooperativně i proti sobě (třeba s úkolem, že postava některého hráče nesmí přežít). Budete se snažit potichu plížit mapou, hledat vybavení nebo tvořit nové předměty a samozřejmě taky střílet. Počítejte s tím, že jde o hru obtížnou a nábojů budete mít velmi málo, takže hodně her prohrajete - nicméně vzhledem k zábavě a prožitému příběhu vám to vlastně nakonec ani nebude vadit.

Nemesis, mapa

Nemesis, detail

Nemesis, postava

Gloomhaven: Lví chřtán

Nejlepší deskovkou světa je hra Gloomhaven, která je ovšem časově velmi náročná a složitá pokud jde o pravidla. I proto vznikla zjednodušená verze Jaws of the Lion (u nás jako Lví chřtán), která vypraví prolog hlavní hry a je daleko snadnější ji začít hrát. Jde o příběhové RPG, kde procházíte scénáři, řešíte náhodné události a vylepšujete schopnosti svých hrdinů. Lví chřtán jsem si jako další deskovku vybral proto, že se mi líbí herní mechanika, která nesází na kostky, ale karty a jejich jednoduchý draft.

Do fantasy příběhu se můžete pustit kooperativně v 1-4 hráčích. Se svými hrdiny nejdřív projdete v 5 scénářích povedeným tutorialem, díky němuž snadno pochopíte všechna pravidla hry, a kam vás hra zavede dál už závisí i na vašich rozhodnutích. Budete se bít s různými monstry, sbírat mince a zkušenosti, vyvolávat přírodní živly, kupovat si vybavení, zlepšovat svoje schopnosti atd. Jestli jste fandové propracovaných RPG, bude se vám "malý" Gloomhaven určitě líbit.

Gloomhaven: Lví chřtán, hra

Gloomhaven: Lví chřtán, detail

Gloomhaven: Lví chřtán, hrdina

Heat

Mou první nefigurkovou deskovkou se stal hit roku 2022, kterou je automobilový (formulový) Heat. V 1-6 hráčích (klidně můžete hrát sólo proti "AI" jezdcům) tady závodíte s formulemi v 60. letech na 4 okruzích. Nepoužíváte kostky, ale karty, a zajímavou mechaniku chlazení a žhavení vozu. Díky mnoha rozšířením už v základní krabici můžete jet navíc šampionát, mít jiné počasí, získat sponzory, vylepšit si vůz... a celkově si hru pořádně zpestřit.

Skvělá věc je i téměř okamžitý setup a jednoduchá pravidla, takže i ve více hráčích (kteří hru nikdy nehráli) vám hra včetně příprav a vysvětlení zabere kolem hodiny. Dokud jsem Heat nezkusil, vůbec by mě nenapadlo, že zrovna závody v deskoherním světě můžou být tak zábavné, takže rozhodně doporučuju.

Heat, mapa

Heat, detail

Heat, vozidlo

To je prozatím vše, další deskové hry budu sem do článku postupně přidávat (při výběru jsem náročný, takže se sem dostane jen to nejlepší :-). Stay tuned.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant a designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální pracovní život – věnuje se Notionu, UX designu a návrhu digitálních řešení. O podnikání, osobním rozvoji a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Potřebujete mou pomoc?

Ukaž, co děláš

Přidejte se k 2 700+ lidem, kteří mě sledují