Nejlepší strategické deskové hry

Blog / Dála Musil – 6. května 2021

Deskovky jsem začal hrát až loni a je mi to docela líto. Zjistil jsem, kolik hodin zábavy zejména strategické deskovky mohou přinést. Které strategické deskovky mám a považuji zatím za nejlepší?

Zombicide: Černý mor + Wulfsburg

První deskovka, kterou jsem pořídil. Nechtěl jsem nic moc složitého a podle recenzí na českém deskoherním webu Zatrolené hry vypadalo Zombicide jednoduše a navíc jako nejlepší díl z celé zombisajdí série. Ve zkratce jde o kooperativní RPG v základu pro 6 hráčů (my hrajeme ve 2 lidech, každý za 3 postavy), kde se svými hrdiny chodíte po mapě, hledáte předměty a skryté cíle, snažíte se dostat do cíle a přitom se na vás ze všech stran valí hordy zombíků, které musíte sejmout.

Počítejte s tím, že některé mise základní hry na poprvé nedáte. Jakmile však pochopíte správnou strategii, začne vás Černý mor neskutečně bavit. A jestli vás to bude bavit tak jako mě, určitě si brzy koupíte rozšíření - třeba Wulfsburg, který do hry přidává lepší zbraně, vlky nebo věže a tím nové strategické možnosti. Pokud hledáte deskovku plnou akce, kde obvykle není čas na lelkování, pak středověký Zombicide určitě vyzkoušejte.

Zombicide - Černý mor, mapa

Zombicide - Černý mor, detail

Zombicide - Černý mor, hrdina

Nemesis

Desková hra Nemesis je podle hodnocení 2. nejoblíbenější v ČR (Zatrolené hry) a patří i mezi světovou špičku v hodnocení Board Game Geek. Máte-li rádi filmovou sérii Vetřelec, budete si v Nemesis připadat jako doma. V tomhle sci-fi si to rozdáte právě s cizáky (malými, běžnými i s obří královnou), kteří jsou v každém kole připravení zkřížit vám cestu a objevit se na mapě, ve které se jinak snažíte plnit různé úkoly a dolétnout s lodí v pořádku na Zemi.

Hrát můžete v základu až v 6 hráčích (každá postava má trochu jiné dovednosti) a to kooperativně i proti sobě (třeba s úkolem, že postava některého hráče nesmí přežít). Budete se snažit potichu plížit mapou, hledat vybavení nebo tvořit nové předměty a samozřejmě taky střílet. Počítejte s tím, že jde o hru obtížnou a nábojů budete mít velmi málo, takže hodně her prohrajete - nicméně vzhledem k zábavě a prožitému příběhu vám to vlastně nakonec ani nebude vadit.

Nemesis, mapa

Nemesis, detail

Nemesis, postava

To je prozatím všechno, další deskové hry budu sem do článku postupně přidávat. Stay tuned.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Přečtěte si i další zajímavé články

Otevřít blog

Nezmeškejte už nikdy užitečné články