Nejlepší strategické deskové hry

Blog → Archiv / Dála Musil – 6. května 2021, aktualizace 4. srpna 2021

Deskovky jsem začal hrát až loni a je mi to docela líto. Zjistil jsem, kolik hodin zábavy zejména strategické deskovky mohou přinést. Které deskovky mám a o čem jsou?

Zombicide: Černý mor + Wulfsburg

První deskovka, kterou jsem pořídil. Nechtěl jsem nic moc složitého a podle recenzí na českém deskoherním webu Zatrolené hry vypadalo Zombicide jednoduše a navíc jako nejlepší díl z celé zombisajdí série. Ve zkratce jde o kooperativní RPG v základu pro 6 hráčů (my hrajeme ve 2 lidech, každý za 3 postavy), kde se svými hrdiny chodíte po mapě, hledáte předměty a skryté cíle, snažíte se dostat do cíle a přitom se na vás ze všech stran valí hordy zombíků, které musíte sejmout.

Počítejte s tím, že některé mise základní hry na poprvé nedáte. Jakmile však pochopíte správnou strategii, začne vás Černý mor neskutečně bavit. A jestli vás to bude bavit tak jako mě, určitě si brzy koupíte rozšíření - třeba Wulfsburg, který do hry přidává lepší zbraně, vlky nebo věže a tím nové strategické možnosti. Pokud hledáte deskovku plnou akce, kde obvykle není čas na lelkování, pak středověký Zombicide určitě vyzkoušejte.

Zombicide - Černý mor, mapa

Zombicide - Černý mor, detail

Zombicide - Černý mor, hrdina

Nemesis

Desková hra Nemesis je podle hodnocení 1.-2. nejoblíbenější deskovka v ČR (Zatrolené hry) a patří i mezi světovou špičku v hodnocení Board Game Geek. Máte-li rádi filmovou sérii Vetřelec, budete si v Nemesis připadat jako doma. V tomhle sci-fi si to rozdáte právě s cizáky (malými, běžnými i s obří královnou), kteří jsou v každém kole připravení zkřížit vám cestu a objevit se na mapě, ve které se jinak snažíte plnit různé úkoly a dolétnout s lodí v pořádku na Zemi.

Hrát můžete v základu až v 6 hráčích (každá postava má trochu jiné dovednosti) a to kooperativně i proti sobě (třeba s úkolem, že postava některého hráče nesmí přežít). Budete se snažit potichu plížit mapou, hledat vybavení nebo tvořit nové předměty a samozřejmě taky střílet. Počítejte s tím, že jde o hru obtížnou a nábojů budete mít velmi málo, takže hodně her prohrajete - nicméně vzhledem k zábavě a prožitému příběhu vám to vlastně nakonec ani nebude vadit.

Nemesis, mapa

Nemesis, detail

Nemesis, postava

Gloomhaven: Lví chřtán

Nejlepší deskovkou světa je hra Gloomhaven, která je ovšem časově velmi náročná a složitá pokud jde o pravidla. I proto vznikla zjednodušená verze Jaws of the Lion (u nás jako Lví chřtán), která vypraví prolog hlavní hry a je daleko snadnější ji začít hrát. Jde o příběhové RPG, kde procházíte scénáři, řešíte náhodné události a vylepšujete schopnosti svých hrdinů. Lví chřtán jsem si jako další deskovku vybral proto, že se mi líbí herní mechanika, která nesází na kostky, ale karty a jejich jednoduchý draft.

Do fantasy příběhu se můžete pustit kooperativně v 1-4 hráčích. Se svými hrdiny nejdřív projdete v 5 scénářích povedeným tutorialem, díky němuž snadno pochopíte všechna pravidla hry, a kam vás hra zavede dál už závisí i na vašich rozhodnutích. Budete se bít s různými monstry, sbírat mince a zkušenosti, vyvolávat přírodní živly, kupovat si vybavení, zlepšovat svoje schopnosti atd. Jestli jste fandové propracovaných RPG, bude se vám "malý" Gloomhaven určitě líbit.

Gloomhaven: Lví chřtán, hra

Gloomhaven: Lví chřtán, detail

Gloomhaven: Lví chřtán, hrdina

To je prozatím vše, další deskové hry budu sem do článku postupně přidávat (při výběru jsem náročný, takže se sem dostane jen to nejlepší :-). Stay tuned.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je konzultant a designér z Pardubic, který pomáhá svým klientům zlepšovat obchodní výsledky, zvyšovat spokojenost zákazníků a zefektivňovat fungování byznysu. O podnikání, marketingu a osobním rozvoji píše už více než 9 let. Tvorbu blogu můžete podpořit tady.

Líbí se vám moje články? Podpořte mě 👍


Přečtěte si i další zajímavé články

Otevřít blog

Nezmeškejte už nikdy užitečný obsah