Představení aplikace Tana

Blog / Dála Musil – 9. února 2023

Co se stane, když zkombinujete nástroje typu Obsidian, Roam Research, Workflowy či Notion? Vznikne aplikace jako je Tana. Co umí a jak funguje?

Na přístup do Tany jsem čekal několik měsíců a v lednu mi konečně dorazila pozvánka. Zatímco z ukázek na webu jsem byl natěšený, při prvním osobním seznámení mi úplně nesedla a trochu jsem se ztrácel. Neházejme ale hned flintu do žita, jde zatím o early-access.

Jak Tana funguje?

Základem jsou tzv. nody, což jsou obsahové odrážky (záznamy). Odrážku si můžete rozkliknout (nebo otevřít na celou stránku) a do ní vkládat další obsah, takže se z ní stává stránka/poznámka. Zároveň můžete tomuto nodu nastavit přes hashtag tzv. supertag. A díky těmto tagům vám zároveň vzniká stránka (když budete chtít, aby vznikla), která všechny tyto tagy obsahuje.

Nody v Taně

Tagy a databáze

Jak už tušíte, tagy tady hrají důležitou roli. U každého nodu (odrážky) jich můžete mít kolik chcete, a tím pádem snadno cokoliv odkudkoliv umístíte. Zatímco třeba v Notionu musíte mít záznam v databázi, v Taně je vlastně celý váš workspace databází. Když budete chtít třeba evidovat kontakty, nemusíte mít sólo stránku, ale prostě jen označíte nod tagem #kontakt. A takhle pak třeba výpis (stránka) konkrétního tagu vypadá.

Výpis tagů

Nastavitelné pohledy

Výběrem položky Live query je možné stránku upravit a přizpůsobit si nody, které vidíte. Může to být sdružením tagů, vyloučením nějakého parametru apod. V Taně tak můžou být vaše pohledy, resp. stránky, nakonfigurované opravdu velmi podrobně.

Nastavení query

Druhé možné nastavení netřeba víc představovat, protože pokud používáte nějakou podobnou aplikaci, budete doma. K dispozici jsou zatím 4 typy pohledů - Seznam, Tabulka, Karty a Záložky. Stejně jako třeba v Notionu můžete nody (= odrážky, záznamy) následně filtrovat, řadit a sdružovat.

Pohledy na data

Vlastnosti záznamů

U nodů si můžete zobrazit další automatické informace typu datum vytvoření, poslední změna nebo třeba počet odkazů (pokud na nod odkazuje nějaký jiný přes @referenci).

Automatické vlastnosti

Záznamům samozřejmě můžete přidávat i další ručně nastavitelné vlastnosti jako je zvykem u jiných podobných aplikací. Výhodou je, že třeba u selectů (resp. tady jako Options) můžou být zdrojem opět jiné tagy nebo nastavené výrazy a jejich kombinace.

Ruční vlastnosti

Detail nodu

Každý záznam lze rozkliknout a vkládat obsah hlouběji a hlouběji podle potřeby. Můžete mít texty, checkboxy, jednoduché tabulky... zkrátka vše běžné, co očekáváte.

Detail nodu

Workspace a kalendář

Hodí se ještě ukázat, jak vypadá prostředí, ale nebude to žádné překvapení. Vlevo máte menu se seznamem workspaces a pod ním záznamy či stránky, pracujete pak v hlavní části. Ze stránky Schema (u fotky) se dostanete na seznam s možností přizpůsobit tagy.

Workspace

Záznamy můžete mimochodem vkládat rovnou v rámci kalendáře, stejně jako je můžete do konkrétních dnů vkládat přes @referenci na vybrané datum.

Kalendář

Příkazová řádka

Důležitým ovládacím nástrojem celé aplikace je pak příkazová řádka, kterou vyvoláte přes CTRL+K a která vám umožní provádět více než 100+ operaci - ať už s nodem, na kterém se právě nacházíte, nebo v rámci aplikace celkově. Hledání, změna pohledu, přesun nodu, nastavení připomínky, přidání tagu, zavření sidebaru atd.

Příkazová řádka

Komplexní použití

Jak je asi zřejmé z dosavadního obsahu článku, Tanu můžete používat na mnoho způsobů. Poznámky, obsahový plán, znalostní báze, seznam úkolů, zápisy ze schůzek... Mám-li však být upřímný, měl jsem bohužel problém do tvorby snadno zaplout.

Pokud jste zvyklý na aplikace jako Notion či Airtable, musíte dost změnit přístup, jak k tvorbě obsahu přistupujete. Uživatelé Obsidianu, Roam Research či Workflowy na tom budou určitě o něco lépe. Ať máte větší představu reálného použití, tady je pár screenů přímo od tvůrců Tany.

Ukázka Tany 1

Ukázka Tany 2

Ukázka Tany 3

Co se mi (ne)líbí

  • skvělá je možnost označit tagem cokoliv kdekoliv
  • stejně tak tvořit si opravdu libovolné vlastní pohledy
  • ovládání mi přijde trochu chaotické a udělat některé věci na první dobrou bylo těžké
  • nemám rád, když musím pro nastavení třeba pole v databázi vyskočit ze stránky pryč

Závěrečné zhodnocení? Princip fungování Tany je zajímavý, ale pro technicky méně zdatné uživatele a ty, kteří potřebují i větší vizuální přehled, mi přijde zatím docela složitá. Uvidíme, jestli se to do budoucna zlepší nebo bude hlavně pro power-usery.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant a designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální pracovní život – věnuje se hlavně Notionu, UX designu a návrhu digitálních řešení. O podnikání, osobním rozvoji a všem digitálním píše více než 9 let.

Líbí se vám moje články? Podpořte mě 👍


Přečtěte si i další zajímavé články

Otevřít blog

Nenechte si ujít skvělý obsah z blogu