Recenze knihy Dobrý designér to všechno ví

Blog → Archiv / Dála Musil – 17. března 2016

Tvorba webu začíná vždy vymazlenou grafikou hlavní stránky. Když máme hotovo, web naplníme textem, aby se návštěvníci nenudili. A samozřejmě nikdy nesmí chybět koťátko... Anebo ne?

Webové stránky dnes tvoří kdekdo, ale málokdo to opravdu umí. Většina lidí si totiž pod slovem design představí pouze grafický vzhled a podle toho mnohé weby vypadají. Jsou krásné, ohromující a nefunkční. Majitelé na nich prodělávají kalhoty, ale když se na ně tak hezky kouká... Přitom by stačilo pochopit jedinou rovnici: design = funkční řešení. A kniha Petra Staníčka "Dobrý designér to všechno ví" to vážně ví.

Větu ze zadní obálky mohu jen kvitovat - tahle učebnice (nejen webového) designu tu chyběla. Zatímco se valná část knih zaměřuje na konkrétní příklady, jak něco nakódovat nebo naprogramovat, žádná z těch českých zatím nešla až na dřeň samotné podstaty webdesignu. Jak mohu vytvořit web, který plní zájmy mého klienta a zároveň potřeby uživatelů?

Staníček v knize boří některé mýty a vysvětluje srozumitelně a krok po kroku, jak by měl v ideálním případě návrh webových stránek probíhat. Ve třech částech publikace postupně zdůrazňuje odlišné chápaní webdesignu z pohledu všech tří stran (designér, klient, uživatelé), velice podrobně prochází celý postup tvorby webu od úvodní poptávky až po spuštění (mj. konzultaci, sběr informací, analýzu, tvorbu zadání, persony, marketingovou strategii, informační architekturu, uživatelské scénáře, prototypy, testování atd.) a nakonec se zaměřuje i na vizuální stránku a její vliv na design.

Dozvíte se např. jaké jsou typické chyby webových stránek a které problémy způsobují, co by měl designér umět a na co by se měl ptát klientů, jak poznat dokonale uživatele a co dělat pro jejich spokojenost anebo proč nikdy není možné začínat grafickým návrhem. Při návrhu příštího webu příručku nejspíš ani nedáte z ruky, protože vám dobře poradí v každé fázi, do které se dostanete.

Pokud weby tvoříte nebo se na nich jakkoliv podílíte, nenechte si ji ujít. Spojuje v sobě všechny ty malé dílky, které jsou ve finále tolik důležité. Chcete-li nabízet nejen krásná, ale hlavně funkční řešení, je to zkrátka povinná webdesignérská četba.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂