Recenze knihy Steve Jobs: Zrození vizionáře

Blog → Archiv / Dála Musil – 28. září 2015

V očích veřejnosti byl po své smrti Steve Jobs považován na jedné straně za geniálního vizionáře, na straně druhé pak za naprostého idiota a krutého tyrana. Chcete ale znát skutečnou pravdu? Ponořit se do myšlení člověka, který navždy změnil dějiny mnoha oborů?

"Být jako Steve se snaží spousta lidí. Většina jich bez problémů zvládne být stejný kretén, ale ta genialita jim už moc nejde." – Bill Gates

První biografie života Steva Jobse vyšla pouhé tři týdny po jeho smrti a dočkala se obrovské mediální pozornosti. Walter Isaacson se v ní hodně zabýval osobním životem Steva Jobse, raným pracovním životem i historkami o jeho chování k zaměstnancům - a podle mnohých Jobsových přátel včetně Tima Cooka či Jonyho Ivea jeho památku výrazně poškodil. I to byl jeden z důvodů, proč se Brent Schlender a Rick Tetzeli pustili do psaní nové knihy, jež by na Jobsovo pracovní dílo vnesla nové světlo.

Ta se přitom nesnaží zastírat, že měl geniální vizionář své negativní stránky, ale raději odpovídá na mnohé otázky, které Isaacsonova publikace zcela přesně zodpovědět nedokázala. Jaký byl Steve Jobs doopravdy a proč jednal často nevhodně? Proč s ním lidé toužili dělat, i když ho nesnášeli? A hlavně - jak je možné, že se natolik netaktní, zbrklý a zatvrzelý člověk, který byl vyhnán z vlastní společnosti, nakonec dokázal vrátit, zachránit ji a udělat z ní nejhodnotnější a pravděpodobně i nejoblíbenější společnost celého světa?

Schlender se s Jobsem znal téměř 25 let a jakožto novinář dlouhodobě se věnující byznysu a technologiím poskytuje odlišný pohled, než přinesl Isaacson - méně zaměřený na Jobsův osobní život a s větší šířkou zaměřený na ten pracovní. Dopodrobna rozebírá v konkrétních situacích Jobsovu rozporuplnou osobnost, jeho intuici a perfekcionismus v dobrém i zlém, řeší jeho myšlenkové pochody a motivy, které ho už od mládí odlišovaly od jiných průkopníků počítačového průmyslu včetně Billa Gatese. V kontextu doby analyzuje jednotlivé produkty a technologie a do zcela nových souvislostí pak uvádí především Jobsovo vyhnanství v NeXTu a Pixaru v letech 1985-1997, kdy se začal měnit z neurvalého hulváta ve skvělého lídra a naučil se vše, co ho vedlo k budoucím úspěchům.

Z podstatných faktů nevynechává kniha žádný a vyvrací i mnohé mýty, které se po Jobsově smrti objevily a vznikly hlavně kvůli jeho chování v prvních letech po založení Apple. Stěžejní a pro čtenáře velmi lákavé budou bezpochyby všechny části knihy o vývoji nových produktů od prvních osobních počítačů přes iMac či iPod až po iPhone a iPad. Zajímavým bonusem pro všechny je i nahlédnutí na dnes již legendární Jobsův projev na Stanfordu nebo do novodobého Sillicon Valley a různých sporů, které Apple musel řešit.

Autorům se skutečně povedlo představit světu Steva Jobse jinak, pochopitelněji, jako normálního člověka, který však dokáže vidět i to, co ještě neexistuje. Jako člověka, který touží dostat skvělé věci mezi lidi. Jako člověka toužícího dělat produkty, které chytnou u srdce a jsou zároveň užitečné.

Ne, Steve Jobs nevymyslel žádný z těch přístrojů, který dnes a denně používáme a na němž právě teď tuhle recenzi čtěte. Ale právě on je k nám dostal - svou vizí, touhou, vytrvalostí a tvrdou dřinou až do samotného konce vlastního života. Nečekejte příběh u úspěchu, ale o růstu člověka, který přitom zcela překopal běh dějin počítačového průmyslu, filmové animace nebo prodeje hudby. A garantuji vám, že za přečtení tahle story vážně stojí.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂