Tally Forms, skvělé formuláře nejen pro Notion
Blog / Dála Musil – 1. září 2023
Hodně let jsem pro tvorbu formulářů používal primárně Airtable, protože vytvoření formuláře je v něm velmi jednoduché. Letos jsem však přešel k Tally Forms, které se podobají Notionu, dají se výrazně pokročileji nastavovat a navíc je lze s Notionem velmi snadno propojit.
Jak možná víte, Notion toho umí hromadu, ale v rámci databází jednu věc neumí - sbírat data z formulářů (či dotazníků), což jde právě třeba Airtablu. Potřeba zefektivnění práce a zautomatizování některých činností mě začátkem letošního roku dovedla k tomu, abych vyzkoušel Tally Forms a test to byl velmi příjemný. Tally mi okamžitě sedlo (a to nejen kvůli tomu, že máte dojem, jako kdybyste byli v Notionu), takže jej dnes používám jako hlavní formulářový nástroj.
Co vše můžete skrz Tally sbírat?
Možností jsou desítky, stačí se zamyslet, na co by šel (resp. se vám hodilo) udělat formulář / dotazník. Pár příkladů:
- poptávky a objednávky
- feedback od zákazníků
- reportované bugy
- registrace na eventy
- zájemce o práci
- návrhy ke spolupráci
- a cokoliv dalšího...
Tvorba formuláře / dotazníku
Používáte-li Notion, tak vás při tvorbě prvního Tally formuláře nepochybně trkne obrovská podobnost. I v Tally totiž vyplníte název, vyberete si mezi prázdnou stránkou a šablonou a díky lomítku začnete tvořit bloky, přičemž se celá stránka (formulář) chová jako dokument.
Bloků je v Tally spousta. Dělí se do 4 skupin:
- input bloky - různé typů polí pro odpovědi (textové pole, select, checkbox, dropdown, číslo, odkaz, datum, příloha, hodnocení...)
- layout bloky - přizpůsobení formuláře (nadpisy, text, oddělovač, podstránky nebo děkovací stránka)
- embed bloky - obrázky, audio, video a další embedování
- pokročilé bloky - podmínkování, výpočty, skrytá pole nebo captcha
Poslední částí výběru je ještě možnost předpřipravených kombinací některých bloků. Práce s bloky je nicméně i bez toho velmi jednoduchá. Každý má svoje menu s nastavením, cokoliv můžete ihned upravit a vyzkoušet, vše je svižné, bezproblémové a snadno pochopitelné.
Formulář ještě může vyzdobit logem (ikonou, fotkou), přidat cover nebo třeba upravit font. De facto tak může váš formulář vypadat skoro úplně stejně jako nějaká stránka v Notionu.
Třešnička na závěr - Tally taky lze propojit s platebním systémem Stripe, takže můžete v rámci formulářů používat dokonce i platby.
Sdílení, integrace, odpovědi a nastavení
Jakmile máte formulář hotový a publikujete ho, dostanete možnost jej sdílet a to buď přes odkaz nebo embedování na webu (inline, popup nebo celá stránka). Z daného formuláře si taky můžete udělat šablonu pro příště, pokud nechcete tvořit podobné formuláře znovu a znovu ručně.
Pokud vám nestačí sběr dat přímo do Tally, formulář snadno napojíte na různé aplikace - kromě Notionu do Google Sheets, Airtablu, Slacku a Cody, přímo do integračních platforem Zapier, Make a Pipedream (a odsud třeba do Mailchimpu, Hubspotu, Google Drivu, Asany, Salesforce...), a pokud i to je málo, můžete použít webhooky.
Jestliže vám stačí mít odpovědi z formulářů v Tally, klidně je můžete sbírat čistě do něj. K dispozici pak máte jak seznam všech odeslaných formulářů (stáhnutelný také do CSV), tak přehledné shrnutí odpovědí včetně třeba procentuálních souhrnů u otázek, které lze kvantifikovat.
Nastavení formuláře ještě umožňuje mj. upravit jazyk (default tlačítka, chybové hlášky apod., mimochodem Slovenštinu jsem překládal já :-), přesměrování po odeslání formuláře, progress bar (aby uživatelé věděli kolik z formuláře ještě zbývá), notifikace, naplánování ukončení sběru dat z formuláře a další očekávatelné prvky.
Co vše Tally umí zdarma?
Většinu jsem už jmenoval výše, takže tady jen ve zkratce:
- neomezený počet formulářů
- neomezená délka (počet otázek) formulářů
- neomezený počet reakcí na formulář
- nastavitelná děkovací stránka
- platby (propojení se Stripe) s provizí 5 %
- integrace na mnohé nástroje
Co důležitého umí navíc placený tarif?
- spolupráce s dalšími uživateli
- žádný Tally branding
- ukládání rozepsaných odpovědí
- možnost vlastních CSS
- přizpůsobitelné e-mailové reakce
- neomezená velikost příloh
- platby skrz Stripe bez poplatku
Propojení s Notionem
Spárování Tally s Notionem je jednoduché. Napojíte svůj účet, povolíte přístup k databázím a vyberete tu, do které chcete sbírat data. Otázky z Tally napojíte na odpovídající pole v Notion databázi a světe div se, to je celé (nebojte se, že by to bylo tak složité jako databázové hrátky v Make). Videonávod najdete kdyžtak v nápovědě na webu Tally.
Já používám Tally primárně na sběr poptávek videokurzů a šablon a následný prodej. Důvod je zejména ten, že Gumroad (přes který standardně prodávám produkty) přidává k uváděné částce ještě DPH, což moje produkty zdražuje. Pokud někdo udělá objednávku přes můj poptávkový formulář, platí přesně uváděnou cenu bez DPH a já navíc nemusím platit provizi Gumroadu.
Jak vypadají moje formuláře můžete čeknout tady pro kurzy a tady pro šablony. Protože je většina polí stejná, v Notionu mi padají odpovědi z obou do stejné databáze, kde mi k vyřízení stačí už jen status a vhodně nastavená filtrace.
Jsme na konci. Líbí se vám Tally Forms? Jestli ano, rozhodně Tally vyzkoušejte. Jsem si jistý, že nebudete litovat :-)
Potřebujete s Tally Forms (samostatně nebo vč. Notionu) pomoct? Dejte mi vědět, rád vám pomůžu.

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant a designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální pracovní život – věnuje se Notionu, UX designu a návrhu digitálních řešení. O podnikání, osobním rozvoji a všem digitálním píše už více než 10 let.