Tally Forms, skvělé formuláře nejen pro Notion

Blog / Dála Musil – 1. září 2023

Hodně let jsem pro tvorbu formulářů používal primárně Airtable, protože vytvoření formuláře je v něm velmi jednoduché. Letos jsem však přešel k Tally Forms, které se podobají Notionu, dají se výrazně pokročileji nastavovat a navíc je lze s Notionem velmi snadno propojit.

Jak možná víte, Notion toho umí hromadu, ale v rámci databází jednu věc neumí - sbírat data z formulářů (či dotazníků), což jde právě třeba Airtablu. Potřeba zefektivnění práce a zautomatizování některých činností mě začátkem letošního roku dovedla k tomu, abych vyzkoušel Tally Forms a test to byl velmi příjemný. Tally mi okamžitě sedlo (a to nejen kvůli tomu, že máte dojem, jako kdybyste byli v Notionu), takže jej dnes používám jako hlavní formulářový nástroj.

Co vše můžete skrz Tally sbírat?

Možností jsou desítky, stačí se zamyslet, na co by šel (resp. se vám hodilo) udělat formulář / dotazník. Pár příkladů:

 • poptávky a objednávky
 • feedback od zákazníků
 • reportované bugy
 • registrace na eventy
 • zájemce o práci
 • návrhy ke spolupráci
 • a cokoliv dalšího...

Tvorba formuláře / dotazníku

Používáte-li Notion, tak vás při tvorbě prvního Tally formuláře nepochybně trkne obrovská podobnost. I v Tally totiž vyplníte název, vyberete si mezi prázdnou stránkou a šablonou a díky lomítku začnete tvořit bloky, přičemž se celá stránka (formulář) chová jako dokument.

Tally Forms - stránka

Bloků je v Tally spousta. Dělí se do 4 skupin:

 • input bloky - různé typů polí pro odpovědi (textové pole, select, checkbox, dropdown, číslo, odkaz, datum, příloha, hodnocení...)
 • layout bloky - přizpůsobení formuláře (nadpisy, text, oddělovač, podstránky nebo děkovací stránka)
 • embed bloky - obrázky, audio, video a další embedování
 • pokročilé bloky - podmínkování, výpočty, skrytá pole nebo captcha

Tally Forms - bloky

Poslední částí výběru je ještě možnost předpřipravených kombinací některých bloků. Práce s bloky je nicméně i bez toho velmi jednoduchá. Každý má svoje menu s nastavením, cokoliv můžete ihned upravit a vyzkoušet, vše je svižné, bezproblémové a snadno pochopitelné.

Tally Forms - nastavení bloku

Formulář ještě může vyzdobit logem (ikonou, fotkou), přidat cover nebo třeba upravit font. De facto tak může váš formulář vypadat skoro úplně stejně jako nějaká stránka v Notionu.

Tally Forms - á la Notion

Třešnička na závěr - Tally taky lze propojit s platebním systémem Stripe, takže můžete v rámci formulářů používat dokonce i platby.

Tally Forms - platby se Stripe

Sdílení, integrace, odpovědi a nastavení

Jakmile máte formulář hotový a publikujete ho, dostanete možnost jej sdílet a to buď přes odkaz nebo embedování na webu (inline, popup nebo celá stránka). Z daného formuláře si taky můžete udělat šablonu pro příště, pokud nechcete tvořit podobné formuláře znovu a znovu ručně.

Pokud vám nestačí sběr dat přímo do Tally, formulář snadno napojíte na různé aplikace - kromě Notionu do Google Sheets, Airtablu, Slacku a Cody, přímo do integračních platforem Zapier, Make a Pipedream (a odsud třeba do Mailchimpu, Hubspotu, Google Drivu, Asany, Salesforce...), a pokud i to je málo, můžete použít webhooky.

Tally Forms - integrace

Jestliže vám stačí mít odpovědi z formulářů v Tally, klidně je můžete sbírat čistě do něj. K dispozici pak máte jak seznam všech odeslaných formulářů (stáhnutelný také do CSV), tak přehledné shrnutí odpovědí včetně třeba procentuálních souhrnů u otázek, které lze kvantifikovat.

Nastavení formuláře ještě umožňuje mj. upravit jazyk (default tlačítka, chybové hlášky apod., mimochodem Slovenštinu jsem překládal já :-), přesměrování po odeslání formuláře, progress bar (aby uživatelé věděli kolik z formuláře ještě zbývá), notifikace, naplánování ukončení sběru dat z formuláře a další očekávatelné prvky.

Co vše Tally umí zdarma?

Většinu jsem už jmenoval výše, takže tady jen ve zkratce:

 • neomezený počet formulářů
 • neomezená délka (počet otázek) formulářů
 • neomezený počet reakcí na formulář
 • nastavitelná děkovací stránka
 • platby (propojení se Stripe) s provizí 5 %
 • integrace na mnohé nástroje

Co důležitého umí navíc placený tarif?

 • spolupráce s dalšími uživateli
 • žádný Tally branding
 • ukládání rozepsaných odpovědí
 • možnost vlastních CSS
 • přizpůsobitelné e-mailové reakce
 • neomezená velikost příloh
 • platby skrz Stripe bez poplatku

Propojení s Notionem

Spárování Tally s Notionem je jednoduché. Napojíte svůj účet, povolíte přístup k databázím a vyberete tu, do které chcete sbírat data. Otázky z Tally napojíte na odpovídající pole v Notion databázi a světe div se, to je celé (nebojte se, že by to bylo tak složité jako databázové hrátky v Make). Videonávod najdete kdyžtak v nápovědě na webu Tally.

Tally Forms - propojení s Notion

Já používám Tally primárně na sběr poptávek videokurzů a šablon a následný prodej. Důvod je zejména ten, že Gumroad (přes který standardně prodávám produkty) přidává k uváděné částce ještě DPH, což moje produkty zdražuje. Pokud někdo udělá objednávku přes můj poptávkový formulář, platí přesně uváděnou cenu bez DPH a já navíc nemusím platit provizi Gumroadu.

Jak vypadají moje formuláře můžete čeknout tady pro kurzy a tady pro šablony. Protože je většina polí stejná, v Notionu mi padají odpovědi z obou do stejné databáze, kde mi k vyřízení stačí už jen status a vhodně nastavená filtrace.

Tally Forms - status v Notionu

Tally šablony formulářů

Chcete si trochu usnadnit práci? Stáhněte si zdarma mé šablony formulářů, které můžete snadno napojit na Notion šablony z mého balíku šablon, který je také zdarma:

Jsme na konci. Líbí se vám Tally Forms? Jestli ano, rozhodně Tally vyzkoušejte. Jsem si jistý, že nebudete litovat :-)

Potřebujete s Tally Forms (samostatně nebo vč. Notionu) pomoct? Dejte mi vědět, rád vám pomůžu.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂