Test monitoru o šířce 49 palců

Blog / Dála Musil – 17. června 2022

Dlouhou dobu jsem pokukoval po velkém super-wide monitoru o 49 palcích a nakonec se jej rozhodl vyzkoušet. Jaký je takový monitor v praxi?

Co jsem používal doteď

Když jsem koncem roku 2020 přešel z externího monitoru o velikosti 22" (1920x1080) na současnou ultra-wide 34" (poměr 21:9, rozlišení 3440x1440 - Philips 346B1C), byla to změna, po níž jsem si říkal "jak jsem bez toho sakra mohl dřív být". Na větší ploše máte okamžitě větší přehled, nemusíte alt-tabovat, protože si otevřete více oken zároveň (na uspořádání ve Windows doporučuju aplikaci Microsoft Power Toys) a reálně se to projeví na vaší efektivitě. Bonus navíc - máte z toho širšího pohledu příjemný pocit a lépe se v něm hrají hry.

Zmíněný 34" monitor jsem pořizoval i z dalších důvodů, kterým vládne možnost dokování - mám klávesnici a myš připojené do monitoru, který navíc notebook dobíjí, takže mám v notebooku zastrčený pouze jeden kabel (mimochodem tam toho můžete připojit daleko více). Monitor je zakřivený, čehož se někteří zbytečně bojí - nepoznáte to. Fajn jsou i reproduktory, takže nemusíte mít externí. Stejný monitor se prodává také pod označením Philips 346P1CRH, který má v sobě navíc webkameru. Jestli uvažujete o monitoru této šířky, rozhodně s těmito dvěma nešlápnete vedle.

Mimochodem kdybyste se chtěli zeptat na to, proč nepoužívám klávesnici a myš přes Bluetooth, je to jednoduché - nutnost dobíjet/kupovat baterky mi vadí více než kabel vedoucí do monitoru, navíc je to ekologičtější.

Monitor s rozlišením 5120x1440

S monitorem od Philipsu jsem byl spokojený, takže moje volba pro rozměr 49" byla jasná - Philips 499P9H, který je totéž jen ve větším (poměr stran 32:9) a s integrovanou webkamerou. První dojem po usazení na stůl byl WOW. Když na vás pak vyskočí i obraz o šířce 120 cm, stále pokračuje užaslý efekt. Třetí dojem mě na chvíli zarazil a sice frekvence 30 Hz, což znamená, že pohyb myši nevidíte zcela plynule (standard je 60 Hz).

Na tenhle problém jsem narazil už při nákupu monitoru 34" a musel jsem kvůli němu kupovat nový notebook - abyste na větším monitoru měli rozumnou frekvenci, musí být připojený přes USB-C nebo novou verzi HDMI 2.1, o které se ale u spousty notebooků v popiscích e-shopů nedočtete, takže musíte zkoušet nebo googlit. Napadlo mě samozřejmě zkoušet všechno možné a v nastavení monitoru jsem se nakonec doklikal k možnosti USB-C High Resolution místo USB-C High Data Speed. Nic tak už nebránilo vyzkoušet monitor v praxi.

Monitor 49 palců

Mějte velký stůl

Protože jsem zvyklý používat i monitor notebooku, na začátku dorazila potíž s místem na stole - notebook jsem od sebe měl dál a v jiném úhlu, takže se hůř četlo a musel jsem hodně naklánět hlavu (byť to z fotky možná nevypadá). Pokud jde o hlavní monitor, hlavou budete muset otáčet o něco víc, než čekáte - u mě to bylo částečně způsobené blízkostí, protože mám stůl o hloubce 70 cm. Máte-li menší hloubku, vůbec o takto velkém monitoru neuvažujte, protože budete příliš blízko a ukroutíte si krk. Druhak zmiňované monitory Philipsu, ačkoliv jsou zakřivené, jsou po krajích rovnější, což je u 34" fajn, ale u 49" už to bylo i se zmíněnou hloubkou stolu na škodu.

Opravdu spousta místa

Místo na zmíněném monitoru je obrovské, takže dokážete na šířku kombinovat různé velikosti oken a nemáte přitom dojem, že je něco úzké a pár cm navíc by se hodilo. Otevřít si třeba obrovskou databázi v Airtable či Notionu nebo je mít vedle sebe je velká paráda. Totéž při kódování, když máte okna pro HTML, CSS, náhled a k tomu třeba něco dalšího. Obdobně pokud potřebujete třeba zadávat nějaká data do systému, přesouvat je mezi nějakými aplikacemi a přitom koukat do zadání.

Jenže... občas mi to přišlo až příliš. Cítil jsem se trochu ztracený už jen z toho, abych si vybral rozložení velikosti oken (šířek vedle sebe) a ještě jestli mám vypnout monitor v notebooku a řešit vše na externím nebo je mít zapnuté oba. Nedokázal jsem tak celou plochu rozumně využít po celou dobu a pracoval typicky s rozložením 1:2:1, kde jsem uprostřed měl hlavní okno, vpravo vedlejší a vlevo prázdno (na 34" mám typicky poměr oken 2:1, 1:1 nebo 1:1:1). Zmíněný nevyužitý prostor mě trochu mrzel, protože jsem jej chtěl efektivně zaplnit, ale ukázalo se, že méně je v tomto případě více.

Další poznatky

Zatímco předchozí body byly hodně o pracovním stolu a pracovním workflow, čili v obou případech věci o preferencích a přizpůsobení, jedno negativum mě iritovalo a tím bylo kývání monitoru při psaní. Jakmile jsem začal psát rychleji, viděl jsem monitor se začal lehce kývat - ne že by poskakoval sem tam a obrazovka narážela na stůl, ale bylo to dostatečně vidět, aby mi to bylo nepříjemné. Kdybych měl hlubší stůl, možná by to nebylo takové, ale na kdyby se nehraje.

Pokud jde o vestavěnou webkameru, tu můžete zastrčit za monitor, pokud ji nechcete zrovna používat. Skvěle fungovalo přihlášení do Windows nasnímáním obličeje (ačkoliv jsem musel nejdřív vygooglit jak to vlastně zapnout, protože Windows nechtěl kameru rozpoznat) a šíře záběru byla opravdu velká. Dokonce tak velká, že toho za mnou bylo vidět víc, než bych chtěl. Pokud nepoužíváte rozmazání pozadí při videohovorech, pak vám nemožnost natočení nebo posunutí v rámci šíře monitoru bude trochu vadit a externí webkamera bude asi fungovat lépe.

Co se týče dalších věcí, dokování, nabíjení atd. funguje bez problému stejně jako u menších sourozenců. Trochu překvapení je, že máte o jeden klasický USB port méně, na druhou stranu jsou všechny porty monitoru snadněji dostupnější, pokud máte monitor přistrčený zády ke zdi.

Finální resumé? Monitor jsem vrátil s pocitem, že ideální rozměr širokého monitoru je někde kolem 38-40" palců, což ovšem není mainstreamová varianta. Na 34" mi občas kousek místa chybí, na 49" zůstane často zbytečně nevyužitý.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂