Tipy na skvělé české podcasty

Blog / Dála Musil – 21. srpna 2020, aktualizace 27. prosince 2023

Je to něco přes 3 roky, co jsem začal odebírat podcasty a částečně jimi nahrazovat čtení blogů a médií. Poslouchám převážně pořady kolem podnikání, marketingu či e-commerce a zajímavé rozhovory i s osobnostmi mimo tyhle obory. Které považuji za nejlepší?

(jednotlivé podcasty nejsou nijak seřazené)

Mladý Podnikatel

Podcast Jirky Rosteckého je asi první, který jsem začal poslouchat. Má stovky dílů mj. o podnikání, marketingu či e-commerce s mnoha zajímavými hosty, z nichž mnoho možná nemá známé jméno, ale má zajímavý příběh. Poslechnout si můžete i rozhovor se mnou.

Proti proudu

Podcast Dana Tržila, jednoho ze zakladatelů české podcastové scény (který mj. radí, jak tvořit podcasty). Proti proudu je zaměřeno na inspirativní rozhovory se zajímavými osobnostmi z různých oborů.

Deep Talks

Rozhovory Petra Ludwiga se jen málokdy týkají podnikání, věnuje se hlavně osobním a hlubším tématům (jako smysl osobního a pracovního života) a hosty bývají zajímavé lidé z různých oborů.

Petr Mára

Nebude asi překvapením, že náplní podcastu Petra Máry jsou technologie všeho druhu a jejich vliv na budoucnost, digitalizace života a samozřejmě i Apple. Nevýhodou je, že už vychází málokdy.

Středo/věk

Nejzábavnější podcast a vůbec jediný, kde jsem poslouchám všechny epizody, byť jsou velmi dlouhé. Petr Mára, Martin Vymětal a Jan Dobrovský spolu probírají velmi různorodá životní i pracovní témata, kde souzním s většinou jejich pohledů na svět.

U kulatého stolu

Jestli máte rádi delší rozhovory s hosty z různých oborů, vyzkoušejte podcast dvojice Martin Klesnil a Patrik Fiala, jejichž rozhovory jsou někdy hluboké, někdy vtipné, každopádně obvykle velmi zajímavé.

Z podpalubí

Karel Dytrych z Freela si zve k rozhovorům hosty, kteří mají co říct k tématům jako jsou online byznys, osobní rozvoj, efektivita práce nebo třeba zdravý životní styl.

Na volné noze

V rámci freelancingu existují desítky témat a podobně naplněný je i obsah podcastu Roberta Vlacha. Poslechnout si můžete nejen to, jak podnikají freelanceři z různých online a offline oborů, ale i záznamy přednášek.

Forbes Česko

Náplní podcastů českého magazínu jsou zejména rozhovory s lídry velkých českých firem, známými osobnostmi z byznysu, úspěšnými startupisty či mladými talenty.

CzechCrunch

Pokud vás baví technologie, startupy, e-commerce a online byznys, budou se vám rozhovory dnes už velmi známého online magazínu CzechCrunch určitě zamlouvat.

Hotcast

Podcast Filipa Dřímalky může být pro někoho vzhledem k odbornosti trochu složitější k poslechu, nicméně zajímá-li vás digitalizace české společnosti a jak ji řeší největší české korporace, bude se vám líbit.

Bez frází

Máte-li rádi příběhy sportovců, možná víte, že web Bez frází jde už spoustu let hodně hluboko. Po čase začali také s podcastem, takže chcete-li autentičnost, neváhejte si některý díl poslechnout.

Brocast

Jeden z nejpopulárnějších českých podcastů, kde je ale podle mě potřeba pečlivě vybírat dle hostů. Spousta životních příběhů (časově velmi dlouhých) je skvělých, ale neplatí to pro všechny.

Hype-Cast

Většina dílů, které jsem poslouchal, byly rozhovory, byť youtuber Stejk s Martinem tvoří i typově jiné epizody. Spousta hostů jsou youtubeři, které vůbec neznám, takže i tady je dobré vhodně vybírat.

LAJF Podcast

Slovenský zástupce v záplavě českých, který nabízí pohled hlavně do světa extrémního běhu, cyklistiky apod. v mnoha rozhovorech. Poslouchat jsem začal hlavně kvůli příběhům z bikepackingových závodů.

Podcast v kostce

Může být zábavné poslouchat mluvení dvou nadšenců o stavebnici Lego? Pro mě ano, šlo o mě pro velmi příjemný objev roku 2022. Podcast navazuje na dnes už známý Lego magazín Matyho kostky.

Problém prvního hráče

Novinka, kterou jsem objevil až v závěru roku 2023, ale pokud vás baví deskové hry, tak povinná "četba". Povídání obvykle 3 kamarádů o deskovkách nebo zajímavé rozhovory s osobnostmi z české deskové scény.

Na stole

Podobně jako předchozí zmíněný podcast se i tenhle věnuje deskovkám. Díly jsou výrazně delší (což mám rád) a deskovky se probírají ze všech stran. Autory jsou Bartyx, Lazy Cat BG a Deskárna.

Vortex

Protože mě nebaví jen Lego a deskovky, ale i počítačové hry, byla jen otázka času, kdy začnu poslouchat herní podcasty. Vortex navazuje na známý herní portál (díly vychází i jako videa), řeší vše, co s hrami souvisí.

Quest

Druhý herní podcast v mém výběru, tenhle je od Rádia Wave a je pro širší veřejnost než výše zmíněný Vortex. Obvykle probírá trojice moderátorů nové počítačové hry.

Zážeh

Na závěr si dejme byznysový podcast Martina Hurycha, jehož největší devízou jsou rozhovory o různých tématech s lidmi z praxe (nikoliv známými osobnostmi).

Pokud některý z podcastů neznáte, určitě ho neváhejte vyzkoušet. Věřím, že si tam "to své" najdete.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂