Jak se nespálit s dodavatelem webu/e-shopu

Blog / Dála Musil – 11. června 2017

Během své pracovní kariéry jsem řešil webdesign z pozice klienta i dodavatele, v poslední době pak především z pozice designéra nebo odborného zástupce na straně klienta. A protože se tvorba běžného webu či e-shopu málokdy obejde oboustranně bez komplikací a nedorozumění, připravil jsem pár bodů pro ty z vás, kteří jsou na klientské straně - ať se příště nespálíte.

Výběr dodavatele

Výběrové řízení? Ideálně vždy

Trefit z první na špičkového dodavatele je asi nemožné. Budete-li řešit nový web či redesign, oslovte proto vždy více agentur (jednou jsem vybíral z 50, vy samozřejmě můžete vybírat z méně). Čím více nabídek dostanete, tím lépe si všimnete rozdílů mezi přístupy jednotlivých dodavatelů (ke klientům i k samotné tvorbě), zpřesníte si přibližnou cenu (na jeden projekt jsem obdržel rozmezí 70-900 tisíc) a nebude si vyčítat, že jste výběr podcenili.

Jak dodavatele vybrat?

Velmi složitá otázka :-) Je ale pár bodů, které pomáhají mně, a mohli by pomoci i vám:

  • lepší reference a vyšší ceny znamenají více zkušeností i vyšší kvalitu práce (většinou, ne vždy)
  • je výhodné, pokud agentura dělala v poslední době podobné projekty, jako je ten váš
  • projděte si weby/e-shopy, které agentura dělala, dost možná se dopouští typických chyb
  • z případových studií se o přístupu agentury dozvíte mnohem více než z ocenění typu WebTop100
  • je fajn, když agentura sídlí blízko a můžete se scházet osobně, než když je na druhé straně republiky
  • velice se vyplatí, když má váš projekt od začátku do konce na starost jeden a týž člověk
  • z nabídky byste měli cítit, že je dělaná na míru (a není to stejné 30stránkové pdf, které posílají všem)
  • v nabídce by neměla chybět úvodní schůzka/analýza a tvorba wireframů (drátěný model)
  • pokud vám nabídnou grafiku před schůzkou, analýzou či wireframy, pak se jim obloukem vyhněte
  • řešte, kolik mají designérů, grafiků, kodérů a programátorů (čím více, tím lépe, jsou-li dražší)
  • pozor na to, je-li jádrem agentury více online marketing než samotný vývoj

Kromě zmíněného jsou pak velmi podstatné ještě následující dva body.

Cena projektu

U ceny berte v potaz hlavně dvě věci. Za prvé, ideálně by měla být rozepsaná do jednotlivých etap, takže máte možnost po kterékoliv odejít a zaplatíte jen to, co jste dostali. Za druhé, dobrá agentura vám nabídne přesnou cenu jen za úvodní analýzu (s tím, že ceny ostatních etap se ještě mohou změnit), protože neví, kolik práce reálně bude muset udělat. Na základě příliš jednoduché/všeobecné poptávky to totiž nevíte ani vy, natož právě možný dodavatel, který vás nezná.

Platforma/redakční systém

Nemáte-li vlastní vývojáře, pak je řešení platformy velmi důležité. Standardní jsou dvě varianty - dodavatel vám vše vytvoří, ale vy pak máte web a redakční systém v pronájmu, takže budete-li chtít jiného dodavatele, musíte také udělat nový web. Na druhou stranu, přidá-li např. nějakou funkci, možná ji dostanete i vy a zdarma. Pokud redakční systém používá moduly (a zatím jsem nepotkal takový, který ne), můžete si je snadno dokoupit a na nic nemusíte čekat.

Druhá možnost je, že vám dodavatel ve smlouvě předá veškerá práva, takže jsou i veškeré kódy a redakční systém vaším majetkem, se kterým si můžete dělat cokoliv. Na druhou stranu si pak všechny nové funkce budete muset nechat kompletně dodělat na míru, což je dražší, než dokoupit už hotový modul. Přesto, jde-li o mě, pak bych vám doporučil právě tuhle variantu - radši si připlatit, než být na někom závislý.

Po výběru dodavatele

Vše musí být černé na bílém

Pravidlo č. 1 je absolutně nejdůležitější - ať budete cokoliv řešit a domlouvat, mějte o tom písemný záznam. Osobní domluva je sice fajn věc, ale jakmile začne třeba přihořívat termín nebo se někde něco podělá, na ústní domluvy se hrát přestane. Vždy tedy všechno pečlivě sepište a ideálně si od druhé strany nechte potvrdit, ať nikdo nemůže říct "takhle jsme se nedomlouvali".

Vždy a všude jasná specifikace

Tenhle bod souvisí s prvním a říká jedno: vše, co budete řešit, sepište co nejpřesněji. Nesmíte nechat prostor pro to, že si druhá strana bude něco myslet a pak to třeba udělá špatně. Jde-li o zadání webu/e-shopu, připomínky nebo odpovědi na dotazy dodavatele, vždy buďte maximálně jednoznační a raději se pro jistotu i ptejte, jestli je jim vše zcela jasné.

Zadání webu/e-shopu řešte samostatně

Poptávka během výběru dodavatele je něco jiného než konkrétní zadání. Zatímco v poptávce si tak nějak oťukáváte mj. přístup ze strany agentur a nemusíte v ní mít vše, v zadání už ano. Řešte ho proto samostatně a opět sepište přesně vše, co vás napadne. Myslete i na maličkosti a věci, co jsou pro vás samozřejmost - pro dodavatele to totiž samozřejmé být nemusí.

Jasné rozdělení, kdo co dělá

Máte-li sepsané, co všechno chcete, nezapomeňte s dodavatelem dořešit, kdo co z toho bude dělat. Je pravděpodobné, že vám vytvoří wireframy, grafiku a bude kódovat a programovat, ale málokterý vám bude třeba web plnit obsahem (data, texty, fotky...). Jde-li o redesign, myslete třeba i na vytažení dat ze současného webu, přesměrování domény apod.

Pozor na termíny

Marně přemýšlím, jestli jsem někdy dělal na středním až větším projektu, který by nenabral zpoždění. Vždy proto chtějte po dodavateli jasný harmonogram (ideálně i termíny dokončení jednotlivých etap, nejen finální termín) a specifikujte co se bude dít, když dojde na jeho straně ke zpoždění - možné jsou smluvní pokuty, vícepráce zdarma a cokoliv dalšího, co si prosadíte.

Pečlivě kontrolujte, než něco potvrdíte

Jednu z velkých chyb, kterou klienti obvykle dělají, je nedostatečná kontrola odvedené práce dodavatele. V tomhle případě nevadí být puntičkář a mít milion připomínek. Pokud se neozvete teď, další šanci už možná mít nebudete (nebo vám to bude dodavatel počítat jako placenou vícepráci). Vždy opravdu pečlivě zkontrolujte, co jste dostali, než to schválíte jako hotové.

Smlouvy si nechte zkontrolovat a klidně upravit

Pokud si nejste jistí v základních právních bodech smlouvy, nechte si smlouvu před podpisem zkontrolovat od právníka. Agentury obvykle mají jednu totožnou smlouvu, kterou si za ta léta mnohdy vypilovaly, takže je dobře chrání. Nebojte se mít námitky a nesouhlaste s body, které jsou příliš jednostranné nebo nejasné. Až se bude web tvořit, bude na tohle pozdě.

Když si nesednete, nebojte se odejít

Může se stát, že si s dodavatelem, resp. jeho lidmi nesednete, nebo práce nebude kvalitní. Pokud zjistíte, že to tak je, a máte harmonogram po etapách (např. platíte samostatně za analýzu, samostatně za grafiku atd.), klidně spolupráci ukončete, je-li taková možnost ve smlouvě (a pokud není, chtějte ji tam, než smlouvu podepíšete). Lepší odejít než se x dalších týdnů či měsíců trápit.

Jak z článku vyplývá, výběr dodavatele webu či e-shopu a následná spolupráce není tak snadná, jak si mnozí lidé představují. Budete-li však vybírat s rozvahou a rozumem a během práce na projektu budete pečliví a důslední, věřím, že váš projekt nakonec dopadne dobře :-)

Pokud plánujete redesign webu nebo web zcela nový, a potřebujete pomoc, nebojte se najmout odborníka - rád vám pomohu, kontaktujte mě.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 12 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  Bluesky profil  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 800+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂