Typické chyby webových stránek

Blog / Dála Musil – 25. září 2016

Pokud si nedáte pozor při výběru tvůrce webu (a možná jste to už udělali), váš web nebude dělat to, co by měl - tedy přinášet konverze a zisky do vaší kapsy. Chyby na webech se velmi často opakují a v dnešním článku se dozvíte ty typické, které možná trápí i vás.

Než se pustím do výčtu chyb přímo na webu, neodpustím si jedno své klišé - jestli stojí vaše produkty, služby a firemní přístup za houby, pak vás rozhodně web ani eshop nespasí. Možná někoho občas klofnete, ale rozhodně si ho neudržíte trvale. Je-li však vaše nabídka a firma dobrá a spolehlivá, a přesto se nedaří, pusťte se do oprav. Pomoci vám může kromě tohoto článku i průvodce pro lepší UX a vyšší konverze.

Nový web bez potřeby nového webu

"Proč jste dělali nový web? – Protože se nám už ten starý nelíbil." Bingo, chyba. Když už se rozhodnete pouštět do kompletního redesignu, musíte pro to mít dobrý důvod. Že se vám okoukala grafika není dobrý důvod. Že nepřináší žádné kšefty je důvod - přesto se předtím poraďte s marketingovým/UX specialistou, v čem by mohl být problém. Je-li jich víc nebo jsou natolik zásadní, pak má redesign smysl. Ale nedělejte web jen proto, že vás to zrovna napadlo. Pokud se do toho nakonec pustíte, mrkněte na tipy, jak vybrat dodavatele.

Nulová příprava před tvorbou

Nedávno mi přišla na email nabídka na nový web, že mi prý rovnou pošlou grafický návrh homepage zadarmo, aniž by chtěli vědět cokoliv dalšího. Vyznáte-li se už trochu ve webdesignu nebo máte špetku selského rozumu, pak tušíte, že by to byly vyhozené peníze. Aby měla tvorba webu smysl, musíte mít alespoň pár základních podkladů - znát vlastní potřeby a čeho chcete dosáhnout, mít informace o cílové skupině zákazníků (a ideálně i persony a uživatelské scénáře) a minimálně nástřel obsahu a struktury uspořádání webu (ideálně návrh celé informační architektury). Grafice samozřejmě předchází i drátěné modely - wireframy. Bez toho všeho budete jen střílet naslepo. Jak se dělá web?

(Ne)použitelnost webu

Tušíte, proč nejčastěji lidé z vašeho webu zmizí a nikdy se nevrátí? Ne, není to kvůli ošklivé grafice. Nejčastěji proto, že se web špatně používá a lidé nemají čas se tím prokousávat. Nepoužitelný web je nepřehledný, složitý, obsahuje zbytečné prvky a tuny textového balastu, zdlouhavě se na něm cokoliv hledá... Vždy se snažte o jednoduchý a čistý web, kde se každý snadno vyzná, ihned ví co dělat, kam může kliknout. Každý prvek musí mít jasnou funkci, pokud nemá, je k ničemu a zaslouží si nemilosrdně smazat.

Složitá navigace a nepřehledné menu

Člověk jde na web téměř vždy s tím, že něco konkrétního hledá. Pokud to nenajde nebo mu cesta k cíli trvá dlouho, odejde on i jeho peníze. Menu musí být vždy jasné a výstižné (ideálně max o 7 položkách), uživatel musí vědět kde se nachází, neměla by chybět drobečková navigace (platí hlavně pro eshopy), struktura by měla být logická - budete hledat kontakty spíš pod stránkou Produkty nebo Kontakty? Vyhněte se obřím rozevíracím menu (dropdownům) a na mobilu nepoužívejte ≡ (hamburger menu) samostatně třeba bez textu "menu", ne všichni tomu stále rozumí (a ano, vím, že já to mám třeba špatně :-). K navigaci patří samozřejmě i funkční vyhledávání.

Nezáživný obsah a chybějící CTA

Ještě před pár lety si většina firem na webu nelámala hlavu s texty, frčela hlavně cool grafika, animace a mnohdy vypadaly weby jako umělecká díla. Jenže důvodem, proč lidé na weby chodí, jsou informace. Chcete uspět? Pište jednoduché, srozumitelné a gramaticky správné texty, sdělujte věcné, užitečné a zajímavé informace, přizpůsobte obsah a komunikační tón cílové skupině. Důležité je i formátování textu (např. nadpisy kvůli skenování očima) a trocha akce - údernost, emoce, příběhy. A hlavně CTA, výzvy k akci - řekněte lidem, co mají udělat a co z toho budou mít.

Nevhodná grafika a hnusné fotky

Vzhled webu není nejdůležitější, ale svůj vliv samozřejmě má, hlavně po stránce vizuální hierarchie a nasměrování uživatele ke správným prvkům. Nečitelné texty kvůli nevhodné typografii jdou taky proti vašemu podnikatelském úspěchu. A vzhled ovlivňuje výrazně i obsah, proto se vyvarujte nekvalitních fotek z mobilu, špatně natočených videí nebo klišoidních fotek z fotobank. Pokud na to máte rozpočet, nechte si udělat vlastní fotky či videa ve firmě alespoň od zapálených amatérů, když už ne od profesionálů. Fakt to bude vypadat lépe.

Důvody vedoucí k naštvání

Neházejte lidem klacky pod kurzor myši. Chápu, že chcete hrozně moc prodávat a vydělávat, ale musíte u toho přemýšlet. Nenuťte uživatele k registraci, aby mohl něco objednat v eshopu. Necpěte na každou stránku popup okno, aby vám dal svůj email (pozor i na všechny live chaty a cookie lišty). Nedělejte vymazlenou grafiku, pokud to jde proti čitelnosti. Nechtějte po lidech, aby vyplňovali formuláře o 20 polích, když stačí 5. A hlavně se nedivte, že nikdo nic neobjednává, když nemáte nikde na webu dohledatelný kontakt.

Pomalý web = rychlá cesta pryč

Lidé chtějí přijít na web, najít informaci a něco udělat - během pár sekund. Co určitě nechtějí je čekat x vteřin, až se jim načte jedna stránka webu. Pomalý web je rychlou cestou, jak se zbavit možných zákazníků, tak na to myslete - zmenšujte rozměry obrázků a komprimujte je, nemějte na každé stránce náročná videa, nenačítejte zbytečné JavaScripty a nepoužité fonty, pozor na mnohdy datově náročná tlačítka sociálních sítí. Hlídejte si i zbytečná přesměrování mezi verzí s www a bez www či http/https. Každá milisekunda se počítá k dobru.

Kašlání na mobilní zařízení

Sorry, je to hrozné klišé, ale mnozí si to pořád neuvědomují. Chytré telefony jsou s námi už téměř 10 let, tablety frčí o pár let méně a všechna tahle mobilní zařízení používá čím dál víc lidí. Jestliže na váš web přijde někdo s mobilem, měl by dokázat web ovládat. Mějte tudíž responzivní web, který se přizpůsobí cílovému zařízení, a dělejte ho pořádně - vyhněte se malým prvkům, co nejdou trefit, neužírejte uživatelům mobilní data kvůli nekomprimovaným fotkám, nezakazujte zoomování, dělejte emaily a telefony aktivní, aby na ně lidé mohli rovnou kliknout a provést akci.

Nikdo na web nechodí

Víte, co je průser? Mít vydařený web, na který nikdo nechodí. Na tohle je nutné myslet už na začátku, kdy navrhujete texty a marketing jako takový. Řešte SEO a klíčová slova (a metadata, sitemapu, interní prolinkování...), připravte si marketingové kanály (PPC, sociální sítě, email marketing...), přes které budete získávat návštěvníky. Pokud zvládnete dobře optimalizaci pro vyhledávače (zmíněné SEO), v podstatě máte vystaráno a zbytek už je jen bonus. Ale pokud tohle na začátku podceníte, buď k vám bude chodit nikdo, málo lidí nebo lidé nerelevantní.

Zbytečné chyby a chybějící měření

Než (nebo když) něco spustíte, otestujte to. Vyzkoušejte, že odkazy směřují kam mají, že fungují kontaktní formuláře, že můžete projít celým košíkem v eshopu a odeslat objednávku, že máte nějakou chybovou stránku 404... obvyklé chyby jsou nějaké prkotiny, které ale výsledky webu výrazně ovlivňují. Nezapomeňte ani nastavit měření (klasicky Google Analytics včetně Search Console), příp. i další vychytávky jako natáčení chování uživatelů a heatmapy. Když tyhle kroky neuděláte, nebudete vědět ani mít jak zjistit, že je třeba něco důležitého špatně. A to by bylo špatně :-)

Snad jsem vás tímhle článkem moc nevyděsil, protože kdybych chtěl, řeknu vám i o dalších chybách, kterými váš web možná trpí. Ale ty si nechám na příště, vy zatím opravte, co můžete :-)

Váš web nepřináší výsledky, které chcete? Rád se na něj mrknu a pomůžu, napište mi.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂