Proč se vyplatí dělat e-mail marketing?

Blog / Dála Musil – 30. dubna 2017

E-mailing je velmi oblíbenou formou marketingové komunikace, u mě obzvlášť. A je jasné, proč ho dělat - protože chcete něco prodat, získat návštěvníky, budovat vztah se zákazníky, informovat o novinkách, dělat průzkum mezi lidmi... Ale možná jste nevěděli, proč se tolik vyplatí. A to vám dnes povím.

E-mailing funguje

Nebudu vám říkat, jak dělat e-mail marketing správně, ale proč má smysl ho minimálně zkusit. Pokud ho děláte a nedaří se vám, pak děláte něco blbě. Obecně však e-mailing funguje. Infopodnikatelé se svými infoprodukty sice znechutili tenhle marketingový kanál mnoha lidem, ale jedno jasně potvrdili - když máte co nabídnout, najdou se lidi, co si vaše zprávy budou číst, a nakoupí, co prodáváte (že to jsou třeba shity je už věc jiná).

Nejspíš ho už děláte

Pokud se pohybujete v e-commerce, máte e-shop, provozujete online službu apod., už e-mailing tak jako tak nejspíš děláte - v podobě transakčních e-mailů. Děkování za objednávku, informace o odeslání zboží, potvrzení registrace... všechny tyhle e-maily můžete využít i efektivněji. Proč posílat jen prostou informaci, když můžete přidat třeba další zajímavou nabídku a vytěžit víc?

Možná už máte kontakty

Pokud si založíte třeba firemní stránku na Facebooku, chvíli potrvá, než naberete fanoušky. Za to pro e-mail marketing už kontakty pravděpodobně máte - vaše dosavadní zákazníky, kterým ze zákona můžete e-maily posílat bez nutnosti, aby svůj souhlas potvrdili. Možná si to už nebudou pamatovat, ale třeba si díky zajímavé zprávě vzpomenou. Podstatné je, že nezačínáte od nuly.

E-mail používají všichni

Jasně, tohle klišé asi znáte. Nicméně je pravdě velmi blízko - e-mail používá aktivně opravdu spousta lidí, které by možná zajímali i vaše služby či produkty. A berte v potaz, že mnoho lidí má kvůli své práci taky firemní e-mail. Na rozdíl od např. sociálních sítí se do své osobní či pracovní schránky každý den velká část lidí opravdu koukne a může tam vidět třeba právě ten váš parádní newsletter.

Výborný poměr cena/výkon

Tohle je stěžejní důvod, proč se e-mailing těší takové oblibě - za relativně málo peněz dostanete docela dost muziky. Nebudu říkat, že je e-mail marketing levný, protože zabere čas a je potřeba u toho hodně přemýšlet, ale vzhledem ke konverznosti se vážně vyplatí. Jednou zprávou oslovíte klidně tisíce lidí a v některých oborech vám byť jediná objednávka může zaplatit celou přípravu e-mailu.

Měříte téměř všechno...

Když si někdo poprvé zkusí odeslat vlastní newsletter, mnohdy pak nevěří vlastním očím, co všechno se dozví z reportů. Počty otevření, počty prokliků, kdo kam kliknul, v kolik hodin, v jaké lokalitě byl... jestli rádi cokoliv analyzujete, tak si e-mail marketing nemůžete nezamilovat. A když k tomu přidáte následné měření na webu třeba přes Google Analytics, budete si připadat jako Big Brother.

...a víte téměř všechno

A navážeme na předchozí odstavec. Někdo se k vám proklikne a vy víte, co ho zajímá. Pošlete mu takovou nabídku a on třeba nakoupí. Tím zároveň získáváte data o jeho nákupních preferencích, dozvíte se o něm více, a svoje nabídky tak můžete ještě víc zpřesňovat a personalizovat. Dokážete-li navíc plně párovat data mezi svým systémem a systémem pro e-mail marketing, vytuníte tenhle prodejní nástroj na maximum.

Nekonečné možnosti segmentace

Když všechno měříte a víte, tak si s tím můžete plně vyhrát díky segmentaci. Rozdělíte si zákazníky podle pohlaví, věku, lokality, nákupů (třeba kategorie zboží či oblíbené značky), zájmů atd. Své e-maily tak můžete dokonale cílit a segmentaci neustále zpřesňovat. Čím hlouběji do segmentace půjdete a budete ladit, tím lepší budou i vaše výsledky. Už žádné plošné střílení naslepo, ale přesné zásahy ve správný čas.

Různorodé testování

Většina systémů pro e-mail marketing umožňuje A/B testovat např. jméno odesilatele a odesílací e-mail, předměty e-mailu, čas odeslání a především samotný obsah e-mailu. Co to znamená? Že všechno, co jste doposud zjistili a věděli, můžete ještě víc zlepšit, příp. otestovat novinky. Barvy tlačítek, různé bannery, jiné texty... zjistíte, co funguje právě na vaše odběratele, a to vám zase pomůže víc vydělat.

Šetření času díky automatizaci

Automatizace je v e-mailingu pomyslná megatřešen na dortu. Na začátku si nastavíte odesílací schemata a pak už jen sledujete zpovzdálí s úsměvem od ucha k uchu, co se děje. Uvítání po registraci, seriál článků, voucher na nákup, přání ke svátku či výročí první objednávky, zapomenuté zboží v košíku, ale třeba i extra nabídka při návštěvě určité stránky webu. Všechno automaticky jen na základě toho, co udělá příjemce e-mailu. Mňam.

Není to tak těžké, jak se může zdát

E-mailing přijde některým lidem složitý, ale ve výsledku není - vždyť děláte jen to, co jindy - posíláte někomu e-mail. Tady ho jen posíláte víc lidem a máte stokrát víc možností, co dělat, aby byl účinnější. Jestli vás zajímají základy, koukněte na průvodce e-mail marketingem, který jsem před lety sepsal.

Jsme na konci a i tady je jeden fajn důvod pro e-mailing. Můžete ho začít dělat kdykoliv. Třeba zítra. Ale raději už dnes. Nebo právě teď. Tak šup, do toho :-)

E-mail marketing dělám už spoustu let a rád s ním pomohu i vám, stačí se ozvat.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je konzultant a designér z Pardubic. Pomáhá firmám zlepšovat obchodní výsledky, zvyšovat spokojenost zákazníků a zefektivňovat fungování byznysu - ve zkratce zjednodušovat život. O podnikání, marketingu a osobním rozvoji bloguje už více než 8 let.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Přečtěte si i další zajímavé články

Otevřít blog

Nezmeškejte už nikdy užitečné články