Proč se vyplatí dělat e-mail marketing?

Blog / Dála Musil – 30. dubna 2017, aktualizace 17. června 2020

E-mailing je velmi oblíbenou formou marketingové komunikace, u mě obzvlášť. A je jasné, proč ho dělat - protože chcete něco prodat, získat návštěvníky, budovat vztah se zákazníky, informovat o novinkách, dělat průzkum mezi lidmi... Ale možná jste nevěděli, proč se tolik vyplatí. A to vám dnes povím.

E-mailing funguje

Nebudu vám říkat, jak dělat e-mail marketing správně, ale proč má smysl ho minimálně zkusit. Pokud ho děláte a nedaří se vám, pak děláte něco blbě. Obecně však e-mailing funguje. Infopodnikatelé se svými infoprodukty sice znechutili tenhle marketingový kanál mnoha lidem, ale jedno jasně potvrdili - když máte co nabídnout, najdou se lidi, co si vaše zprávy budou číst, a nakoupí, co prodáváte (že to jsou třeba shity je už věc jiná).

Nejspíš ho už děláte

Pokud se pohybujete v e-commerce, máte e-shop, provozujete online službu apod., už e-mailing tak jako tak nejspíš děláte - v podobě transakčních e-mailů. Děkování za objednávku, informace o odeslání zboží, potvrzení registrace... všechny tyhle e-maily můžete využít i efektivněji. Proč posílat jen prostou informaci, když můžete přidat třeba další zajímavou nabídku a vytěžit víc?

Možná už máte kontakty

Pokud si založíte třeba firemní stránku na Facebooku, chvíli potrvá, než naberete fanoušky. Za to pro e-mail marketing už kontakty pravděpodobně máte - vaše dosavadní zákazníky, kterým ze zákona můžete e-maily posílat bez nutnosti, aby svůj souhlas potvrdili. Možná si to už nebudou pamatovat, ale třeba si díky zajímavé zprávě vzpomenou. Podstatné je, že nezačínáte od nuly.

E-mail používají všichni

Jasně, tohle klišé asi znáte. Nicméně je pravdě velmi blízko - e-mail používá aktivně opravdu spousta lidí, které by možná zajímali i vaše služby či produkty. A berte v potaz, že mnoho lidí má kvůli své práci taky firemní e-mail. Na rozdíl od např. sociálních sítí se do své osobní či pracovní schránky každý den velká část lidí opravdu koukne a může tam vidět třeba právě ten váš parádní newsletter.

Výborný poměr cena/výkon

Tohle je stěžejní důvod, proč se e-mailing těší takové oblibě - za relativně málo peněz dostanete docela dost muziky. Nebudu říkat, že je e-mail marketing levný, protože zabere čas a je potřeba u toho hodně přemýšlet, ale vzhledem ke konverznosti se vážně vyplatí. Jednou zprávou oslovíte klidně tisíce lidí a v některých oborech vám byť jediná objednávka může zaplatit celou přípravu e-mailu.

Měříte téměř všechno...

Když si někdo poprvé zkusí odeslat vlastní newsletter, mnohdy pak nevěří vlastním očím, co všechno se dozví z reportů. Počty otevření, počty prokliků, kdo kam kliknul, v kolik hodin, v jaké lokalitě byl... jestli rádi cokoliv analyzujete, tak si e-mail marketing nemůžete nezamilovat. A když k tomu přidáte následné měření na webu třeba přes Google Analytics, budete si připadat jako Big Brother.

...a víte téměř všechno

A navážeme na předchozí odstavec. Někdo se k vám proklikne a vy víte, co ho zajímá. Pošlete mu takovou nabídku a on třeba nakoupí. Tím zároveň získáváte data o jeho nákupních preferencích, dozvíte se o něm více, a svoje nabídky tak můžete ještě víc zpřesňovat a personalizovat. Dokážete-li navíc plně párovat data mezi svým systémem a systémem pro e-mail marketing, vytuníte tenhle prodejní nástroj na maximum.

Nekonečné možnosti segmentace

Když všechno měříte a víte, tak si s tím můžete plně vyhrát díky segmentaci. Rozdělíte si zákazníky podle pohlaví, věku, lokality, nákupů (třeba kategorie zboží či oblíbené značky), zájmů atd. Své e-maily tak můžete dokonale cílit a segmentaci neustále zpřesňovat. Čím hlouběji do segmentace půjdete a budete ladit, tím lepší budou i vaše výsledky. Už žádné plošné střílení naslepo, ale přesné zásahy ve správný čas.

Různorodé testování

Většina systémů pro e-mail marketing umožňuje A/B testovat např. jméno odesilatele a odesílací e-mail, předměty e-mailu, čas odeslání a především samotný obsah e-mailu. Co to znamená? Že všechno, co jste doposud zjistili a věděli, můžete ještě víc zlepšit, příp. otestovat novinky. Barvy tlačítek, různé bannery, jiné texty... zjistíte, co funguje právě na vaše odběratele, a to vám zase pomůže víc vydělat.

Šetření času díky automatizaci

Automatizace je v e-mailingu pomyslná megatřešen na dortu. Na začátku si nastavíte odesílací schemata a pak už jen sledujete zpovzdálí s úsměvem od ucha k uchu, co se děje. Uvítání po registraci, seriál článků, voucher na nákup, přání ke svátku či výročí první objednávky, zapomenuté zboží v košíku, ale třeba i extra nabídka při návštěvě určité stránky webu. Všechno automaticky jen na základě toho, co udělá příjemce e-mailu. Mňam.

Není to tak těžké, jak se může zdát

E-mailing přijde některým lidem složitý, ale ve výsledku není - vždyť děláte jen to, co jindy - posíláte někomu e-mail. Tady ho jen posíláte víc lidem a máte stokrát víc možností, co dělat, aby byl účinnější. Jestli vás zajímají základy, koukněte na průvodce e-mail marketingem, který jsem před lety sepsal.

Jsme na konci a i tady je jeden fajn důvod pro e-mailing. Můžete ho začít dělat kdykoliv. Třeba zítra. Ale raději už dnes. Nebo právě teď. Tak šup, do toho :-)

E-mail marketing dělám už spoustu let a rád s ním pomohu i vám, stačí se ozvat.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂