10 důvodů, proč vám nefunguje email marketing
Blog / Dála Musil – 19. srpna 2016
Emailing je jedním z nejefektivnějších marketingových kanálů, který můžete využívat. Pro klienty ho řeším pravidelně řadu let a téměř vždy se v úvodu spolupráce setkávám se stejnými důvody, proč nefunguje. Které to jsou a jak se jim vyhnout?
1) Chybí vám kontakty na adresáty
Abyste mohli s email marketingem začít, musíte nejdřív nasbírat kontakty na příjemce. Začínáte-li od nuly, bude to těžké, ale ne nereálné. Nabídněte lidem důvod, proč by vám měli dát svůj email a pokud bude dobrý, dají vám ho. Možnosti? Užitečný obsah, návody, videa, exkluzivní nabídky, akce, slevy... jestli znáte svou cílovku, na něco určitě přijdete. A nezapomeňte prohledat i databázi svých dosavadních zákazníků, kterým můžete emaily v podobě obchodního sdělení posílat i bez souhlasu (dokud se neodhlásí).
2) Nudný obsah, který nezaujme
Kontakty máme, jdeme jim něco poslat... sakra, ale co? V první řadě samozřejmě to, kvůli čemu vám email dali. Časem nejspíš začnete hustit i obchodní sdělení v té nejklasičtější formě, tedy newslettery plné slev na vaše senzační služby a výjimečné produkty, protože slevy se nikdy neomrzí, že? Ale omrzí. Kliknout na tlačítko Odhlásit je velmi snadné a proto se musíte snažit dlouhodobě tvořit zajímavý obsah. Účinnost produktových newsletterů v oboru každým měsícem klesá, odlište se, co to jde. Ptejte se vždy před odesláním sebe - přečetli byste si vy takový email?
3) Nesegmentujete a posíláte všechno všem
Tento bod úzce souvisí s výše zmíněnými. Jeden obsah se nebude líbit všem stejně, každý má jiné preference nebo měl jiný důvod, proč se do vašeho emailového listu přihlásil. Proto vždy kontakty dělte a posílejte maximálně personalizovaný obsah. Jak segmentovat? Na muže a ženy, z velkých či malých měst, podle zakoupených produktů nebo značek zboží, podle stránek webu, které prohlíželi atd. Je to dřina, a ještě větší je pak připravit pro každého relevantní obsah, ale lepší čísla (otevření, prokliky, konverzní poměr...) uvidíte už po první segmentované odesílce.
4) Emaily nikdo neotevírá
Aby člověk viděl vaši obdivuhodnou nabídku čehokoliv, musí nejdřív email otevřít. Když to neudělá, byla vaše práce zbytečná. Dejte si proto vždy maximálně záležet na předmětu emailu. Řekněte lidem, proč by je měl zrovna tenhle newsletter zajímat, vyzvěte je k akci, nebojte se být kreativní textově nebo technicky (např. hlavní slovo verzálkami, smajlíky, emoji...). Pro zjištění, co funguje, je nejlepší A/B testování - části adresátů přijde verze s jedním předmětem, části s druhým (či dalšími...) a tu účinnější pak pošlete zbytku.
5) Z emailu se nikdo neproklikne na web
Je-li vaším cílem dostat adresáta z emailu na web (a u většiny taktik email marketingu tomu tak je), pak ho musíte náležitě přesvědčit, že se má prokliknout. Magický prostředek se jmenuje výzva k akci = CTA = call-to-action. Musíte lidem říct, co mají udělat - např. "přejít do eshopu". Oni to tuší, ale obvykle neudělají, dokud je nenasměrujete. V ideálním případě by každý email měl mít jeden cíl a co se odkazů a obsahu týče, méně je v tomhle případě více. Když máte dobrý obsah pro přesný segment, krátký text a jedno tlačítko s dobrým CTA bohatě stačí.
6) Technicky nezvládnuté emaily
Zvládnout email tak, aby se otevíral stejně ve všech poštovních klientech, je kumšt. Jak možná sami víte, ani vám se některé emaily nenačtou rovnou s obrázky, dokud nekliknete na odkaz jako "zobrazit obrázky" apod. Čistě grafické emaily v této podobě (a bez vyplněných alt popisků u obrázků) jsou sice hezké, ale výsledkově horší než textově doplněné o obrázky. Nezapomínejte ani na tablety a mobily - responzivní newsletter, který se přizpůsobí zařízení a jeho displeji, dosáhne vždy lepších výsledků než neresponzivní.
7) Posíláte příliš často
Chodí vám každý den newslettery od Mallu či Alzy? Tak přesně z toho si příklad neberte. Málokterý příjemce snese vidět jméno vás nebo vaší firmy ve své schránce každý den. V případě zmíněných eshopů do hry vstupuje ještě takřka nulová segmentace, takže většině lidí chodí jeden nerelevantní email za druhým. Já jsem kliknul na tlačítko Odhlásit a vaši zákazníci to udělají s vaším emailingem taky, pokud nenajdete vhodnou četnost rozesílek. Ideál se různí, těžko radit, ale email 1x týdně nikoho neurazí a zároveň vás udrží v paměti. Četnost můžete zvyšovat s lepším obsahem.
8) Posíláte ve špatný den a čas
Tak jako četnost i vhodný den a čas pro rozesílku svých emailových newsletterů musíte postupně objevit. V některých oborech bude fungovat ranní email, v jiných večerní, pro většinu spotřebitelů někde mezi odpolednem a večerem. To samé platí o dnech - někteří lidé čtou rádi v týdnu a o víkendu chtějí mít klid, jiní mají o víkendu klid právě na emaily. Hezké počasí jde proti výsledkům. Já se vždy snažím dodržovat jen dvě pravidla - nikdy neposílat nic v pondělí (lidé mívají plné schránky) a během svátků (většina lidí si email číst nepůjde). Osobně nejraději odesílám dopoledne ke konci týdne.
9) Nepřipravená landing page
Posbírali jste kontakty, vysegmentovali, připravili dobrý obsah do emailů včetně skvělého CTA, napsali parádní předměty, email byl responzivní, trefili jste dobrý den i čas. Statistiky otevření a prokliků jsou výborné a říkáte si, jak jste dobří. Koukáte na počet objednávek... a nic. Ať budete chtít směřovat proklik z emailu na jakoukoliv stránku, musí být připravená a relevantní k obsahu emailu a CTA. Vždy si otestujte, kam lidi posíláte. Má stránka souvislost s obsahem? Najdou tam lidé, co mají najít? Funguje ta stránka vůbec? Myslete na to, než něco pošlete.
10) Špatná nabídka
Mohl bych zopakovat předchozí odstavec a přidat, že jste tentokrát měli i perfektní landing page. Pokud přesto nejsou konverze, není už problém v email marketingu, ale ve vašich produktech a službách. A může to být cokoliv - nezajímavé nebo hůř nekvalitní výrobky, vysoká cena, nefunkční objednávka, chybí vám reference... Je spousta důvodů, proč z adresáta neuděláte zákazníka. Takže se mrkněte i na článek o prodejních chybách a odstraňte je :-)
Pro dnešek by to stačilo, věřím, že "úkolů" teď někteří možná máte až až. Pokud zvládnete těchto 10 bodů pravidelně dodržovat, emailing pro vás bude mít opravdu smysl. Nebude jen "docela rychlý a docela levný", ale hlavně výdělečný. Tak s chutí do toho!
Chcete začít dělat efektivní emailový marketing? Ozvěte se mi a společně něco vymyslíme.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌