Obsahový marketing. Jaký obsah můžete tvořit?

Blog / Dála Musil – 7. září 2015

Obsahový marketing (neboli content marketing) se stal v posledních pár letech moderním souslovím a trendem, který vám bude doporučovat 9 z 10 online marketérů. Obsah ale nejsou jenom e-mailové newslettery, e-booky nebo klasické články na blogu - zaujmout své současné a potenciální zákazníky, fanoušky a média můžete i jinak...

Podstata obsahového marketingu

Než se pustím do výčtu všech možností obsahového marketingu (a určitě to ani nebudou všechny), krátce vysvětlím podstatu pro ty, kteří se s ním ještě nesetkali. Obsahový marketing je založený na principu, že neprodáváte své služby a produkty přímo, ale získáte si nejprve publikum tvorbou užitečného nebo zajímavého obsahu.

Nejdřív něco dáte, pak dostanete. Když ho budete dělat dobře, bude mít pro váš byznys skutečný přínos i platící zákazníky. Na rozdíl od většiny marketingových odborníků ale tvrdím, že obsahový marketing není pro každého - realita je taková, že mnohdy je daleko lepší investovat svůj čas a peníze do přímého prodeje. Jestliže to ale chcete zkusit, možnosti jsou opravdu velké.

Výhody obsahového marketingu

Svému publiku byste obsahovým marketingem měli pomoct, a pokud je váš obsah opravdu kvalitní, podpoří vaši autoritu/odbornost v daném oboru a vybuduje u lidí důvěru - a důležité je, že na rozdíl třeba od inzerce dlouhodobě (pozor tedy na to, že obsahem neuděláte kšeft ze dne na den). Můžete ho využít i v rámci PR (public relations) a dostat se tak do médií, abyste byli vidět. Média se bez obsahu neobejdou a když jim ho někdo dokáže pravidelně servírovat, ocení to.

Obrovskou výhodou je také vytváření obsahu v případě internetu pro SEO (optimalizace webu pro vyhledávače, především Google a Seznam) - lidé vás díky němu snadněji najdou, třeba i nečekaně, což bude pro vaše webové stránky velké plus. Na váš obsah navíc mohou začít odkazovat další lidé a weby, což zlepší vaše pozice ve vyhledávačích. A co vás potěší určitě, většina obsahu se dá tvořit velmi levně a s lepšími výsledky než v případě placené reklamy.

Varianty obsahového marketingu

Blog

Absolutním základem obsahového marketingu v tom pravém smyslu slova je momentálně blog. Články (de facto o čemkoliv) dostanete k lidem přes sociální sítě a e-mailové newslettery, odebírat mohou také váš RSS feed. Články jsou klasika a vyplatí se je udělat kvalitní a zajímavé buď výběrem vhodného tématu (oblíbené jsou vlastní zkušenosti a příběhy z praxe) nebo netradičním obsahovým formátem - detailně jsou varianty rozebrány jednotlivě v tomto seznamu.

E-book

Tvorba elektronické knihy je pravděpodobně tou nejobtížnější a časově nejnáročnější variantou obsahového marketingu (pokud nejste infopodnikatelský koumák, který dokáže vytvořit e-book z jedné normostrany textu), o to víc se vám ale v budoucnu vrátí - především v rámci posílení vašeho jména coby autority v oboru. Pokud jste třeba právník se zaměřením na obchodní právo, což takhle e-book o tom, jakých chyb se firmy dopouštějí a kolik je to stojí?

Infografika

Pokud spojení textu a grafiky ještě neznáte, mrkněte třeba rovnou na Google. Infografiky zažily nedávno boom a přestože už trochu ustupují, pořád jimi můžete velmi dobře zaujmout. Jaký obsah do nich můžete "nacpat"? Popište třeba výrobní postup, udělejte žebříček se statistikami a grafy, připravte časovou osu, srovnejte mezi sebou dva objekty... Reálný příklad? Co se na vašem e-shopu nejvíc prodává v jakém období? Nakupují muži nebo ženy? A kolik jim je? Možností je spousta...

Nástroje

Vytvořit užitečný nástroj, online službu nebo aplikaci zdarma, kterou budou lidé používat a dovede je až k vám? Všechny firmy to tak asi nezamýšlely, ale mnohé pomůcky jim dnes přivádí víc zákazníků než všechny ostatní marketingové kanály. Vyřešte lidem jejich problém a v dobrém se vám to vrátí. Máte-li obchod s kravatami, co třeba mobilní aplikace s video návody, jak uvázat kravatu na x způsobů?

Návody

Hodně lidí se bojí, že když prozradí své know-how veřejnosti, nikdo si pak jejich služby neobjedná. Jak ale ukazují dosavadní zkušenosti většiny marketérů, není se čeho bát, právě naopak - návodem posílíte vlastní odbornost. Možná o pár lidí přijdete (kteří by si to udělali stejné po svém s návodem od někoho jiného), ale získáte mnohé jiné, kteří uvidí, že své práci rozumíte. Sepište třeba článek jak položit podlahu, tipy a triky jak pravidelně kontrolovat vlastní automobil nebo recept na pokrm, který děláte ve své restauraci.

Newsletter

Obsahová klasika podobně jako blog - e-mail newsletter vám dnes může chodit z každého druhého webu. A pro hodně lidí překvapivě se i spousta jiných lidí do různých e-mailingů registruje. Proč toho tedy taky nevyužít? Informujte o nových článcích na blogu a novinkách z vaší firmy, nebo si vytvořte si pravidelný magazín či zpravodaj a pište o zajímavých věcech ze svého oboru. Když občas přihodíte do zpravodaje info o speciální akci nebo slevě při koupi více kusů, uvidíte, že se e-mailing vyplatí.

Otázky a odpovědi

Tento bod pro článek na blogu nebo i samostatnou stránku webu je velmi podobný návodu. Víte, že se vás lidé často na něco totožného ptají, a nechcete všem neustále na to samé odpovídat? Připravte pro ně stránku FAQ (frequently asked questions = často kladené dotazy). Nebo chcete přitáhnout lidi z vyhledávačů na internetu? Sepište otázky a odpovědi (Q & A = questions and answers) k tomu, co hledají. Pokud jste realitní makléř, proč nevytvořit jednoduchý seznam s dotazy, jak se převádí nemovitost?

Podcasty

Kdo raději mluví než píše, může si vyzkoušet audio podcast - prostě nebudete článek nebo návod psát, ale namluvíte ho a nahrávku pak zveřejníte online. Hodně lidí poslouchá podcasty místo rádia v autě, takže pokud máte co říct, stojí za to tuhle (pořád spíš netradiční) možnost vykoušet.

Prezentace

Klasické prezentace např. v powerpointu ještě nejsou úplně out. Hodně lidí prezentace tvoří, výrazně méně je pak zveřejňuje a pro mnoho z nich je to chyba. Když už něco jednou vytvoříte, zkuste to ještě dál zhodnotit - prezentaci lze použít třeba v kombinaci s poznámkami jako velmi dobrý studijní materiál. Navíc prezentaci můžete udělat klidně i tištěnou - propagační materiály dělá kdekdo, udělejte místo toho něco edukativního.

Průvodce

Dát dohromady průvodce nějakým oborem nebo tématem sice není snadné, ale o to déle potom můžete sklízet plody své práce (já tvořil třeba průvodce pro lepší UX nebo průvodce Notion databázemi). Jak už jsem zmiňoval u e-booku výše, rozsáhlý obsah vám výrazně pomůže zvýšit odbornost i sílu jména. Jste-li třeba portrétní fotograf, sepište jak fotit, kterak mají fotomodelky pózovat, jak pracovat se světly a kterým objektivem je nejlepší fotit. V průvodci navíc můžete využít více obsahových variant - texty, fotky, kresby, videa... spousta možností s jistou návratností.

Případové studie

Případové studie, jak jste někomu výrazně pomohli zvýšit obrat o 100 % (ale klidně i méně :-), si spousta lidí ráda přečte. Opět jde o obdobu návodu, ale tentokrát znázorněném na konkrétním příkladu. Webová studia mohou popisovat, jak tvořila pro klienta nový web (jak jsem redesignoval Obal Centrum?), marketéři např. popíšou postup, jak našli zákazníky svým klientům atd. Dobře udělaná případová studie je nejlepší možnou formou reference vlastní práce, jakou na webu můžete mít - a když ji doplníte o osobní referenci od klienta, výsledek se zaručeně dostaví.

Recenze

Dalším z mnoha blogovacích formátů jsou recenze. Hodnotit výrobky, nástroje, služby či produkty, které používáte, není těžké. Většina lidí jde před koupí čehokoliv na internet a hledá názory a recenze lidí, takže ho i ta vaše může zajímat. Recenzujte třeba knihy, které se nedávno četli. Jste-li malíř, zhodnoťte kvalitu barev od různých výrobců. Jestliže objíždíte školení, srovnejte pro ostatní, kam se jet vyplatí a kde jenom vyhodí peníze.

Reportáže

Na školení zmíněné o odstavec výše rovnou navážeme. I reportáže z různých akcí mohou být velmi poučné a zajímavé. A nejde přitom jen o školení - byli jste na nějakém zajímavém místě? Ve firmě, kde se něco dělá jinak? Na akci k představení nového mobilu? Máte spoustu fotek, které by se vašemu publiku mohly líbit? Tak to pusťte ven. Napište, co jste kde dělali, a přihoďte fotogalerii - ať lidé vidí, že se o svůj obor zajímáte.

Rozhovory

Rozhovory v médiích jsou klasika, ale rozhovor s někým zajímavým můžete udělat i vy sami na svém blogu. Proč třeba nezkusit oslovit nějakou známou osobnost z oboru? Divili byste se, kolik lidí si takový rozhovor může přečíst, i když nebude zveřejněný na některém ze známých portálů. Navíc si rozhovor můžete udělat po svém, dozvíte se, co vás zajímá, získáte pro blog další čtenáře a potěšíte ty dosavadní. Kdybyste se zajímali třeba o módu, přečetli byste si rozhovor s vaším oblíbeným návrhářem, že?

Seznamy a souhrny

Tenhle typ článku právě teď čtete a dokonce je to i nejčastější typ článků na mém blogu. Já jsem psal třeba souhrn jak poznat, že je čas změnit práci, vy můžete mít třeba seznam jedovatých hub nebo čehokoliv jiného - třeba zajímavé zdroje z oboru, seznam rad, tipů a triků jak prodat auto v bazaru a cokoliv dalšího, čím budete chtít nalákat čtenáře. Ostatně podle některých statistik jsou právě podobné články nejčtenější a pokud často brouzdáte online, nepochybuji o tom, že už jste četli 10 rad jak... :-)

Slovníčky

Sepsat slovník pojmů, odborných termínů nebo různých zkratek z vašeho oboru může trvat hodně dlouho, ale tím víc návštěvníků na svůj web také přivedete. Princip je podobný dříve zmíněným otázkám a odpovědím nebo často kladeným dotazům - dejte dohromady ne zcela jasné pojmy z toho, co děláte, a vysvětlete je tak, aby je (pokud možno) každý pochopil. Když pak někdo bude hledat automechanika, proč nezvolit toho, co má na webu vysvětlené pojmy ABS a EPS?

Šablony

Už jste to dnes četli, ale zopakuji to ještě jednou - jestli něco chcete, nejdřív lidem něco dejte. Jednou z dalších možností obsahového marketingu jsou šablony. Marketingový poradce vám třeba nabídne ke stáhnutí zdarma šablonu marketingového plánu, copywriter šablonu tiskové zprávy atp. Můžete i vy udělat jednoduchou šablonu pro lidi, kteří by o vaše služby a produkty mohli stát? Já dělám šablony pro Notion.

Tiskové zprávy

Ačkoliv jsou tiskové zprávy podle některých marketérů už za zenitem, zatím je nerušte. Informovat např. o nových produktech a službách nebo úspěchu, kterého jste ve svém několikaměsíčním výzkumu dosáhli, se stále ještě vyplatí. Média si dnes sice daleko více vybírají, co zveřejní a co nikoliv, ale pokud budou vaše informace užitečné a zajímavé, šance máte. A mít zadarmo reklamu v novinách nebo na online portálu, který čtou denně tisíce lidí, je fajn, co myslíte?

Video

Máte-li rádi audiovizuální mix, pak vězte, že úspěšně se dnes dá obsahový marketing dělat s videem. Pravidelné videoblogy (resp. vlogy) jsou dnes hodně populární, takže pokud jste trošku exhibicionista, můžete třeba vařit vlastní recepty (když to budete dělat živě, máte z toho webinář). Velmi dobře vám ale poslouží byť i jen produktové video k tomu, co děláte a prodáváte. Mnoho lidí nakupuje očima a proto byste videa neměli podceňovat - ukázka auta, reference ze stavby, představení firmy nebo vaší služby vám může výrazně pomoct. Já točím videa o Notionu.

Výzkumy

Udělat rozsáhlý průzkum nebo výzkum je náročné, ale budete z něj moci čerpat v mnoha dalších formátech obsahového marketingu. Dejme tomu, že uděláte jako já průzkum mezi firmami o tom, jak dělají marketing. V první řadě se dozvíte, co potřebujete, ale navíc z toho můžete sepsat článek, připravit tiskovou zprávu pro média, vytvořit infografiku a ještě třeba přidat podcast pro ty, co raději poslouchají. A průzkum můžete udělat i v menším měřítku - znáte ankety?

A jsme na konci. Jak jste nejspíš pochopili, i tento můj článek o formátech obsahového marketingu je součástí mého vlastního obsahového marketingu - a pokud je pro vás článek užitečný, splnil svůj účel. No a o tom to celé je :-) Tak už víte, do jaké formy obsahu se pustíte právě vy?

Chcete rozjet obsahový marketing ve své firmě? Napište mi.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂