Užitečné služby a nástroje pro podnikání a marketing

Blog / Dála Musil – 10. června 2015

Na internetu dnes najdete řadu zajímavých a užitečných služeb, jež vám usnadní podnikání nebo pomohou s marketingem. Některé z nich možná znáte a používáte, jiné nikoliv. Protože já si mnohé z nich nemohu vynachválit, připravil jsem pro vás seznam nástrojů, webů a aplikací, které by se vám mohly hodit.

Malých i velkých služeb a nástrojů z české i zahraniční produkce je hodně, a co je zajímavé, většina z nich je zdarma. Osobně nepoužívám úplně všechny zmíněné, s klidem je ale mohu doporučit. Račte si vybrat, pomohou vám nejen při tvorbě úspěšné firmy. Mrknout můžete i na novější souhrn z roku 2021.

Buďte produktivnější každý den

Evernote

Celý seznam musím odstartovat jednoznačně nejužitečnější službou, kterou jsem objevil teprve loni, ale používám ji dnes nejvíc ze všech a téměř na všechno. Evernote slouží k ukládání poznámek - textových, obrázkových atd. Můžete tvořit (a odškrtávat) seznamy, vkládat jakékoliv přílohy, posílat do něj poznámky přímo z e-mailu, ukládat články z webů... Sám Evernote používám denně na iPadu a ve Windows jako univerzální databanku i úkolovník pro cokoliv, takže pokud mohu dát za nějaký nástroj ruku do ohně, pak je to jednoznačně Evernote.

Feedly

Pro novinky z vašeho oboru nemusíte chodit na webové stránky magazínů a portálů každý den. Jednoduše si všechny weby a jejich RSS feedy uložíte do Feedly a nové texty na všech webech pak uvidíte v přehledném seznamu (příp. ve vytvořených kategoriích), takže si snadněji vyberete, co číst.

Google Drive

Online úložiště se vám hodí na cokoliv, co potřebujete mít kdykoliv při ruce - pracovní dokumenty, fotky a cokoliv dalšího. Já používám Google Drive, hodně lidí používá třeba Dropbox. Ať tak či onak, svá data budete mít na jednom místě a přístupné z počítače, telefonu či tabletu. Jestliže ještě online disk, který je zdarma a nabízí místo velikosti několika GB, nevyužíváte, určitě neváhejte ani vteřinu.

IFTTT

Tajemná zkratka v sobě skrývá jako základní funkcionalitu automatizaci vaší práce, díky níž ušetříte každý den spoustu času. V aplikaci IF This Then That (IFTTT = pokud se stane tohle, pak udělej tamto) si spojíte služby, jež používáte, nastavíte pravidla, co se má dít, a necháte je pracovat samostatně. Příklad? Když zveřejníte novou fotku na Twitteru, automaticky se vám zazálohuje na Dropbox. Přidáte-li si nový kontakt do adresáře v iOS, vytvoří se vám k němu poznámka v Evernote. Anebo si např. uložíte článek ve Feedly a automaticky se vám odešle na e-mail. Možnosti? Téměř neomezené.

Mailinator

Mailinator je malá, ale užitečná pomůcka pro každého, kdo si chce někde něco stáhnout, vyzkoušet atd. bez toho, aby používal svůj vlastní e-mail. Prostě vyplníte cokoliv před @mailinator.com a nová e-mailová adresa se při přijetí zprávy automaticky vytvoří. Do schránky se pak na webu Mailinatoru dostanete bez hesla, prostě jen zadáte vyplněný e-mail.

Skype

Asi netřeba moc představovat - prostě telefonujete online a zadarmo s kýmkoliv na celém světě, je-li připojen k internetu. Skype je nejpoužívanějším face to face komunikátorem, který využívám např. pro delší telefonické hovory se svými klienty. Neplaťte zbytečně za telefon, když to jde se Skypem snadněji.

Trello

Tvoříte-li často projekty nebo pracujete hodně v týmu, pak se vám bude hodit Trello. Můžete díky němu organizovat práci, projekty a cokoliv dalšího mnoha způsoby. Alternativou, s níž ale nemám osobní zkušenost, může být Basecamp.

Najděte dodavatele nebo nabídněte své služby

Easytask

Na Easytasku můžete snadno poptat nebo najít dodavatele pro své potřeby a nápady především v rámci podnikání, marketingu a IT služeb, nebo na druhou stranu nabídnout své vlastní mikroslužby a získat zajímavé zakázky, jste-li dodavatel.

Na volné noze

Web NaVolneNoze.cz je momentálně asi největším placeným online katalogem freelancerů (lidí na volné noze) v České republice. Slovenskou obdobou jsou Freelanceri.sk, v zahraničí pak můžete služby nabízet nebo shánět na portálech Upwork (vytvořený spojením Odesk a Elance) nebo Freelancer.

Stovkomat

Trend mikroslužeb za pár korun dorazil před pár lety i k nám. Zatímco v zahraničí frčí Fiverr, u nás funguje kromě výše zmíněné Easytasku právě Stovkomat, který sází hlavně na rychlost a nízkou cenu.

Webtrh

Pokud se pohybujete v prostředí internetového marketingu a tvorby webů, pravděpodobně jste nemohli minout Webtrh. Jde o webové diskuzní fórum, které doplňuje aukce a tržiště s nabídkami a poptávkami služeb hlavně kolem marketingu, webů a e-shopů.

Ostatní katalogy

Kromě zmíněných webů fungují v ČR ještě další zajímavé katalogy, ze kterých lze najímat dodavatele nebo v nich nabízet své služby. Webdesignérům slouží Wbd.cz, grafikům ChciGrafika.cz, copywriterům Copywriteri.cz a marketérům MarketerivCesku.cz.

Nezapomeňte na osobní rozvoj

Codecademy

Naučit se kódovat nebo programovat je s Codecademy snadnější než v minulosti, kdy jste měli k dispozici maximálně teoretickou knížku. Nečekejte tady žádnou složitou teorii, ale rovnou příklady z praxe krok po kroku pěkně od začátku. Dokud se to nenaučíte, dál neprojdete. Na "akademii kódování" se naučíte např. HTML, CSS, PHP, Javascript, jQuery, Python nebo Ruby.

Coursera a edX

Coursera je nejznámější vzdělávací zdroj, díky němuž můžete studovat odborné kurzy nejlepších světových univerzit zadarmo a online v pohodlí svého domova. K dispozici jsou stovky kurzů nejrůznějšího zaměření (samozřejmě včetně podnikání a marketingu) od předních škol, mezi nimiž nechybí např. Stanford, Caltech, Princeton či Yale. Na témže principu funguje také edX.

Mimo školu

Pokud vás učení a vzdělávání baví, pak pro vás bude MimoSkolu.cz novým oblíbeným rozcestníkem pro studium. Líbit by se vám měl především rozsáhlý katalog zdrojů pro vzdělání nejen online, kterých je na osm desítek.

Naučme se

Chcete se něco naučit? Zkuste Naucmese.cz. Počet živých kurzů, přednášek a workshopů po celé ČR je momentálně přes tři stovky, takže si na své přijde každý. Šíře záběru je obrovská, rozhodně doporučuji celý seznam kurzů projít. Mimochodem, i vy se na tomto portálu můžete stát lektorem vlastního kurzu, budete-li chtít.

Když něco potřebujete...

Awwwards

Hledáte inspiraci pro webové stránky nebo e-shop? Na Awwwards najdete každý den nový a zajímavý projekt s odborným hodnocením podle mnoha kritérií. Designové náměty najdete i na mnoha dalších portálech, mezi nejznámější patří DeviantArt, Behance a Dribbble.

Bliss Control

Máte účet na více sociálních sítích a chcete udělat nějakou rychlou změnu v nastavení, třeba fotky, e-mailu či přezdívky? Zkuste vše dělat z jednoho místa, BlissControl vám ušetří spoustu času.

Copywriting.cz

Sháníte autory pro psaní textů a článků, nebo naopak třeba magazíny, weby a profily na sociálních sítích, do kterých byste svůj obsah mohli umístit? Poslouží vám český projekt Copywriting.cz. Na podobné bázi funguje také Placla, která spojuje inzerenty s blogery.

Envato Market

Envato Market je bezpochyby největším světovým tržištěm se šablonami. Skládá se z několika menších webů (nejznámější je ThemeForest), na nichž najdete rychle a za výborné ceny šablony pro weby a e-shopy, grafické podklady, videa, zvuky, animace, fotky a mnoho dalšího, co budete pro marketing potřebovat. Dobrou alternativou s menším záběrem je Creative Market.

Fakturoid

Jste-li spíše menší firma nebo člověk na volné noze, pořizovat rozsáhlý účetní program se vám nevyplatí. Dobrým řešením může být Fakturoid, což je česká online služba pr tvorbu faktur, správu příjmů a další finanční akce. Chcete-li šetřit čas a nedělat faktury ručně v excelu, určitě dobrá volba.

Internet Archive

Věděli jste, že existuje online archiv, kde najdete historickou podobu milionů webových stránek? A že je docela zábava dívat se roky za sebe, jak některé weby a portály vypadaly. Ostatně vyzkoušejte si Internet Archive sami, bude se vám líbit.

JakPodnikat.cz

Láká vás podnikání a chcete vědět, jak začít? Nebo už podnikáte a něčím si zrovna nejste jistí? Pak se mrkněte na JakPodnikat.cz, což je přehledný průvodce vším, co s podnikáním souvisí - provede vás živnostmi, sociálním a zdravotním pojištěním či DPH. Mimo jiné vám poradí, jak je to třeba s DPH u zahraničních služeb (Adsense, Adwords, Facebook reklama).

JakPsatWeb.cz

Chcete-li se naučit tvořit webové stránky, zamiřte na JakPsatWeb.cz. Hodně užitečné příklady z praxe a návody pak najdete i na JeCas.cz. V případě, že už jste pokročilejší a tvoříte uživatelská rozhraní nejen pro web, mrkněte na hodně povedené GoodUI.

Mailchimp

Začínáte-li s e-mailingem, neobejdete se bez dobrého systému pro rozesílku e-mailových newsletterů. V zahraničí i u nás patří k nejoblíbenějším Mailchimp, který je v základní verzi (do 2 tisíc uložených adresátů) zdarma.

Paypal

Jedním z nejrychlejších způsobů placení na internetu je rozhodně Paypal. Můžete si na účet buď dobíjet peníze klasicky zasláním z banky nebo rovnou přiřadit k účtu svou bankovní kartu a mít tak k dispozici tolik peněz, kolik potřebujete.

Pixabay

Jestli hledáte fotky zdarma, protože si nechcete fotit sami ani kupovat snímky z fotobank, vyzkoušejte Pixabay. Fotky si stáhnete v plné kvalitě zadarmo a využijete je podle libosti - dle mého jde v současnosti o nejlepší neplacenou fotobanku. Dobré fotky nejen pro web seženete zdarma i na Pexels, Unsplash, Picjumbo a StockSnap, videa zdarma pak pořídíte na webu Mazwai.

Startup Jobs

Zaměstnance můžete v ČR samozřejmě hledat na klasických webech jako Práce.cz a Jobs, ale pokud chcete "moderní" odborníky, kteří se vyznají třeba v internetovém marketingu, podívejte se na Startup Jobs. "Klasické" pracanty pak najdete napřímo také na webu Zivotopisy.cz, kde se sami aktivně nabízejí, takže si můžete lépe vybírat.

Toggl

Kdo vykazuje svým klientům hodinové sazby nebo chce mít přehled o tom, jak tráví svůj čas u počítače, mohl by se mu líbit Toggl. Jde o jednouchou aplikaci pro měření času, takže budete vždy vědět, co jak dlouho děláte.

TopDesigner

Pokud potřebujete vytvořit nějakou grafiku (logo, web, leták či vizitku) a nechcete hledat konkrétního designéra, mohl by pro vás být užitečný TopDesigner. Jednoduše zadáte své požadavky a výši odměn pro nejlepší, a grafici se o kšeft "poperou" v souboji. Vy dostanete desítky navrhů, předem vypsanou odměnu ale dostanou jen ti nejlepší.

Zaklik.cz

Chcete inzerovat svou reklamu ve vyhledávačích? Pak se mrkněte na projekt Zaklik.cz od české specialistky na PPC, jenž bude užitečným průvodcem každému, kdo se chce v PPC systémech Adwords a Sklik začít lépe orientovat a vytěžit z nich maximum.

Tvořte online projekty snadněji a lépe

Disqus

Na mnoha webech najdete pod články Disqus, což je oblíbená a snadno nastavitelná služba pro komentování a moderování diskuzí.

Flaticon

Povedené ikony a grafické prvky pro web stáhnete zdarma na webu Flaticon, za zmínku stojí i podobná služba Iconfinder či Freepik, kde jsou k dispozici i další zajímavé grafické podklady.

Google Analytics

Možná je dnes snadnější najít jehlu v kupce sena než dobrý web nevyužívající Google Analytics. GA je systém pro měření webových stránek a e-shopů, se kterým budete znát nejen návštěvnost, ale mj. i informace odkud lidé na web přišli, jak dlouho na něm byli či jak webem postupovali. Analytics toho nabízí samozřejmě mnohem víc, takže s jeho implementací určitě neváhejte.

Google Fonts

Jedna z mnoha užitečných služeb od Google, Fonts, vám umožní na webu snadno používat stovky různých písem, aniž byste museli něco stahovat nebo instalovat.

Pagespeed Insights

Pagespeed Insights je velmi dobrá služba od Google pro měření rychlosti načtení webu. Řekne vám, proč se váš web pomalu načítá a jak se problémů zbavit.

Paletton

Palleton, který pochází od českého tvůrce, vám rychle poradí jak vhodně zkombinovat barvy na webu, aby se k sobě hodily.

Prestashop

Láká vás vlastní e-shop, ale nechcete za něj platit? Pak zkuste Prestashop, který je jedním z nejznámějších opensource e-shopových řešení zdarma. Podobně jako u Wordpressu ho snadno vylepšíte mnoha moduly a o grafiku se postarají kvalitní šablony.

Search Console

Služba od Google se ještě před měsícem jmenovala Webmaster Tools, podstatné však je, že Search Console významně doplňuje Google Analytics. S tímto nástrojem můžete mj. snadno odhalit chyby na svém webu a přizpůsobit jeho zobrazení ve vyhledávání na Google.

Responsinator

Responsinator je nástroj pro zobrazení webu v různých rozlišeních displeje, abyste ho vždy mohli správně (responzivně) přizpůsobit pro tablety a mobily.

Wordpress

Snadno ho nainstalujete, pochopíte i použijete. Wordpress je pravděpodobně nejrozšířenějším redakčním systémem současnosti, který je zcela zdarma. Můžete ho doplnit mnoha pluginy a vychytávkami, o vzhled se vám postarají tisíce šablon (samozřejmě také zadarmo).

Určitě znáte i spoustu dalších užitečných služeb, nástrojů či webů. Pokud ano, napište mi, rád je vyzkouším a zařadím, pokud za to budou stát.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂