Užitečné služby pro byznys, marketing, design a efektivitu

Blog / Dála Musil – 1. února 2021, aktualizace 2. července 2021

Je to více než 5 let, co jsem na blogu doporučoval zajímavé nástroje a služby, které vám můžou pomoci s marketingem a podnikáním obecně. Od té doby mi prošly rukama (resp. počítačem a telefonem) desítky až stovky dalších služeb a aplikací pro byznys, marketing, design či efektivitu práce, takže jsem připravil nový souhrn se spoustou fajn tipů, abyste vy už hledat nemuseli.

Chcete-li mrknout na staré tipy, pokračujte sem, byť hodně z tehdy doporučovaných služeb dnes už nepoužívám nebo dokonce ani neexistují. O tom, jak se rychle tenhle "svět" mění, může svědčit i to, že 5 z 6 mých nejpoužívanějších služeb současnosti onehdy ještě nebyly v kurzu nebo neexistovaly. Od posledního článku se ze mě nicméně stal milovník dobrých služeb a aplikací, takže věřím, že tipy z dnešního článku vydrží co nejdéle :-).

Moje velká šestka

Airtable

Airtable si zamilujete, pokud máte rádi práci s tabulkami a databázemi a jejich propojováním nebo srovnáváním dat mezi sebou. Zní to složitě, ale reálně je to takový hezčí a nabušenější excel. Lze použít třeba i pro nábor lidí do firmy, což jsem popisoval ve článku, a používám ho i osobně, třeba pro srovnání dovolených.

Balsamiq

Bez Balsamiqu se neobejdu a používám ho skoro na denní bázi. Jde o nástroj primárně pro tvorbu wireframů a designu, nicméně v něm navrhuji skoro vše, co není jen běžně formátovaný text. Tvořil jsem v něm nejen návrhy e-shopů, webů či různých funkcí, ale třeba i obrázky do UX průvodce.

Evernote

Absolutní klasika na tvorbu poznámek - Evernote jsem doporučoval už ve starším článku. Hodně lidí od něj odchází a stěžuje si z různých důvodů (i já mám trochu problém s odrážkami, které se mi v mobilní appce rozsypou), ale pro mě je to stále základní centrála, do které sypu všechny své poznámky, nápady a vedu svůj hlavní kalendář úkolů.

Freelo

Pokud mě znáte nebo čtete můj blog pravidelně, nemohli jste Freelo minout. Českou službu pro řízení projektů a úkolů (navíc z Pardubic :-) často doporučuji, píšu o ní, nabízím její zavedení jako službu atd. Vyzkoušel jsem kolem dvou desítek dalších podobných služeb, ale většina z nich se mi zdá horší (často proto, že nabízí primárně kanbanové zobrazení, které mi nepřijde přehledné).

Notion

Notion lze nejlépe popsat asi jako nastavitelné pracovní prostředí (více tady), které si můžete přizpůsobit skutečně na maximum a nahradí vám současně Airtable, Evernote i Freelo. Můžete jej použít na poznámky nebo tvorbu znalostní báze (třeba s procesy), ale i na klasické databáze či řízení úkolů a týmovou spolupráci.

Slack

Služba Slack je z téhle šestice asi nejznámější. Jde o jednoduchý nástroj pro týmovou komunikaci v podobě chatu, kdy můžete komunikovat buď v kanálech podle daného tématu anebo si psát se členy svého týmu přímo mezi sebou. Používám jej s většinou klientů.

Další nástroje, které doporučuji

100 metod

Potřebujete vyřešit nějaký problém, typicky kolem designu služby/produktu? Na stránce 100 metod najdete 100 designových metod, jak na to.

Affinity Photo

Kdo nechce platit pravidelně za Photoshop, ten může zkusit jako alternativu Affinity Photo s jednorázovou platbou v řádu jen pár set korun

Ally

Řešíte ve firmě metodiku OKR pro prioritizaci firemních cílů a chcete na to přímo specializovaný nástroj? Pak zkuste Ally.

Asana

Asana je asi nejbližší alternativou Freela - sice zahraniční, na druhou stranu s více funkcemi, kterým za mě vévodí Ganttův diagram.

Blueboard

Pamatujete 15 až 20 let zpátky webová počítadla, ankety nebo diskuze od Blueboardu? Teď místo toho dělají kvalitní hosting s příjemným ovládáním.

Calendly

Chcete dát ostatním vědět kdy máte prostor na schůzku či videohovor? Pro tvorbu rozvrhu s bookováním termínů a časů funguje skvěle aplikace Calendly.

Capterra

Nelíbí se vám moje tipy na služby? Pak zkuste Capterru a její obrovskou databázi tříděnou podle témat. Alternativou může být G2.

Cocuma

Proč se hlásit na inzerát do firmy, o které nic nevíte? Cocuma tohle mění a představuje profily firem, abyste si udělali lepší představu o tom, jak to u nich chodí.

Custellence

Máte rádi vizuální mapování zákaznické cesty (produktu či služby), které není složité? Přesně to vám nabídne sympatický nástroj Custellence.

Datová schránka

Nechcete obíhat úřady? Pořiďte si datovou schránku a komunikujte z pohodlí domova. Možná není úplně intuitivní, ale účel splní. Pro uchovávání zpráv zkuste aplikaci Datovka.

DeepL Translator

Potřebujete něco přeložit, ale nechcete na to nikoho pracně shánět? Kromě oblíbeného překladače od Googlu můžete využít velmi dobrý DeepL Translator.

Demio

Pořádáte-li webináře, určitě se podívejte na Demio, což je momentálně asi nejlepší řešení pro podobné online akce. Vše, co jste kdy kolem přípravy webináře potřebovali, tady máte v jednom nástroji.

Figma

Potřebujete navrhovat designy webů, e-shopů či aplikací? Vyzkoušejte Figmu, která je v současnosti pravděpodobně nejpoužívanějším nástrojem pro tvorbu wireframů a prototypů.

FlowMapp

FlowMapp je služba především pro designéry, kterým umožní vytvořit sitemapu či strukturu obsahu, flowchart nebo třeba mapu zákaznické cesty.

Google Meet

Videohovory dělá asi dnes už skoro každý, takže Google Meet možná znáte. Alternativou můžou být Zoom a Microsoft Teams (příp. GoTalk, pokud chcete komunikovat rychle bez účtu).

Honeycode

Představte si něco jako složitější Notion, ve kterém si bez programování vytvoříte vlastní webovou/mobilní aplikaci - třeba úkolovník nebo CRM. Právě o tom je Honeycode.

Integromat

Kdo má rád efektivitu a automatizaci, ten by měl mrknout na českou službu Integromat, která umožňuje vytvořit automatizované scénáře mezi mnoha jinými službami.

Loom

Se službou Loom uděláte snadno videonahrávku vaší obrazovky včetně komentáře, což se hodí zejména tehdy, když potřebujete někomu něco jednoduše vysvětlit.

Mailerlite

Jestli posíláte newslettery přes Mailchimp a uvažujete nad vyzkoušením něčeho jiného, mrkněte na sympatický Mailerlite (z českých nástrojů mi fajn přijde Ecomail).

OneSignal

Hledáte nové komunikační cesty k zákazníkům? Možný komunikační kanál jsou webové (push) notifikace, kde doporučuji vyzkoušet službu OneSignal.

Photopea

Mezinárodní alternativa Photoshopu, kterou najdete přímo v prohlížeči, je zdarma a od českého autora (takže i v češtině)? K Photopea netřeba nic dalšího dodávat.

Process Street

Máte pracovní checklisty rozházené na více místech? Sjednoťte je na jedno místo a udělejte si procesy ještě přehlednější. Pomůže vám s tím aplikace Process Street.

Product Hunt

Pokud rádi koukáte po nových zajímavých službách a aplikacích, je Product Hunt přesně to místo, kam byste se měli pravidelně dívat.

Productboard

Productboard je služba pro řízení vývoje produktů a služeb, která zdarma nabízí Portal pro sbírání feedbacku - a je to lepší než sbírat odpovědi přes dotazníky.

Shoptet

Jestliže chcete vlastní e-shop, ale nic moc neřešit, pak mrkněte na Shoptet. V rámci ČR jde asi o nejlepší krabicové e-shopové řešení, které momentálně můžete mít.

Smartlook

Nestačí vám pro analytiku webu Google Analytics? Pak jděte o krok dál a zkoumejte heatmapy nebo nahrávky toho, jak návštěvníci web používají. Hodí se na to právě Smartlook.

Softr

Máte-li rádi Airtable a chtěli byste ho využít na maximum, pak mrkněte na službu Softr. Díky ní totiž bez kódování vytvoříte web nebo rovnou portál s napojením na Airtable.

Solidpixels

Nový web dnes nemusíte kódovat, občas stačí jen naklikat v editoru - třeba v Solid Pixels. Jde nicméně o pronájem, takže bych ho doporučil spíš pro weby s kratší životností.

StartupJobs

Portál Startup Jobs jsem zmiňoval už před lety, nicméně je čím dál lepší. Pokud jste moderní firma, myslím, že právě skrz něj najdete velmi dobré nové kolegy.

SupportBox

Řešíte-li zákaznickou podporu a tunu e-mailů, která se na vás každý den hrne, vyzkoušejte český (a navíc pardubický :-) SupportBox. Krom vyřizování ticketů umí nově i Live Chat.

Webflow

Mezi největší hráče pro tvorbu webů patří v současnosti rozhodně platforma Webflow, kde tvoříte ve vizuálním editoru a nemusíte tak mít kompletní znalosti kódování.

Whimsical

Whimsical je univerzální nástroj, ve kterém si vytvoříte wireframy, myšlenkové mapy nebo flowcharty. Výhodou je jednoduchost, takže tvorbu čehokoliv zvládnete za pár minut. Více v samostatném článku.

Yandex Metrica

Nechcete kombinovat v rámci analytiky GA a třeba výše zmiňovaný Smartlook? Pak zkuste Yandex Metricu, která je o něco jednodušší a spojuje oboje.

Yourls

Znáte zkracovače typu Bitly, abyste nemuseli sdílet dlouhé URL adresy? S Yourls si můžete vytvořit vlastní, nechybí samozřejmě ani statistiky prokliků.

Drobné fíčury

Can I use

Web Can I use je nezbytnost pro kodéry, kteří chtějí vyzkoušet nějakou novou funkci - ověří si tady totiž, ve kterých prohlížečích bude fungovat.

Cleanup pictures

Potřebujete rychle vyretušovat něco z fotky? Online nástroj Cleanup.pictures je velmi jednoduchý a funguje velmi slušně, navíc je zatím zdarma.

CSS Gradient

Taktéž pro kodéry je jednoduchý nástroj CSS Gradient, pomocí kterého si snadno připraví barevný gradient pro použití na webu.

Microsoft Power Toys

Power Toys jsou něco jako plugin do Windows, který rozšiřuje možnosti nastavení - já je používám hlavně kvůli snadnému upravení rozložení plochy. Více v samostatném článku.

Random Result

Máte položky, ze kterých potřebujete něco vylosovat? Random Result jsem používal třeba pro výběr vítěze soutěží na Facebooku (funguje včetně plánování).

Removebg

Removebg je jednoduchá služba, která vám z fotek a obrázků snadno odstraní, resp. vyretušuje, pozadí (bohužel už není zdarma jako dříve).

SVG Backgrounds

Další fíčura pro kodéry je web SVG Backgrounds, na kterém si snadno upravíte některou z připravených SVG šablon pro pozadí.

Teamflow

Teamflow je jediná appka z článku, kterou jsem nezkoušel, ale vypadá zajímavě - pohybujete se ve virtuální kanceláři s videohovorem a komunikujete s těmi, co jsou poblíž.

TinyPNG

Stává se vám, že dostanete velké fotky třeba pro kampaň a potřebujete je datově rychle zmenšit? Nejrychleji a nejsnadněji to uděláte na TinyPNG.

Uspcaler

Máte malou zdrojovou fotku a potřebujete ji rychle zvětšit? Pak zkuste Upscaler, který se o to ve slušné kvalitě (a zatím zdarma) postará.

Witeboard

Místo tabule v offline kanclu si můžete "čmárat" i online. Podobných služeb je docela hodně, já zůstal u první, kterou jsem zkoušel, což je Witeboard.

Osobní aplikace

1Password

Správce hesel je něco, bez čeho byste podle mě neměli kvůli bezpečnosti fungovat. Já používám 1Password, alternativně KeePass.

Air Bank

Je divné doporučovat banku? Pro mě dnes už ne, protože mám Airbank rád. Bankovnictví i appka jsou fajn, skvělá je třeba chytrá rezerva u hypotéky.

Airbnb

Na byznysové cesty použijete asi spíš Booking, koronavirus tomu taky moc nenahrává, nicméně nebýt Airbnb, neudělal bych si už 2x povedený eurotrip autem.

Exodus

Nejsem žádný krypto odborník, ale na zkoušku jsem taky drobet Bitcoinu koupil a schoval jej v peněžence Exodus, kterou mám synchronizovanou mezi PC a iPhonem.

Feedly

Mou oblíbenou RSS čtečku Feedly jsem sdílel už v původním článku, ale používám jí stále pravidelně, takže proč ji nedoporučit i teď.

Podcasty iOS

Podcastů poslouchám docela dost (viz nedávný článek) a stačí mi k tomu nativní iOS appka Podcasty od Applu.

Revolut

Nevím, jestli říkat Revolutu online banka, ale pro cesty do zahraničí mi revolutka přijde i díky výhodným kurzům fajn.

Zásilkovna - Mezi námi

Jako fanda minimalismu se občas zbavuji věci přes balíky a lepší než pošta mi přijde appka Zásilkovny, kde se dá snadno vracet také zboží v některých e-shopech.

Nevíte jak vybrat vhodnou službu?

Vybrat ideální službu pro to, co potřebujete, může být někdy těžké. Co se mě týká, dávám přednost pár aplikacím, co toho zvládnou více, než abych měl na všechno samostatnou službu. Je hodně podmínek, které musí člověk zvažovat, takže třeba není od věci udělat si jednoduchý checklist a z něj pak odškrtávat, co nástroj splňuje. Možné podmínky pro výběr hezky shrnul Filip Dřímalka ve své knize HOT, kterou jsem doporučoval v nedávném článku:

  • Funkce: Umí aplikace přesně to, na co ji chcete používat? Jaké má další funkce?
  • Použitelnost: Je jednoduchá, nebo složitá? Naučíte se ji rychle používat?
  • Dostupnost: Má verzi pro desktop (Windows, Mac) i mobilní telefon?
  • Alternativy: Máte nějakou jinou možnost než právě tuhle službu?
  • Cena: Kolik stojí a jak často se platí? Nebo je zdarma?
  • Uživatelé: Umožňuje spolupráci v týmu kolegy, příp. s někým externím?
  • Propojení: Je možné službu propojit s jinými nástroji, třeba pro automatizaci?
  • Bezpečnost: Je dostatečně bezpečná, abyste ji mohli svěřit svoje data?
  • Podpora: Funguje dobře zákaznická podpora? Jou k dispozici návody a FAQ?

Jsme na konci dnešního souhrnu a já doufám, že budete se všemi službami a nástroji maximálně spokojení :-)

Pokud byste chtěli s některou ze služeb a aplikací poradit, neváhejte se mi ozvat.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂