Knihy pro lepší osobní a pracovní život

Blog / Dála Musil – 4. září 2020

Když jsem před 5 lety zveřejnil tady na blogu tipy na knihy, které mi pomohly nejen v podnikání, nenapadlo mě, že to bude dlouhodobě jeden z nejčtenějších článků. Od té doby jsem přečetl desítky dalších a dnešní výběr tak bude ještě lepší než ten předchozí. Které knihy byste si neměli nechat ujít?

Cal Newport: Tak dobří, že váš nepřehlédnou

Jít v pracovním životě za svou vášní je už nějaký čas (hezkých pár let) cesta, kterou mnozí doporučují, ale s touhle knihou jsem si uvědomil, že to není ta správná cesta a že ani já po ní nejdu. Svou práci bude mít člověk rád tehdy, když v ní bude velmi dobrý a nebude mu chybět volnost a pocit kontroly či možnost ovlivňovat to důležité. Více z knihy najdete v mém loňském článku.

Matthew Walker: Proč spíme

Tahle kniha pro mě byla obrovským překvapením a nedivím se, že sbírá od svého vydání mnohá ocenění. Ačkoliv je spánek něco, co dělá úplně každý, hodně lidí jej podceňuje. A to pak negativně ovlivňuje zdraví, lidské dovednosti, emoce apod. a potažmo má tak obrovský vliv na celkovou kvalitu života. Co o spánku nevíte, proč je prospěšný a jak se naučit dobře spát? To vše si přečtěte tady.

Jason Fried, David Heinemeier Hansson: V práci nemusí být blázinec

Je potřeba se kvůli práci, firemní výsledkům a neustálému růstu byznysu stresovat tolik, jak to mnozí dělají? Na příkladu autorů Basecampu je vidět, že to není potřeba a klidně můžete zpomalit, celý ten podnikatelský šrumec ztlumit a přitom mít stále výborné obchodní výsledky. Pokud vedete firmu, určitě si tuhle knihu přečtěte - zajímavé body najdete ve zkratce i v tomto článku.

Chris Voss: Nikdy nedělej kompromis

Většina lidí neumí dobře vyjednávat. A byť je tahle četba pro někoho možná až příliš tvrdá, najdete v ní skutečně velmi dobré tipy, jak se zlepšit nejen ve vyjednávání, ale i komunikaci celkově. Název sice popírá kompromis, ale je vlastně celá o tom, jak správně nastavit komunikaci a oboustrannou diskuzi, abyste se dobrali k cíli. Chcete vědět víc nejen o knize? Mrkněte na tenhle článek.

Robert Vlach: Na volné noze

Obsahově velmi dobrá a náležitě tlustá kniha (zakladatele portálu Na volné noze) vám pomůže začít s freelancingem nebo se v tomhle způsobu podnikání ještě víc zlepšit. Řeší množství témat, v nichž byste mohli tápat a je rozhodně dobře, že tady najdete tipy hlavně z našeho prostředí od známých českých freelancerů, které jsou velmi relevantní. Určitě ji nebudete číst jen jednou.

Kim Scott: Radikální otevřenost

Tuhle knihu jsem koupil čirou náhodou, když jsem ji viděl na poličce vedle té třetí, co zmiňuji výše. Prolistoval jsem pár stran, viděl zajímavé myšlenky o leadershipu a po přečtení se potvrdilo, že to byl dobrý nákup. Řeší otevřenost a upřímnost v týmové komunikaci, dávání zpětné vazby nebo způsoby chválení a kritiky práce a její koncept je za mě jednoznačně správný.

Daniel Kahneman: Myšlení, rychlé a pomalé

Povinná (i když vzhledem k lehce vyšší odbornosti ne vždy snadná) četba pro každého, kdo chce vědět, jak funguje jeho myšlení a proč mnohdy dělá právě to, co dělá. Dozvíte se třeba jak se lépe rozhodovat nebo proč může jinak položená otázka zcela změnit vaši odpověď, i když to nedává smysl. Za co jsem rád je i spousta užitečných "tipů" pro úspěšnější pracovní život.

Arnold Schwarzenegger: Total Recall

Říkáte si, že tahle kniha na ty předchozí moc nenevazuje? Nečekal jsem nic a o to víc se mi tahle autobiografie líbila, protože ukazuje, jak se člověk může stát úspěšným hned v několika oborech. Známý akční hrdina uspěl ve sportu, herectví, politice a do toho podnikal. Jestli vás jeho příběh nenamotivuje, abyste začali taky makat, pak se to nepovede asi ani jiné knize.

Brent Schlender, Rick Tetzeli: Steve Jobs - Zrození vizionáře

V "novodobém" podnikání asi není známější a uctívanější jméno, než je to Jobsovo. Hodně lidí četlo dřívější biografii od Waltera Isaacsona (i já o ní psal před pěti lety v článku zmíněném v perexu), ale tahle novější kniha je daleko lepší - dívá se na vše s větším časovým odstupem, v mnohém víc do hloubky a je za mě objektivnější. Více si můžete přečíst v mé recenzi psané pro tehdejší Neoluxor.

Stephen King: Dallas 63

I tentokrát zakončím knižní tipy beletrií, protože v životě je potřeba i zábava. Vzhledem k počtu knih, které jsem za poslední roky přečetl, to byl těžký výběr, ale tuším, že tahle kniha vás nadchne - zejména pokud máte rádi cestování v čase a chcete zjistit, jestli je možné zabránit vraždě amerického prezidenta Kennedyho. Za mě nejlepší Kingova kniha, byť to není klasický horor.

Z dnešního čtenářského klubu je to vše, takže se neváhejte do čehokoliv začíst :-).

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na sociálních sítích


Chcete si přečíst i další zajímavé články?

Nezmeškejte už nikdy užitečné tipy a články