Knihy pro lepší osobní a pracovní život

Blog / Dála Musil – 4. září 2020, aktualizace 2. května 2024

Když jsem před 5 lety zveřejnil tady na blogu tipy na knihy, které mi pomohly nejen v podnikání, nenapadlo mě, že to bude dlouhodobě jeden z nejčtenějších článků. Od té doby jsem přečetl desítky dalších a dnešní výběr tak bude ještě lepší než ten předchozí. Které knihy byste si neměli nechat ujít?

Cal Newport: Tak dobří, že váš nepřehlédnou

Jít v pracovním životě za svou vášní je už nějaký čas (hezkých pár let) cesta, kterou mnozí doporučují, ale s touhle knihou jsem si uvědomil, že to není ta správná cesta a že ani já po ní nejdu. Svou práci bude mít člověk rád tehdy, když v ní bude velmi dobrý a nebude mu chybět volnost a pocit kontroly či možnost ovlivňovat to důležité. Více z knihy najdete v mém loňském článku.

Matthew Walker: Proč spíme

Tahle kniha pro mě byla obrovským překvapením a nedivím se, že sbírá od svého vydání mnohá ocenění. Ačkoliv je spánek něco, co dělá úplně každý, hodně lidí jej podceňuje. A to pak negativně ovlivňuje zdraví, lidské dovednosti, emoce apod. a potažmo má tak obrovský vliv na celkovou kvalitu života. Co o spánku nevíte, proč je prospěšný a jak se naučit dobře spát? To vše si přečtěte tady.

Jason Fried, David Heinemeier Hansson: V práci nemusí být blázinec

Je potřeba se kvůli práci, firemní výsledkům a neustálému růstu byznysu stresovat tolik, jak to mnozí dělají? Na příkladu autorů Basecampu je vidět, že to není potřeba a klidně můžete zpomalit, celý ten podnikatelský šrumec ztlumit a přitom mít stále výborné obchodní výsledky. Pokud vedete firmu, určitě si tuhle knihu přečtěte - zajímavé body najdete ve zkratce i v tomto článku.

Chris Voss: Nikdy nedělej kompromis

Většina lidí neumí dobře vyjednávat. A byť je tahle četba pro někoho možná až příliš tvrdá, najdete v ní skutečně velmi dobré tipy, jak se zlepšit nejen ve vyjednávání, ale i komunikaci celkově. Název sice popírá kompromis, ale je vlastně celá o tom, jak správně nastavit komunikaci a oboustrannou diskuzi, abyste se dobrali k cíli. Chcete vědět víc nejen o knize? Mrkněte na tenhle článek.

Robert Vlach: Na volné noze

Obsahově velmi dobrá a náležitě tlustá kniha (zakladatele portálu Na volné noze) vám pomůže začít s freelancingem nebo se v tomhle způsobu podnikání ještě víc zlepšit. Řeší množství témat, v nichž byste mohli tápat a je rozhodně dobře, že tady najdete tipy hlavně z našeho prostředí od známých českých freelancerů, které jsou velmi relevantní. Určitě ji nebudete číst jen jednou.

Kim Scott: Radikální otevřenost

Tuhle knihu jsem koupil čirou náhodou, když jsem ji viděl na poličce vedle té třetí, co zmiňuji výše. Prolistoval jsem pár stran, viděl zajímavé myšlenky o leadershipu a po přečtení se potvrdilo, že to byl dobrý nákup. Řeší otevřenost a upřímnost v týmové komunikaci, dávání zpětné vazby nebo způsoby chválení a kritiky práce a její koncept je za mě jednoznačně správný.

Filip Dřímalka: HOT - Jak uspět v digitálním světě

Pracujete alespoň občas na počítači? Pak je tohle kniha, kterou byste si měli přečíst - tím více, pokud máte vlastní firmu nebo online žijete. Je pravděpodobné, že se dozvíte minimálně vyšší desítky tipů (ne-li stovky), jak posunout svou práci v rámci digitálního světa nebo se postarat o dlouhodobě úspěšný byznys, který drží krok se světem. Velký palec nahoru.

Daniel Kahneman: Myšlení, rychlé a pomalé

Povinná (i když vzhledem k lehce vyšší odbornosti ne vždy snadná) četba pro každého, kdo chce vědět, jak funguje jeho myšlení a proč mnohdy dělá právě to, co dělá. Dozvíte se třeba jak se lépe rozhodovat nebo proč může jinak položená otázka zcela změnit vaši odpověď, i když to nedává smysl. Za co jsem rád je i spousta užitečných "tipů" pro úspěšnější pracovní život.

Reed Hastings, Erin Meyer: Pravidlo žádných pravidel

Podtitul knihy je Převratná firemní kultura, díky níž Netflix dobyl svět. A po přečtení knihy bych se nedivil, kdybyste právě v Netflixu chtěli pracovat i vy. Většina přístupu, který praktikují, totiž hodně vybočuje z toho, na co jsme v práci v ČR zvyklí. Přitom většina zmiňovaných bodů je snadno aplikovatelná, takže zejména jestli vedete firmu, nenechte si tuhle knihu ujít.

Satchin Panda: Cirkadiánní kód

Kniha navazující na jedno z témat ve Walkerově knize Proč spíme a sice na lidský "rytmus", který je extrémně důležitý pro lidské zdraví. Víc než na spánek se však zaměřuje na jeden běžný lidský den a vše v něm - zejména stravu a její načasování, světlo a další faktory, které ovlivňují to, jak se cítíte. Pokud se máte rádi, neváhejte si tuhle knihu přečíst.

Tomáš Hajzler: Dobrý život ve stínu konzumní společnosti

Naše životy ovlivňuje denně spousta negativních témat a většinu z nich bohužel přehlížíme. Místo toho řešíme spoustu povrchních věcí a honíme se za tím, co nedává dlouhodobě vůbec smysl. Pokud chcete začít žít lepší osobní (a potažmo i pracovní) život, je tohle rozhodně kniha, kterou byste si měli přečíst. Důležitá témata jsem z knihy vytáhl i do článku na mém blogu.

Mark Manson: Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le

Z dálky to vypadá jako klasická motivační kniha, ale zblízka je to čtení pro každého, kdo všechno (věci, peníze, názory ostatních...) příliš řeší a ve svém životě se tak ztrácí. Hledáte-li jiný pohled na svět, než který vám dají koučové a literatura o honbě za úspěchem, tady jej najdete. A ideálně svůj životní směr také posunete blíž hodnotám, které vám vnitřně dávají smysl.

Oliver Burkeman: Čtyři tisíce týdnů

Náš životní čas je omezený, přesto většina z nás dělá často věci, které dělat nechce. Honíme se za maximální efektivitou, díky níž můžeme dělat ještě více dalších úkolů. Čekáme na až, protože si myslíme, že nakonec přijde období, kdy konečně budeme šťastní. A takhle bych mohl pokračovat - z téhle skvělé knihy si můžete přečíst i rozsáhlý článek doplněný o moje zamyšlení k celému tématu.

Tiago Forte: Pořiďte si druhý mozek

Jakožto člověk věnující se tématu znalostních bází mi byla kniha velmi blízká. Přestože jsem některé metody znal (PARA), i tak jsem v knize našel hromadu užitečných tipů, jak se svým digitálním mozkem pracovat lépe - třeba že nemá smysl ukládat si v prohlížeči zajímavé články do záložek, protože si je pak většina lidí už nikdy neotevře, ale rovnou si z nich tvořit znalosti do svého wiki.

Dale Carnegie: Jak se zbavit starostí a začít žít

Letitá klasika, která ovšem v tématu ani po tolika desítkách let vůbec neztrácí dech. Starosti tu s námi jsou a budou, takže se vyplatí vědět, jak je omezit, abyste mohli žít co nejvíc v klidu a pohodě. Pokud starosti máte, neváhejte pokračovat na samostatný článek, který právě z téhle knihy vychází a dá vám mnohé praktické tipy, jak se starostí zbavit.

Michio Kaku: Budoucnost lidstva

Výborná kniha autora, který přibližuje vědu čtivým způsobem pro laiky. Budoucnost lidstva je o tom, co my nezažijeme, ale naše příští generace by mohly - např. zda můžeme žít na Marsu, jak se dopracovat k nesmrtelnosti, co by mohla dokázat robotika nebo co by se muselo stát, abychom dokázali cestovat do jiných galaxií.

Cassie Holmes: Šťastnější

Jednou za čas je fajn si přečíst knihu, která dává do popředí témata, na jaké v každodenní rutině často nezbývá čas. Původně jsem čekal, že půjde o knihu kolem organizace času a blízkou k výše zmíněné knize Čtyři tisíce týdnů, reálně se ale zaměřuje opravdu na štěstí a to, jak k němu vědomě dojít tím, jaké aktivity do svého běžného programu zařazujeme. Více v samostatném článku.

Petter Attia: Přežít

Kdybych měl doporučit nějakou knihu o zdraví, byla by to tahle. Přístupně vysvětluje nejčastější nemoci, které ničí zdraví (nejen) v pozdějším věku nebo se na ně umírá (rakovina, srdeční problémy, cukrovka, demence) a doporučuje spoustu tipů, jak všem těmto zdravotním problémům co nejdříve předcházet (díky cvičení, stravě, doplňkům stravy a emočnímu zdraví).

Filip Dřímalka: Budoucnost nepráce

Kniha, která de facto popisuje způsob, jak běžně pracuju. Jde o skvělý vhled do toho, jak nám dnešní digitální technologie můžou zjednodušit nejen pracovní život a proč je potřeba nebát se změny. Digitální mindset, AI, automatizace, no-code, Notion... v knize je i zmínka jedné mojí mobilní automatizace a projektu s Remaxem, jehož procesy jsem mapoval. Vřele doporučuju.

Cal Newport: Hluboká práce

E-maily, sociální sítě a obecně mělká práce ničí naši kreativitu a pracovní výsledky. Newportova kniha trefně tepe do trendů dnešní (nejen pracovní) doby, kde dělá spousta lidí množství aktivit, které jsou vidět, aby nebylo vidět, že vlastně nemají žádný přínos. Řešením je soustředěná hluboká práce, kdy si vyhradíme dostatek času na aktivity, které jsou důležitější a smysluplnější.

Simon Sinek: Začněte s proč

Tahle kniha je dnes už klasika, a byť je jí vyčítáno, že dokola opakuje mnohé příklady, tady platí, že opakování je matka moudrosti. Vysvětluje, v čem se liší některé firmy (třeba Apple) od většiny trhu, a sice svým PROČ, kterého se neustále drží. Ostatní zatím jen prodávají spotřební zboží a jsou snadno se svými konkurenty zaměnitelní.

James Nestor: Dech

Napadlo by vás číst o tom, jak správně dýchat? Pokud jste neustále v pohodě, pak asi ne, ale v ostatních případech doporučuju. Dech je výborná kniha, která vám řekne o dýchání hodně a mj. vyvrátí i některé zažité představy. Osobně mě třeba potěšilo potvrzení mé domněnky, že na zklidnění je lepší zadržet dech než dýchat zhluboka.

Robert Cialdini: Před-svědčování

Autor bestselleru Zbraně vlivu ve své nové knize dává řadu praktických tipů, co a jak verbálně i neverbálně dělat, abyste snadno získali náklonnost svého publika či zákazníků ještě předtím, než po nich budete něco chtít nebo než jim začnete něco reálně nabízet. Fajn čtení zejména pokud máte vlastní produkty nebo děláte v marketingu.

Tim Ferriss: Nástroje titánů

Nebude tahle bichle jen snůškou obecných motivačních rad, které se na nás valí ze sociálních sítí? Bál jsem se, ale nebyla. První třetina knihy mě moc nebavila, ale zbytek to rozjel ve velkém stylu a díky desítkám příběhů mi předal spoustu užitečných rad pro pracovní i osobní život. To důležité pro sebe si v knize najde asi každý.

Arnold Schwarzenegger: Total Recall

Říkáte si, že tahle kniha na ty předchozí moc nenevazuje? Nečekal jsem nic a o to víc se mi tahle autobiografie líbila, protože ukazuje, jak se člověk může stát úspěšným hned v několika oborech. Známý akční hrdina uspěl ve sportu, herectví, politice a do toho podnikal. Jestli vás jeho příběh nenamotivuje, abyste začali taky makat, pak se to nepovede asi ani jiné knize.

Brent Schlender, Rick Tetzeli: Steve Jobs - Zrození vizionáře

V "novodobém" podnikání asi není známější a uctívanější jméno, než je to Jobsovo. Hodně lidí četlo dřívější biografii od Waltera Isaacsona (i já o ní psal před pěti lety v článku zmíněném v perexu), ale tahle novější kniha je daleko lepší - dívá se na vše s větším časovým odstupem, v mnohém víc do hloubky a je za mě objektivnější. Více si můžete přečíst v mé recenzi psané pro tehdejší Neoluxor.

Stephen King: Dallas 63

I tentokrát zakončím knižní tipy beletrií, protože v životě je potřeba i zábava. Vzhledem k počtu knih, které jsem za poslední roky přečetl, to byl těžký výběr, ale tuším, že tahle kniha vás nadchne - zejména pokud máte rádi cestování v čase a chcete zjistit, jestli je možné zabránit vraždě amerického prezidenta Kennedyho. Za mě nejlepší Kingova kniha, byť to není klasický horor.

Z dnešního čtenářského klubu je to vše, takže se neváhejte do čehokoliv začíst :-).

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂