Knihy, které mi pomohly nejen v podnikání

Blog / Dála Musil – 21. dubna 2015

Když úspěšní lidé vysvětlují, jak se k úspěchu propracovali, kromě tvrdé dřiny často zmiňují, že hodně četli a čtou. Někomu se to může zdát jako zbytečnost, nuda a ztráta času, ale je jisté, že čtení knih má na člověka pozitivní vliv. Vzal jsem si z toho příklad a taky toho hodně přečetl. Nebýt knih, dnes bych možná ani nepodnikal. Které knihy mě nejvíc ovlivnily?

Walter Isaacson: Steve Jobs

Životopis vizionáře z Applu pro mě byl vůbec první knihou mimo beletrii, kterou jsem četl. Isaacson vám dovolí nahlédnout do života a myšlenek Steva Jobse, zakladatele nejhodnotnější společnosti světa, i historie a podstaty samotné firmy. Mimo jiné zjistíte, proč dnes vypadají produkty Applu minimalisticky, že se v cestě za svým snem neobejdete bez vytrvalosti, a že můžete uspět i tehdy, když budou stát všichni proti vám. A přestože poznáte i temnou stránku člověka, kterého mnozí považují za génia, pravděpodobně si budete chtít něco s nakousnutým jablkem pořídit - už jen jako respekt k tomu, co Steve Jobs dokázal.

Susan Cain: Ticho

Tématem Ticha je současný svět, kterému vládnou extroverti a v němž jsou introverti považování za méněcenné. Většina lidí se shoduje, že první část knihy je nuda... a tu pak semele obrovská informační nálož. Ať jste introvert nebo extrovert, je tohle kniha, jež byste neměli vynechat. Introvertům dodá obrovskou vzpruhu do života a extrovertům pro změnu náhled do života lidí, které nechápou. O knize jsem toho už napsal dost - kromě recenze to byl i článek, jak své introvertní a extrovertní vlastnosti naplno využít. S přečtením téhle knihy neváhejte ani minutu, jiný pohled na svět zaručen.

Robert Kiyosaki: Bohatý táta, chudý táta

Mnoho lidí považuje Kiyosakiho knihu za bibli tzv. pasivního příjmu a právě díky této knize se hodně z nich dalo na podnikání. Celá publikace se točí kolem financí a vzdělávání lidí, jak s nimi nakládat, aby byli v životě bohatší a úspěšnější. Kiyosaki nahlíží na svět, kde se lidé v krysím kolečku honí za penězi, aby je pak mohli vyhazovat za zbytečnosti. Stěžejní myšlenka celého díla? Nepracujte pro peníze, ale nechte peníze, ať pracují pro vás. Jestliže se chcete finančně zabezpečit nebo byste rádi investovali a zatím nevíte, jak na to, Bohatého a chudého tátu si určitě přečtěte.

Dale Carnegie: Jak získávat přátele a působit na lidi

Knihu od Carnegieho jsem poznal až díky Tichu od Susan Cain. Carnegie byl introvert, který už před první světovou válkou začal učit, jak uspět v komunikaci s jinými lidmi. Kniha Jak získávat přátele a působit na lidi se proto stala obrovským hitem (a je jím i dnes v knihovnách), přestože první vydání proběhlo už ve 30. letech minulého století. Jestliže neumíte dobře mluvit s lidmi, je tohle kniha přesně pro vás - poradí vám v mnoha směrech komunikace v osobním i pracovním životě, mj. jak naslouchat, proč se nehádat nebo jak někomu vnuknout vlastní myšlenku. Užitečný výcuc najdete i v mém loňském článku.

Stephen Covey: 7 návyků skutečně efektivních lidí

Zdá se vám, že nic pořádně nestíháte? Pokud ano, pak je chyba jen a pouze na vaší straně. Stephen Covey vás v tomhle klasickém bestselleru provede návyky, které vám pomohou prožít život příjemněji i efektivněji. Dozvíte se, že je nesmysl se neustále na něco vymlouvat, že nemá smysl řešit to, co neovlivníte, anebo že byste den měli začínat vždy tím nedůležitějším úkolem. Jestliže byla Kiyosakiho kniha biblí o financích a Carnegieho o komunikaci, pak je tohle Coveyho dílo biblí osobního rozvoje. Pokud se chcete s knihou seznámit blíž, mrkněte i na článek, který jsem o ní loni napsal.

John Williams: Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno

Kniha od Williamse není bestsellerem tak jako všechny ostatní v tomto seznamu, ale mě osobně neuvěřitelně nakopla. Popisuje to, o co stojí spousta lidí - živit se prací, která je baví. Kdo si myslí, že je to o štěstí nebo známostech, pak se plete. Vydělávat můžete v dnešním době na čemkoliv, stačí poznat dostatečně sami sebe a k tomu mít odhodlání něco ve svém životě změnit. S knihou se ponoříte se do sebe a zjistíte, jaká práce by pro vás v životě byla ideální. Nebýt této knihy, já bych pravděpodobně stále ještě podnikal při zaměstnání a stále nevěděl, kterým směrem se v pracovním životě vydat...

Jason Fried: Restart

Mnoho lidí si myslí, že podnikání (resp. zahájení podnikání) je něco strašně složitého a zdlouhavého. Přitom platí jednoduchý princip - jaké si to člověk udělá, takové to bude mít. V Restartu se proto dočtete, jak odstartovat a pracovat minimalisticky, resp. efektivně - proč neřešit na začátku zbytečnosti, proč neladit vše k dokonalosti nebo třeba proč se vykašlat na konkurenci. Ze všech zmíněných knih je Restart nejaktuálnější, takže pokud plánujete rozjetí vlastního byznysu nebo už podnikáte, ale je toho na vás moc, může pro vás tahle publikace být dobrým průvodcem.

Tim Ferriss: Čtyřhodinový pracovní týden

Ferrisse jsem četl ze všech těchto knih až jako posledního, přestože vyšla dříve než většina z nich. I přes hodně protichůdné názory na knihu stojím na straně těch, kteří ji doporučují. Pomůže vám najít jiný pohled na práci, než má většina lidí, a podpoří vás v tom, jak pracovat efektivně s minimem práce. Jestli se vám zdá, že nic nestíháte, rádi byste zkusili outsourcing některých svých činností, začali pracovat z domu nebo klidně kdekoliv ze světa, mrkněte na ni. Naučíte se nedělat zbytečné věci a pracovat tak, abyste udělali za méně času více práce. A to se vyplatí, co myslíte?

Austin Kleon: Ukaž, co děláš

Nebýt Twitteru, kde bylo kolem téhle knihy loni na podzim hodně humbuku, nejspíš bych ji pod vánočním stromkem nenašel. Austin Kleon je umělec, který v knize radí, jak se v dnešní internetové době prodat. Přestože jde o menší knížečku, své fanoušky si rychle našla - ukazuje totiž, že propagovat se člověk může i jinak, než to většina lidí dělá. Hlavní myšlenkou knihy je nebát se ukázat svou tvorbu a práci a umožnit lidem a fanouškům i pohled do pracovního "zákulisí". Pokud děláte, co vás baví, a dostáváte za to třeba i zaplaceno, proč to tedy prostě neukázat?

Hugh Howey: Silo

Silo je dystopickým příběhem o temné budoucnosti, kde lidí přežívají kvůli dřívější apokalypse v podzemí... ne, vážně jsem se nespletl, i tahle kniha mi pomohla v podnikání. Hugh Howey totiž všem ukázal, že si můžete sami na koleně udělat e-book, začít ho prodávat online, během čehož se z něj stane bestseller a až pak ho vydat tiskem, protože si vás už nakladatelství nemohou nevšimnout. Jemu se to všechno povedlo, proč by se to nemohlo povést třeba i vám? Jo a mimochodem - ta kniha je vážně dobrá, pro mě nejlepší beletrie loňského roku, takže se můžete projednou vykašlat i na podnikání a něco si přečíst prostě jen tak pro zábavu :-)

Na spoustu dalších knih a bestsellerů nejen o podnikání se ještě chystám a pokud budou dobré, postupně je sem budu doplňovat (nové tipy najdete tady). Co ale už teď mohu říct zcela jednoznačně - čtěte. Neváhejte s návštěvnou knihovny, knihkupectví nebo e-shopu, protože s každou přečtenou knihou se ve svém životě posunete o krok vpřed.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂