Hledání ideální práce: jak dělat, co vás baví

Blog / Dála Musil – 26. března 2015

Ptal se vás už někdy někdo, co chcete v životě dělat? Nebo jste u pohovoru zažili klasický dotaz, kde se vidíte třeba za pět let? Předpokládám, že většina z vás na podobné dotazy neumí odpovědět - protože zatím prostě nevíte. Rád bych vám proto dnes s hledáním ideální práce a životního směru trochu pomohl.

Hned na úvod vás zklamu - po přečtení článku nejspíš ještě nebudete vědět, co v životě dělat. Budete se ale umět přesněji zamyslet, co by vás naplňovalo a za co byste zároveň mohli dostávat peníze. Vycházím z vlastních zkušeností, které jsem při hledání ideální práce prožil, a z knih, které mi v tom pomohly.

Když jsem na podzim loňského roku končil v zaměstnání (vypršela mi smlouva na dobu určitou a věděl jsem, že tudy moje cesta nevede), byl to trochu krok do neznáma, protože jsem doposud podnikal jenom na vedlejšák. Bez práce už jsem dříve byl, ale tentokrát to bylo jiné - přibližně jsem věděl, kam chci směřovat, ale pořád jsem si nebyl jistý, jestli je to ta správná volba.

Správné otázky díky čtení

Celý listopad jsem proto strávil čtením knih. Nedělal jsem téměř nic jiného, jen četl, dělal výpisky a pak z toho psal texty na blog, které jste už nejspíš četli. Pročetl jsem Coveyho efektivní návyky, podnikatelské chyby od Bannatyna, Restart od Frieda, Burgerovo efektivní myšlení, příběhy Jobse, Bransona atd. - celkem 12 knih. Ze všech jsem si odnesl spoustu užitečných poznatků, ale nejvíc mě co se týče praktického vlivu ovlivnily dvě zatím nezmiňované knihy - "Osobní business model" od Tima Clarka a především "Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno" od Johna Williamse.

Z obou publikací jsem si odnesl jeden zcela zásadní postřeh - abyste zjistili, jak najít ideální práci a životní směr, musíte si nejdřív dávat ty správné otázky. Jednou z těch stěžejních pro mě byla tahle - chcete pracovat a vydělávat v nevhodném zaměstnání jen proto, abyste "pak" mohli dělat, co vás baví? Zkuste se nad tím na chvíli pozastavit. Nejste na tom náhodou stejně? Neničíte svůj talent prací, která se pro vás nehodí? Nechodíte do práce (nebo neděláte nevhodné podnikání) jen kvůli penězům a až doma ve volném čase, nepatrných pár hodin denně (pokud vůbec), se bavíte? Já jsem to tak měl. A proto jsem si řekl dost, je čas na ráznou životní změnu.

Hledání směru

Asi každý z vás už někdy slyšel, že když budete dělat, co vás baví, peníze přijdou samy. Mohu vás ujistit, že to tak opravdu není :-) Bez práce nejsou koláče a tady to platí stejně. Rozdíl je v tom, že když vás zároveň práce baví, najednou to všechno jde tak nějak snadněji. Říkal to už kdysi Kiyosaki, že chodit do práce jenom kvůli penězům není řešení. A skutečně má pravdu. Řekněte sami - máte větši radost když vám přijde výplata z nudné každodenní rutiny nebo když děláte něco, co vás naplňuje a baví?

Přejděme teď už k samotnému hledání životního/pracovního směru. Na následujících řádcích se můžete zamyslet nad sebou - nad tím kdo jste, co chcete, jaké činnosti máte rádi a jaké ne. Ponoříte se do budoucnosti i minulosti, světa fantazie i nostalgie, proberete své touhy i inspiraci. Připraveni?

Kdo jste

Abyste mohli najít ideální práci, musíte nejdřív poznat sami sebe. Zkuste se proto teď zamyslet nad tím, kdo vlastně jste (doporučuji papír a tužku, bude toho hodně). Jaké jsou vaše zájmy? Jaké máte vrozené schopnosti (co děláte přirozeně dobře) a vlastnosti? Které dovednosti jste se v životě naučili? A co vaše znalosti, zkušenosti, silné a slabé stránky? Které činnosti děláte v práci rádi a které naopak vůbec?

Hodně dobré je při poznávání sebe sama vyzkoušet i osobnostní testy, které řeší běžné životní situace a to, jak se v nich chováte. Když jsem před necelými dvěma lety po přečtení Ticha od Susan Cain vyzkoušel test MBTI (Myers-Briggs), nedokázal jsem uvěřit, jak přesně mě zařadil - jsem typ INTJ. Neznámým pak pro mě až do loňského podzimu byl test dynamiky bohatství, podle něhož jsem typ Mechanik. Vlastnosti a chování obou typu osobností se v mém případě téměř ve všem protínají, takže věřím, že i vaší osobnost dokážou zmíněné dva testy přesně určit.

V mém případě z těch všech otázek a odpovědí vzešlo, že bych měl dělat práci, kde budu moci posuzovat argumenty, analyzovat je a hodnotit, plánovat, navrhovat a rozhodovat, tvořit systémy a procesy a být jakousi šedou eminencí, která ostatním radí. I proto jsem se z předešlého podnikání v rámci "marketingových, komunikačních a kreativních služeb" začal vymezovat do pozice marketingového konzultanta a poradce, který jde více k jádru věci. Moje rozhodnutí ale nevyplynulo jen ze zjištění toho, kdo jsem - podstatné otázky totiž teprve přijdou a nebude jich málo.

Neomezujte fantazii

Ke zjištění toho, co chcete v budoucnu dělat, se musíte maximálně oprostit od současného života. Neomezujte svou fantazii a přemýšlejte - právě teď máte na účtu miliardy korun a žádné závazky, máte absolutně všechno, co chcete mít, válíte se u moře a užíváte si volno, protože jste se včera vrátili z cesty kolem světa. Na první pohled se to jeví jako jednoduchá otázka... co byste teď chtěli dělat, jak byste chtěli žít?

Většina lidí by řekla, že se budou ještě dál válet a nic nedělat... část lidí vám ovšem řekne, že by se začali nudit. Takže co byste dělali? Jaká práce by vás bavila a dělali byste ji zadarmo, protože už jste miliardář? Ať vám trochu pomohu, pokud si nevíte rady - s čím je pro vás obtížné přestat? Co teď děláte málo a vadí vám to, protože byste chtěli víc? Co jste dělali s nadšením v dětství a teď už neděláte třeba kvůli nedostatku času?

Rádi se vzděláváte? Píšete? Fotíte? Vaříte? Cestujete? Nakupujete? Hrajete? Sportujete? Opravujete? Hledáte? Tvoříte? Vynalézáte? Programujete? Mluvíte? Učíte? Pomáháte? Máte rádi zvířata? Ptát bych se mohl ještě dlouho. Může to znít jako klišé, ale svět je plný nekonečných možností a je možné opravdu cokoliv. Kdyby to tak nebylo, nevzniklo by kolo, žárovka, telefon ani internet. A co třeba Google auta, co sami jezdí? Před pár lety sci-fi, že? Nechte se unášet možnostmi a vymyslete, co byste dělali, kdybyste neměli žádná omezení.

Převeďme fantazii do reality

Létáte v oblacích? Pak se vraťte zpátky na zem. Ke svému snu se nakonec díky vytrvalosti a odhodlání můžete dostat, částečně si ho ale můžete začít plnit už teď - postupně po malých krůčcích. Představte si trochu jinou situaci, než v předchozích odstavcích - jak byste chtěli strávit roční placené volno? Co byste dělali? Jak by vypadal váš ideální den? Nešlo by něco z toho už začít dělat teď? Věřím, že určitě ano.

Celá pointa vězí v dělání toho, co vás vnitřně naplňuje, díky čemu se cítíte vnitřně bohatí. Je to když si užijete výlet s rodinou? Když si zahrajete s kamarádem tenis? Potom co úspěšně naučíte psa aportovat? Anebo když doděláte nějaký složitý úkol? Na druhou stranu si představte třeba svou dosavadní práci. Cítíte se díky ní dobře? Kdybyste neměli plán, co dnes dělat, dělali byste právě to, co teď děláte? Kdybyste byli milionáři a neměli žádná finanční omezení, nedělali byste třeba něco jiného?

Pracovní štěstí

Opět je tu čas k zamyšlení. Zkuste si vzpomenout, kdy jste v minulosti ve své kariéře byli nejšťastnější. Proč tomu tak bylo? Protože vás někdo pochválil? Protože se vám povedla kampaň? Protože jste vydělali hodně peněz? Nebo něco jiného? O štěstí se často mluví jako o náhodě, ale tak tomu v tomto případě není. Podle výše zmíněných knih tady platí rovnice štěstí = aktivita + smysl + potěšení. Převedeno do řeči, neprožívali jste štěstí někdy v poslední době, když jste dělali něco, co vás bavilo, v čem jste dobří a mělo to pozitivní dopad?

Pokud si na takové situace vzpomínáte, pak jste na dobré cestě. Teď si je srovnejte vedle sebe - nenajde se v nich něco společného? Třeba že jste využívali po každé svou stejnou schopnost? Bavilo vás, že jste nepracovali sami a něco zvládli jako tým? Museli jste převzít zodpovědnost a šlo to? Nebo jste museli zdolávat mnoho složitých úkolů, ale nevadilo vám to a zdárně jste je zvládli? Anebo jste vždy dělali něco dobrého pro druhé, což vás naplňuje? Ať už najdete jakýkoliv jmenovatel, pokud je pro vás důležitý, je to právě ten směr, kterým se můžete vydat.

Když jsem si otázky zodpovídal já, našel jsem spoustu věcí, kdy jsem se tzv. cítil fakt dobře - když jsem mohl být užitečný při vítězné politické kampani, když jsem inspiroval jiné firmy svou prezentací nebo když jsem byl zodpovědný za podobu magazínu, který se rozesílal desetitisícům lidí. Velmi dobře mi bylo i po dokončení vysoké školy, protože jsem si u bakalářky vlastní vinou zavařil a musel ji opravovat. A příjemně jsem se cítil třeba i když jsem se učil programovat nebo jsem byl veřejně pochválen za dobře odvedenou práci. A právě o tom to je - najít to, co vás naplňuje.

V minulosti ještě na chvilku zůstaneme. Zjistili jste, co vás těší - teď se ještě zamyslete nad tím, co naopak ne. Co jste dělali a vůbec vás to nebavilo nebo nenaplňovalo? Co jste si říkali, že byste místo toho chtěli dělat? Jaké překážky jste museli zdolávat? S čím jste měli problém? Platí to samé jako výše - zkuste najít společné jmenovatele, ať víte, co v životě nedělat.

Čeho chcete dosáhnout

Když víte, díky čemu se cítíte vnitřně bohatí, můžete už svůj životní a pracovní cíl začít specifikovat konkrétněji. Čeho chcete dosáhnout? Do čeho byste se pustili, kdybyste věděli, že 100% uspějete? A především - jaký zážitek vás na té vaší vizi nejvíc přitahuje, co vás nejvíc láká? Chcete dosáhnout uznání? Být důležití? Nebo být vyhledávání pro své znalosti? Bavit lidi? Pomáhat lidem a vědět, že je to správné? Nebo prostě jen vydělat víc peněz?

Stále nevíte kudy kam? Pak vám mohou pomoci i následující otázky. Kdo je vaším vzorem a proč? Komu závidíte a proč? Jsou to podnikatelé, kteří mají volný čas? Jsou to lidé, kteří cestují a poznávají svět? Anebo jsou to sportovci, protože bojují a dosahují vítězství? Možná je to váš nadřízený, který prostě jen vydělává více peněz i když víte, že jste lepší než on. Nebo to jsou prostě jenom lidé, co dostávají zaplaceno za to, že dělají, co je baví?

Kdyby se o vás mělo za pět let psát ve médiích, protože jste něco dokázali, o které média by šlo a kvůli čemu by to bylo? Pokud chcete mířit vysoko, nebojte se toho - co chcete na tomto světě zanechat? Jak si vás mají vaši potomci a další generace pamatovat? Chcete být bohatí a zajistit rodinu? Rádi byste měli svou hvězdu na chodníku slávy? Má být vaše firma za sto let symbolem úspěchu díky tvrdé práci? Mají být bestsellerem v knihovnách vaše cestopisy z dobrodružství po celém světě? Nebojte se přehánět a nenechte se omezovat, dostaňte ze sebe to nejlepší.

Cíl v dohledu

Možná si dáváte velké cíle, možná ne. Každopádně - nešlo by už teď něco z toho realizovat a dosáhnout zážitku, který vás přitahuje? Není třeba nějaká alternativa, která by vás k tomu dovedla? Pokud toužíte po uznání jako spisovatel, co kdybyste začali psát povídky a dávali je do soutěží? Jestliže byste rádi vzdělávali ostatní, proč nezačít s menším školením pro pár lidí? Pakliže chcete rozjet podnikání, proč s tím nezačít postupně při práci? Možností, jak po krůčcích budovat svůj sen je spousta - stačí se jen trochu zamyslet.

Dost možná si teď říkáte, že je to všechno sice hezké, ale nereálné. Nebo že se tím, co vás láká, nedá uživit. Smýšlíte-li takto, pak říkám jedině - a zkusili jste to už? Kdo se vzdá před bojem, vždycky prohraje. Proto teď přejděme k tomu nejdůležitějšímu, tedy jak se začít živit tím, co vás baví?

Vydělávejte na potřebách

Je vaším snem psát knihy? Můžete, ale vydělávat na tom bude těžké. Co takhle tedy zkusit psát také články pro média nebo texty pro reklamní agentury? Chcete-li pořádat hudební akce, proč nezačít jako brigádník, ať víte, co taková práce obnáší. Rádi programujete? Nemusíte hned dělat nový Facebook, proč neoslovit firmy a nenabídnout jim své služby? Nebo vás láká krajinářská fotografie? Fajn, a co kdybyste přitom vydělávali i focením lidí v ateliéru? Též byste třeba rádi jenom četli knihy? A co kdybyste si udělali blog a dohodli se s knihkupectvím, že jim za výtisk knihu zrecenzujete?

Zcela logicky je tahle část nejtěžší, pokud nechcete být jenom zaměstnanci. Musíte najít křižovatku, kde se protínají vaše záliby, touhy, schopnosti a dovednosti a potřeby ostatních, které můžete za peníze vyřešit. A že nebudete hned vydělávat majlant? Vždyť k cíli se pořád můžete dostat postupně. Nikdo vám za fotky nechce platit? Tak je udělejte zadarmo a když se budou líbit, lidé vás doporučí a po pár menších akcích si už začnete účtovat.

Zeptejte se teď tedy sami sebe - k čemu je dobré to, co dělám? Komu to může pomoci? Jak to uspokojuje lidské a firemní potřeby? Jaké to řeší problémy? Čeho bez vás lidé nedosáhnou? Dost možná něco trápí i vás a tím, že to vyřešíte sobě, pomůžete i jiným? Umíte výborně vařit a víte, že v té restauraci za rohem jim to moc nejde? Baví vás práce se psy a myslíte, že byste je mohli cvičit? Víte, jak člověka namotivovat a máte kolegy, kteří to potřebují? Děláte webové stránky a znáte firmy, které je mají ve špatném stavu? Nemáte problém opravit své auto a tušíte, že jste v okolí jediný?

Zamyšlení na závěr

Pokud jste četli pozorně, dělali si třeba zápisky a rovnou začali rozebírat své pracovní možnosti v životě, udělali jste dobře. Já vám nemohu poradit, co máte dělat - na to musíte přijít sami, protože právě vy se znáte nejlépe. Dejte si tedy poslední zamyšlení: dělali byste klidně část toho, co z těch všech otázek a odpovědí vyplývá, zadarmo? Kdyby o vašem osudu rozhodovala mince, co byste si přáli, aby padlo? Litovali byste v poslední den života, že jste do toho nešli?

Lidé obvykle nenajdou práci svých snů proto, že postrádají informace o sobě samých. Jak jste na tom po přečtení článku vy? Už tušíte, kde vysněnou práci hledat nebo v čem začít podnikat? Pokud ano, za sebe vám radím jediné - nebojte se změny a jděte do toho. Žijete jenom jednou a třeba je právě tohle vaše životní šance.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂