Podnikat můžete snadno i minimalisticky

Blog / Dála Musil – 25. listopadu 2014

Chcete začít podnikat? Pak nemusíte řešit strategie ani plány, mít to nejlepší vybavení nebo spousty produktů a služeb, být připraveni na nejlepší dobu ani provádět průzkum u konkurence... Prostě si řekněte, co chcete dělat, a pusťte se do toho. Podnikat můžete totiž snadno i minimalisticky.

Podobné podnikatelské problémy, kdy chcete mít na začátku všechno pečlivě připravené, jsem měl též. Ale skutečně to není potřeba. V mnoha případech jsem se inspiroval v knize Restart, kterou napsala americká parta 37Signals, a rád se o ně s vámi teď podělím.

Jednu věc, tady a teď

Máte nápad na podnikání a chcete ho realizovat? Tak na nic nečekejte a začněte jednat - tady a teď. Inspirace totiž netrvá věčně a začít podnikat je dnes snadné. Nemusíte dělat extra dlouhý plán, jak co bude fungovat. Stačí znát dvě stěžejní věci - co chcete dělat a jak na tom budete vydělávat. Ještě lepší je, když víte, že přesně tohle byste sami chtěli využívat, že to má smysl a je to užitečné. A pokud si lidé řeknou "tohle mi v něčem pomůže / zlepší / ušetří...", máte napůl vyhráno. Když by dokonce chtěli říct, sakra, jak se bez toho obejdu, vyhráli jste 100%.

Nezdržujte se zbytečnostmi

K začátku podnikání vám dnes postačí málo. Nepotřebujete další lidi, více peněz, větší kancelář, spoustu reklamy ani parádní vizitky. Nemusíte tvořit rozsáhlé byznys plány ani mít nádherně stylované dokumenty. Ani lepší vybavení nepotřebujete - i s ním jste to totiž pořád vy a nikdo jiný, takže ani vaše výkony nebudou lepší. Nezdržujte se podobnými zbytečnostmi a proměňte hranice, které díky minimalismu máte, ve svou výhodu - žádné smlouvy ani omezení, nízké výdaje, nemusíte dělat neefektivní porady... a když chcete něco změnit, můžete to udělat okamžitě, protože se zodpovídáte jen sami sobě.

Po nejdůležitějším začněte

Dokončili jste první verzi své služby nebo produktu? Fajn, to nejdůležitější máte, takže to můžete spustit. Ne, opravdu teď nemusíte řešit každý detail, nemusíte to mít dokonalé - všechno bez problémů doladíte později. Jakmile váš produkt dělá, co má, nebojte se s ním vyjít na světlo, dokud v sobě máte jiskru. Nekonečné upravování vám zbytečně bere síly i motivaci a může se stát, že to nakonec nespustíte nikdy nebo příliš pozdě.

Kašlete na konkurenci

Vážně si myslíte, že pro start svého byznysu potřebujete udělat konkurenční analýzu? Ale jděte. Nezaměřujte se na konkurenci a na to, co dělá - dělejte věci po svém co nejlépe, jedině tak můžete uspět. Můžete zkusit konkurenci navenek kopírovat, ale nikdy nebudete vědět, proč to právě takhle má nebo dělá, takže si nijak nepomůžete, navíc budete vždy o krok pozadu. Čím víc věcí budete dělat po svém, tím více budete naopak vy soupeřem pro konkurenci, která tuhle chybu dělá.

Buďte sami sebou

Stůjte si za tím, co děláte, a mluvte upřímně tak, jako byste mluvili k přátelům - prostě buďte sami sebou. Budete vypadat opravdově a to dnes spoustu zákazníků láká. Nebojte se ukázat své know-how či zákulisí svého podnikání a vytvořte si publikum, které vás bude mít rádo a v případě problémů se vás zastane. Když uděláte nějakou chybu, nečekejte, až si jí někdo všimne, ale vyneste ji na světlo jako první a zcela otevřeně se omluvte.

Postupujte jednoduše a produktivně

Bez rychlého a pravidelného plnění úkolů se daleko nedostanete. Snažte se dělat co nejméně tak, abyste tím zároveň co nejvíc získali. Velkých věcí můžete dosahovat postupně po malých krůčcích, což pomůže i vaší motivaci. Potřebujete-li splnit seznam úkolů, rozdělte si ho na menší a hned bude vypadat jednodušeji. Nikdy nemusíte všechno dělat v jeden den.

Vůbec se snažte dělat vše jednoduše - když jste unavení, odpočiňte si. Nenechte se zbytečně při práci vyrušovat. A dělejte jednoduché věci - což platí i pro vaše produkty. Není náhoda, že Pohlreich či Ramsey ve svých kuchařských show téměř vždy drtí zbytečně přeplněný jídelní lístek. Pokud něco můžete zkrátit, udělejte to - zvyšuje to kvalitu.

Neztrácejte hlavu

Snažte se myslet vždy prostou logikou - je to, co děláte, užitečné? Kdybych něco změnil, bylo by to lepší? Není snadnější způsob? Stojí to skutečně za to? Nejen zákazníci vám možná budou dávat spoustu námětů, ale nesmíte se bát říci ne. Nezaměňujte nadšení z nápadů s prioritami. Zaměřte se na dlouhodobé věci, ty módní se totiž často mění. A hlavu neztrácejte ani tehdy, když se na vás snese negativní kritika třeba po nějaké změně ve vašich produktech či službách. Přijde vždy a vy skutečně nemůžete dělat všechno pro všechny.

Lákejte účinně

Prosadit se můžete při dobrých nápadech i trpělivosti snadno, aniž byste museli investovat do zbytečné a obrovské reklamy (díky níž stejně přes noc nezbohatnete). Marketing je vůbec všechno, co děláte - váš web, komunikace v e-mailu, telefonická reakce na dotaz a vůbec všechno, kde se nějak setkáváte se zákazníky. Buďte osobní a spolehliví doopravdy, aniž byste to museli zdůrazňovat. Taky nepište nudné tiskové zprávy do celostátních médií, zkuste spíš něco netradičního dostat do oborových médií. Dejte potenciálním zákazníkům "ochutnávku" zadarmo. Nebo lidi učte, jak svou práci děláte, a pište zajímavé články na blog. Možností je spousta.

Myslíte si ještě, že začít podnikat je těžké? Věřím, že po přečtení tohoto článku už ne. Radím tedy s chutí do toho, protože se v podnikání naučíte spoustu věcí - a především - v životě budete nakonec nejvíc litovat věcí, které jste neudělali. A tohle můžete udělat hned teď.

Potřebujete poradit v začátcích podnikání? Ozvěte se mi, jsem tu pro vás.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂