Moderní marketing? Užitečné informace a oboustranná komunikace

Blog / Dála Musil – 27. října 2014

Přestože marketing má dnes stejné cíle jako v minulosti, jeho forma se mění. A právě posledních pár let je to hodně znát - firmy opouštějí neefektivní marketingové kanály a zkoušejí nové. Mění se přitom nejen forma, ale i obsah. Víte, jak se dělá novodobý marketing?

Cíle tzv. marketingu 2.0 se mění s tím, jak se mění současná "aktivní" generace - dnes je za hlavní cílovou skupinu považována z velké části generace Y, kterou nejvíce oslovuje internet. A právě ten se tak stává hlavním kolbištěm firem a podnikatelů, jež se snaží uspět v boji o zákazníky.

Podstata novodobého marketingu

Základnou marketingu 2.0 je internet, konkrétně webové stránky a e-shopy, sociální sítě, e-mailové schránky atd. Tedy všechna místa, kde se schází vzájemná komunikace firmy a dosavadních i potenciálních zákazníků. Kdo chce uspět, musí proto být osobní a tvořit se zákazníky vztah, je třeba umět rychle komunikovat (telefonicky, e-mailem, na sociálních sítích...) a nebát se oboustranné komunikace včetně reakcí na negativní zpětnou vazbu, a nakonec poskytovat lidem užitečný a zajímavý obsah (články na webu, blogu či e-shopu, ukázková videa...), který navíc spousta lidí ráda doporučí a předá dál.

Proč dělat marketing jinak

V dobách bez internetu vše fungovalo jinak. Negativní recenze se neměly jak dostat k masám lidí, prodejcům šlo hlavně o prodej a maximální zisk, komunikace šla z velké části jen směrem od firem k potenciálním zákazníkům, lidi byli hodně ovlivněni reklamou... Dnes je to jiné - lidé si rádi produkty zkoušejí, informují se ostatních a také informují ostatní, čtou a píšou recenze na internetu, chtějí komunikovat s prodejci, chtějí být hýčkáni a mít různé výhody, navíc se nebojí proti prodejcům "přitvrdit" - však mohou kdykoliv přejít k někomu jinému. Chce-li se firma na trhu prosadit, musí na to jít jinak. Dnešní úspěšný podnikatel se totiž za zákazníky nehoní, ale oni sami ho chtějí.

Jak v současnosti uspět

Chcete mít úspěšnou a vydělávající firmu? Pak se podle toho zařiďte. Bez internetu a vlastních webových stránek se dnes již opravdu neobejdete, jakkoliv to může znít jako klišé, ale kdo na internetu není, ten jako kdyby nebyl. Jestliže tam už jste, pak budujte se svými zákazníky vztah, aby k vám měli důvěru. Snažte se být osobní, personalizovat, brát každého zákazníka jako jedinečného. Komunikujte se zákazníkem před prodejem, při něm i po něm. Hledejte pro lidi řešení, které jim pomohou. Buďte aktivní a vyjděte zákazníkům vstříc, pokud můžete. Buďte v komunikaci otevření a otevřeně přijímejte i negativní kritiku. Že pořád nevíte, jak na to? Tak se podívejme na způsoby, jak se to dnes na internetu dělá - vybral jsem čtyři, které dnes nejvíc frčí.

E-mail marketing

E-maily dnes běžně používáme a už nás ani nenapadá, že by to snad někdy v minulosti bylo jinak. Ne náhodou se proto stal e-mailový marketing především v posledních letech extrémně účinným kanálem, kterým prodejci komunikují se svými zákazníky. Tzv. e-mailing je relativně levný a správným využitím dosahuje výborných výsledků. Můžete připomínat svou firmu, informovat zákazníky, radit jim a pomáhat, získávat pozornost pro svůj web či e-shop a pochopitelně i přímo prodávat své produkty a služby. E-mail není stejně jako sociální sítě sám o sobě vhodným nosičem obsahu, ale prostředkem k upozornění na to, co je podstatné. Nezbytností je v e-mailingu důkladná práce s databází kontaktů. Chcete-li si přečíst o e-mailovém marketingu více, mrkněte na Průvodce e-mail marketingem a tvorbou newsletterů.

Sociální sítě

Fenoménem dnešního internetu jsou sociální sítě jako Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest a další. Proč? Lidé se chtějí bavit a být bavení, chtějí získávat informace a stejně tak je sdělovat ostatním. Zatímco dříve bylo nepředstavitelné, aby člověk něco napsal do banky či telefonnímu operátorovi a dostal během pár minut odpověď, dnes je to považováno za standard. Ze sociálních sítí se pro firmy stal oblíbený způsob propagace zajímavého obsahu i nabídek, měřítko oblíbenosti a samozřejmě také kanál pro oboustrannou komunikaci. Právě na sociálních sítích se mnohdy ukáže, jak umí firma komunikovat, když narazí na negativní komentář - a kdo dokáže reagovat věcně a rozumně, ten tím ještě může získat. Firmy musí jít tam, kde jsou jejich možní zákazníci, a právě sociální sítě jsou dnes jakýmsi centrem lidského sdružování. Ani vy byste tam tedy neměli chybět, je-li tam vaše cílová skupina.

Obsahový marketing

Vrhnete-li se do e-mailové komunikace a sociálních sítí, počítejte s tím, že lidi touží hlavně po informacích. Ale v první řadě je nezajímá, co prodáváte. Zajímá je především to, jak jim můžete pomoci, jak zajistíte vyřešení jejich problému. Moderním slovem se proto stává v poslední době obsah, z čehož vznikl termín obsahový (content) marketing. Co se stává obsahem, tedy lákadlem na lidi? V podstatě cokoliv, co je pro ně užitečné - návod, jak ušetřit, jak si něco vybrat, jak něco udělat, jak být lepší... důležité je člověka zaujmout a pomoct mu. A protože se vám člověk bude částečně cítit zavázaný, že jste mu pomohli, můžete pak začít i prodávat. A jak má obsah vypadat? To už je zcela na vás - běžné jsou články na blogu, návody, tipy, videa, e-booky atd. Podstatná je užitečná informace.

Infopodnikání

Obrovský boom prožilo v ČR před pár lety tzv. infopodnikání, které sdružuje všechno dříve zmíněné - obsah, e-mailing i sociální sítě. Podstatou je tvorba informačních produktů a jejich šíření. V dnešní době není nutné prodávat hmatatelný výrobek, svou cenu mají právě i samotné informace. Infopodnikání funguje na základě prodeje vlastního know how. Chcete-li se do něj také pustit, není na tom nic těžkého - buďte v něčem expertem a tvořte o tom obsah, postupy jak na to, e-booky, podcasty, videa, e-mailové seriály, webináře... možností je spousta. A když něco umíte, proč to nepředat dál?

Tak co, přečteno? Víte, jak účinně působit na současnou generaci? Nebo ještě ne? Pak tedy pro shrnutí v nejkratší verzi - buďte užiteční a nebojte se komunikovat. A zákazníci přijdou. Chcete-li uspět v dnešní době, bez marketingu 2.0 toho nedosáhnete.

Potřebujete nastartovat marketing vaší firmy a líbí se vám možnosti novodobého marketingu? Pak není na co čekat, ozvěte se mi, rád vám pomohu.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂