Co je marketing?

Blog / Dála Musil – 20. července 2015

Když se deseti lidí zeptáte, co je to ten marketing, dostanete deset různých odpovědí. Marketing je totiž hodně široký pojem a klidně se může stát, že budou mít pravdu všichni. Spousta lidí ale chápe marketing špatně a z toho pak pramení mnohá nepochopení při (spolu)práci i neúspěšné a krachující firmy. Takže co je marketing?

Hledání marketingových odborníků

Pokud jste někdy hledali práci v marketingu, pravděpodobně jste narazili na inzeráty, kde firmy hledají "marketingové" odborníky - na práce administrativní (marketing může dělat asistentka, vždyť je to jen psaní novinek na web), obchodní (marketing je přece prodej zboží, nováček bude prodávat po telefonu) nebo třeba grafické (marketing je o dělání hezkých obrázků a letáků pro šéfa na poradu). A často se pak stává, že člověk toužící po marketingu dělá něco, co ho jen vzdáleně připomíná.

Až tohle uvidíte (nebo jestliže tak marketing chápete), vězte, že to jsou to jen ty nejmenší částečky obrovské marketingové skládačky a řešit vše tímto způsobem je vyhazování peněz i času. Nedivím se, že pak spousta lidí (především prodejců v též firmě :-) považuje "marketing" za zbytečné výdaje.

Marketing je/není reklama

Bezkonkurenčně nejčastější nepochopení marketingu? Marketing = reklama. Jaká je pravda? Marketing > reklama. Chápat reklamu v televizi, v tisku nebo v rozhlasu jako marketing není špatně, ale je to jedna z mnoha částí marketingu, která nefunguje sama o sobě. Když ukážete v trafice prstem na první noviny a dáte si do nich inzerci, můžete z toho mít kšeft, ale bude to náhoda. Nechat namluvit asistentku "nějakou" zprávu do rádia klidně může být prospěšné, ale spíše nebude.

Abyste si mohli zvolit správné médium nebo vymyslet vhodnou reklamu/propagaci, k tomu slouží marketing. To samé platí o prodeji - marketing není prodej, kdy někoho přesvědčujete, ať si koupí váš výrobek. Budete-li dělat dobře marketing, pak vás zákazník bude chtít sám od sebe.

Marketingová podstata

Nebudu vás zatěžovat teorií a marketingovými zkratkami, takže v kostce - marketing je souhrn všeho, co děláte proto, abyste bylo vaše podnikání úspěšnější, známější nebo výdělečnější. Chcete-li to odborněji, pak je marketing příprava na obchodní úspěch v budoucnu (a tím je myšleno třeba i pouhý den dopředu).

Jeho cílem je aktivně hledat potenciální zákazníky a poskytovat jim informace vedoucí k zájmu o vaši firmu/služby/produkty a zároveň udržet stávající zákazníky, a snažit se z nich "vytěžit" maximum. Zmíněné je jeden z mnoha obecnějších výkladů marketingu, podstata je ale jasná - chovat se tak, aby vaše firma přitahovala ostatní a díky tomu jste vydělávali.

Zákazník a jeho potřeby

Kdo marketingu rozumí, ten často není schopen říct, co vše do něj patří a co nikoliv. Někdo vám řekne, že je to veškerá aktivita vedoucí k uspokojení potřeb zákazníka, jiný že jde o podporu prodeje atd. Ať tak či onak, stěžejní jsou dvě proměnné - zákazník a vaše služba/produkt. Když vaše nabídka řeší zákazníkovy potřeby (chce postavit dům, koupit si foťák, opravit kolo, jet na dovolenou...), můžete ho získat právě marketingem.

Viděl vaši reklamu? Doporučil vás někdo? Jste pověstní široko daleko kvalitou a zákaznickým servisem? A pokud vás zná, objednal si u vás už něco v minulosti? Doručili jste mu zboží včas? Máte dobré ceny? Byl s vámi spokojen? Dali jste mu nějaký příjemný bonus? Pokud dokážete odpovědět na všechny podobné otázky, pak marketing děláte dobře.

Základ úspěšného marketingu

Vyhněme se i tentokrát složitějším teoriím (segmentace, cílení, pozicování, marketingový mix) a vysvětleme si základ marketingu jednoduše - pokud chcete podnikat, musíte zjistit, co zákazníci chtějí, resp. najít ty správné zákazníky, kteří chtějí, co děláte. Co je na tom nejtěžší a s čím se potýká nejedna firma je právě výběr správné cílové skupiny zákazníků. Nelze dělat všechno pro všechny.

Vašim cílem by v první řadě mělo být jasné vymezení, komu se chcete nabízet. Podle toho pak musíte uzpůsobit i všechno ostatní - své služby a produkty, jejich ceny, způsob komunikace a propagace atd. Když jsou vaše ceny vysoké, musí být i kvalita služeb špičková. Jde-li o mladší lidi, musíte s nimi mluvit jinak než se staršími. Prostě se do nich vžijte - jak vypadají, co chtějí, jak přemýšlí, mluví, nakupují... když se dokážete přizpůsobit zákazníkům, o které stojíte, pak uspějete.

O čem je ještě marketing

Marketing se skládá i z mnoha dalších prvků, které pomáhají byznysu, mj. krátkodobého a dlouhodobého plánování, vhodného nastavení služeb a produktů, řešení podoby prodejny a distribuce zboží, menších průzkumů i větších analýz, desítek způsobů marketingové komunikace a propagace (offline a online), obsahového marketingu, budování značky a image firmy, public relations a komunikace s médii, rozvoje zákaznické podpory a vztahů se zákazníky, zlepšování firemních procesů a zavádění novinek, profesního rozvoje zaměstnanců atd.

Pokračovat by se dalo ještě dlouho, takže na závěr jen shrnu dříve zmíněnou podstatu - marketing se dělá proto, aby byl zákazník spokojenější a informovanější, a vy jste tak měli výdělečnější, známější a úspěšnější byznys. Jaké cesty k tomu využijete je už na vás.

Marketing je investice do budoucnosti vaší firmy. Kdo ho systematicky a promyšleně dělá, tomu se daří. Kdo marketing neřeší, pluje s okolnostmi, které ho nakonec mohou potopit. Do které skupiny chcete patřit vy?

S marketingem vám rád pomohu. Podívejte se, jak ho dělám, anebo se mi ozvěte - klidně ještě dnes.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂