Jak dělám marketingové poradenství

Blog / Dála Musil – 25. února 2015

Potřebujete ve svém podnikání poradit? Pak oslovte marketingového konzultanta. Každý má samozřejmě svůj vlastní způsob práce, proto takové marketingové poradenství nikdy nebude probíhat stejně. Já vám dnes rád přiblížím způsob, jak ho dělám já. Ať víte, do čeho v případě spolupráce se mnou jdete.

Postup od začátku do konce

Každá konzultace je jiná, přesto vždy mimo jednorázové konzultace dodržuji stejný pracovní postup. Celé to probíhá jednoduše: zjistím, v čem je problém, vymyslím účinné řešení a zajistím jeho realizaci (analýza-strategie-realizace). Spousta lidí si myslí, že si nechá "nějak" od oka poradit nebo rovnou přejdou k realizaci a tvorbě čehokoliv jen tak. Podobně nepromyšlená cesta bude vždy nahodilá a zcela určitě při ní přijdete zbytečně o čas a peníze při různých pokusech, jak to ten poradce vlastně myslel. Kdo chce uspět dobře ví, že nejdůležitější je přesně rozebrat problém a vymyslet způsob, jak ho účinně řešit. Proto vždy dbám na podrobný průzkum současné situace a návrh strategie, jak dál pokračovat - bez nich bychom jen věštili z křišťálové koule.

Dotazník k seznámení

Nejdůležitější a zároveň nejobtížnější částí celého poradenství je hledání toho, co přesně je špatně (resp. kudy kam, když se projekt teprve rozjíždí). Na začátku spolupráce jdeme proto vždy k jádru věci. Probereme základní fakta a společně vyplníme dotazník přesně na míru - ať o vás vím co nejvíc informací, ať znám vaše představy, plány a cíle, jak běžně fungujete, co děláte, zda používáte vhodné služby a nástroje apod. Společně s dotazníkem dáme dohromady také SWOT analýzu, která hodnotí vaše silné a slabé stránky a příležitosti i hrozby, které mohou pozitivně, resp. negativně ovlivnit vaše podnikání.

Analýza současného stavu

Jakmile o vás budu vědět maximum informací, začnu analyzovat - jaká je současná situace vašeho podnikání, kde vidím prostor pro zlepšení a změny a samozřejmě i kde jsou problémy a možná rizika (jinak řečeno co děláte blbě). Budu v podstatě takový váš marketingový Zdeněk Pohlreich - stejně nekompromisní, ale méně sprostý :-) Projdu si dodané podklady o vaší firmě a produktech, ceny, marketingové materiály, způsob marketingové komunikace, web, e-shop, sociální sítě, cílovou skupinu zákazníků a její potřeby atd. - zkrátka vše, co s vaším podnikáním souvisí. Stejným okem se podívám i na vaši konkurenci, ať máme srovnání, co kdo jak dělá.

V rámci vašich produktů, služeb, webu či e-shopu se pak vžiji do role zákazníka a řeknu vám, jak je vaši potenciální klienti vidí před nákupem (či objednávkou), během nákupu i po nákupu, jestli máte správně nastavený proces objednávky a jejího vyřízení atd. Jestli děláte např. online služby, pak abych viděl, co vlastně zákazník získal, jestli bude spokojený apod. Pokud máte klasickou provozovnu, ať už prodejnu, restauraci či ubytovací zařízení, pak vás navštívím také v tzv. mystery shoppingu jako běžný zákazník, o čemž pochopitelně nebudete vědět. Ideální je poté i interní průzkum - abych blíže poznal firmu i vaše zaměstnance (častokrát je vše nastaveno správně a problém je jen v lidech).

Strategie dalšího postupu

Analýzu máme za sebou a můžeme přejít k tvorbě cílů a strategie, jak dál postupovat, co dál dělat, co kde změnit, jak propagovat, koho případně najmout či kdo ve firmě se o co bude nově starat. Ať mluvím konkrétně, pak podle potřeb vycházejících z analýzy např. nastavíme strategii v rámci vašich produktů a služeb, úpravy cen (především marže, ať vůbec vyděláváte) či způsobů distribuce, navrhneme změny vnitrofiremních procesů pro větší efektivitu práce, možnosti profesního rozvoje vašich zaměstnanců, vytvoříme plán marketingové komunikace online a offline, připravíme změny pro webové stránky nebo e-shop, vymyslíme jak zpříjemnit služby zákazníkům (nevěřili byste, co mnohdy dokáže věrnostní program nebo jen "hloupé" zavedení platby kartou) atd. V tuto chvíli pro vás již budu mít dokončený dokument shrnující analýzu a strategii, díky němuž můžete začít pracovat účinněji a především více vydělávat.

Realizace téměř na klíč

Když máme hotový finální dokument řešící podstatu vašeho marketingu, potom se můžeme bez obav pustit do realizace. Díky analýze a strategii víte, co byste dál měli dělat. Můžete se tedy vrhnout do jednotlivých úkolů a činností nebo dál spolupracovat se mnou. Postarám se vám i v tomto případě o vše, budu de facto vaším manažerem.

Zajistím, že bude vše probíhat jak má, že dojde k patřičným změnám třeba v běžných procesech, sám nebo s dalšími specialisty budu průběžně realizovat marketingovou komunikaci... jak rád říkám, zajistím vám vše od A do Z, ať máte víc volného času na všechno, co potřebujete. Samozřejmostí je průběžné hodnocení změn, výsledků a úspěchů naší dlouhodobé spolupráce. A to je vše - ani to nebolelo, co říkáte?

Jak pracuji už víte, více informací o mých službách a ceník pak najdete tady. Na závěr nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru konzultanta pro váš byznys.

Líbí se vám způsob, jak pracuji, a chcete se mnou spolupracovat? Kontaktujte mě.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂