Proč jsou firmy neúspěšné?
Blog / Dála Musil – 18. června 2014
Každodenní práce vás občas přiměje zapřemýšlet, jestli ji děláte správně. Mnoho lidí a firem takové věci ale vůbec neřeší a pak se často diví, když vyvstanou problémy. Přitom k nim vůbec nemusí dojít, pokud se vše začne řešit s předstihem. Chcete vědět, proč bývají firmy neúspěšné a jak tomu předcházet?
Firma nemá cíl
Mnoho firem funguje na principu, že se shánějí kšefty, něco se dělá, pak se fakturuje, uhánějí se nezaplacené faktury... a tak pořád dokola den za dnem, týden za týdnem, rok za rokem. Jinak řečeno, dělá se práce pouze pro peníze. Jenže ruku na srdce - chodí do takové práce zaměstnanci rádi? Nebo si jdou odmakat 8 hodin a pak hurá domů? Chybějící firemní cíl, k němuž by se všichni jednotně ubírali, je problém.
Firma bez cíle je laxní a člověka práce v ní brzy přestane bavit. Taková firma může fungovat - a to i dlouho - ale opravdu úspěšná nikdy nebude. Než se tedy rozhodnete založit vlastní firmu, stanovte si, čeho s ní chcete dosáhnout. Jestli už ji máte, vysvětlete všem, co je cílem vašeho byznysu i co z dosažení cíle vaši podřízení budou mít. Bez motivace a viditelného cíle to prostě nejde.
Firmě chybí lídr
Bez správného vedení se firmě nikdy dařit nebude. Ideálním šéfem je ten, kdo chápe cíle firmy, umí převzít plnou osobní odpovědnost za výsledky a dokáže účinně řídit a motivovat své podřízené. Takový člověk by pak měl nastavit systém a strategii, jak firma a zaměstnanci fungují - např. jaké jsou měsíční a roční cíle, kdo má jaké kompetence, jak se budou řešit ty a ty věci. Není nic horšího, než když zaměstnanci pořádně nevědí, co vlastně mají dělat, co už je práce někoho jiného nebo do kdy se má co stihnout. Proto se neobejdete bez lídra, který vše řídí.
Zaměstnanci nechápou svou práci
Ne, nemám teď na mysli, jak se co dělá - ale proč se co dělá. Když se zeptáte zaměstnanců, co dělají, kolik z nich řekne "jsem obchodní zástupce" a kolik "pomáhám firmě sháněním zakázek"? Zatímco ti první pracují hlavně pro peníze, ti druzí chápou smysl své práce a rozumí svému postavení ve firmě. Přesně vědí, co je cílem jejich činnosti, chápou své kompetence i odpovědnost a dokážou pracovat i navíc, když je potřeba. Pokud se na ně někdo z firmy obrátí s prosbou o pomoc, neodmítnou ho s tím, že "to není jejich práce". Celková motivace zaměstnanců je hodně důležitá a zajímá-li někoho (ne)fungování firmy až když jde o jeho peníze, pak není dobrý zaměstnanec.
Chybějící obchodní strategie
Mnohdy se divím, jak některé společnosti dokážou fungovat (= čti přežívat) bez jakéhokoliv obchodního (podnikatelského, finančního, marketingového...) plánu. Ono tak samozřejmě podnikat jde, ale když je na konci roku zisk nula nula nic, těžko pak bude firma úspěšná. Není potřeba řešit rozsáhlé finanční analýzy, ale spočítat si alespoň základní výdaje a kolik bude potřeba vydělat přece není nic složitého. To samé se týká třeba stanovení způsobu získávání zákazníků, výběru cílových skupin zákazníků, organizace chodu firmy, spravedlivého odměňování zaměstnanců apod. Pokud to chcete co nejjednodušší, zkuste si pro začátek sepsat, kdo/co/jak bude dělat.
Špatný kolektiv
Úspěšnost a neúspěšnost firem se často odvíjí právě od lidí ve firmě. Asi není třeba zdůrazňovat, že dobrý kolektiv s týmovým duchem, kdy si lidé vycházejí vstříc a pomáhají si, pracuje lépe než rozhádaní jednotlivci. Kolektiv, v němž si lidé nevěří, svádí vinu na jiné, hádají se, pomlouvají se nebo na sebe "práskají" nadřízeným může snadno potopit celou firmu. A mnohdy se tak děje i kvůli maličkostem. Že si někdo s někým nesedne se stává běžně, ale některé problémy odstranit lze - třeba když budete řešit problém, zkuste místo hádek diskutovat věcně. Nebo pokud máte problém s někým konkrétním, řekněte si to z očí do očí. Věřte, že atmosféře ve firmě to jenom prospěje.
Výběr nesprávných zaměstnanců
Přijmout nového zaměstnance, který bude schopný a navíc zapadne dobře do kolektivu, je docela kumšt. Důvody, proč to se některým firmám nedaří, jsou standardně dva. Buď je člověk při pohovoru přesvědčil o něčem, co nebyla pravda, nebo rozhodoval o přijetí zaměstnance nesprávný člověk. Chyba je ale v obou případech na straně firmy. Takže se pak stává, že někdo vypisuje výběrové řízení několikrát, protože vybere nevhodného člověka, vyhodí ho a takhle pokračuje, dokud nenajde někoho lepšího - a ztrácí zbytečně čas.
Druhou běžnou variantou pak je to, že má výběr zaměstnanců na starosti někdo jiný než personalista, kdo nechce ztratit svou pozici. Ten pak vybere raději horšího uchazeče, protože se bojí, aby ho chytřejší či zkušenější podřízený nepřipravil o místo - a firma tak přichází zbytečně o kvalitu.
Opakování chyb
Chybovat je lidské, ale opakovat dokola stejné chyby je hloupé. Protože dělání něčeho stejně nevede k jiným výsledkům, nebojte se dělat změny. Např. pokud se s někým na něčem domluvíte a on to nesplní jednou, dvakrát - proč byste mu měli dávat další šanci? Domluvíte-li se na něčem, podepište raději smlouvu a nevěřte jen ústní dohodě. Vyberete-li do firmy špatného člověka, nedělejte příští výběr stejně. Když se nepodaří reklamní kampaň v jednom médiu, zkuste to v jiném. Neomezujte svůj byznys kvůli zbytečnému opakování chyb a zkuste to jinak.
Nevhodné chování k zákazníkům
Poslední bod tohoto článku je zcela zřejmý. Žádná firma nebude úspěšná, nebude-li mít spokojené zákazníky. Buďte k nim tedy vstřícní a zajímejte se o ně. Dělejte pro ně to, kvůli čemu jsou vašimi zákazníky. Neodrazujte je arogantním chováním, pomalou zpětnou vazbou a hlavně špatnými službami. Jste-li tedy třeba nejmenovaná pardubická pizzerie a slíbíte dovézt pizzu v 19 hodin, myslíte, že člověk zůstane zákazníkem, když ji přivezete bez omluvy ve 22.30? Ne, děkuji. O tom, jak zákazníky získávat a neztrácet, si povíme v jednom z dalších článků.
Co dělají neúspěšné firmy jsme si řekli. Jak tedy - ve zkratce - vypadají ty úspěšné? Mají své "poslání", řídí je schopní vůdci, jsou dobře organizované, mají motivované zaměstnance tvořící dobrý kolektiv, vybírají si vhodné zaměstnance a daří se jim dobrou prací získávat zákazníky. Je-li taková i vaše společnost, gratuluji.
Chcete mít úspěšnou firmu? Rád vám pomohu, ozvěte se mi.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌