Vyhněte se největším chybám v podnikání
Blog / Dála Musil – 12. listopadu 2014
Když jsem před pár dny dočetl knihu o různých chybách v podnikání od Duncana Bannatyna, uvědomil jsem si, že větší či menší podnikatelské chyby dělá téměř každý. Ty největší chyby mohou ale celé vaše podnikání zničit a to by byla škoda, nemyslíte? Pojďme se podívat na věci, kterým je dobré se vyhnout.
Vlastní odpovědnost za byznys
Zapamatujte si jednu věc - nejdůležitější jsou ty rady, které člověk obvykle nechce slyšet. Takže když teď řeknu, že právě vy jste zodpovědní za svůj byznys, pak je to pravda. Jen vy, jako podnikatelé, jste zodpovědní za svůj úspěch, za to, jak se bude dařit. Co vy sami nezměníte, to se samo nezmění. Pokud se vám v minulosti něco nepovedlo, poučte se z toho.
Zdá-li se vám, že už nemáte na řízení firmy čas, pak můžete zauvažovat nad rozšířením týmu - chcete dobrého manažera? Nebo rovnou partnera? Klidně do toho, ale na začátku si nezapomeňte stanovit, kdo má jaké kompetence. Poslední rozhodnutí u důležitých věcí by mělo být vždy především na vás. A pokud si zatím nejste jistí, nechte si poradit od konzultanta.
Důvěra v jiné
Čím více se vám v podnikání bude dařit, tím více věcí včetně administrativy budete muset řešit. A jestliže nestíháte běžnější úkoly než je řízení společnosti, proč je prostě nedelegujete na někoho jiného - na své zaměstnance, příp. neoutsourcujete? To samé platí v případě, že někdo dělá některé věci lépe než vy. Nebojte se mu dát svou důvěru i patřičnou odpovědnost za plnění úkolů. Stanovení jasných odpovědností a kompetencí nepodceňujte, protože kde není vše nastaveno, vzniká prostor pro chyby typu "já myslel, že to máš na starosti ty" apod. Když budete lidem věřit a budete od nich očekávat to nejlepší, nezklamou vás. Lidé z práce ve většině případů neodcházejí kvůli penězům, ale protože už necítí uznání ani patřičnou důvěru svých nadřízených.
Umět myslet a počítat
Selský rozum, základní odhad i základní matematika - bez nich se v podnikání neobejdete. Jestli má spousta majitelů firem něco společného, pak to, že řeší především zisk, ale už ne výdaje. Jenže kdo nedokáže správně kontrolovat své výdaje, nedokáže kvalitně ukočírovat ani zisk. A jak jistě víte, každá zbytečně utracená koruna znamená další korunu, kterou musíte získat od zákazníků.
To samé platí o časové náročnosti různých úkolů - téměř vždy budou trvat déle nebo stát více, než si myslíte. Zapomenout nesmím ani na nejdůležitější bod, a sice - je vůbec ve vaší oblasti dostatek potenciálních zákazníků? Můžete nabízet třeba něco dalšího, aby se vaše cílová skupina zvětšila? Nejdřív myslete a počítejte, pak konejte.
Nápad vs byznys
Určitě vás každý den napadá spousta inovací vašeho podnikání nebo různých nápadů, co se ještě dá dělat. Pamatujte si, že z dobrého nápadu nutně nevzniká dobré podnikání. Nápad je jen semínkem a až vaše tvrdá práce ho může přetavit v byznys. Ani to ale nezaručuje úspěch. Než se tedy do realizace nápadu pustíte, popřemýšlejte - proč už to nedělá nikdo jiný? Mohl by mít snad nápad nějaké problémy? Pokud ne, kdo bude můj zákazník? Jaké budou náklady? Bude to vůbec někdo chtít? A mohl by vám s tímto nápadem někdo pomoci? Nebojte se s někým spojit, klidně i s investorem - bojíte-li se, že by vám nápad někdo vyfoukl, pak se zamyslete - je lepší vlastnit 100 % myšlenky nebo pár procent ze zisku?
Tvrdá dřina
Říká se (resp. úspěšní lidé to říkají), že se dobré věci prodávají samy. A pravda to je - jenže za onou dobrou věcí se nejdřív skrývá tvrdá dřina (což je druhá část, kterou úspěšní lidé rádi říkají). Myslíte si snad, že spustíte web nebo otevřete obchod, a lidé vám začnou trhat ruce? Bez propagace o tom ani nikdo nebude vědět. Vůbec budete muset dělat spoustu věcí, do kterých se vám nebude chtít, ale jsou potřebné. Též budete muset držet krok s dobou a přizpůsobovat se trhu a přáním vašich zákazníků. A co je pro vás dost možná nejtěžší, svou práci budete muset dělat ve špičkové kvalitě. Jste na tvrdou práci dostatečně připravení?
Nejdůležitější je zákazník
Náš zákazník, náš pán, jasně, to známe všichni. Zákazník je skutečně nejdůležitějším člověkem ve vaší firmě. Chcete-li skutečně uspět, musíte překonávat očekávání zákazníků a udělat na ně dobrý první dojem. Nikdy totiž nedostanete druhou šanci udělat dobrý první dojem - jestliže tedy na začátku uděláte pořádný přešlap, horko těžko se z toho budete dostávat. Ne, zákazník nemá vždy pravdu, ale není možné s ním zacházet jako s hlupákem. Rozhodně se vám tedy vyplatí pečovat o současné zákazníky, což je násobně levnější a jednodušší než získávat zákazníky nové. Mějte se zákazníky vzájemný a pro obě strany výhodný vztah a nebuďte jen schovaní za počítačem nebo telefonem - a váš byznys pokvete.
Správné firemní cíle
Dokážete ve 30 sekundách říct, co vaše firma dělá a co je jejím cílem? Že ne? Proč tedy podnikáte? Podnikat jen pro peníze je nemožné, musíte být pro svůj byznys zapálení a zaměřit se na to, co děláte - ideálně jen na jednu hlavní činnost. Bez cíle podnikání budete jen bloudit a nebudete vědět, kam směřujete. Když tohle budete dělat a vědět, až pak můžete přejít k penězům a finančním cílům (bez nichž pro změnu nebudete vědět, jak na tom jste).
Stanovte si jasná vlastní kritéria úspěchu, ať už počet objednávek, tržby či cokoliv jiného. Hlavně se nekochejte jako marnivec obratem, rozumný člověk vždy řeší zisk - z obratu skutečně faktury nezaplatíte. Je-li vaším cílem firmu prodat, bude vám obrat též k ničemu, hodnota podniku se stanovuje ze zisku (hodnota firmy s nulovým příjmem a žádnými aktivy je nulová).
Chyb v podnikání je daleko více a dalo by se o nich napsat několik knih. Psát o těch dalších tedy rozhodně budu v některém z příštích článků. Pokud jste ty své chyby ale našli už tady, neváhejte se jich zbavit – a byznys vám bude fungovat daleko lépe.
Nevíte, jak své chyby v podnikání odstranit? Neváhejte mě kontaktovat, rád vám poradím.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌