Řešte problémy díky efektivnímu myšlení

Blog / Dála Musil – 22. prosince 2014

Možná už jste si osvojili některé návyky, jak být v životě efektivnější. A protože těch způsobů je více, zaměříme se i na další - tentokrát jak zefektivnit vaši myšlení při řešení problémů.

Přestože jsem si od knihy 5 elementů efektivního myšlení nic extra nesliboval, nakonec mě překvapila. Směřuje tam, kam jeden z návyků od Stephena Coveyho - řešit to nejdůležitější. Podívejme se tedy na podstatu řešení mnoha problémů díky zefektivnění myšlení se čtyřmi navzájem hodně propojenými technikami.

Pochopení problému do hloubky

Mnoho lidí zápasí s problémem a nedaří se jim ho rozlousknout, protože se jim zdá složitý. Nebo se třeba chcete něco naučit a marně přemýšlíte, jak to vlastně funguje. Chcete-li takové situace jednoduše vyřešit, musíte jít k jádru, řešit menší problém uvnitř většího. Čím více budete umět základy a pochopíte podstatu celého problému, tím snáze najdete řešení.

Kdysi jsem se učil programovat podle příkladů, používal šablony, ale nikdy jsem přesně nechápal, jak to funguje. Ale když jsem se naučil a pochopil základy, vše se změnilo - a už jsem nepotřeboval příklady ani šablony, abych něco vytvořil. Anebo víte, jak vznikl nákupní vozík? Jeden chytrý člověk se zamyslel nad tím, že lidé nakoupí jen tolik, co unesou - zaměřil se na samotnou podstatu a vyřešil ji. Popište situaci přesně tak, jak ji vidíte, a zaměřte se na to nejjednodušší, což bývá většinou to nejdůležitější.

Obraťte chyby ve svůj prospěch

Co díky svému selhání zjistíte? To, v čem je problém. A máte tedy možnost ho vyřešit. Nebojte se chybovat, protože jen díky tomu zjistíte, kde jsou problémy, o nichž jste možná ani nevěděli. Právě na chybách je postaven úspěch mnoha velikánů, kteří se poučili a obrátili je ve svůj prospěch. Jen ten, kdo se nebojí selhat, může uspět.

Nebojte se realizovat nápad, napsat text nebo cokoliv jiného - jenom tehdy, když budete mít z čeho vycházet, totiž můžete reálně posoudit kvalitu a udělat potřebné opravy. Když tedy něco vymyslíte, zkuste se pak zaměřit na to, co je špatně a proč je to špatně. A vaše chyby vás nasměrují tam, kam se chcete dostat. Chyba může být mnohdy i příležitost - správná odpověď na špatnou otázku. Když chtěli v 3M udělat super lepidlo, byl to propadák. Věci se odlepovaly tak snadno, že nebyly ani vidět stopy po lepidle - a díky tomu pak vznikly samolepící papírky na monitor.

Dávejte sami sobě otázky

Co vede k tomu, že získáte odpověď? Pochopitelně otázky. Ty nejlepší odpovědi získáte pokládáním správných otázek. Chcete se něco naučit? Pak zkuste učit někoho jiného, protože budete muset zodpovědět i ty nejzákladnější dotazy. Když jste se snažili o dva odstavce výše pochopit problém do hloubky, na co jste se ptali? Ať budete řešit cokoliv, ptejte se sami sebe.

  • Je tohle řešení správné?
  • Proč si myslíte, že je správné?
  • Co je na něm špatně?
  • Jak by šlo vylepšit?
  • Mohu si práci nějak zjednodušit?
  • Nebo lze díky nějaké změně získat více zákazníků?

Když budete mít nějaké předsudky, neváhejte je překonat s pomocí otázek. Od věci není ani prosté zpochybňování vlastního řešení tím, že se postavíte sami proti sobě. Ptejte se "jak" a "proč" a můžete si být jistí, že se vaše mysl náležitě zefektivní. Čím bude otázka jednodušší, tím více toho dokážete vyřešit.

Ze starých myšlenek tvořte nové

Když spousta věcí, návrhů a vůbec všeho už existuje, proč na tom nestavět svoje vlastní myšlenky? Budujte nové věci na základech těch předchozích - jen díky žárovce vznikla televize nebo počítač. Nebýt vynálezu klasického telefonu, dnes bychom neměli mobily. Když píšete knihu, nebylo by jednodušší popřemýšlet, co se s vašimi hlavními hrdiny dělo před započetím děje? Když obecně něco nebudete vědět, zkuste se vrátit zpět, každý vývoj má svou historii.

Nějaké řešení problému, produkt či službu už možná máte - vylepšete ho a neptejte se, zda to jde (protože to jde vždy), ale jak. Odrazte se od toho, kde jste, a řešte, co dál. Pracujte přitom samozřejmě s otevřenýma očima. Před 30 lety bylo něco jako internet nepředstavitelné, odhadnete, co bude za dalších třicet? Přemýšlejte vždy o krok zpátky, abyste si dokázali představit svůj následující krok.

Chcete-li efektivněji myslet, stačí se... zamyslet. Chápat podstatu problému a co je špatně, ptát se sami sebe a dívat se do minulosti i budoucnosti. Je to zároveň prosté a přitom tak obtížné. Ale když to dokážete a na efektivní myšlení si navyknete, budete lepším člověkem, studentem či podnikatelem.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  Bluesky profil  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂