Řešte problémy díky efektivnímu myšlení
Blog / Dála Musil – 22. prosince 2014
Možná už jste si osvojili některé návyky, jak být v životě efektivnější. A protože těch způsobů je více, zaměříme se i na další - tentokrát jak zefektivnit vaši myšlení při řešení problémů.
Přestože jsem si od knihy 5 elementů efektivního myšlení nic extra nesliboval, nakonec mě překvapila. Směřuje tam, kam jeden z návyků od Stephena Coveyho - řešit to nejdůležitější. Podívejme se tedy na podstatu řešení mnoha problémů díky zefektivnění myšlení se čtyřmi navzájem hodně propojenými technikami.
Pochopení problému do hloubky
Mnoho lidí zápasí s problémem a nedaří se jim ho rozlousknout, protože se jim zdá složitý. Nebo se třeba chcete něco naučit a marně přemýšlíte, jak to vlastně funguje. Chcete-li takové situace jednoduše vyřešit, musíte jít k jádru, řešit menší problém uvnitř většího. Čím více budete umět základy a pochopíte podstatu celého problému, tím snáze najdete řešení.
Kdysi jsem se učil programovat podle příkladů, používal šablony, ale nikdy jsem přesně nechápal, jak to funguje. Ale když jsem se naučil a pochopil základy, vše se změnilo - a už jsem nepotřeboval příklady ani šablony, abych něco vytvořil. Anebo víte, jak vznikl nákupní vozík? Jeden chytrý člověk se zamyslel nad tím, že lidé nakoupí jen tolik, co unesou - zaměřil se na samotnou podstatu a vyřešil ji. Popište situaci přesně tak, jak ji vidíte, a zaměřte se na to nejjednodušší, což bývá většinou to nejdůležitější.
Obraťte chyby ve svůj prospěch
Co díky svému selhání zjistíte? To, v čem je problém. A máte tedy možnost ho vyřešit. Nebojte se chybovat, protože jen díky tomu zjistíte, kde jsou problémy, o nichž jste možná ani nevěděli. Právě na chybách je postaven úspěch mnoha velikánů, kteří se poučili a obrátili je ve svůj prospěch. Jen ten, kdo se nebojí selhat, může uspět.
Nebojte se realizovat nápad, napsat text nebo cokoliv jiného - jenom tehdy, když budete mít z čeho vycházet, totiž můžete reálně posoudit kvalitu a udělat potřebné opravy. Když tedy něco vymyslíte, zkuste se pak zaměřit na to, co je špatně a proč je to špatně. A vaše chyby vás nasměrují tam, kam se chcete dostat. Chyba může být mnohdy i příležitost - správná odpověď na špatnou otázku. Když chtěli v 3M udělat super lepidlo, byl to propadák. Věci se odlepovaly tak snadno, že nebyly ani vidět stopy po lepidle - a díky tomu pak vznikly samolepící papírky na monitor.
Dávejte sami sobě otázky
Co vede k tomu, že získáte odpověď? Pochopitelně otázky. Ty nejlepší odpovědi získáte pokládáním správných otázek. Chcete se něco naučit? Pak zkuste učit někoho jiného, protože budete muset zodpovědět i ty nejzákladnější dotazy. Když jste se snažili o dva odstavce výše pochopit problém do hloubky, na co jste se ptali? Ať budete řešit cokoliv, ptejte se sami sebe.
- Je tohle řešení správné?
- Proč si myslíte, že je správné?
- Co je na něm špatně?
- Jak by šlo vylepšit?
- Mohu si práci nějak zjednodušit?
- Nebo lze díky nějaké změně získat více zákazníků?
Když budete mít nějaké předsudky, neváhejte je překonat s pomocí otázek. Od věci není ani prosté zpochybňování vlastního řešení tím, že se postavíte sami proti sobě. Ptejte se "jak" a "proč" a můžete si být jistí, že se vaše mysl náležitě zefektivní. Čím bude otázka jednodušší, tím více toho dokážete vyřešit.
Ze starých myšlenek tvořte nové
Když spousta věcí, návrhů a vůbec všeho už existuje, proč na tom nestavět svoje vlastní myšlenky? Budujte nové věci na základech těch předchozích - jen díky žárovce vznikla televize nebo počítač. Nebýt vynálezu klasického telefonu, dnes bychom neměli mobily. Když píšete knihu, nebylo by jednodušší popřemýšlet, co se s vašimi hlavními hrdiny dělo před započetím děje? Když obecně něco nebudete vědět, zkuste se vrátit zpět, každý vývoj má svou historii.
Nějaké řešení problému, produkt či službu už možná máte - vylepšete ho a neptejte se, zda to jde (protože to jde vždy), ale jak. Odrazte se od toho, kde jste, a řešte, co dál. Pracujte přitom samozřejmě s otevřenýma očima. Před 30 lety bylo něco jako internet nepředstavitelné, odhadnete, co bude za dalších třicet? Přemýšlejte vždy o krok zpátky, abyste si dokázali představit svůj následující krok.
Chcete-li efektivněji myslet, stačí se... zamyslet. Chápat podstatu problému a co je špatně, ptát se sami sebe a dívat se do minulosti i budoucnosti. Je to zároveň prosté a přitom tak obtížné. Ale když to dokážete a na efektivní myšlení si navyknete, budete lepším člověkem, studentem či podnikatelem.

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či projektovému řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.