Poznejte účinné způsoby, jak být efektivnější

Blog / Dála Musil – 8. prosince 2014

Není náhoda, že se kniha od Stephena Coveyho 7 návyků skutečně efektivních lidí stala bestsellerem. Je v ní mnoho velice dobrých rad pro vyšší efektivitu a obecně příjemnější a úspěšnější život. Chcete také znát recept na to, jak se stát skutečně efektivními nejen v podnikání a pracovním životě?

V tomto článku se zaměřím na nejdůležitější návyky a další zajímavé body, které je podle mě potřeba vypíchnout, protože jsou prospěšné. Jestli si nejste jistí, zda je tento článek pro vás, zeptám se jinak - za čím se na konci svého života chcete ohlédnout? Na to, jak jste koukali na televizi, nebo jak jste dělali něco užitečného?

Pochopení života

Chcete-li v životě uspět a být efektivnější, musíte nejdřív život a svět pochopit. Dennodenně se střetáváme s realitou, která bývá většinou jiná než naše ideální představy, jak by to mělo chodit. Náš názor ovlivňuje vše, co se kolem nás děje, a jsme zřetelně ovlivnění našim úhlem pohledu. Kdo vyrůstá v Africe má zcela jiné představy o tom, co je normální, než člověk žijící v Evropě. A ten pro změnu jiné než člověk třeba v Americe. Pokud chcete začít skutečně žít efektivně, musíte se povznést nad svůj pohled na život, a začít svět a lidi vnímat a chápat ze širší perspektivy.

Principy

To, co denně prožíváme a děláme, jde mnohdy proti obecně platným principům. Žijeme pod tlakem dřívějších scénářů založených lidmi, které nejsou postavené na principech. Když někoho uvidíte spadnout, pomůžete mu zpátky na nohy, nebo se mu budete smát? Když uvidíte zloděje, zavoláte policii, nebo budete nečinně přihlížet? Budete tvrdit, že jsou vaše produkty bezpečné, i když nebudou?

A právě o tyto principy jde - pokud chcete být efektivní, musíte jednat v souladu s tím, co je správné. Proces osobního rozvoje nelze stejně jako žádný jiný urychlit, přeskočit, nemůžete si ho ani koupit - musíte sami sebe skutečně změnit. Z myšlenek dělejte činy a z nich návyky, čímž vytvoříte pevný charakter a tím i svůj osud.

Návyky

Samotný návyk spočívá ve znalosti (víte, co dělat a proč), schopnosti (jak to udělat) a tužbě (chtít to udělat). Pokud tedy budete mít z kterýmkoliv ze zmíněných tří bodů problém, návyk nikdy nevytvoříte. Než přejdeme k nejdůležitějšímu návyku, odskočíme si do psychologie - určitě znáte pokusy, které dělal I. P. Pavlov se psy, kteří na zvukový podnět reagovali slintáním, protože dříve při stejném zvuku vždy dostali potravu. A právě mezi podnětem a zvířecím reflexem, odezvou, je mezera podstatná pro lidi - možnost svobodné volby, jak se zachovají.

Volte si vlastní odezvu

Všichni to dobře známe - něco se nepovede, a tak to začneme svádět na kdekoho. Naštveme se, když nás někdo kritizuje. Nebo tvrdíme, že "kdybych byl ve správný čas na správném místě" a tak dále. Zkrátka reagujeme tak, jak jsme to v životě pochytili. Jestliže chcete být úspěšní, musíte si v každé situaci umět zvolit vlastní reakci. Nevymlouvejte se, proč něco nejde, nesvádějte své problémy na jiné ani neříkejte kdyby, povzneste se nad vlastní problémy. Začněte svůj život řídit sami, jednejte podle vlastní volby - buďte proaktivní, iniciativní. Nečekejte, že se něco stane, ale vy sami to udělejte. Neříkejte co nemůžete, ale naopak co můžete. Odpovědnost za sebe nesete sami.

Řešte to, co ovlivníte

Když si v hlavě budete omílat, že ta schůzka dopadne špatně, je vysoká pravděpodobnost, že to tak opravdu bude. Používáte totiž reaktivní jazyk, který znamená v tomto případě sebenaplňující předpověď. Spousta lidí řeší všechno možné, jen ne to důležité - zabývejte se tedy jen tím, co můžete vy sami ovlivnit. To ostatní nechte plavat, protože co neovlivníte, je zbytečné řešit a ztrácet kvůli tomu hlavu i čas. Když vás někdo urazí, nezraňuje vás jeho jednání, ale vaše odezva - proč tedy být zklamaní kvůli něčemu, co už zpětně neovlivníte? Ani když uděláte chybu, nemusíte být sklíčení - přiznejte si to, napravte to, poučte se. Nic víc není třeba.

Nejdřív cíl, potom cesta

Předpokládám, že když někam jdete, víte přesně kam. I v životě se vyplatí vědět, kam směřujete a čeho chcete dosáhnout, nechcete-li v něm jenom bloudit. Snažte se tedy vždy začínat s myšlenkou na konec - musíte vědět, co je pro vás důležité. Co mě v Coveyho knize hodně zaujalo a mohlo by pro vás být vodítkem v životní cestě, je toto: představte si, že jste na svém vlastním pohřbu, a několik řečníků (např. partner, děti, rodina, kamarádi, kolegové...) o vás mluví. Co byste chtěli, aby říkali? Pokud to víte, žijte tak, abyste právě k takovému cíli došli. Pokládáte teď za důležité něco jiného? Zkuste to změnit.

Vedení není řízení

Že jste zaneprázdnění ještě neznamená, že jednáte efektivně. Možná děláte věci správně, ale děláte přitom ty správné věci? Téměř všechno v životě vzniká dvakrát - myšlenka, skutek. Nákres, stavba. Sen, cesta. Pokud chcete být úspěšní, musíte být tvůrcem vlastního života a až pak ho žít. I v podnikání je rozdíl mezi řízením a vedením. Řídit znamená dělat věci správně, vést dělat ty správné věci. A mnoho lidí je dnes natolik vytíženo prací, že si nevšimli, že dělají tu nesprávnou. Sebelepším řízením nikdy špatné vedení nevynahradíte, pozor na to.

Začínejte tím nejdůležitějším

Chcete být v práci a v životě úspěšní? Pokud budete dělat všechno možné, jenom ne to důležité, pak úspěchu nedosáhnete. Úspěch se tvoří tím, že dáváte to nejdůležitější vždy na první místo. Stanovte si v osobním i pracovním životě priority (ideálně podle svých životních cílů), poctivě si je plánujte a s nimi vždy váš den/úkol/práci začínejte.

A když dořešíte to nejpodstatnější (důležité a naléhavé), nevěnujte se blbostem. Zkuste se zamyslet, co je v životě důležité, ale akutně vás to netrápí (důležité, nenaléhavé)? Co by mohlo zlepšit váš osobní nebo pracovní život, ale zatím to neděláte? Efektivní lidé neřeší problémy, ale příležitosti. Tohle by mohla být ta vaše.

Starejte se o lidi

Stará pravda říká, že dva dokážou vždy více než jeden. Upřímně se starat o lidi, snažit se je chápat, dodržovat závazky a sliby a spolupracovat s nimi vás dovede k úspěchu mnohem snáze, než když budete na všechno sami. Pokud něco nezvládáte, nezvládl by to někdo jiný? Máte-li zaměstnance, nebojte se delegovat a získat tak pro sebe drahocenný čas. Mějte v lidi důvěru a nebojte se jim dát patřičnou odpovědnost.

Když si na začátku vše vyjasníte (očekávání, výsledky, pravidla, zdroje, odpovědnost, důsledky), můžete tím pouze získat. A když uděláte chybu, omluvte se. I sám Covey píše, že je důležitá rovnováha mezi produktem a produkční schopností (tvůrcem). Můžete mít výbornou službu, ale pokud ji bude řídit nespokojený či přetížený člověk, nedopadne to dobře.

Nejdřív se snažte pochopit vy

Je snadné s někým mluvit a neposlouchat ho, nebo poslouchat jen proto, abyste mu mohli odpovědět. Efektivitu získáte tím, že se budete snažit druhou stranu nejdřív pochopit. Neobejdete se bez patřičné empatie a vcítění do pocitů druhého, které by vám mělo být přirozené. Snažte se lidem porozumět a nedívat se na vše jen pohledem vlastních zkušeností ("to jsem přesně zažil"). A až vy pochopíte, potom teprve může druhá strana začít chápat vás. Když jdete do lékárny s předpisem, také vám předtím musel lékař stanovit diagnózu. Nebo mu snad po příchodu do ordinace říkáte, že "přesně tohle jste už zažili"?

Jednejte stylem výhra-výhra

Skutečně efektivní lidé neradi prohrávají, ale nemají rádi ani prohry druhé strany. Pokud to lze, snažte se v každém jednání jednat stylem výhra-výhra. Myslíte si, že je lepší soupeřit, nebo spolupracovat? Předpokládám, že ta druhá varianta. Když vám zákazník vrátí zboží na reklamaci a vy ji odmítnete, sice jste vyhráli a on prohrál, ale už se k vám třeba nikdy nevrátí.

Dá se to považovat vůbec za výhru? Proč na druhou stranu ustupovat, když vás třeba váš dlouholetý odběratel zkouší obrat? Vyplatí se vám prohrát? Chcete-li se řídit win-win, musíte mít zároveň velkou odvahu i být hodně ohleduplní. Snažte se dívat a formulovat problém z druhé strany, určit hlavní body střetu a navrhnout účinné řešení, kterým obě strany získají. Když se vám to povede, výsledky stojí za to.

Budujte synergii

Určitě jste to již někdy v životě zažili. S někým jste řešili nějaký problém, možná jste chtěli výhru pro obě strany, a tak jste se postupně natolik zažrali do společného řešení, že jste zapomněli na čas. Pokud je to možné, zkuste takovou synergii budovat neustále. Řešte s lidmi věci společně, ponořte se do úkolů, problémů či plánů. Čím častěji se vám stav synergie povede vytvořit, tím lepší, kreativnější, zajímavější a úspěšnější věci budete dělat.

Ostřete pilu

Práce vám vždy půjde lépe, když na ni budete lépe připravení. Jak píše Covey, když bude dřevorubec několik hodin řezat dřevo a bude toho mít ještě hodně před sebou, nevyplatilo by se mu dát si pauzu a naostřit pilu, protože mu to pak půjde rychleji? K efektivitě patří i dostatečný odpočinek a spánek, přestože to na první pohled vypadá jako protiklad. A nezapomeňte ani pořádně ostřit - starat se o svou fyzičku, psychiku a znalosti vám jenom prospěje. Cvičte, běhejte, posilujte, relaxujte, přemýšlejte, čtěte, pište, učte se... A po naostření budete opět pracovat účinněji.

Návyků pro vyšší efektivitu je nespočet, ale ty hlavní zůstanou vždy stejné. Když je budete dodržovat, budete efektivnější i úspěšnější v práci i v osobním životě. Rozhodujte se podle sebe, žijte pro své cíle a neztrácejte už ani minutu svého života zbytečnostmi.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂