Jak uspět v práci a životě

Blog / Dála Musil – 11. července 2013

Děláte vše proto, abyste uspěli ve své práci a svém životě? Cest existuje hodně, ale abyste došli na jejich konec, vždy se po nich nejdřív musíte vydat. Mnoho lidí vám bude radit, spousta lidí vás bude odrazovat. Já patřím k těm prvním.

Nečekejte, ale dělejte

Chcete dosáhnout úspěchu? A co pro něj děláte? Čekáte, že se vám bude dařit jen tak, aniž byste pro to něco udělali? Myslíte, že dobré známky ve škole nebo tituly vám v životě něco zaručí? Pokud ano, nedočkáte se. Úspěšní lidé jsou ti, kteří se rozhodli něco s tím dělat a začali jednat. I vy začněte dělat to, co má pro vás smysl.

Ať vás práce baví

Pokud vás něco baví, děláte to rádi a častěji. Tím pádem se průběžně zlepšujete. A jak se zlepšujete, jste úspěšnější, takže vás to baví ještě víc. Zažíváte v práci podobný pocit sebeuspokojení z vlastní činnosti? Nebo vám pořád něco chybí? Nepracujte jen pro peníze nebo pro lepší pracovní pozici. Pracujte pro práci samotnou, protože vás baví.

Myslete na sebe a nepochybujte

Celý život vám někdo říká, ať myslíte na druhé. A myslíte vůbec na sebe? Nepřetvařujte se. Nedělejte něco proto, že to tak dělají všichni. Nepochybujte o sobě. Neposlouchejte ustrašené lidi kolem vás, kteří říkají, že něco nejde. Nebojte se jít proti proudu. Či život žijete? Jejich nebo svůj vlastní? Začněte si věřit, buďte sebevědomí. Využijte své silné stránky pro váš vlastní prospěch.

Ukažte světu, co umíte

Nikdy neříkejte, že něco nejde. A víte proč? Protože všechno jde. A stačí jen chtít. Dostanete-li se do problémů, budete se z nich vždy muset nějak dostat. Vymyslete, jak by to šlo udělat. Ukažte světu, že vy něco umíte. Nebojte se, nenechte se ovlivnit strachem ani cynismem vašeho okolí. Kdo se vyhýbá neúspěchu, vyhýbá se zároveň úspěchu. Vyhrávat totiž znamená nemít strach z porážky. Je to váš život, který řídíte. Použijte svou představivost a najděte si příležitost, jak uspět. Svět je plný možností, stačí se jen pozorně dívat.

Pracujte produktivně

Umíte se soustředit na práci? Rozptylování kolegy, multitasking nebo zabíjení nudy v práci zábavou vám cestu za úspěchem vždy prodlouží. Soustřeďte se vždy dokonale jen na jednu věc. Zkuste si lépe organizovat čas i svou práci. Potřebujete opravdu sledovat sociální sítě nebo si prohlížet e-mail několikrát za hodinu? Čas je nejdůležitější surovina, kterou k životu máte, takže pečlivě važte, jak ho využijete. Zábavou, prací nebo časem stráveným s rodinou? Uvědomte si vždy, že žijete jen jednou.

Učte se celý život

Velkou chybu spousty neúspěšných nebo průměrných lidí je to, že se celý život neučí. Na základní škole se naučíte trochu od všeho, ale obvykle nic pro život. Na střední zjistíte, že je potřeba trochu přidat a začít někam směřovat. Vaším cílem je pak vysoká škola, kde můžete začít lépe chápat svět dospělých. Spousta lidí chce ale jen titul a nakonec školu profláká. Nedělejte to a ani po škole se nepřestávejte učit. Čtěte knihy, ptejte se starších, komunikujte a naslouchejte úspěšným. Učte se celý život a uvidíte, že budete lepší.

Nebuďte líní a začněte konečně bojovat

Pokud jste líní, začněte být trochu chamtiví. Řekněte si, jaký užitek byste mohli mít z toho, když právě to něco uděláte? Cítíte, že vzrušení z výhry je větší než strach z prohry? Pokud ještě ne, zkuste se pořádně namotivovat. Pusťte si dobrou hudbu, film, jděte se projít, přečtěte si něco. Jděte konečně za svým snem a úspěchem naplno a pracujte přitom srdcem. A začněte s tím co nejdřív. Když uděláte chybu, vstaňte a zkuste to udělat znovu a jinak. Inspirujte se ve vlastním neúspěchu. Nevzdávejte se. A buďte přirození, je přece přirozené o vítězství bojovat.

Chcete-li uspět, musíte začít u sebe. Změňte sebe, své chování a pohled na svět. Buďte trpěliví a úspěch přijde. Když to dokázali jiní, proč byste to také neměli dokázat vy? Stačí jen začít. Ta nejvhodnější doba je právě teď.

Potřebujete uspět a nedaří se vám? Ozvěte se mi, rád vám pomohu.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂