Celoživotní vývoj aneb život vás naučí

Blog / Dála Musil – 24. září 2014

Nejenom koučové osobního rozvoje často tvrdí jednu věc - kdo chce být dlouhodobě úspěšný, měl by se neustále vzdělávat, de facto se učit celý život. A i když si to mnoho lidí možná ani neuvědomuje, ve skutečnosti to téměř každý skutečně dělá. Nebo si myslíte, že ne?

Tento článek jsem na rozdíl od některých jiných nepřipravoval, ale shoda okolností mi ho vnukla. A sice když jsem četl poslední vydání magazínu Forbes a zahlédl zmínku o online kurzech na portálu Coursera, což je dnes pravděpodobně nejznámější varianta tzv. MOOC (massive open online course) - velkých online kurzů pro veřejnost. Pointa tkví v tom, že věhlasné i méně známé uverzity z celého světa (z těch špičkových např. Harvard, Stanford či MIT) nabízejí zdarma možnost studovat některé jejich kurzy. A podobné vzdělání může být v životě rozhodně prospěšné - učíte se od nejlepších a k tomu můžete dostat i oficiální diplom. Takže jestli chcete být schopnější, je tohle jedna z cest osobního rozvoje. Tu druhou pak již podstupujete, i když o tom možná ani nevíte - o učení je totiž celý život.

Klasická škola

Současné školství vás, bohužel, na skutečný život zcela nepřipraví. Určitě dostanete pár dobrých rad na základce, střední i vysoké škole, ale i tak budete po škole téměř "nepoužitelní", neotrkáte-li se v reálné pracovní praxi. Jasně, jestli se někde člověk má něco naučit, je to právě klasická škola. Jenže to je i ten problém - děti a studenti se učí to, co někdo navrhnul, že by měli umět. Využijí to někdy? Bude jim to k něčemu? V mnoha případech je odpověď ne.

Nejvíce životního poučení si tak odnesete zaručeně z běžných denních (ale i nestandardních) situací. Třeba že když přijdete někam bezdůvodně pozdě, může to být problém. Anebo že vaše nekvalitní práce může znamenat špatné ohodnocení. Např. v mém případě to pak byla situace, když jsme měli rozepři při obhajobě bakalářské práce s oponentem. Ponaučení, které z toho vyplynulo? Nikdy se nepouštějte do konfliktů, které nic nevyřeší. Vždy je lepší být raději připraven předem a dělat práci pořádně, než se pak snažit dohánět nekvalitní práci nebo se o ní hádat.

Chybami se člověk učí

A rovnou můžeme navázat na předchozí bod. Chybami se člověk v životě opravdu učí a řekl bych, že se člověk chybami i naučí nejvíc. Jednou uděláte špatně tohle, podruhé tamto. Ale příště si už budete dávat pozor, protože víte, že chybovat (a především zbytečně) se nevyplatí. Spálit se můžete xkrát, ale je dobré se z toho poučit. Dvakrát měřte a jednou řežte. Důvěřujte, ale prověřujte. Některá spálení vás mohou připravit o hodně (jestliže zaviníte autonehodu kvůli nedání přednosti v jízdě, vsadím se, že si příště budete dávat velký pozor). Jestliže jste si troufli na velké sousto, přiznejte si to. Chyba je zkušenost a ty se vám v životě budou hodit, i když budou negativní. Pamatujte si, že každá chyba vás posouvá vpřed. Jak je známo, Edison při vynálezání žárovky 1000x neselhal, ale našel 1000 způsobů, jak ji nevynalézt.

Lidské chyby

Co mně osobně v životě hodně dalo je pozorování jiných lidí, především pak těch, s kterými jsem si nerozuměl. Výsledek je takový, že přesně vím, jaký nechci být a jak se nechci chovat. Pokud někoho denně vídáte dělat chyby (a to třeba i ty samé pořád dokola), zapíše se vám to do hlavy a budete vědět, že tudy cesta nevede. Jestliže je např. někdo vedoucí a neumí vést lidi, je to špatně - ale především je téměř vždy ihned zřejmé, proč to takovému člověku nejde. Pokud někdo neumí prodávat, dost možná špatně komunikuje. Když se k vám někdo zachová špatně, opět víte, co konkrétně vám na tom vadí. A podobně by se dalo pokračovat, však vy určitě víte, proč ty které věci třeba sami neděláte nebo děláte jinak. Poučení? Poučte se z ostatních lidí.

Konflikty nejsou jen špatné

Nesčetněkrát se ve svém životě dostanete do hádek a konfliktů, mnohdy si už budete říkat, že to dál nesnesete. Ale ať už vyhrajete nebo prohrajete (pocit budete mít v obou případech mizerný), opět se něco naučíte. Třeba že kdo neřeší věci konstruktivně, ale staví argumenty na své vyšší pozici a pravomocích, nebude mezi lidmi oblíbený. A co zbytečné hádky kvůli maličkostem? Stálo vám to za to? Nebo zbrklá reakce, protože jste si vše důkladně nepromysleli? Ať už vás napadne jakýkoliv prožitý konflikt, vždy si uvědomíte, že to šlo řešit jinak. Poučte se z předchozího, řešte věci v klidu a s rozmyslem. Takže... budete se ještě hádat způsobem, jako dosud?

Pracovní život

Srážka s realitou čeká mnoho lidí po škole, když začnou s hledáním práce. Najednou zjistí, že na některých místech kašlou na tituly a chtějí znalosti, jinde pro změnu chtějí jen titul a znalosti jsou jim fuk. V pracovním životě totiž zjistíte, že ne vše co jste se nějak naučili, vždy platí (především v pozici zaměstnance). Jednou se z chyby poučíte a prásk, teď to pro změnu není chyba a je to dobře. Fakt je ale takový, že právě pracovní (či podnikatelský) život vás naučí nejvíc - jak co funguje a nefunguje, jak by se co mělo a nemělo.

Např. že kvalitní image dodavatele nutně neznamená stejně tak kvalitní služby, ale také že mnohdy vám stačí k povýšení jen dobrá image. A také to, že chcete-li být úspěšní, musíte makat ještě víc a také se učit nové věci (já jsem se třeba díky práci naučil s Photoshopem nebo InDesignem), resp. že když nebudete umět základní věci ve Wordu a Excelu, budete za blbce. Ale ať jsme pozitivní - co se v práci naučíte? Určitě hospodařit s časem, efektivně a příjemněji komunikovat s lidmi, pracovat s dokumenty i financemi... je toho dost, když si z toho vezmete alespoň něco do života, neprohloupíte.

Soukromé starosti

Jsou věci, na které vás nikdo nepřipraví - třeba když se vám narodí dítě. Ale jsou to i situace menšího kalibru, třeba jen pořízení psa, hypotéka, koupě bytu či domu... a protože všechno je jednou poprvé, věřte, že se náležitě poučíte. Zjistíte, že některé věci stojí víc, než jste si mysleli. Že smlouvu je dobré kontrolovat vždy předem. A třeba že se vyplatí kvalitně plánovat. Půjdete-li do některé ze zmíněných věcí znovu, už budete vědět, co čekat.

Jen tak mimochodem, lidem nikdy nic nepůjčujte bez smlouvy, jde-li o něco hodnotného - spousta lidí už poznala, že nejhorší je něco "půjčit" rodině nebo dobrým známým. Jenže mnohdy se skutečnost ukáže později, jinak řečeno, v nouzi poznáš (ne)přítele. Zažíváte ty situace každý den, takže se neváhejte z nich poučit.

Sportovní pohled

Řadu věcí vás naučí také sport, i když si to možná ani neuvědomujete. Což takhle - kdo chce být nejlepší, o to více se musí snažit? Nebo kdo je lepší, ten bude soupeřit s lepšími (a tedy opět musí být o to lepší). A že se vyplatí bojovat a vydržet, pokud chce člověk uspět. A samozřejmě to, že je dobré být předem připraven a průběžně trénovat a zlepšovat se. Ale také se dozvíte, jak krásný je pocit vyhrát - nepochybuji o tom, pokud sportujete, že přesně znáte rozdíl mezi výhrou a prohrou. A to i tehdy, když o nic nejde. Prohra? No jasně, příště to bude lepší. Výhra? Parádní pocit, to prostě chcete zažít znovu. Sport vás naučí soutěživosti a přenesete-li si ji do života, budete daleko úspěšnější než nesportovci.

Učení z vlastní potřeby

Posledním bodem a hnacím motorem vašeho rozvoje je vlastní vědomé učení, které většinou plyne z vlastní potřeby. Kdo chce uspět, musí vědět co dělá, znát svůj obor a neustále se rozvíjet. A od věci není ani naučit se něco jiného, i když to třeba není primárně důležité. V mém případě to třeba byla a je tvorba webů.

Před deseti lety jsem potřeboval vlastní web a začalo mé samostudium HTML a CSS. A povedlo se. A když jsem chtěl přidat posléze na web nějaké nové prvky, nechtěl jsem jen slepě zkopírovat kus kódu, aniž bych mu přesně rozuměl. Takže jsem ho zkopíroval a pak ubíral a přidával, abych chápal, co se při jaké změně děje. A letos jsem se ze stejných důvodů začal více učit PHP či JavaScript (mimochodem mohu doporučit vynikající kodérskou školu Codecademy).

A o tom to je - potřebujete něco, ale nechcete kvůli tomu někoho objednávat a platit za to? Tak se to prostě naučte. V dnešní době internetu můžete umět cokoliv a tak rychle, jak se dříve nikomu ani nesnilo. Když vás všechno nenaučí život, musíte k tomu prostě přistoupit napřímo.

Jak je teď už zcela jasné, i vy se celý život učíte, resp. život vás učí. Učte se vědomě i nevědomě, všímejte si dění kolem vás, rozvíjejte se učením ze životních situací (a třeba i samostudiem). Mohu vám garantovat, že budete nepochybně v pracovním i osobním životě úspěšnější a díky tomu i šťastnější.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte mě, prosím

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂