Co dělat při ztrátě pracovní motivace

Blog / Dála Musil – 16. října 2013

Se ztrátou motivace při práci na projektu, v zaměstnání nebo při podnikání se setkal téměř každý. Mnoho lidí se v podobné situaci vzdává, přestože je v jejich silách nejen pokračovat, ale vše potřebné dokončit. Víte, jak na to?

Důvody ztráty motivace

Problémů, proč lidé o motivaci přicházejí, je několik. Bývá to z důvodů časových (všechno to už příliš dlouho trvá), věcných (má to vůbec všechno smysl?) nebo vnějších (když někdo jiný příliš ovlivňuje vaši práci). Určitě by se daly najít i další, ale zmiňovaná trojka patří k těm základním. Obvykle jsou navíc tyto důvody spojené a syndrom vyhoření je pak víc než blízko. Jak tedy se ztrátou motivace bojovat?

Stanovení cíle

V první řadě je potřeba jasně si stanovit, co je cílem daného úkolu, projektu či práce. Nezřídka se totiž stává, že máte něco dělat, ale nevíte tak úplně přesně co. Vždy si tedy ujasněte, čeho chcete dosáhnout. Jen díky tomu si budete moci přesně stanovit, jak se k onomu cíli dostanete. Pokud tedy vaši práci řídí někdo jiný, zeptejte se ho a dohodněte se, co se po vás chce. Jestliže si ji řídíte sami, stanovte si jasný a pokud možno hmatatelný cíl.

Cesta k cíli

Jak asi tušíte, cesta k cíli bude složitější než jeho pouhé stanovení. Základem je odhodlat se a práci zahájit (nebo v ní pokračovat, pokud jste ztroskotali v jejím průběhu) a následně se nedostat opět do situace, kdy vás to z mnoha důvodů nebaví nebo se vám nechce dělat. Jak tedy na to? Musíte před sebou vidět nejen cíl vašeho pracovního snažení, ale také vaši odměnu.

Odměna, která za to stojí

Právě odměna, ať už v podobě peněz, uznání od ostatních, dobré reference nebo čehokoliv jiného (třeba i toho, že pak budete mít více volného času), je to, co vás při cestě k dokončení úkolů povede. Představte si sami sebe na konci své cesty i s odměnou a řekněte si - stojí mi to za to? Obvyklá odpověď bude ano. Pokud si řeknete ne, pak není od věci zapřemýšlet, zda má skutečně projekt či práce smysl. A v takovém případě je lepší se do ničeho nepouštět, než přicházet o čas, energii i své nervy.

Postupná cesta k odměně

Když už stanovíte cíl i odměnu, je na čase nastavit práci tak, aby vás bavila a vše šlo dobře a co nejsnáze splnit. V tomto bodu přichází na řadu pečlivé plánování úkolů, s nimiž dojdete až na konec. Možná si myslíte, že když je váš úkol obtížný na pohled, bude obtížný i na dotek. Ale nemusí to tak být. Stačí, když si ho rozdělíte na menší kousky a ty pak postupně plníte. Pokud třeba máte zpracovat nějakou dokumentaci, rozdělte si jednotlivé části na konkrétní dny v týdnu. Když jednu kapitolu v jeden den uděláte, máte hotovo a můžete si říct - další část cesty k cíli je za mnou. A takto se k němu postupně propracujete. Není ani od věci si za každý splněný bod dát alespoň nějakou menší odměnu. Ta vás totiž vždy trochu namotivuje k té velké odměně v cíli.

Podpora motivace během práce

Je jasné a lze to předpokládat, že i když víte kam směřujete a víte co dostanete, budete mít v průběhu plnění úkolů slabší chvilky, třeba když začne docházet kreativita. V takovém případě musíte sami sebe podpořit tím, co máte rádi, co vás nabíjí. Dejte si pauzu, chvíli se prospěte, přečtěte knihu, jděte ven - je spousta způsobů, jak přijít na jiné myšlenky.

Mnoho lidí, včetně mě, si v těchto situacích pomáhá také hudbou. Pusťte si k práci motivační muziku - soundtrack z filmu (jedna z nejlepších variant, především pokud víte, o co tam šlo - a vždy jde ve filmech o to, že chce někdo něčeho dosáhnout) nebo nějakou současnou pecku, která vám dodá energii (že hrajou při hokeji oblíbené písničky hráčů není náhoda) - a opět se tak přiblížíte k cíli, kterého nakonec i dosáhnete.

Po splnění všech menších úkolů si najednou uvědomíte, že je celá práce hotová a na vás čeká už jen vytoužená odměna. Přijde vám ztráta motivace ještě jako problém? Vždyť to není tak složité, co myslíte? Takže vzhůru do práce.

Chcete pomoc s obnovením pracovní motivace u svých zaměstnanců? Kontaktujte mě.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂