Víte, jak se stát oblíbeným a respektovaným šéfem?
Blog / Dála Musil – 25. února 2014
Ať už pracujete kdekoliv, zcela určitě jste již měli čest se setkat s nějakým nadřízeným, vedoucím, šéfem či majitelem firmy. Anebo jste jím třeba vy sami. A jak už to tak bývá, někdy je šéf člověk na správném místě, jindy jde o blbce. Zjistěte, jak by se měl správný šéf chovat, aby k němu ostatní vzhlíželi.
Charisma vs vynucená autorita
Zatímco z někoho vyzařuje sebevědomí a charisma a autoritou se stane okamžitě, jak ho uvidíte, mnoho jiných nadřízených se musí obejít bez vrozených vůdcovských vlastností. Největší kámen úrazu je pak právě v tom, pokud si šéf svou autoritu vynucuje ze své funkce. Kdokoliv, kdo to tak bude dělat, se nikdy nestane oblíbeným a respektovaným lídrem. Pokud se jím však chcete stát třeba právě vy, stačí se naučit k vašemu okolí chovat správným způsobem.
Jít vzorem ostatním
Víte, proč se známí nebo slavní lidé stávají oblíbenými? Je to právě proto, že jdou ostatním příkladem - a to v tom, co běžně dělají. I šéf by měl být vzor pro ostatní, aby si jeho podřízení mohli říct, když může on, tak my taky. Respektovaný šéf se postaví před úkol jako první, protože on musí být hlavním tahounem. Pokud umí někdo jen rozkazovat a sám třeba nedodržuje, co chce po ostatních, dělá chybu. Pro získání respektu se nadřízený musí o své okolí starat, snažit se komunikovat, motivovat ostatní či dodržovat sliby. Je toho hodně, ale výsledek je o to cennější - lidé budou do práce chodit rádi.
Chování a komunikace vůči podřízeným
Nejčastějším důvodem, proč lidé přestanou mít svého šéfa rádi, je nevhodné chování a komunikace vůči nim. Platí v podstatě základní princip chování: nadřízený by se měl ke svým lidem chovat tak, jak chce, aby se oni pak chovali k zákazníkům. Kdo bude jen nadávat, dobrou reputaci si nezíská. Šéf by měl se svými podřízenými komunikovat, ptát se jich a nečekat jen na jejich zpětnou vazbu. Dobrými nadřízenými proto bývají prodejci, kteří umějí naslouchat zákazníkům a dokážou se stejně chovat i ke svým lidem. Šéf je také ten člověk, který musí naučit své vlastní podřízené komunikovat mezi sebou.
Stát za svými lidmi
Šéfem člověk není jen při jednání s podřízenými, ale i s nadřízenými, zákazníky, obchodními partnery a mnoha dalšími lidmi. I v tomto případě je tedy dobré zůstat stejný a svůj přístup k zaměstnancům zachovat. Uznání se získává třeba tím, že na sebe šéf vezme zodpovědnost za svůj tým nejen tehdy, když se něco podaří, ale hlavně v případě, když se něco nepovede. Nadřízený tedy sám musí nejprve respektovat právo svých lidí na chybu, protože ty se stávají i těm nejlepším - opravdu není nikdo dokonalý. S tím samozřejmě souvisí nutná důvěra ve vlastní podřízené. O to snadnější to mají vedoucí, kteří si lidi do svého týmu mohou zvolit sami.
Podporovat a motivovat
Dobrý lídr vždy ví, kdo na čem pracuje, kde jsou silné stránky a slabiny svých lidí a dokáže je motivovat. Něco nejde jedním způsobem? Zkuste to jiným. Potřebujete pomoct? Jsem vám k dispozici. Udělali jste chybu? Ano, to je špatné, ale příště to bude lepší. Každému se lépe pracuje, když ví, že ho šéf kvůli čemukoliv neseřve, ale naopak se mu bude snažit pomoct. K tomu samozřejmě patří i to, že si šéf s podřízenými umí promluvit nejen o pracovních věcech, ale i o soukromých - a když to jde, poradit a podpořit. Samozřejmostí je pochvala dobře odvedené práce.
Řízení a organizace práce
Spousta šéfů je hodná, podporuje svoje lidi, umí jim poradit - ale to, že se někdo chová dobře k lidem, ještě neznamená, že je dobrým nadřízeným. Šéf musí samozřejmě umět také pracovat, plánovat a řídit své lidi, respektive delegovat práci. Žádný nadřízený se tedy neobejde bez toho, aniž by uměl rychle a rázně rozhodovat co, kdo, kdy. Někdo nestíhá svou práci? Předejte ji někomu jinému. Hádají se vaši podřízení? Neřešte, kdo má nebo nemá pravdu, protože v těchto případech jde většinou o maličkosti - jasně řekněte, kdo má co dělat, tím to končí.
Samozřejmosti pro budování respektu
A na závěr pár dalších rad, které pomáhají vytvářet vůdcovskou autoritu mezi lidmi v práci i podnikání obecně (a tím spíše by je nadřízený měl dodržovat). Co tedy dělat? Tak především nebýt agresivní a sprostý, dodržovat sliby, stíhat domluvené schůzky, profesionálně vystupovat (i včetně např. vhodného oděvu) nebo třeba nelpět na maličkostech, které většinou jen znepříjemňují práci. Dala by se vymyslet i spousta dalších bodů, ale to nejpodstatnější již bylo řečeno.
Naučit se být respektovaným šéfem je hodně těžké. Sám jsem se setkal s mnoha nadřízenými a šéfy a stejně tak mnoha zaměstnanci i podřízenými - a člověk vždy dokážete rozpoznat, kdo není dobrým lídrem a kdo jím je nebo by mohl být. Takový člověk se tak totiž automaticky chová. Pokud se tak nechováte, ale chtě nechtě jste se do vedoucí pozice dostali, zkuste se správným způsobům naučit - je to hodně těžké, ale výsledek v podobě spokojených podřízených za to stojí.
Chcete se stát respektovaným šéfem a nedaří se vám to? Ozvěte se mi, pomohu vám.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌