Chcete podnikat úspěšně? Mějte správné lidi

Blog / Dála Musil – 5. října 2015

Můžete mít sebelepší marketingový plán, spoustu peněz, špičkové pracovní vybavení, moderní kanceláře i spolehlivé obchodní partnery, ale samo o sobě vám to úspěšné podnikání nezaručí. Tím nejdůležitějším prvkem každé firmy jsou totiž lidé - vhodně vybraní a na těch správných pozicích, kteří umí a chtějí pracovat.

Ryba smrdí od hlavy

V několika článcích jsem to už zdůrazňoval a neodpustím si to ani tentokrát. Vede-li firmu neschopný manažer, na výsledcích se to musí zákonitě projevit. U níže postavených zaměstnanců se dá spousta věcí napravit, ale je-li v jejím vedení člověk, jenž neumí organizovat práci a komunikovat s lidmi, problém má celá firma.

A těch možností, co všechno lze dělat špatně, je hodně - nekomunikovat vůbec, nedávat relevantní zpětnou vazbu, nevhodně kritizovat, někoho protěžovat nebo naopak přehlížet. Totéž platí o nutnosti své lidi motivovat, najít si k nim cestu, důvěřovat jim, umět rozdělovat práci nebo se nebát rozhodovat ani v obtížných situacích. O tom jak být dobrý šéf už jsem psal dříve.

Pracovní kolektiv

Nikdy se v žádné firmě asi nesejde 100% optimalizovaný kolektiv, ale to neznamená, že se tomu alespoň nemůže přiblížit. A to je právě jeden z úkolů pro výše zmíněného manažera - postavit soudržný tým, kde všichni táhnou za jeden provaz. Kdo se setkává s lidmi z firem, mnohdy si všimne, že hodně pracovních týmů a kolektivů má mezi sebou vždy někoho, kdo se tam prostě nehodí - např. nemá jasně vymezenou práci a nikdo vlastně ani neví, co ten člověk dělá. Nebo by byl daleko lepší při dělání něčeho úplně jiného a mrhá se jeho talentem. Třeba je neustále negativní a pořád brblá. A v tom nejhorším případě je to třeba arogantní blbec, který ví všechno nejlíp a jenž leze všem na nervy.

Hajzl v týmu

Za svou pracovní kariéru jsem už potkal dost lidí, ale jen jednou člověka, který to dotáhl vysoko, přestože to byl opravdu hajzl a vůbec se neuměl chovat ke svým podřízeným. Do firmy nastoupil po vyhazovu od konkurence a měl řídit část oddělení. Během ani ne čtvrt roku se stal "hvězdou" a podařilo se mu pomlouváním u majitele dostat na pozici vedoucího celého oddělení, což ten původní odnesl vyhazovem (s přispěním zaměstnanců daného oddělení). Když se pak začal chovat jak byl zvyklý z předchozí práce, výsledky se začaly zhoršovat a všichni zaměstnanci do jednoho začali litovat, že takovou změnu dopustili. Bohužel už bylo pozdě a dnes jich tam dělá stěží třetina v obavách, co bude dál.

Rozdělení kompetencí

Když máte ve firmě správné lidi, ještě jim musíte rozdat vhodně práci a určit, kdo je za co zodpovědný a kde komu končí kompetence. Sám jsem neurčení odpovědnosti zažil a není to nic příjemného - člověk dělá něco, co ho vůbec nebaví, někdy je trestán za něco, za co nemůže atd. Největší potíž je ale v tom, že firma kvůli nesprávném rozdělení práce nešlape, jak má, resp. by mohla. Firma, která má jasně vymezené kompetence, bude vždy napřed před ostatními, protože ji nic nebrzdí. V takové se vám nedostane zcela typická odpověď, že někdo něco nemůže rozhodnout - u takové budete vždy jednat s tím, kdo má právo a odpovědnost danou věc řešit.

Přímý prodej

Kdo prodává přímo v prodejně, navolává si klienty, jezdí po schůzkách atd., měl by k tomu mít mnohé předpoklady. Přesto spousta firem zkouší různé lidi, aby je po čase vyhodila, protože se na takovou práci nehodí. O problémech prodejců a obchodníků jsem už psal loni a není moc co dodávat - obchodník musí hledat řešení, rozumět své nabídce a být připravený. Pokud takový není - a u prodejců jeho kvality odhadnete většinou už při pohovoru - pak se rychle zamyslete, jak dlouho to ještě chcete zkoušet. Firmy u obchodníků rády volí mzdu s důrazem na pohyblivou výsledkovou mzdu a menší fixní část, čehož byste se měli také držet. Dobré prodejce to motivuje, špatným alespoň nebudete platit příliš.

Nevhodné chování k zákazníkům

Nejvíc firem přichází o zákazníky svým vlastním špatným chováním - buď jsou nespolehlivé nebo neumějí komunikovat. V dnešní moderní informační době je navíc takové jednání víc vidět a mnohé firmy si zbytečně kazí renomé. A ve velké většině případů je chyba vždy u někoho konkrétního. V první řadě je to spolehlivost - pokud slíbím dodání do druhého dne, proč tomu tak není? Kdo za to může a jak tenhle problém můžeme do budoucna vyřešit? Za druhé pak způsob komunikace a jednání - nakoupili byste sami u někoho, kdo se k vám chová arogantně? Je nutné na zákaznické podpoře klienta odpálkovat, protože jste se před chvíli pohádali s jiným? A odpovídá za vaši firmu na sociálních sítích vlastně ten správný člověk?

Zaměstnanci, s nimiž to půjde ztěžka

Na první pohled obvykle poznáte, kdo dělá svou práci rád a kdo si to jenom přišel odsedět od-do. Takovéto "tohle není moje práce" je typickou ukázkou, že někdo chodí do práce jen pro peníze, ale na firmě mu moc nesejde. Totéž platí o přístupu k přesčasům, nejsou-li pravidelné. Na jaké typy lidí ještě můžete narazit a kteří vám s nakopnutím byznysu nepomohou? Otravní a ukecaní všeználci ("měl bys to dělat spíš takhle"), negativisti ("je to tady na ho..."), slibotechny ("chtěl jsem, ale fakt to nešlo"), přikyvovači ("výborně šéfe, jste fakt borec") či nepřizpůsobiví ("takhle to děláme dvacet let a jinak to dělat nebudu"). Čím méně takových lidí ve firmě je, tím lépe.

Nevhodné vlastnosti zaměstnanců

Ne všechny přirozené lidské vlastnosti jsou špatné, i když tak někomu mohou připadat. Obvykle to proto schytají třeba introverti, přestože patří k těm nejpracovitějším, jenže málo mluví. No a co? Je to chyba? Samozřejmě, že nikoliv - přečtěte si můj článek o introverzi a extraverzi. Daleko horšími vlastnosti jsou např. nespolehlivost, nesamostatnost, horlivost nebo negativismus. A co je zcela nejhorší? Nezájem o práci jako takovou. Jestliže máte před pohovorem, zeptejte se kandidátů, proč pro vás chtějí pracovat právě na téhle pozici. Odpověď "nevím, prostě hledám práci" je signálem, že tenhle člověk vaší firmě moc nepomůže.

Nesprávný výběr

Jedna věc je mít lidi ve firmě a snažit se je řídit, druhá pak správně si je vybírat. Kdo vybere správně na začátku, nebude muset příp. problémy řešit později. Při pořádání výběrového řízení se vždy zamyslete, koho hledáte, co by měl dělat a umět. Jedna věc jsou osobní sympatie a přátelský přístup, druhá pak pracovitost a výsledky. Pohledná asistentka je sice fajn, ale nebyla by lepší ta, která umí něco víc než jen uvařit kafe? Zamyslet by se měli i ti, kdo si sami vybírají podřízené - nemusíte odmítat lepší lidi proto, aby vám nepřebrali pozici. Co když právě jejich práce vás nakonec posune ještě výše? Přemýšlejte vždy v dlouhodobém horizontu, chcete-li mít úspěšnou firmu.

Koho tedy chtít?

I když víte, koho nechtít, pořád zbývá spousta zajímavých lidí. Pracovití lidé, co se pro vás přetrhnou. Lidi, které baví jejich práce a umí se do ní ponořit. Aktivní jedinci, kteří přicházejí s novými nápady. Odborníci, kteří rozumí tomu, co dělají. Běžní zaměstnanci, kteří možná nejsou hvězdy, ale můžete se na ně spolehnout. Vedoucí odděleních, kteří si umí nasypat popel na hlavu za chyby svých podřízených. Nebo třeba i ta tichá recepční, která se ale na každého usměje a zlepší mu den. A ač se to možná každému nezdá, těchto "lepších" pracantů je víc - a když se budete snažit, najdete je.

Možná i vás napadají další náměty, co dělají lidé ve firmách špatně a co by šlo kde zlepšit třeba právě v té vaší. A je-li to tak, dobře pro vás - podobný vhled do situace je totiž pro podnikání absolutně nezbytný a znamená, že míříte tím správným směrem.

Chtěli byste pomoct s nastavením kompetencí ve firmě nebo poradit s výběrem lidí při výběrových řízeních? Dejte mi vědět a zlepšeme společně vaše podnikání.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂