Introverze vs extraverze. Jak využít své vlastnosti?
Blog / Dála Musil – 23. července 2013
Využíváte naplno toho, kým doopravdy jste, s čím jste se narodili? Susan Cain přinesla ve své knize Ticho ucelený pohled na chování introvertů a extrovertů, z čehož se můžete hodně poučit. A díky svým vrozeným vlastnostem být i lepší a úspěšnější.
Základní mýlka
Jak se liší introvert a extrovert? V současné populaci převládá názor, že introverti jsou stydliví, tišší a nevýrazní, tím pádem méně chytřejší a horší než extrovertní jedinci. Avšak neprávem. Proč by měl být někdo lepší jen proto, že víc mluví? Proč je člověk s talentem, ale bez charisma, podceňovaný? Průbojnost a výmluvnost nutně neznamená dobré nápady, pouze lepší prezentaci. Jak to tedy ve skutečnosti je mezi introverty a extroverty a které své osobnostní rysy by měli umět využívat?
Introverti zkoumají, extroverti jednají
Stěžejní rozdíl je ten, že introverti více naslouchají a extroverti více mluví. Introverti řeší vše do hloubky, kdežto extroverti povrchně nebo vůbec. Introverti jsou kreativnější, všímavější, dokážou lépe vnímat i nejjemnější náznaky nesouhlasu, umějí lépe řešit složité problémy a nevzdávají se tak často. Jsou proto dobří stratégové, kvalitněji plánují a pracuji daleko přesněji. Jsou také věrnější svým zájmům i lidem. Naproti tomu extroverti musejí být pro úspěch především aktivní. Umějí velice rychle a působivě jednat s ostatními a daří se jim právě díky vřelosti a dominanci ve své sebeprezentaci. Navíc je spousta věcí vůbec nerozhází. Pochopte vlastnosti své povahy a zjistěte tak, v jakém zaměstnání můžete uspět.
Individualismus nebo skupinová práce?
Je lepší pracovat sám nebo ve skupině? Je vědecky dokázáno, že při řešení různých problémů může skupina ovlivnit chování jedince a jeho náhled na daný problém. A není to proto, že se člověk chce přizpůbosit, aby náhodou neměl jiný názor. Skupina však dokáže člověka ovlivnit a ten začně skutečně smýšlet o problému jinak. To samozřejmě neznamená, že byste měli pracovat jen sami. Nejde o to nespolupracovat vůbec, ale naopak najít způsob, jak spolupracovat lépe. Ideálem je v tomto případě pracovat s těmi, s kým se cítíte nejlépe. A to jsou ti, jež se chovají podobně jako vy. Introvert v extrovertní skupině nebude tak výkonný jako extrovert ve stejné skupině a opačně. Při individuální práci pak odvede introvert práci kvalitněji než extrovert.
Boj proti špatným vlastnostem
Jednou z největších chyb introvertů je to, že jsou někdy až příliš hodní. Navíc tolik neriskují, protože se více bojí nových a nečekaných věcí. Extroverti mají pro změnu horší obranné schopnosti, takže např. častěji zbytečně umírají při nehodách. Celkově mají extroverti tendenci k nadměrné sebedůvěře nepodložené zvýšenými schopnostmi. Příliš společenští lidé také nedokážou mnohdy naplno rozvinout svůj talent. Introverze a extraverze je dědičná a svou osobnost můžete přetvářet jen do určité míry, ale občas se o to pokuste. Introverti, zkuste občas zariskovat a nebojte se komunikace s dalšími lidmi. Extroverti, zkuste být občas opatrnější a víc lidem naslouchejte. Napravit některé své vrozené charakteristiky se pro život vyplatí a přitom to stojí pouze trochu vlastního úsilí.
Nejlepší výsledky
Jak můžete být jako introverti a extroverti úspěšnější? Předně tím, že budete nejlepší v tom, co umíte přirozeně. Pokud jste introvert, přemýšlejte a buďte kreativní. Pokud jste extrovert, hledejte publikum a předvedťe své prezentační dovednosti. A když se vám něco nedaří? Hledejte způsob, jak si pomoci. Zatímco extrovertům pomáhá pořádné nabuzení a akce, introvertům dostatečný klid. Z hlediska vůdcovství pak dosahují nejlepších výsledků extroverti s pasivnějšími lidmi jako podřízenými a introverti s aktivnějšími. Úspěchů lze totiž dosáhnout vždy jen kombinací znalostí s konkrétními činy.
Není lepší ani horší být introvertem, není lepší ani horší být extrovertem. Využijte silné stránky své osobnosti a zkuste zlepšit ty slabé, ať už jste introvert či extrovert. Můžete díky tomu zlepšit svůj současný život anebo změnit směr, jakým se zatím ubírá. Buďte prostě tím, kým odjakživa jste.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌