Recenze knihy Ticho od Susan Cain aneb o síle introverze

Blog / Dála Musil – 28. června 2013

Susan Cain sepsala téměř encyklopedii o životě ve světě, ve kterém vládnou extroverti a v němž je slovo introverze symbolem slabosti. A po jejím přečtení není divu, že je Ticho světový bestseller. Je to o lidech, motivaci, práci, chování, psychologii. Autorka vás nechá nahlédnout do sebe samých a většina z vás začne na svět pohlížet jinak než dosud.

Všechno je v lidech

Jak je už po prvních pár větách zřejmé, právě sama Susan Cain je introvertka, což ji předurčilo k napsání Ticha. Podobnou knihu by podle mého nemohl nikdy napsat extrovert. Ne proto, že se nedokáže tak dlouho soustředit na problém a je méně kreativní, jak sama autorka píše. Ale z toho důvodu, že by ho vůbec nenapadlo to všechno řešit. Koneckonců právě z introvertů se častějí stávají umělci či spisovatelé. Vítejte ve světě introvertů, kde vládne Ticho.

Rádce introvertů, který graduje

Publikace nás postupně provádí cestou od obecného chápání současného světa, kdy jsou extroverti považováni za chytřejší jen díky lepší sebeprezentaci, přes způsoby chování a schopnosti introvertů v práci, až po rady, jak se chovat při neshodách s partnery nebo jak lépe porozumět svým dětem. Ze začátku vás kniha bude bavit trochu méně, což vám vynahradí závěr. Na základě mnoha příběhů lidí a studií a výzkumů o psychologii osobnosti zjistíte, kde jsou silné a slabé stránky introvertů a proč jejich chování extroverti nedokážou pochopit a užitečné schopnosti ocenit. Jestliže jste introverti, v knize se rozhodně najdete a díky mnoha radám se dokážete lépe vypořádat sami se sebou a ostatními lidmi v práci i osobním životě. Ticho postupně graduje a na konci už o sobě budete přemýšlet v tom smyslu, že nemusíte žít na okraji společnosti.

Překvapivá síla introverze

Poznatky o životě z Ticha doslova tryskají, takže si můžete být jistí, že budete díky čtení i chytřejší. A to nejen z pohledu introverze nebo extraverze, ale zjistíte například, proč skupina pracuje hůř než jedinec nebo třeba podle čeho si podvědomě vybíráte své přátele. Když se pak vrátíme k introvertům, věděli jste, že spíše oni zakládají komunity a spojují lidi? A že právě oni se, překvapivě, nebojí častěji sdělovat online důvěrné informace? Že introverti jsou důslednější, chápavější, vnímavější, vytrvalejší a mnohdy daleko talentovanější? Susan Cain podává introvertům po hrstech obrovskou vzpruhu, kterou v životě potřebují. Mnoho poznatků o životě si ale odnesou všichni, kdo si knihu přečtou.

Ukázka z obsahu aneb kde najít smysl života

Jednou z nejzajímavějších částí knihy pro mě byla kapitola o hledání smyslu života. Susan Cain radí klasickým klišé - věnovat se tomu, co vás baví. Na rozdíl od jiných se však snaží poradit, jak na to. Víte, co vlastně chcete dělat a čeho chcete v životě dosáhout? Jak prožít život naplněný kreativitou a produktivní, smysluplnou činností? Návod byste podle autorky měli hledat v odpovědích na tři otázky - Kým jste chtěli být jako děti a proč? Jaká práce vás přitahuje? A na konec - komu a proč závidíte?

(Ne)recenze

Kdybych měl přiblížit knihu z pohledu hodnocení, bude mít 10/10 pro introverty, kterým pomůže. O něco méně už pro extroverty, které se nesnaží shazovat, ale vysvětlit jim, že introverti nejsou špatní nebo nepřátelští lidé, a že by je měli brát takové, jací jsou. O této knize není lehké psát nezaujatě, pokud jste introvertem. Chápejte proto tento text spíš jako osobní názor na dobrou knihu, která vám dá odlišný náhled na svět, kterým denně proplouváte. Rozhodně patří k nejlepším knihám, které jsem zatím četl.

V Tichu si něco pro sebe najde každý člověk, který se umí zamyslet. Rodiče, kteří možná začnou lépe chápat smýšlení svých potomků, ale také ředitelé firem, aby uměli lépe využívat předností svých zaměstnanců. Samozřejmě i extroverti, protože obvykle nechápou ty tiché a stydlivé lidi, co moc nemluví. A především pak právě introverti, kteří pochopí, jaké jsou jejich životní možnosti, a že být introvertem není chyba.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂