Jak mít v podnikání dobré jméno? Jednejte správně

Blog / Dála Musil – 10. června 2013

Chcete-li mít dobré jméno mezi lidmi a jejich důvěru ve vaše služby, musíte umět jednat správně. Dobré jméno je totiž v podnikání pravděpodobně to nejcennější a jeho zbytečné zkažení vás může přijít hodně draho. Shrnul jsem pro vás pár bodů, které považuji za důležité a kterými se řídím já sám.

Být rychlý a spolehlivý

Nedodržování termínů bývá jedním z největších problémů, se kterými se setkáte u firem i lidí na volné noze. Organizujte si práci tak, abyste ji stíhali a neberte si větší sousto, než dokážete zvládnout. Kdo umí pracovat rychle a zároveň spolehlivě je u klientů hodně ceněný.

Nevymlouvat se

Když si práci zorganizujete dobře, měli byste ji stíhat. Pokud ale tušíte, že stíhat nebudete, řekněte to klientovi s předstihem. Jestliže o vaše služby stojí, rád si počká, pokud se jich potom skutečně dočká. Nikdy se ale nevymlouvejte nebo nelžete, proč nestíháte. Pravdu dokáže nespokojený klient přijmout lépe, než když se budete vymlouvat. Tehdy se klient svěří o vaší nekvalitní práci někomu dalšímu a kromě lajdáka pro ně budete taky lhář.

Dodržovat dohodnuté a uznávat chyby

S klientem jste se na něčem dohodli a pak jste to nesplnili? Nebo došlo k problému, za který můžete? Nebojte se uznat chybu a omluvit se. Když budete otevření, slušní a k tomu ještě vstřícní (a navrhnete např. kompenzaci v podobě nižší ceny za práci či nějaký bonus navíc), získáte další body k dobru a klient nebude mít problém doporučit vás dál.

Znát a nepřeceňovat se

Dělejte jen to, co skutečně dobře znáte a umíte. Když se budete vychloubat a přeceňovat, dopadnete špatně vy a hlavně váš klient, který z toho nebude mít zrovna radost. Pokud své síly přesto přeceníte, nechte si poradit od zkušenějších nebo využijte služeb někoho, kdo to za vás udělá a váš problém napraví. Za chybu si sice připlatíte, ale nezkazíte přitom klientův dojem z vaší osoby a nadále si udržíte dobré jméno.

Dát přednost kvalitě před kvantitou

Tzv. Paretovo pravidlo 80/20 tvrdí, že o 80 % vašich zakázek se postará 20 % vašich nejlepších klientů. Kvalita práce by pro vás proto měla být vždy důležitější než kvantita. Dělejte radši jednu věc pořádně než dvě věci průměrně, ať klienti vidí, že svou práci ovládáte skutečně bravurně.

Přizpůsobit se klientům

Když budete mít současně zakázky od klienta velkého a malého, budete se víc věnovat tomu velkému? Přizpůsobte se klientům vždy podle jejich potřeb, ne jen finačního objemu zakázky. Pro velkého klienta budete vždy jen jeden z mnoha dodavatelů, kdežto pro menšího budete vždy jen jeden z mála, kterého si vybere. Menší klient vám bude věrnější, když se mu budete umět přizpůsobit. A svou nespokojenost dá najevo víc, než velký klient, který si prostě sežene náhradu.

Nebýt negativní

Je to sice už klišé, ale práce by vás v první řadě měla bavit. Když vás bavit nebude a budete otrávení nebo naštvaní, vaše výsledky nebudou dobré. Klient si radši vybere toho, kdo myslí a pracuje pozitivně. Pracujte proto tak, abyste byli sami se sebou spokojení a negativismus nechte stranou.

Platit faktury včas

Problém, který se stal v České republice klasikou. Neúmyslné i úmyslné nedodržování splatnosti faktur je sice způsob, jak si udržet lepší cashflow, ale na okolí nepůsobí nejlépe. Pokud můžete, plaťte faktury včas a vyhněte se možným finančním problémům při pokutách a zkažení vašeho dobrého jména.

Cesta k udržení dobrého jména je prostá, pokud budete dodržovat zmíněné základní rady. A pokud nevíte, jak si je zapamatovat, zkuste si vzpomenout vždy alespoň na tohle: chovejte se tak, jak chcete, aby se ostatní chovali k vám.

Máte potíže se zlepšením svého dobrého jména? Tak mě kontaktujte, pomohu vám.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂