Jak prodat vlastní práci a sami sebe
Blog / Dála Musil – 28. prosince 2013
Pokud chcete uspět v zaměstnání nebo při práci na volné noze, základem pro vás vždy budou dvě veličiny - dobře odvedená práce a schopnost ji prodat. To první je těžké a to druhé obvykle ještě těžší.
Jak mít úspěch
Jedno pravdivé tvrzení říká, že zbohatnout může pouze ten, kdo nejdřív perfektně ovládá svou práci. A pomineme-li různé nelegální cesty, lze s tím jen souhlasit. Chcete-li tedy dobře prodat sami sebe a svou práci, musíte začít u vlastních schopností a znalostí. Pro začátek si tedy stanovte, co umíte a co neumíte.
Co umím a neumím
Ať budete dělat jakoukoliv práci, vždy budete muset využívat své odborné znalosti a zároveň se díky vrozeným vlastnostem nějak budete chovat. Pokud jste už někde pracovali nebo vás někdo chválí, víte proč? Co se mu na vaši práci líbí, proč vás oceňuje? Sepište si všechny vaše klady, silné stránky a klíčové schopnosti. Právě na nich totiž budete stavět svůj úspěch. Neopomeňte ani na své slabiny, které je dobré postupně odstraňovat nebo přinejmenším v případě špatných vlastností potlačovat. Tento seznam pak bude vaším pracovním vodítkem při hledání zaměstnání nebo nabízení vlastních služeb.
Hledám zaměstnání
Hledáte-li zaměstnání, čeká vás souboj se sebou samým i s lidmi při pohovoru. Své argumenty, co dobře děláte a umíte, byste ale už měli mít sepsané. V ideálním případě jste je také měli napsané v CV a možná i proto vás teď čeká schůzka s možným zaměstnavatelem. Neváhejte své silné stránky použít, protože kdo chce uspět, musí v první řadě zaujmout.
Při pohovoru buďte věcní, aktivní, optimističtí a upřímní, nepříkrášlujte se a ptejte se. Aby o vás zaměstnavatel stál, musí vědět, že máte o práci zájem a že jste na ni dobře připraveni. Uspěje ten, kdo se nebojí vystoupit z řady, ale přitom si nepotřebuje nic vymýšlet.
Zviditelnění před šéfem
Jste-li už v pracovním poměru, kde vaše výsledky nelze přesně a 100% měřit, často bývá problém vykázat šéfovi svou práci. Připravte se na to a když se vás nadřízený zeptá, co že jste celý den dělali, překvapte ho. Pište si během dne, co jste dělali a k čemu to bylo. Důležitá je především ta druhá část, protože jinak zní "pomáhal jsem kolegovi s objednávkami" a zcela jinak "pomáhal jsem s objednávkami, dvě nové jsem zařídil a zároveň jsem vyřešil chybu, která mohla stát firmu dost peněz".
Nestačí jen vyjmenovat, co jste dělali, ale co konkrétního to přineslo nebo může přinést. Ačkoliv jsme v ČR, zemi závistivé a úspěchu běžně nepřející, uvědomte si, že tohle není žádné podlézání, ale pouze prodej svých kvalit a tím cesta k povýšení či vyšší mzdě. Základem pro zviditelnění se je tedy aktivita, o níž přesně víte, co přináší - a následná prezentace na správných místech.
Chci přidat peníze
Když už víte, že děláte dobře svou práci a zároveň jste aktivní, je možné si říct o větší plat. Většina firem vám sama od sebe nikdy víc peněz nedá, pokud si o ně neřeknete. I tady platí, že je dobré se na rozhovor o zvýšení platu připravit a přitom vědět, co firmě přinášíte. Sepište si, co díky vám váš zaměstnavatel získal a proč se ceníte na takové a takové peníze. Musíte se umět obhájit, když něco chcete. Když totiž půjdete za šéfem a nebudete mít konkrétní argumenty, šance na vyšší mzdu je výrazně nižší.
Nováček na volné noze
Pustit se do podnikání je výrazně těžší než se nechat zaměstnat. Zatímco v zaměstnání se nemusíte skoro o nic starat, při živnosti sháníte zakázky, děláte svou práci, administrativu atd. Zaměstnanec pracuje od-do, podnikatel téměř neustále. Pokud jste úplným nováčkem, největší potíže vám jednoznačně přinese shánění zakázek. Nejste známí a tak vede vhodná cesta přes prezentaci toho, co jste již dělali a čeho jste dosáhli.
Základem pro vás je tedy vytvoření obvykle webových stránek s nabídkou služeb (a vašich klíčových dovedností) a také referencemi, v nichž buď předvete ukázky vlastní práce, popíšete, co se vám povedlo a co to komu přineslo anebo třeba zveřejníte, co o vás kdo řekl. Pro úspěch je v této fázi potřeba hlavně zaujmout.
Odevzdání práce klientovi
Jakmile získáte první zakázku a dokončíte ji, budete ji předávat svému klientovi. Pro mnoho méně zkušených podnikatelů, kteří si zatím nejsou jistí svou prací, to může být nervozitou skoro obdobou pohovoru - zda se bude výsledek líbit nebo ne. Ať tak či onak, zdůrazněte, proč jste to něco dělali právě tak. Pokud svou práci dobře znáte a víte jak na to, neměl by to pro vás být problém. Pokud by měl však klient námitky, nebojte se mu oponovat a kladně vysvětlit, proč je to takto podle vás správně. A jestliže jste třeba udělali pro klienta i něco navíc, rozhodně ho to potěší.
Podnikatel se zkušenostmi
Jestliže jste už překonali fázi novice a "normálně" podnikáte, přichází na řadu zvýšení vaší odbornosti. Toho dosáhnete především vlastním zájmem o obor (např. čtením článků z oboru, návštěvou školení a workshopů apod.) a zvýšenou propagací. Opět se tedy dostáváme k tomu, že je důležité být aktivní. K tomu v současnosti slouží především tvorba odborných článků, případových studií a psaní blogu o vašem oboru, příp. můžete sami školit a učit méně zkušené kolegy. Propagovat svůj web i zajímavé články lze pak velmi dobře na sociálních sítích. Pokud takto běžně fungujete, je pak samozřejmě na vás, jestli vám to stačí nebo zda chcete pracovat ještě více či na zajímavějších věcech a stát se tak špičkou v oboru.
Být špičkou v oboru
Špička v oboru umí jasně argumentovat, ví co komu přináší, umí svou práci obhájit, umí učit a poradit, má přehled o dění, určuje směr a je dáván za vzor. Dostat se do této pozice je překvapivě snažší, než se na ní udržet. Je totiž rozdíl mezi tím prodat sám sebe a prodávat sám sebe. I když tedy budete elitním specialistou, nadále se vzdělávejte, pište odborný blog, komunikujte např. na sociálních sítích a díky vašemu trvale dobrému jménu se práce dostaví sama.
Umět prodat sám sebe opravdu není lehké. Pokud jste však aktivní a umíte říct, co přesně děláte a proč to děláte, pak se vám dařit začne, i když to možná nebude hned. Všechny zmiňované rady jsou mimochodem prvky obchodního marketingu, ale o tom zase jindy.
Máte problém se svým zviditelněním? Ozvěte se mi.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌