Pracovní pohovory na Pardubicku? Čekejte nečekané
Blog / Dála Musil – 20. srpna 2013
V rámci pracovních pohovorů toho můžete zažít hodně. Někdy vás do nich ani nepozvou, jindy se výběrové řízení táhne týdny. Častokrát vás pohovory naštvou a někdy je třeba vůbec nepochopíte. A víte, kolik firmy nabízejí peněz a jak lze někdy uspět?
Všeobecné úkazy
Na pracovních pohovorech vás obecně vzato může štvát několik základních věcí. Když pomineme, že firma vůbec na vaše zaslané CV nereaguje (nebo reaguje až několik týdnů poté), pak jsou to kromě nezájmu o vás především jednotné texty při odmítnutí. Nevyhovujete profilu volné pozice, v budoucnu se vám ozveme, velice si vážíme vašich znalostí (i když jsme s vámi vůbec nemluvili)... Znáte to. A když už se s nimi setkáte a poté vás odmítnou, nikdy vám neřeknou skutečný důvod. Člověka to naštve, ale nenechte se tím od dalšího hledání práce odradit.
Lákadla z inzerátu
Stabilní firma, možnost osobního růstu, moderní pracovní prostředí, motivující finanční ohodnocení, mobilní telefon a počítač k práci... Podobné texty používá ve svých pracovních inzerátech téměř každá firma. Stabilní firmy pak mění zaměstnance jako ponožky, osobní růst funguje maximálně po jídle, za moderní prostředí se považuje otočné křeslo u vašeho stolu, motivující mzda pak znamená dělat neustále přesčas. A představte si, dokonce dostanete k práci takový benefit jako mobil a pc - to by člověk snad ani nečekal, že bude mít základní prostředky pro běžnou práci... Pokud píše firma pracovní inzeráty jinak, odlišně a lépe bude i fungovat.
Cizí jazyk bez cizinců
Asi nikdy mě nepřestane udivovat, kolik firem si zakládá na potřebě znalosti cizích jazyků, i když se při práci s nikým ze zahraničí nikdy nesetkáte. Takže nakonec můžete při pohovoru mluvit i s lidmi, kteří hovoří třeba anglicky hůře než vy, ale pořád jste to vy, kdo by měl cizí jazyk nejlépe ovládat. A pokud si svými jazykovými znalostmi nejste zcela jistí, vybruslete z toho otázkou, zda je znalost jazyka vůbec relevantní, když ve firmě nepracují cizinci ani nemá zahraniční zakázky.
Pochybné úkoly
Nejen ve východních Čechách po vás mohou chtít vypracovat pro výběrové řízení úkol, obvykle související s činností firmy a náplní pracovní pozice. Nic proti tomu, firma alespoň zjistí, co umíte. Když vás ale nakonec nevyberou a přesto vaši práci použijí pro svou potřebu a zviditelnění se, může být dost obtížné nalézt pochopení a slušná slova. Morálka, bohužel, mnoha firmám nic neříká.
Nebýt příliš dobrý
Je dobré být schopný, ale nesmíte být až příliš schopní. Je to paradox, ale při pohovorech vás mohou odmítnout dokonce proto, že toho umíte příliš. Spousta firem chce specialisty na danou práci a když umíte něco navíc, z neznámých důvodů jim to může vadit. Není ani dobré říkat při pohovorech a psát do životopisů všechny vaše schopnosti, protože vám personalisté třeba ani neuvěří, i když to bude pravda. Pokud navíc chcete při práci podnikat na vedlejšák nebo už podnikáte, do CV to také raději nepište. Firmy se bojí, že jim příliš dobří lidé brzy odejdou, proto je pro jistotu ani nepřijmou.
Souhlasit nebo nesouhlasit
Měli byste mít svůj vlastní názor odlišný od zástupce dané firmy? Personalisté si rádi hrají se zájemci o práci jako kočka s myší. Zkouší je a nedejbože, když má zájemce jiný názor o nějakém konkrétním tématu. Lehce se pak stane, že i když byste firmě mohli díky svým znalostem prospět, nevezmou vás, protože jste nechtěli být jen onou ustrašenou myškou, co všechno odkýve. Na druhou stranu oponovat se vám může vyplatit, když máte skutečně pravdu - třeba když vypracujete test, dostanete ho zpět chybně vyhodnocený a upozorníte je, že to mají špatně. Bod pro vás.
Psychologické testy
Kromě úkolů k vypracování dávají firmy uchazečům různé testy znalostí a dokonce i psychologické testy. Ať budete dělat kterýkoliv z nich, čtěte si pozorně, co se kde píše. Hlavní úkol psychologických testů osobnosti (a že jich může být spousta) je ten, že se vás snaží zblbnout, abyste odpovídali co možná nejsprávněji. Lepší je vždy odpovídat tak, jak to cítíte doopravdy. Protože pokud firma vybírá na základě testu o desítkách otázek, které třeba ani nesouvisejí s prací nebo jsou nastrčeny zcela nesmyslně, dělat u někoho takového vám za to nestojí.
Výdělek hledejte jinde
Pokud chcete pracovat v oborech jako marketing, komunikace, grafika či vývoj webových stránek, na Pardubicku je maximální mzdová hranice cca 25 tisíc hrubého. Většina firem má však problém i se mzdou nad 20 tisíc korun. Lehce se tak stane, že vám firma s celorepublikovou působností chlubící se úspěchy z mnoha soutěží nabídne na pozici např. marketingového specialisty mzdu blížící se té minimální. Pokud si sami sebe a svých znalostí vážíte, nepracujte za almužnu.
Čekání na Godota nebo dovolená
Některá výběrová řízení trvají dlouho. Můžete strávit týdny i měsíce tím, že postupujete z jednoho kola do druhého, aby se firma na konci rozhodla, že na pozici neobsadí žádného z finalistů - syn kolegyně, ten to přece trochu umí, no ne? Anebo neobsadí nakonec vůbec nikoho. Hodně firem zkrátka neví, jak s lidmi pracovat. Pokud se vám začne zdát čekání dlouhé a nikdo s vámi průběžně nekomunikuje, téměř s jistotou vás nevyberou, takže můžete začít hledat jinde. Stát se vám může i to, že se máte dozvědět v konkrétní den výsledky, ale ono nic. A tak tam druhý den zavoláte a dozvíte se, že pan ředitel odjel den předtím na dovolenou. Ne, opravdu neztrácejte čas zbytečným čekáním.
Domluva vs smlouva
A když se nakonec stane, že se probojujete až k cíli a chcete už jen doladit podmínky smlouvy, dávejte si pozor. Domluvy při pohovorech ohledně výše platu a pracovních podmínek totiž často přestávají platit právě ve chvíli, kdy máte před sebou papír čekající už jen na váš podpis. Proto i když budete natěšení na novou práci, zkontrolujte si smlouvu co nejpečlivěji a zaměstnavatele se ptejte, proč je tam to či ono. Pokud někdo nedodrží domluvu z pohovoru a strčí do smlouvy něco jiného, myslíte, že bude dodržovat podmínky smlouvy i během vašeho zaměstnaneckého poměru?
Pohovory nejen v Pardubicích a okolí nejsou snadné. Ale ať hledáte práci týden, měsíc či rok, neztrácejte naději. Nebojte se pohovorů a ukažte sami sebe takové, jací jste. U dobré firmy tímto způsobem nakonec jednou uspějete.
O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál
Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu
Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌