Umění účinné komunikace. Ovládáte ji naplno?

Blog / Dála Musil – 5. srpna 2014

V životě se bez ní neobejdeme a může být tou nejsilnější zbraní, stejně tak ale může být v mnoha životních situacích pověstným hřebíčkem do rakve. O čem je řeč? Samozřejmě o komunikaci, která hraje prim nejen v podnikání a marketingu. Kdo ji dokáže naplno ovládat, má vyhráno. V následujících bodech jsem propojil své názory s poznatky z knihy Jak získávat přátele a působit na lidi, jejímž autorem je Dale Carnegie.

Upřímnost nade vše

Jednu věc si řekněme hned na rovinu. Tento článek vám může pomoci zlepšit celkově komunikaci, ale je tu jedno podstatné ale - musíte být upřímní a myslet to vážně. Když budete zmiňované rady používat jako komunikační "triky", druhá strana to obvykle pozná a pak už se situace zachraňuje jen těžko. Kdo chce umět účinně komunikovat, musí být v komunikaci vždy upřímný. Když tedy budete někoho chválit, musíte to myslet vážně. Když budete někoho povzbuzovat, musíte mu věřit. Zkrátka a dobře, netvrďte něco, pokud to podle vás není pravdivé nebo reálné.

Vyhněte se stěžování

Všichni to dobře známe. Někdo začne něco nebo někoho kritizovat (obvykle třeba šéfa apod.) a stěžovat si. A k čemu to je? Obvykle k ničemu. Spousta lidí neustále něco kritizuje, říká že se má špatně, že by to mohlo být takhle a takhle. Podobné stěžovatele nemá nikdo rád, pokud jen mluví, ale nedělají nic proto, aby se situace změnila. Nekritizujte tedy nic, pokud se to sami nepokusíte změnit.

Komunikovat radostně

Pokud něco prodáváte a nabízíte, měli byste teď zpozornět - spousta obchodníků (a třeba prodavaček) má s tímto bodem problém. Neusmívají se, přestože s úsměvem jde všechno lépe. Chcete-li být úspěšní, komunikujte radostně a zajímejte se upřímně o problémy a touhy lidí, s kterými hovoříte. A nejde jen o živé setkání - dobrá nálada je "cítit" i skrz telefon. Když voláte třeba s někým na zákaznické lince a slyšíte, jak je otrávený, přenese se to i na vás. Zkuste změnu a uvídíte, že se budete cítit lépe nejen vy.

Být dobrým posluchačem

Kdo umí výborně komunikovat, ten zároveň bývá výborným posluchačem. Mnohdy vám někdo řekne, jak se s vámi dobře pobavil, i když vy víte, že jste třeba neřekli skoro nic - ale poslouchali jste. Každý má rád pozorné posluchače, kterým může vyprávět. Věnujte tedy plnou pozornost tomu, s kým mluvíte. Zajímejte se o lidi a o to, co říkají. Pokud s někým máte vést rozhovor, veďte ho posloucháním a reagováním na to, co vám druhá strana říká. Mnoho firem investuje spousty peněz do marketingu a pak se diví, že nefunguje. Proč? Protože si to dělali po svém a neposlouchali přitom, co říkají jejich zákazníci.

Důležitý je váš protějšek

Většina lidí mluví nejraději o sobě a podvědomě chtějí být důležití. Pokud si někoho chcete získat, dopřejte jim pocit důležitosti - oslovujte je jménem, nechte je, ať mluví o sobě, mluvte s nimi o jejich zájmech atd. Ukažte jim, že si vážíte jejich přesvědčení, upřímně je oceňte nebo pro ně něco nezištně udělejte. A uvidíte, že se vám to v dobrém vrátí.

Hádkám vstup zakázán

Čím více se s někým budete hádat, tím hůře pro obě strany. A to nejen proto, že čím víc někdo útočí, tím více se druhý brání. Hádka se nikdy nedá vyhrát, vždy bude někdo ukřivděný, i kdyby pravdu neměl. Nehádejte se tedy zbytečně na ostří nože nebo nepřesvědčujte druhé o svojí pravdě, pokud to není skutečně důležité. Nedorozumění se odstraňuje diplomatičností a domluvou, zkuste tedy chápat také stanovisko druhé strany. Dejte oponentovi šanci hovořit a snažte se mu porozumět - třeba nakonec přijdete na to, že má pravdu. A hlavně - a to platí v komunikaci obecně - dávejte pozor na unáhlenou první reakci.

Nesouhlas řešit v klidu

Víte-li, že jsou argumenty i logika jasně na vaší straně, není třeba to dávat druhým "sežrat". Když to uděláte, co z toho budete mít? Asi nic, že? Vyhrajete jen tehdy, když se nebudete přít. Nikdo nemá rád kritiku, v mnoha případech ani když je neoprávněná. Pokud tedy víte, že někdo dělá chybu nebo nemá pravdu, neříkejte mu, že si něco myslí/dělá blbě. Zkuste nejdřív sami sebe ospravedlnit, říct, že ani vy sami nejste dokonalí a třeba se mýlíte a rádi se poučíte. A doberte se postupně a logicky k jádru věci, k tomu, jak se co skutečně má. A pokud nejde o dané věci rozhodnout ihned, slibte oponentovi, že si jeho názory promyslíte.

Omlouvat se ochotně

Občas uděláte chybu a ne vždy budete mít ve všem pravdu právě vy, takže na to buďte připravení tím nejjednodušším způsobem - omluvou. Rychlá a ochotná omluva za vlastní pochybení vám pomůže oponenta "odzbrojit" a ten už tak nebude mít tendenci tolik útočit. Od věci není též postavení se na druhou stranu ve smyslu "samozřejmě chápu, jak se asi cítíte kvůli problémům, které jsem způsobil...", po čemž každý rozumný člověk nebude mít problém s přijetím vaší omluvy. A mnohdy dokonce otočí a ještě se začne omlouvat vám, že tu chybu třeba zbytečně nafukoval.

Špatné až po dobrém

Chcete-li s někým řešit něco nepříjemného, začínejte vždy přátelsky u toho dobrého. Ideální je začít o tom, v čem se např. názorově shodujete. Pokud chcete někoho pokárat, nejprve ho (samozřejmě upřímně) pochvalte. A protože není potřeba někoho urážet, ctěte lidskou důstojnost a jděte na to chytře - přiznejte nejdřív třeba i vlastní nedokonalost a na chyby pak upozorňujte nepřímo. A místo "ale" používejte "a". Rozdíl je zřejmý: "Udělal jsi to dobře, ale výsledky jsou špatné, protože..." vs "Udělal jsi to dobře a výsledky by mohly být ještě lepší, kdybys...".

Veďte druhého k souhlasu

Mnoho lidí s vámi v lecčems nebude souhlasit, ale to neznamená, že se musíte vzdávat a že je nelze přesvědčit. Jak na to? Když budete něco řešit, komunikujte tak, aby vám druhá strana musela přitakat. Budete-li pokládat otázky, ptejte se tak, aby vám oponent musel odpovědět souhlasně. Nakonec se společně doberete k tomu, co jste chtěli - a spokojení budou všichni, i když to tak třeba na začátku vůbec nevypadalo.

Vnuknout vlastní myšlenku

Každý zákazník má rád pocit, že kupuje to, co chce - a ne že mu někdo něco vnucuje. Jestliže tedy chcete někoho o něčem přesvědčit, musí si daný člověk myslet, že to sám vymyslel. Nejlépe to jde postavením se na stanovisko druhého, jinak řečeno "já na vašem místě bych také měl pochybnosti, ale podíval bych se na tohle a tohle, když vím, že chci tohle a tohle." A člověk si řekne, no jo, tak to přece je, vždyť já sám to dobře vím. Snažte se dívat na věci očima druhých, ať jsou v domnění, že jde o jejich myšlenky.

Jak přimět k činům

Často se stane, že se můžete sebevíc snažit, ale druhé nepřimějete dělat to, co chcete. Pak je tedy na čase vyzkoušet psychologickou stránku člověka - zkoušeli jste se už dovolávat ušlechtilosti, že "člověk s vaší reputací by si jistě nedovolil platit faktury pozdě"? Anebo využijte soutěživosti lidí aneb "vsadím se, že to nezvládnete tak rychle jako..."? A když ani tohle nepomůže, povzbuďte jejich touhu neodolatelným lákadlem, které je namotivuje. Nakonec budou všichni šťastní, že můžou udělat to, co si přejete.

Rozdávat příkazy nepřímo

Dobrého vedoucího poznáte podle mnoha vlastností, přičemž jedna z nich bude účinná komunikace. A takový vedoucí příkazy nerozdává, ale navrhuje a nechává své podřízené podílet se na vlastních rozhodnutích - "co myslíte vy, zvládneme to takhle?". Lidé totiž snaději přijmou příkaz, pokud o něm mohou rozhodovat. A pokud si druhá strana bude navíc myslet, že z toho něco bude mít, získává vedoucí další body k dobru.

Chválit a idealizovat

Mnoho lidí k činům posunute také tehdy, když je pochválite a povzbudíte. Každý člověk rád slyší slova uznání, takže zkuste použít chválu místo kritiky a uvidíte výsledky velmi brzo. Chvalte konkrétně a samozřejmě i upřímně. Pochválením každého zlepšení druhé motivujete, dodáváte jim sebevědomí. Aby byli ještě lepší, idealizujte si je - tvařte se, jako kdyby měli přednosti, které (zatím) nemají. Dejte jim najevo, že jsou skutečně dobří a že by mohli být snadno ještě lepší. Motivaci pro lepší výsledky dodá třeba i maličkost v podobě přejmenování funkce, ostatně byli byste raději obchodní "zástupce" nebo "manažer"?

Ano, komunikace není vůbec snadná záležitost. Naučíte-li se však správně komunikovat a budete veškerou komunikaci myslet zcela upřímně, můžete v životě dokázat téměř cokoliv. A to už za to stojí, ne?

Máte problémy s komunikací? Kontaktujte mě a já vám velice rád pomohu.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂