Pasivní příjem. Způsob, jak vydělávat dlouhodobě

Blog / Dála Musil – 29. dubna 2014

Jedním z hodně oblíbených slovních spojení je už řadu let tzv. pasivní příjem. Chybně si však mnoho lidí myslí, že jde o vydělávání peněz bez toho, aniž by vůbec něco museli dělat. Princip pasivního příjmu je ale trochu jiný - na začátku hodně zapracovat, aby vznikl příjem, který potom vydělává i bez vás. Seznamte se tedy se způsoby a možnostmi pasivního příjmu.

Ač to možná spoustu lidi překvapí, pasivní příjem má dnes téměř každý. Jak je to možné? Protože takovým pasivní příjmem jsou třeba i úroky, které vám naskakují každý měsíc na vašem bankovním účtu. Jasně, obvykle je to skoro nic, ale pořád lepší něco než nic. Ale aby mohly úroky naskakovat, nejdříve jste museli vydělat peníze, které se úročí. A podobné to je s většinou způsobů pasivního příjmu. Než si je ale představíme, bude špetka teorie.

Pasivní příjem tvoří aktiva

Je to sice na první pohled zamotané, ale pasivní příjem je tvořen paradoxně aktivy a ne pasivy. Abychom nezabíhali zbytečně do účetnictví, zjednodušeně jsou aktiva položky, které generují zisk, zatímco pasiva jako výdaje zisk ukrajují. Pokud tedy pořídíte byt a ten pronajímáte, máte aktivum, pokud jste naopak nájemci daného bytu, pak je pro vás platba nájmu pasivem.

Nebo ještě běžnější příklad - vaše práce, resp. výdělky z ní jsou aktivem vašeho zaměstnavatele, vaše mzda je pak pro něj pasivem. A žádný majitel firmy vám určitě nikdy neřekne, že vybudovat funkční a stabilní firmu byla snadná práce, ale že získat pasivní příjem stojí hodně úsilí. Chcete-li tedy mít funkční pasivní příjem, vaše aktiva by měla být vyšší než pasiva.

Základní princip pasivního příjmu

Ačkoliv je spousta různých možností vybudování pasivního příjmu, funkčních principů je výrazně méně. Můžete do něčeho investovat (např. firmy či cenné papíry) nebo něco mít a to pak pronajímat (např. bydlení, prostor pro inzerci) nebo prodávat (např. vlastní produkty či licence). Konkrétní způsoby si představíme právě teď.

Možné způsoby budování pasivního příjmu

Akcie

Hodně oblíbeným a přitom rizikovým způsobem jak vydělávat jsou akcie. Koupením akcie firmy se člověk stává podílníkem, de facto částečným vlastníkem a získává tak různá práva, přitom však neručí za závazky společnosti. Mimo jiné může získávat díky rozhodnutí valné hromady finanční výnos, tzv. dividendu. Investujete-li na začátku do podnikání malé firmy, která se však vypracuje mezi nejlepší, budete v ruce držet silné finanční trumfy. Jen si představte, kdybyste před desítkami let nakoupili třeba akcie Apple, Google či Microsoftu... Akčnější jedinci pak určitě vyzkouší burzu s akciemi - koupi a prodej akcií vždy ve vhodný čas. Na principu levně koupit, draze prodat je ostatně postaveno obchodování jako takové.

Firmy, projekty a startupy

Přestože akcie se řeší až u zaběhlých firem, investovat a vydělávat díky investicím do rozjezdů společností můžete i bez toho. Najděte si zajímavý nebo inovativní projekt či startup (příp. firmu), který může mít úspěšnou budoucnost, a nabídněte investici (venture kapitál) za podíl. Riziko zvažte dle svých finančních možností, podobně jako u akcií se ale nebudete muset v podstatě o nic starat a při správné volbě projektu můžete slušně vydělat.

Dluhopisy (obligace)

Dluhopis je stejně jako akcie cenným papírem, není ale tak rizikový. Koupí dluhopisu zapůjčíte peníze, které jsou vám poté splaceny včetně stanovených výnosů (úroků). V ČR můžete pořídit dluhopisy nejen od obchodních společností nebo bank, ale i od místních samospráv nebo přímo od státu. Pro bližší ilustraci, státní dluhopisy - jak už i z názvu vyplývá - slouží třeba ke splácení státního dluhu. Obecně platí, že čím je kratší doba splatnosti dluhopisu, tím je menší riziko a samozřejmě i možný výdělek z úroků.

Investiční fondy a podílové fondy

Investiční a podílové fondy slouží k investičním operacím skupiny lidí. Zatímco v případě investičních fondů jde o společnosti a lidi, jejichž smyslem je kolektivní investování (většinou v podobě akciové společnosti, investor je tedy akcionářem), podílový fond je přímo souborem majetku, resp. aktiv (investor je podílníkem). Podílové fondy se dělí podle mnoha kategorií, především podle obsahu - např. akciové, dluhopisové, nemovitostní nebo třeba komoditní a na rozdíl od investičního fondu nejsou tak rizikové.

Úroky

Pro věřitele jsou úroky oblíbený způsob pasivního příjmu, pro dlužníka o to méně oblíbený. Někdo potřebuje půjčit peníze, tak mu je půjčíte a on vám je poté musí vracet i s úroky, jaké si předem dohodnete. Vše je jasně dáno a riziko je tak zcela závislé na tom, komu se peníze půjčují. Ne náhodou proto banky při sjednávání hypoték řeší i mnohé maličkosti, aby si byly jisté, že své peníze dostanou zpátky. Pokud se necítíte na půjčky, pak můžete opravdu hodně pomalu, ale jistě úročit své peníze v bance např. se spořícím účtem či termínovaným vkladem.

Pronájem nemovitostí

Jedním z nejklasičtějších pasivních příjmů jsou zcela určitě pronájmy prostorů k bydlení a podnikání - byty, domy, sklady, kanceláře, budovy atd. Nevýhodou je obvykle vyšší pořizovací cena nemovitosti, na druhou stranu dlouhodobý pronájem vám náklady může až násobně vrátit. Základem úspěchu je vždy především dobrá lokalita.

Pronájem služeb a systémových řešení

Nepronajímají se pouze nemovitosti, ale také různé služby. Typickým představitelem pronájmu jsou třeba IT systémy nebo e-shopová řešení, které si firmy nekupují, ale pronajímají - a jsou tedy závislé na tom, co s nimi jejich provozovatel dělá. Pro mnohé tvůrce je jejich vlastní systém zlatý důl - udělali, co potřebovali nebo chtěli a teď jejich systém samostatně vydělává jen tím, že existuje. Patří sem již zmíněné e-shopy, redakční systémy, antiviry, systémy pro rozesílání e-mailů, ale také třeba PPC systémy AdWords a Sklik. Jinak řečeno - udělejte něco, co potom bude moci používat spousta různých lidí a za co budou pravidelně nebo podle potřeby platit, protože jim to bude užitečné.

Pronájem a půjčovna produktů

Pronajímat lze samozřejmě i věci. Přestože doba videopůjčoven už je pryč, princip je opět zřejmý. Pořiďte si něco, co budete moci dál půjčovat a o co budou mít lidé zájem, protože by je pořízení podobných věcí přišlo na hodně peněz. Běžně fungují třeba půjčovny sportovního vybavení (v zimě lyže, snowboardy apod.) anebo knihovny. Opět to není příjem bez práce, ale o to větší a dlouhodobější pasivní příjem to pro vás může být.

Pronájem licencí

Tak jako se pronajímají služby, pronajímají se také licence. Pro běžný příklad není třeba chodit daleko - zahraniční film v televizi neuvidíte mnohokrát, pokud je licence za jeho zapůjčení příliš vysoká. Běžně dnes fungují také tzv. franšízy (franchise), tedy možnost využívat za dohodnutých podmínek název známé značky. Pokud máte dostatek peněz a zaplatíte si licenci, můžete si otevřít třeba i novou provozovnu McDonalda. Pokud tedy chcete mít pasivní příjem, můžete zkusit nabídnout licenci třeba ke svým produktům.

Provizní systémy, databáze a tržiště

Oblíbenou variantou pasivního příjmu jsou také portály a tržiště služeb, produktů a věcí (u nás např. Aukro). Vytvoříte-li vlastní tržiště, které bude pro lidi zajímavé, můžete pak za prodej skrz něj účtovat provize. A jak jistě víte, čím víc lidí, tím víc peněz. Podobnou možností je také zpoplatnění registrace do databází a oborových katalogů. Člověk musí zaplatit členský poplatek, za který má svůj profil, provozovatel pak stálý příjem.

Placený obsah a infopodnikání

Za klasické papírové noviny a časopisy si lidé v minulosti zvykli platit, dnes se média snaží naučit platit i internetové čtenáře. Máte zajímavý obsah, který můžete prodávat? Něco, co bude lidem užitečné nebo co skutečně využijí? Zkuste se do toho pustit. Na podobném principu funguje infopodnikání, které v ČR zpopularizoval především David Kirš. Předávejte své know-how, tvořte newslettery, e-booky, videoblogy a pište články o tom, co vás baví a v čem se vyznáte. Dejte lidem informace, které potřebují a nechte si za to zaplatit. Přestože si lidé mohou hodně informací na internetu najít, spousta z nich nemá příliš času a raději využijí "balík" poctivých informací na jednom místě. Vy budete pracovat jednou, lidé ale mohou objednávat neustále.

Autorské honoráře

Dělat co člověka baví a přitom vydělávat - o tom jsou autorské honoráře. Píšete, fotíte, zpíváte, tvoříte... jestli jste autor čehokoliv, lze na tom vydělat. Jako autor knihy tedy můžete získávat honorář z prodaných výtisků, jako autor skladby dostanete odměnu za přehrání v rádiu, jako fotograf pak můžete prodávat své snímky ve fotobankách a dlouhodobě si tak zajistit pasivní příjem. Být kreativní se tedy doslova vyplatí. Platí to samé co v případě infopodnikání - něco jednou uděláte a pak už jen postupně vyděláváte.

Inzerce, reklama, Adsense a affiliate

V reklamě se jen v ČR ročně protočí stovky milionů korun, proč byste si také nemohli kousek ukrojit? Máte-li úspěšné webové stránky, tematický magazín nebo cokoliv jiného se slušnou návštěvností, zkuste využít plochu svého "média" také k reklamě. Inzerenti mohou využít třeba bannery, PPC reklamu např. díky AdSense nebo obsahové síti Skliku (příp. i reklamy na Youtube), odkazy ve článcích nebo rovnou umístění komerčních článků. A prodávat můžete třeba i ze svého zájmového blogu díky provizi z affiliate sítí - např. napíšete recenzi na knihu a umístíte k ní odkaz na web e-shopu. Návštěvník klikne na odkaz, knihu koupí a vy získáte provizi. Čím více čtenářů a inzerentů bude, tím více bude váš pasivní příjem vzrůstat.

Multi-level marketing (MLM)

Zcela záměrně až na závěr tradiční metoda pasivního příjmu, která bývá často označována hanlivými výrazy, protože jde mnohdy o podvod. Funguje na principu prodeje různých produktů a zároveň získávání lidí "pod sebe" k prodeji stejného produktu. Pokud získáte někoho tzv. do své sítě, můžete si nárokovat i provizi z jeho uskutečněných obchodů - vydělávají za vás tedy jiní. V korektním případě je cílem skutečně prodej zboží a platba provizí, v nekorektním pak nalákání lidí do sítě za vstupní poplatek, který se jim nakonec vrátí pouze v případě, že oni sami získají do své sítě jiné lidi. Jdou-li tedy příjmy především od lidí mimo síť, jde o legální MLM, pokud převážně od účastníků v síti, pak nelegální pyramidové schéma (pyramidu, letadlo).

A jsme na konci. Jste zklamaní, že nebudete vydělávat bez práce? Nebo jste naopak motivovaní a už přemýšlíte, že začnete svůj pasivní příjem tvořit? Ať tak či onak, vybudovat pasivní příjem, který generuje zisk, aniž byste na něj museli neustále dohlížet, se vyplatí. Protože chodit do práce jen kvůli penězům vás neustále bavit nebude nebo nebudete moci (zdraví, věk...), ovšem peníze budete potřebovat celý život (a to i v důchodu). Radím tedy jedno: pokud chcete mít finanční jistotu, jděte do toho. Používejte aktiva a úspory na tvorbu dalších aktiv a nebudete se muset díky dlouhodobému pasivnímu příjmu bát o peníze a svou budoucnost.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂