O čtení. Nejlepší beletrie, které doporučuji

Blog / Dála Musil – 1. srpna 2021

Potřebujete na chvíli uniknout z reality? Pak čtěte. A nemám na mysli příspěvky na sociálních sítích, články nebo knížky o osobním rozvoji, ale beletrie s příběhem. Proč čtu já a které knihy bych vám doporučil?

Říká se, že dnešní společnost knihy moc nečte. Jenže co když si to většina lidí myslí jen proto, že ti, co čtou, nemají zkrátka čas to všem říkat? :-) Já třeba přečetl v posledních letech něco kolem 10 až 20 knih ročně (loni jsem zvládl rekordních 34, částečně díky koronaviru), a přitom znám lidi, kteří mi řeknou - tak málo? Ano, jsou i lidi, co zvládnou za rok vyšší desítky knih. Kde na to berou čas? Prostě si ho udělají.

Důvod, proč čtu já, je často odreagování se a zklidnění mysli, někdy také nabrání inspirace (protože si v hlavě tvoříte vlastní představu příběhu, který se před vámi v textu odehrává), a samozřejmě to, že mě to zkrátka baví (mj. protože se sám snažím psát povídky). Nebudu říkat, že je čtení knih povznášející a lepší než jiná volnočasová zábava. Někdo rád kouká na seriály a filmy, někdo hraje hry (třeba počítačové, o kterých jsem psal na jaře), někdo si rád zajde pokecat do hospody s přáteli apod. Nejsem odpůrce ničeho, takže za mě každý ať si dělá, co ho baví.

Pokud však patříte k těm, kteří by si rádi něco přečetli, ale zatím se toho trochu bojíte (nebo váháte co vybrat, aby vás to bavilo), dám vám pár tipů. Možná vám nesednou všechny, nicméně čtu docela široké spektrum autorů a žánrů (které spojuje to, že jsou napínavé), takže věřím, že si něco zajímavého určitě najdete. Nebudu jmenovat všeobecně známou literaturu typu Drákula, 1984, Vesmírná odysea, Válka světů nebo Pán prstenů, které jste možná četli ve škole, ale spíš modernější knihy. Co vám tedy s radostí doporučím?

Jiří Kulhánek - mistr braku

Číst jsem začal pořádně až na vejšce a pomohl mi k tomu legendární Kulhánek (tištěná vydání jeho knih z 90. let se prodávají za tisíce). Braku se říká pokleslá literatura, což z pohledu laických čtenářů znamená, že je to akční a krvavá jízda narvaná zábavnými hláškami. U Kulhánka to znamená mj. kombinaci s fantasy, sci-fi a upíry, často na území ČR. Nejlepší kniha pro mě byla dvoudílná Cesta krve o tom, jak přes noc zmizí obyvatelské skoro celé Země a hlavní hrdina se snaží přežít při svém putování k záchraně (fandové Kelly Family si pak přečtou Vládce strachu :-).

Stephen King - král (nejen) hororů

King je pravděpodobně nejznámější a pro mnoho lidí nejlepší spisovatel posledních cca 40 let. Jakmile mu přijdete na chuť, nepustí vás, přestože je většina jeho knih velmi dlouhá (mimochodem skoro vše má zfilmované), na druhou stranu má i mnoho kratších povídek. Jeho typickým žánrem jsou horory, ale umí toho daleko více včetně thrillerů. Jmenovat to nejlepší z jeho tvorby je těžké, protože je toho spousta, ale za mě to jsou Dallas 63 (zachráníme Kennedyho díky cestě časem?), To (1000 stránek plných klaunů s balónky), Dlouhý pochod (zpomalíš nebo zastavíš a zemřeš), Pod kupolí (městečko odříznuté od světa) a Zelená míle (to jste snad viděli, ne?).

Hugh Howey - trilogie Silo

Hugh Howey je důkazem toho, že se můžete stát světoznámým autorem i tehdy, když si budete knihu vydávat a prodávat na začátku sami. A nedivím se - dystopická trilogie Silo, kde musí zbytky lidstva přežívat v podzemí po apokalypse, pro mě byla strhující. První díl vás uvede do napínavého příběhu, druhý vysvětlí co se dělo předtím a ve třetím... sorry, nemůžu spoilerovat, přečtěte si to. Pro mě tahle série patří k best of, co jsem kdy četl.

James Rollins: Ledový ostrov

Téma sci-fi objevů v arktickém prostředí je mi hodně blízké (což poznáte z dalších tipů v článku), a kdybych měl jmenovat ten nejlepší z nich, pak to bude právě Rollinsův Ledový ostrov. Tuhle knihu neodložíte, dokud ji prostě nedočtete. Je plná napětí, zvratů, a i když některé předvídáte, bude vás bavit. Nechci spojlerovat, ale už jste třeba někdy četli o tom, jak něco honí v ledové jeskyni člověka na bruslích?

Angela Marsons: Skryté karty

Detektivní série s hrdinkou Kim Stone má více dílů a já se zatím dostal jen k jednomu, nicméně podle čtenářského hodnocení k tomu nejlepšímu. Realita? Žádnou jinou knihu jsem nepřečetl tak rychle jako tuhle, kterou jsem dopoledně otevřel, dal si pauzu na oběd, odpoledne dočetl a zmohl se akorát na "wow". Skryté karty, školní krimi o sebevraždě, je temné, mrazivé, šokující, na konci smutné a nedá vám žádný čas vydechnout.

Steve Alten - žralok megalodon

Žraloka bych před očima pod vodou vidět nechtěl, ale zároveň mám strašně rád všechny žraločí filmy bez ohledu na to, jak nerealistické jsou. Dokáže kniha zprostředkovat napínavou podmořskou atmosféru? Po přečtení série o prehistorickém megalodonovi tomu věřím. Přitom děj je klasika - člověk to podělá, žralok unikne a dál už asi tušíte. Série Meg má 4 díly, a pokud chcete rovnou ten nejlepší, sáhněte po dvojce s názvem Hlubina.

Richard Doetsch: 13. hodina

Máte rádi tematiku cestování v čase? V téhle napínavé sci-fi krimi mj. zjistíte, jaké drobnosti můžou způsobit pád letadla nebo obvinění z vraždy vlastní ženy. Co je na tom všem tak zajímavé? Především netradiční pojetí cestování v čase, než na které jste možná zvyklí z filmů. Nejde o příliš známou knihu, takže je 13. hodina skrytý čtenářský klenot, po kterém se vyplatí sáhnout.

Jo Nesbo - série Harry Hole

V žánru severských detektivek toho najdete v posledních letech hodně, nicméně proč nesáhnout rovnou po autorovi, který tuhle mánii odstartoval? Nesbův hlavní hrdina Harry Hole je policejní detektiv, který není vždy zrovna dobrým morálním vzorem, ale možná právě proto si ho oblíbíte. Pro celý "příběh na pozadí" je určitě lepší číst celou sérii od začátku, což jsem já neudělal, nicméně rád doporučím díl Nemesis a následný Pentagram.

Dan Brown: Pavučina lží

Pár let zpátky asi nebylo člověka, který by od Browna nečetl Šifru mistra Leonarda. Brown vydal i další tajemné knihy, kde Robert Langdon hledá v současnosti skryté odkazy z minulosti, ale mě ze všech nejvíc bavil příběh s jiným tématem. Pavučina lží, polární thriller s trochou politiky, je o tom, kterak se na Zemi objeví starý meteorit s důkazem mimozemského života. A nebyla by to dobrá literatura, kdyby se samozřejmě něco nepos...

Lee Child - série Jack Reacher

Napínavých thrillerů, kdy si to bývalý agent/policista/voják a spol. musí rozdat s nespravedlností a spoustou nepřátel a odhalit přitom pravdu, najdete hodně. Za mě je v tomhle žánru nejlepší Childova série s hlavním hrdinou Jackem Reacherem (některé knihy jsou zfilmované, hraje Tom Cruise). Četl jsem zatím sice pouze dvě knihy, ale obě jsou vážně dobré - mrkněte na Jatka a Volný pád.

Marc Elsberg: Blackout

Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby v Evropě zničehonic nastal totální blackout (tj. výpadek elektřiny)? Elsbergova kniha, která je mj. ze všech knih v tomhle článku nejmladší, tohle téma rozebírá a ukazuje, jak by se postupně sesypaly lidé i státy. A ve středu toho všeho je obětní beránek, kterému samozřejmě nikdo nevěří. Možná zajímavější než příběh je v Blackoutu uvědomění si, jak moc jsme na elektřině závislí.

Robert Fabian: Mariňáci

Nadupaná vojenská sci-fi, která chvílemi připomíná Vetřelce nebo Hvězdnou pěchotu, a navíc od českého autora? Zatímco u některých knih jsem tušil, co dostanu, nebo šlo o moje oblíbené téma, Mariňáci byla náhodná volba jen na základě toho, že měla kniha vysoké hodnocení. A bylo to velmi příjemné překvapení. Jediné drobné negativum je skutečně obrovské množství jmen, která si možná nezapamatujete.

Robin Cook: Epidemie

Že si někdy přečtu thriller z lékařského prostředí jsem vážně nečekal a bylo to velmi příjemné překvapení (plné mnoha příběhových překvapení). O to zajímavější pak bylo, že jsem četl Epidemii v době, kdy kolem řádil koronavirus. Děj není příliš předvídatelný a bát se nemusíte ani lékařských výrazů, takže se Cookovo dílo o hrozící nákaze a možné pandemii čte vážně dobře.

Jeffery Deaver: Ďáblova slza

Pokud vám autorovo jméno nic neříká, pak vězte, že napsal mimo jiné knihu Sběratel kostí, která byla skvěle zfilmovaná. Jeden z hrdinů této knihy se mihne i v Ďáblově slze, jejíž příběh vypráví o tom, co vše dokáže FBI vytáhnout z ručně psaného dopisu o výkupné. A to ve chvíli, kdy je vyděrač mrtvý, takže si nemůže převzít výkupné a zastavit svého vyšinutého kolegu vraha, který se má pustit do díla, pokud se vyděrač neozve...

Drobné tipy na závěr:

  • Alan Dean Foster: Vetřelec (sci-fi horor)
  • Dan Simmons: Teror (arktický survival)
  • Chris Carter: Zloba (detektivní thriller)
  • Lincoln Child, Douglas Preston: Ledová bariéra (dobrodružný thriller)
  • Michael Crichton: Koule (podmořské sci-fi)
  • Suzanne Collins: Hunger Games (dystopická trilogie)
  • Štěpán Kopřiva: Asfalt (pekelný brak)

Doufám, že jste si něco vybrali, a přeji fajn zábavu :-)

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je konzultant a designér z Pardubic. Pomáhá firmám zlepšovat obchodní výsledky, zvyšovat spokojenost zákazníků a zefektivňovat fungování byznysu - ve zkratce zjednodušovat život. O podnikání, marketingu a osobním rozvoji bloguje už více než 8 let.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Přečtěte si i další zajímavé články

Otevřít blog

Nezmeškejte už nikdy užitečné články