Jak omezit starosti ve svém životě

Blog / Dála Musil – 3. června 2022

Žijeme v době plné stresu a starostí všeho druhu, zatímco nám čas nám nenávratně mizí. Jak se z toho aspoň trochu vymanit a začít žít více v klidu a pohodě?

Proč tento článek?

Před pár dny jsem dočetl dvě skvělé knihy a došel k uvědomění, že dělám některé věci (zase) špatně. A to přesto, že už jsem si to v minulosti uvědomil a dokonce o tom i psal článek 10 životních chyb, kterým se vyhnout. V dnešním článku to zkusím rozebrat a přidat to nejlepší z knihy Jak se zbavit starostí a začít žít od Dalea Carnegieho.

Původně jsem chtěl do článku zahrnout i tipy z knihy Čtyři tisíce týdnů od Olivera Burkemana, protože se obě knihy v některých tématech prolínají, ale vzhledem k jejich rozsahu jsem nakonec vytvořil samostatný článek, který najdete tady.

O čem je současný život

Za všechny naše starosti platíme zdravím (typické nemoci způsobené stresem jsou vředy, vysoký tlak nebo srdeční poruchy) a mnohdy úplně zbytečně. Současná doba tomu bohužel jde naproti - život je čím dál rychlejší, máme dojem, že musíme neustále všechno 100% zvládat, všichni chtějí všechno a hned, naše pozornost nebyla nikdy vystavená tolika "útokům" jako dnes a do toho vstupuje řada negativních vlivů. Co si málokdo z nás uvědomuje (pokud se nezastaví a nedopřeje si čas k zapřemýšlení o svém životě a hodnotách), je to, jestli není spousta našich starostí úplně zbytečných.

Život je takový, jak o něm smýšlíme

Spousta lidí má dojem, že si žije špatně. Co je ale potom žít dobře? To, že budeme extrémně bohatí? Že utratíme peníze za každou blbost? Že budeme pořád někde na dovolené nebo party? Že se budeme pořád vystavovat na Instagramu (proč nemám Instagram)? Kdybyste se zeptali někoho žijícího v horších podmínkách (a že v ČR se máme v mnoha ohledech skutečně velmi dobře), jeho pohled by byl zcela jiný a s radostí by svůj život vyměnil za ten náš, který mnozí považují za průměrný.

Možná víte, že většina věcí, o které člověk usiluje, za to reálně nestojí. Obvykle myslíme víc na to, co nám chybí, než na to, co máme. Radost ale není o tom kde jsme nebo co máme, ale jak se na to všechno díváme. Zkuste svůj pohled změnit a rázem všechno přestanete vidět negativně. Můžete být tak šťastní, jak se rozhodnete být. Chcete mít dobrou náladu? Myslete a jednejte tak, jako byste ji měli - a budete ji mít. Je těžké si to v hlavě přepnout, ale pokud se nechcete zbláznit, je dobré se k přepnutí dopracovat.

Smiřte se s negativní realitou i minulostí

Občas je těžký být nad věcí, když člověka něco trápí. Avšak to nejlepší, co můžeme udělat, je smířit se s tím. V takovou chvíli už nemáme co ztratit a můžeme se vše jen snažit zlepšit. Pokud se díváte do budoucnosti a představujete si, co nejhoršího by se mohlo stát, berte v potaz i teorii pravděpodobnosti - opravdu má smysl trápit se tím, co je velmi nepravděpodobné? Pokud ano, zkuste tomu svými kroky předejít a tuhle teoretickou situaci vyřešit, aby to nedopadlo až tak špatně. Jestliže se nic udělat nedá, vykašlete se na to, protože nemá smysl dělat si starosti s tím, co neovlivníte.

A když jde o něco v minulosti? Smiřte se s tím, co bylo, protože to nejde změnit (zní to vágně, ale není jiná cesta). Přijměte to a přestaňte litovat. Najdete-li vyrovnanost smířit se s tím, co nezměníte (což je mnohdy fakt těžké), můžete začít zápory obracet v klady. Byť tomu možná nevěříte, na každé negativní události a situace se nakonec dá najít nějaká lepší stránka (na tohle téma připravuji samostatný článek) a každá překonaná překážka vás posiluje. Berte každý den jako nový začátek, kdy můžete přemýšlet a cokoliv začít dělat jinak.

O maličkostech, lidech a kritice

Napadlo vás někdy, jak moc vám záleží na tom, kvůli čemu si děláte starosti? Občas si to zkuste a dost možná zjistíte, že jde obvykle o maličkosti a absolutní blbosti. Mnohdy bývají tyhle věci spojené nějak s jinými lidmi nebo jejich kritikou - a byť kritika nikomu není příjemná, je-li upřímná a konstruktivní, posune vás vpřed. Pokud je neoprávněná (jasně, emoce vám tohle na začátku řeknou o každé kritice), stačí se usmát a přejít to laskavou odpovědí.

Jste-li přesvědčení, že to, co děláte, je správné, pak to dělejte. Budete-li si vše brát příliš osobně, budete tím ubližovat zejména sobě. A pokud si nejste jistí, zkuste být kritikem sami sobě. Jestliže před sebou obstojíte, je už jedno, co říkají ostatní. Jste to vy, kdo se v takovém případě rozhodujete, jestli vám kritika vadí či nikoliv.

Neřešte ostatní a to, co neovlivníte

Už z předchozích řádků by to mělo být jasné, ale hodí se to zdůraznit - je velká řada věcí, které neovlivníte. Dává smysl zatěžovat svou hlavu něčím takovým, když máte nulový vliv? Asi souhlasíte, že to smysl nemá. Obdobné je to i ve chvíli, kdy řešíte ostatní nebo ostatní řeší vás. Je lepší se soustředit na sebe než na ostatní a pokud někdo řeší vás, vypustit to. Jak zábavný asi musí být něčí život, pokud jste vy jejich hlavní myšlenkou? Právě oni asi mají starosti, které by měli začít řešit.

Nehrajte si na někoho jiného

Myslíte, že hrát si na někoho jiného vám v životě k něčemu reálně bude? Chvíli možná, ale dlouhodobě nikoliv. Nechcete-li ubližovat svému duševnímu zdraví, buďte neustále sami sebou, normální a autentičtí, a na nic si před nikým nehrajte - vypadnout z role je velmi snadné. Typická situace může být pracovní pohovor, kde hodně lidí odpovídá na dotazy tak, jak si myslí, že by měli. Pokud se tahle očekávání pak ale reálně nepotkají, k čemu vlastně chcete pracovat někde, kde vám to vnitřně nedává smysl? Čím víc budete sebou, tím méně starostí budete mít.

Neumíte se rozhodnout?

Váháte-li s rozhodnutím ohledně čehokoliv, v hlavě budete mít zmatek, který je jednou z příčin starostí. Proto je dobré zařadit do rozhodování vždy fakta a věc řešit až ve chvíli, kdy je to nutné. Nesnažte se nic řešit (zejména problémy) předtím, než máte kompletní obrázek o situaci. Já si třeba často pomáhám srovnáním kladů a záporů daných možností nebo podrobným srovnáním v tabulce, když se rozhoduji mezi více možnostmi. Pomáhá také dívat se na fakta nestranně - ideálně si představte, že to řešíte pro někoho jiného nebo si zahrajte na ďáblova advokáta. A co je důležité - jakmile se rozhodnete, jednejte. Rozhodnutí pak nezpochybňujte, skutečně není pořád nutné ohlížet se zpět.

Problémy rozebírejte na jednoduché kousky

Dobře formulovaný problém či úkol je napůl vyřešený. Čím víc ho dokážete rozcupovat na kousky, tím lépe. Napište si otázku či problém, zkuste sepsat možné odpovědi či cesty (ideální může být v mnoha situacích myšlenková mapa) a řešení se pravděpodobně objeví. Vždycky přitom řešte jen jednu věc současně, než přejdete k další. Pokud si takto uděláte pořádek ve všech problémech, trápeních a úkolech, zbavíte se nakonec dojmu, že musíte pořád něco dělat a nevíte kudykam.

I práce může být pohoda

Máte dojem, že práce musí být jen stres? Podle mě to tak není, což jsem rozebíral předloni ve článku jak mít v práci současně pohodu i výsledky. A když se objeví nějaký problém, zkuste aspoň na chvíli vypnout emoce a zařaďte fakta (ano, vím, že občas je to těžké) - zeptejte se jaký máme problém? Co jej způsobilo? A hlavně co s tím teď můžeme udělat? V ideálním případě zjistíte, že lze vyřešit nakonec snadno téměř jakoukoliv situaci.

Vypněte se

Nechcete přemýšlet nad starostmi? Tak dělejte něco jiného. Není náhoda, že spousta lidí, kteří pracují běžně hlavou, ráda odpočívá při jakékoliv manuální činnosti. Je samozřejmě ideální, když vás to i baví, protože u některých rutinních aktivit (napadá mě třeba úklid domácnosti) můžeme jet na automatiku a hlava pořád šrotuje. Pokud člověk ale něco vyrábí a kutí, sportuje, hraje hru nebo si třeba jen staví z Lega (možná i proto se vlastně dělají dospělácká Lega), nebudete mít myšlenky na starosti. Čím pozitivnější činnost, tím lépe.

Tipy ve zkratce

 • připomínejte si, že za starosti platíte vlastním zdravím
 • dívejte se na svůj život z cizího pohledu - opravdu je tak špatný?
 • nechte minulost za sebou - nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem
 • bojíte-li se budoucnosti, zapřemýšlejte s teorií pravděpodobnosti
 • berte každý den jako nový začátek, kdy můžete cokoliv začít dělat jinak
 • nebojte se věci zkoušet - i když se to nepovede, naučíte se aspoň hledět kupředu
 • přijměte upřímnou a konstruktivní kritiku, laskavě odpovídejte na neoprávněnou
 • nepřemýšlejte nad věcmi, která nemůžete nijak ovlivnit
 • buďte sami sebou a nehrajte si na někoho jiného
 • řešte a soustřeďte se vždy jen na jednu věc/problém současně
 • neřešte problémy unáhleně a vždy si nejdřív zjistěte fakta
 • únava bývá způsobená spíše starostmi než prací - odpočívejte dřív, než se unavíte
 • když to jde, dejte si klidně šlofíka - menší únava znamená i méně starostí
 • odreagujte svou hlavu jakoukoliv pozitivní manuální činností
 • věnujte svou pozornost lidem, kteří vás zajímají, a zapomenete na sebe
 • zkuste dělat radost ostatním, čímž potěšíte i sebe

Kvůli tomuhle článku jsem si dělal trochu starosti, ale nakonec zbytečně - dopsal jsem ho a vy jste jej dočetli. Najdete si v něm nějaký užitečný tip? Pak jej ve svém životě aplikujte, ať máte zase aspoň o jednu starost méně.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂