10 životních chyb, kterým se vyhnout

Blog / Dála Musil – 12. března 2017

V životě naseká každý z nás spoustu chyb. Získáme tak sice nepříjemnou zkušenost, ale aspoň víme, jak něco příště nedělat. Často se do podobných situací dostaneme vlastní blbostí, nečinností, tím jací jsme... co je ale důležité? Skutečně se z toho ponaučit. Život je totiž příliš krátký na "blbosti". Tohle jsou ty moje.

1) Neřešte, co nemůžete ovlivnit

Znám hodně lidí, kteří řeší kupu věcí, kterou nemají jak ovlivnit. Já jsem to dřív dělal taky. Přemýšlel jsem nad vším možným a trápil se, proč je něco tak a ne jinak. Když jen vzpomenu, kolikrát jsem se hádal v nějaké online diskuzi o blbostech... Stejně jsem s tím ale logicky nikdy nic nezmohl. Všechny tyhle myšlenky vás stojí spoustu času a jsou úplně zbytečné. Řekněte si dost! a přestaňte přemýšlet nad vším, co nemůžete ovlivnit (a vypněte si ty bulvární zprávy v TV, bude vám lépe). Už žádné starosti.

2) Neřešte, co si o vás myslí ostatní

"Nebudu v tomhle vypadat jak idiot?"

"Co si o mně pomyslí, když to řeknu?"

"Proč o mně někdo tohle tvrdí?"

Pryč s tím vším! Celý život si o vás budou různí lidé myslet různé věci. Někdo vás bude pomlouvat, házet klacky pod nohy, myslet si že jste vůl atd. Obvykle čím víc budete v něčem úspěšní, tím víc takových lidí bude. Ale kašlete na ně. V životě je úplně jedno, co si o vás myslí ten a ten. Je jen pár lidí, u kterých by vám to nemělo být jedno - a nepochybně víte, kteří to jsou. Na ostatní nemyslete.

3) Nedělejte, co vás nebaví

V jednom z mých zaměstnání jsem měl dělat určitou práci a nakonec jsem dělal úplně jinou. Hrozně mě to nebavilo, přesto jsem to dělal. Ztrácel jsem čas a nikam se neposouval. Neopakujte tuhle mou chybu a nedělejte něco, co vás nenaplňuje. Peníze jsou důležité, ale pracovat někde jen kvůli penězům není správná cesta. Nečekejte na to, že přijde nějaký zázrak a něco se náhodou změní. Pokud máte nějaký pracovní nebo životní sen, jděte za ním.

4) Nepracujte víc, než musíte

Je bezva, pokud vás práce baví a vyděláváte zajímavé peníze. Všichni ostatní totiž buď dělají co je nebaví, nebo nevydělávají zajímavé peníze, nebo oboje dohromady. Ale i když je vaše práce fakt super, nikdy by pro vás práce neměla být na prvním místě. Workoholismus jde proti zdraví, takže nezapomeňte odpočívat a nebojte se jet třeba na dovolenou. Navíc v životě je hodně lepších věcí než práce, takže si taky užívejte. O zážitky jde v životě především.

5) Nesnažte se o něco, co nechcete

Je těžké zjistit, co vlastně ve svém životě chcete, o co usilujete. Ale většina z vás určitě ví, co nechce. Já jsem v dosavadním životě absolvoval x pohovorů, schůzek či akcí, které byly k ničemu. Když jsem hledal práci, byl jsem na mnoha pohovorech, přestože jsem věděl, že do takových firem nechci. Nebo jsem šel na rande, i když jsem věděl, že z toho nic nebude. A těch nesmyslných "přijď, bude to super akce", kdy odcházíte první, protože to není pro vás. Dejte vždy na svůj vnitřní pocit.

6) Nepromarněte příležitosti

Velkých životních šancí moc nepotkáte, takže se snažte naplno využívat aspoň ty menší. Mě třeba zpětně dost mrzí, že jsem během vysoké školy nic pořádně nedělal. Moc jsem se neučil a volný čas jsem vyplňoval vším možným, co nebylo užitečné. Mohl jsem při škole sbírat reference, rozjet vlastní projekt, v něčem se zlepšit... neudělal jsem to. Až potkáte nějakou příští šanci, řekněte jí ano.

7) Nenechávejte se unést emocemi

Málokdo se asi hádá rád, ale já jsem byl dřív fakt v přeborník v tom, jak si naběhnout do hádky. Zpětně hodně lituji třeba navezení se do oponenta mé bakalářské práce, kterému jsem po špatném posudku v e-mailu vyčinil (z mého pohledu) fakta. Byla to zbytečná a neomluvitelná blbost. Rada? Držte emoce na uzdě a kde můžete, snažte se jednat s rozumem, vysvětlovat, ptát se, dojít k win-win situaci - s chladnou hlavou. A berte v potaz, že žádnou hádku nikdy nelze vyhrát.

8) Nečekejte na "až"

Nedávno běžela v TV zrovna jedna reklama. Až budu velký, až budu mít lepší práci, až budu mít čas... konec s veškerým "až". Já jsem čekáním na až přišel o hodně a nehodlám to znovu opakovat. Vyhněte se i vy čekání, až se něco stane. Chcete něco dělat? Tak to běžte dělat teď. Začněte podnikat, sportovat, hubnout, cestovat, psát a všechno další, co opravdu chcete. Žádnou ideální příležitost, kdy budou planety v rovnováze a kdesi cosi, totiž nikdy mít nebudete. A čekat by přece byla škoda, ne? Tak do toho.

9) Nesnažte se být neustále perfektní

Perfekcionismus je zlo. Víte, kolik času strávíte v životě zlepšováním toho, co už je téměř dokonalé? Pokud trvá dostat se z 0 na 90 % něčeho týden, pak z 90 na 100 % třeba rok. Stojí těch 10 % za to? Jestli jste vrcholový sportovec, nic proti. Ale v těch běžných lidských (a obvykle každodenních) záležitostech se fakt na stovku dostat nemusíte. Já už jsem promarnil hodně času zlepšováním věcí, které za ten čas nestály. Nedělejte to, jestli se máte rádi.

10) Nebuďte kreténi

Jste-li aspoň průměrně inteligentní, pak asi tušíte, co je a co není správné. No a když něco není správné, tak to nedělejte. Jednoduché jak facka (tu mimochodem dostanete, když to nesprávné budete dělat). Vzpomínám si na pár svých výstřelků z minulosti, které bych radši zapomněl. Přehnaná sebedůvěra (jak se beze mě firma neobejde), arogantní chování (když jste na vrcholu) nebo přivlastnění společných zásluh (makal jsem přece nejvíc). Nechte tohle všechno za sebou i vy, prospěje to všem.

The end. Ačkoliv jsem hodně pozitivní člověk, dnes to bylo dost negativní, přiznávám. Doufám proto, že si z toho vezmete to podstatné a nebudete si zbytečně kazit život. Velmi brzy zjistíte, že vám bude lépe. A to vám garantuji :-)

Dělali jste taky nějakou chybu, která by mohla ve článku zaznít? Klidně mi o ní napište.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂