Jak dlouhodobě vydělávat peníze?

Blog / Dála Musil – 1. prosince 2018

Jestli čekáte na rychlé tipy vedoucí ke zbohatnutí nebo motivační článek typu co dělají miliardáři po probuzení, pak vás odkážu raději na googlení. V mém článku se dozvíte to, co musíte pro finanční úspěch dělat dlouhodobě a že to opravdu není vůbec snadné.

Něco umět

Překvapivé, že? Miliony lidí hledají ke zbohatnutí zkratky v podobě všeho možného - sázení, hazardní hry, multilevel marketing, podvádění všeho druhu a poslední roky třeba kryptoměny. Někteří pro změnu čekají, že se ráno probudí s miliardovým nápadem. A další se třeba snaží udělat něco, co někde viděli, bez jakýchkoliv znalostí. Spousta těch lidí totiž někde četla o tom, jak se někomu něco povedlo takříkajíc přes noc a chtějí to samé. Jenže tou nejjistější cestou k vydělání peněz je něco pořádně umět. Je fuk, jestli je to vaření, opravování aut nebo programování. Když něco opravdu umíte, pak se nejenže neztratíte, ale dokážete i vydělávat dlouhodobě.

Dělat to, co umíte

Druhý krok se zdá jako zcela logický, ale nepochybuji, že i vy máte ve svém okolí někoho, kdo něco parádně umí a přitom dělá úplně jinou práci. Většinou jde o takovou tu sázku na jistotu, kdy si člověk najde práci, která ho nijak zvlášť nebaví, stěžuje si na blbého šéfa, ale na živobytí to postačí a tak nemá potřebu měnit. Důvod může být rodina či hypotéka, mnohdy ale i strach risknout dělat to, co člověk opravdu umí. Často pak svůj perfektní job dělají jen jako koníček, příp. vedlejšák. Nechci nikoho tlačit hned do podnikání nebo práce na volné noze, ale téměř s jistotou můžu říct, že dlouhodobý finanční úspěch se pak takovému člověku bez změny práce nikdy nedostaví.

Pracovat víc než ostatní

Zase jsem objevil Ameriku, co? Jenže i tenhle bod si hodně lidí neuvědomuje. Kdo dělá v zaměstnání 8 hodin denně a pak zmizí, ten nikdy nebude bohatý. Znáte snad někoho takového? Pro úspěch člověk musí tvrdě makat. Stojí to úsilí a čas, někdy i spoustu dalšího (přátelství či vztahy), ale bez toho přídavku pro práci navíc to nejde. Kdekdo si může povzdechnout, jaké platy mají ti nahoře nad nimi, jenže téměř vždy je to vykoupeno dřinou. A že někdo dře neznamená, že je nespokojený. Je to onen známý koloběh, kdy děláte, co umíte - a protože se vám daří, jste spokojení a děláte to raději - tím pádem i častěji a tak to opět o něco lépe umíte... A dělat více, co vás baví, už není taková dřina.

Umět šetřit

Vydělat peníze a okamžitě všechno rozfofrovat není zrovna dobrá životní taktika. Má to samozřejmě dvě stránky, z nichž o té jedné se v motivační literatuře píše často - "utrácejte za zážitky". Ano, nebojte si udělat radost něčím netradičním, ale třeba i jen kinem, lepší večeří v restauraci nebo klasickou dovolenou - už jen za tu dřinu si to zasloužíte. Co ale smysl nemá jsou nákupy spotřebního zboží a všech těch věcí, co se vám líbí (nebo kterými se chcete předvést), ale k životu je nepotřebujete. Parfémy, elektronika, oblečení, auta... ne, fakt nepotřebujete nový iPhone každý rok, ani novou kabelku každý měsíc. Když se nenaučíte šetřit (ideálně mějte finanční přehled), budete vždy ve finančním stresu.

Mít trochu štěstí

Přiznávám, že ne všechno dokážete v rámci cesty k dlouhodobé finančnímu úspěchu ovládat. Občas je to náhoda, kdy jste zkrátka ve správný čas na správném místě. Náhodou na vás narazí parádní klient, váš nadřízený dlouhodobě onemocní, uzavřete výhodnou smlouvu atd. I tomu štěstí se ale dá jít trochu naproti, když budete zcela jednoduše dobře dělat svou práci. A když se ona šťastná náhoda neusměje zrovna na vás, i tak můžete být v klidu. Proč? Protože jak jste si už přečetli výše - ideálně něco umíte, děláte to, nebojíte se pracovat víc a neutrácíte za nesmysly. A to vám ke štěstí nakonec i téměř vždy postačí.

The end. Tenhle článek jsem vůbec neplánoval a byla vlastně náhoda, že mě tohle téma napadlo. Tak snad vám přinesou dnešní rady do života aspoň trochu toho štěstí :-)

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂