Podnikání - představy vs. realita

Blog / Dála Musil – 15. července 2016

Šéf vás nehorázně štve, takže uvažujete nad výpovědí a startem vlastního podnikání na volné noze? Dobře zvažte všechna pro a proti, protože rozjezd svého byznysu není taková pohoda, jak si možná myslíte. Ať si uděláte lepší představu, sepsal jsem, jaká je realita takové freelancerské práce.

Řekněme si hned na úvod, že být vlastním pánem (či paní) je snem mnoha lidí. Jenže je daleko méně těch, kteří takový přechod zvládnou. Často se stává, že se pak lidé vrací zpět do zaměstnání, protože je pro ně volná noha šok. Já jsem před touhle cestou podnikal na vedlejšák, takže jsem byl na něco málo připravený. Ale na vše? To nikdy nebudete. Ačkoliv obvykle říkám "jděte do toho, co vás baví", dnes vás přibrzdím - mějte zároveň rozum v hrsti. Mně otočilo podnikání život naruby.

Jak začít podnikat

Zahájit samostatně výdělečnou činnost je v ČR překvapivě snadné. Zajdete na živnostenský úřad, zaplatíte poplatek 1000 Kč a už je z vás podnikatel. Hurá! :-) Pokud nemáte hlavní pracovní poměr a právě podnikání by mělo být hlavní náplní, budete se muset stavit ještě na své zdravotní pojišťovně a ČSSZ (České správě sociálního zabezpečení, jinak řečeno sociálce). Ačkoliv živnosťák může všechny úřady obeslat najednou, doporučuji to obejít sólo - něco málo se dozvíte a hlavně uvidíte, co vás čeká, až tam někdy půjdete.

První dny na volné noze

Jestli jste se nijak nepřipravovali a skočíte rovnou z práce po hlavě do vody, bude minimálně první den až týden dost hluboká. Pravděpodobně neuděláte skoro nic, žádnou práci, protože budete mít sice najednou strašně moc času, na druhou nebudete vědět jak s ním naložit. Možná budete řešit vizitky, prokrastinovat na Facebooku nebo přemýšlet, do čeho jste se - sakra - vlastně pustili. A to vám přitom vše teprve začíná.

Podnikání je snadné a zábavné

Snadné není nikdy a zábavné až časem - tehdy, kdy se vám bude dařit. Mylná představa je, že začnete podnikat, zákazníci k vám potečou proudem, budete nehorázně vydělávat, dopřávat si volno kdykoliv si zamanete. Přátelé, zapomeňte. Na volné noze musíte řešit věci, které jako zaměstnanec neřešíte (např. byrokracie s úřady, platby pojištění, administrativa...) a těžký oříšek bude pro mnoho z vás shánění práce. Když začněte podnikat, nepřijde šéf a nedá vám práci "do konce týdne musí být hotovo". Vy sami si ji musíte sehnat. Odpracovat co nejlépe. Vyfakturovat. Zajistit, abyste dostali zaplaceno... není to procházka růžovým sadem, proto je spousta podnikatelů nepříliš úspěšných.

Podnikání znamená spoustu volného času

Ani v nejmenším, je to dokonce naopak. Představa budíčku v 9, projít sociální sítě, dát si oběd, po obědě se nachystat k práci a pak se jet radši projet na kole nebo někam vyrazit s přáteli. Co jste za den udělali? Nic. Hodně lidí takhle dopadne. Kdo chce jet sám na sebe, musí mít disciplínu, být na sebe maximálně tvrdý. Práce "kdy se člověku zachce" není pro každého. 8 hodin práce? Pohoda. Na začátku freelancingu vás čeká těch hodin víc. A počítejte s tím, že budete dělat třeba i o víkendech, svátcích (bez příplatku) a dovolenou vám nikdo nezaplatí - ba ještě vy přijdete o peníze, které byste vydělali, kdybyste na ní nejeli. Pořád myslíte, že je to lážo plážo?

Peníze budou naskakovat ve velkém

Hm, tady vás taky musím zklamat. Pokud nebudete opravdu úspěšní, a tedy předtím nebudete skvělí v tom, co děláte, peníze budou přicházet spíš pomalu. V zaměstnání si snadno spočítáte, kolik si vyděláte, v podnikání je to horší - kromě toho, že si musíte platit pravidelně zálohy na pojištění, nemáte jistý příjem. Domlouvat zákazníky zabere čas, který vám nikdo nezaplatí. Všichni neplatí včas. A když si špatně stanovíte ceny služeb, můžete dopadnout ještě hůř... Oprašte si před startem matematiku, ať není z vašeho podnikání nakonec dějepis.

Všichni budou chtít vaše služby a produkty

Nejsme v bravíčku, takže se mě neptejte "proč nikdo nechce to, co dělám". Těch důvodů je spousta a píšu o nich pravidelně téměř v každém článku tady na blogu. Nemyslete si, že začnete podnikat a hned vám všichni urvou ruce nohy. Vážně to takhle nechodí, nebuďte naivní. Čeká vás aktivní oslovování lidí a firem (pokud nejste marketingoví mistři a nemáte připravený jiný plán), tedy to, co vás možná samotné štve - "Dobrý den, tady ABC, chtěl bych vám nabídnout...". Ano, abyste nějakou práci vůbec měli, musíte si pro ní dojít.

Lidé jsou hodní a budou platit faktury včas

Práce na volné noze má jednu velkou nevýhodu v tom, že není jisté, kdy a jestli vůbec dostanete zaplaceno. Jistota příjmu není jako v zaměstnání, kdy víte, že vám 20. den přijdou peníze na účet a když ne, tak jste v právu a máte možnosti, co s tím. Ovlivňuje to pak samozřejmě i váš soukromý život a může být problémem třeba při pokusu získat hypotéku. Jako podnikatel se určitě potkáte se zpožděnými fakturami (překvapivě většina mých klientů platí včas, což obvykle znamená těsně před splatností :-) a časem i s neplatiči. Měl jsem tu čest potkat zatím jednoho a k zaplacení mi po měsících, kdy jsem "byl hodný", pomohla až předžalobní výzva. Je to boj.

Budete sami a nikdo vás nebude rušit

Tohle je asi jediný odstavec článku, kdy souhlasím s jeho nadpisem (ale za pár vět to stejně otočím). Můžete se téměř 100% zavřít doma, nikam nechodit a řešit vše s každým na dálku. Nebude na vás ječet žádný šéf ani otravní kolegové (občas klienti :-). Jenže pokud nejste opravdu mimořádný introvert, začne vám to vadit. Domácí ticho je sice chvíli fajn, ale podle mě v tom dlouhodobě dělat nejde. Sociální "odcizení" zabolí a nakonec rád vyjedete třeba ke klientovi, abyste se potkávali s dalšími lidmi. Já dnes sedím 4 pracovní dny z 5 jinde než doma, protože jsem daleko víc produktivnější, když nejsem sám.

Konec negativismu, vrhněte se do podnikání a dělejte, po čem toužíte :-) (bude to však dřina :-)

Máte nějaký dotaz ke startu podnikání a chcete ho probrat? Napište mi.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂