Proč jste v podnikání neúspěšní právě vy

Blog / Dála Musil – 12. března 2016

Podnikání je dřina. Práce na volné noze nebo vlastní firma, na tom nezáleží - zkazit můžete cokoliv, kdekoliv a kdykoliv. Spoustu chyb hodně freelancerů nebo majitelů firem opakuje, takže jsem je všechny sepsal. Pokud se v nich poznáte, možná je to právě ten důvod, proč jste neúspěšní.

Jste blbec

Neberte to jako urážku, ale jako fakt. Vy třeba nejste, ale mnoho jiných ano. V každé druhé firmě je dnes nějaký šéf blbec, který je arogantní, nadává a nechválí, má potřebu se neustále hádat, mít vždy pravdu a poslední slovo a velet stylem "šéf jsem tady já, bude to po mém". Jestliže máte firmu a jednáte se svými zaměstnanci právě tímhle způsobem, pak vám mohu 100% garantovat, že vaše firma nebude úspěšná. Když jste blbec, museli by se ostatní setsakramentsky snažit - ale nemají důvod, když je nikdy nepochválíte a budete kritizovat za každou chybu.

Nenecháte si poradit

Vlastní ego je věc, na které nám všem záleží, i když si to třeba nepřiznáme. Občas se ale vyplatí ho skousnout a nechat si poradit. Protože když vám někdo chce poradit, je to většinou proto, že to myslí dobře. Že chce, abyste byli lepší, aby vaše firma lépe šlapala, aby se vše mohlo posunout vpřed. Nebojte se toho a alespoň se nad tím vždy zkuste zamyslet, co když je to pravda? Stojí to za zkoušku? Nakonec přijdete na to, že ano. A věřte, že co nezměníte vy sami, to se prostě nezmění.

Řešíte především peníze

Souhlasím, podnikáte proto, abyste vydělali peníze. Je to normální a nikdo z nás se za to nemusí stydět :-) Ale peníze nesmí být tím nejdůležitějším, co řešíte. To hlavní by měl být váš produkt nebo vaše služba. Soustřeďte se víc na zlepšení toho, co děláte, buďte lepší člověk, výkonnější, produktivnější, chytřejší. A jak se tohle všechno začne zlepšovat, budete i víc vydělávat - zcela přirozeně. Nemusíte vyhazovat peníze oknem, ale klidně si občas zaplaťte za něco, co nechcete dělat a víte, že udělá někdo rychleji a lépe. Neřešte jenom a pouze peníze. Howgh.

Děláte toho příliš

Tímhle bodem si projde každý. V jednu chvíli toho prostě děláte moc, než zvládáte. Na začátku především při práci na volné noze si nejste jistí, které části oboru se chcete věnovat, a tak děláte všechno. I já jsem si tím prošel a i dnes se pořád snažím služby osekávat, abych toho dělal méně. Nemusíte být nutně specialista, ale věnujte se méně věcem (s těmi ostatními vám pomohou kolegové z oboru). To samé platí tehdy, když máte moc nápadů. Rozjíždět dva projekty zároveň má možná smysl, ale nejde to tak dobře, jako když se soustředíte naplno jen na jeden. Méně je někdy nakonec skutečně více.

Soustředíte se jenom na jedno

Opak předchozího bodu. Chystáte projekt, pipláte produkt, ale vůbec neřešíte, co bude dál. Myslíte, že až se služba "zapne", najednou přijdou zákazníci a budou ji chtít? V posledních třech letech jsem četl na tohle téma desítky příběhů podnikatelů, kteří neuspěli právě proto, že řešili jenom jednu věc a kašlali na ty ostatní. A tohle platí i u funkčních firem - šéf se nemůže soustředit jen na jednu věc, obvykle na nějakou maličkost (nebo vymýšlet bezva nápady k ničemu z nudy), ale musí udávat produktivní směr a řešit i body, do kterých se mu nechce.

Nejste produktivní ani efektivní

Obvykle platí: když toho děláte moc, nejste efektivní. Když toho děláte málo, nejste produktivní. Tak či tak je to špatně, pokud nenajdete ideální kompromis. S tím souvisí i to, co děláte. Tohle souvětí jsem si zamiloval a na blogu ho nečtete poprvé: "Že jste zaneprázdnění ještě neznamená, že pracujete efektivně. Možná děláte věci správně, ale jsou ty správné věci?". Určitě znáte Paretovo pravidlo 80/20, kdy 20 % vaší činnosti přinese 80 % výsledků. Jestliže neuděláte tu nejdůležitější pětinu práce, nebudou ani koláče.

Přehnaně důvěřujete/nedůvěřujete

Každá mince má dvě strany, u téhle to platí obzvlášť. Méně častá je přehnaná důvěra, kdy svým lidem příliš věříte a nekontrolujete. I sebedůvěra by měla mít meze, slibovat nesplnitelné si mohl dovolit maximálně Steve Jobs, protože to splnil. Vy ale budete pro většinu lidí nedůvěryhodný partner, nebudete-li plnit, co řeknete. Opakem je přehnaná nedůvěra, častější verze. Nevěříte svým lidem, takže nedelegujete, nevěříte lidem mimo firmu, takže neoutsourcujete. Máte nápad? Hlavně aby vám ho někdo neukradl, že? Všechno si budete raději dělat sami a nakonec se z toho zblázníte...

Nemáte žádný systém

Dokud si hrajete na vlastním písečku, můžete si to nějak fidlat. Nepochybně lepší je však mít systém a procesy, podle kterých pracujete. Jste díky tomu rychlejší, máte větší přehled, nenasekáte tolik chyb. Jakmile začnete podnikat ve větším a budovat vlastní firmu, pak se už bez systému a procesů neobejdete. Kde nejsou mantinely, jasné řízení, kompetence, stanovení úkolů a práce, místo toho se všechno dělá jak to přijde, nemůže to nikdy fungovat úspěšně. Třeba nějak pár měsíců a let přežijete, ale pak vám někdo foukne do spodní karty a celý domeček se sesype.

Bojíte se zariskovat

Omlouvám se za klišé, ale risk je zisk. Kdyby oba týmy v zápase neustále bránily a nikdo neútočil, byla by to plichta. Ale ta vám na titul prostě nestačí. Musíte dávat góly. Jasně, je šance, že taky nějaký dostanete, ale když jich dáte víc, vyhrajete vy. Nebojte se selhat, prohrát pár zápasů, když nakonec zvítězíte. Vzdávat se předem je nesmysl. Pověst si nevytvoříte ani tím, že budete říkat, co máte v plánu. Méně mluvte, více konejte. Nebojte se zariskovat, většinou ani nemáte co ztratit. A když přijdete o nějaké peníze, alespoň se poučíte pro příště, co je nutné zlepšit.

Chápete špatně marketing

Marketing není jenom reklama v novinách, nejsou to jen hezké obrázky s obřím logem firmy. Marketing je o pochopení zákazníků, nastavení směru firmy a způsobu komunikace, tvorbě precizního produktu nebo služby a mnohem víc. Nejdůležitější je, že marketing není vyhazování peněz, ale investice. Když rozjedete marketing dobře, vašemu podnikání se to pak bude v dobrém vracet léta poté, co už do něj třeba ani nebudete investovat.

Neumíte si dát oraz

Život není jenom práce. Ovlivňuje vás fyzicky a psychicky, ovlivňuje vaše zájmy, přátele, rodiny, partnery a partnerky, děti a třeba i psa. Podnikat neznamená nemít nikdy dovolenou ani pracovat každý den. Ani vás nenaplní extrémním štěstím, jak možná čekáte. Třeba už ho máte dávno před sebou a ani o tom nevíte. Občas si dopřejte volno, protože vás to jinak semele. Vyhoříte v hlavě, budete mít zdravotní problémy nebo to s vámi přestane vaše nejbližší bavit a půjdou dál bez vás. Všechny ostatní body napravíte docela snadno, tenhle může ale váš život úplně převrátit. Sám jsem to nedávno zažil a vím, že znovu už stejnou chybu opakovat nebudu.

Jsme na konci. Doufám, že jsem vám příliš nezkazil náladu. A jestli ano, pak ku prospěchu věci, aby vám to v hlavě konečně docvaklo. Jestli jste se v některých bodech poznali, zapracujte na nich. S úsměvem do toho :-)

Chcete zkonzultovat své podnikání a zjistit, co děláte špatně? Ozvěte se mi.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  Bluesky profil  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂