Realita single života

Blog / Dála Musil – 3. září 2017

Nějaký čas v médiích frčela vlna, že je hrozně cool být single a žít sám. Je to ale pravda? Nebo je to podobně jako s podnikáním a freelancingem, kde se představy a realita dost liší? Zažil jsem to, takže vám teď řeknu, jaké je být single doopravdy.

Kdo mě čtete pravidelně, tak si možná říkáte, co to sem strkám za článek. Marketing, webdesign, podnikání, osobní rozvoj, patří sem vůbec tohle? Já říkám, že ano. Osobní život s tím profesním úzce souvisí a osobní rozvoj tedy patří i do soukromého života. A teď už pojďme k věci.

Začátek single života - děláte, co chcete

Podobně, jako když jsem psal o představách a realitě podnikání po ukončení zaměstnání, začíná i single život. Po (obvykle) delším vztahu jste najednou volní. Můžete si dělat co chcete a máte spoustu času. Na začátku je to hrozně bezva, protože blbnete, co vám síly stačí. Jíte, co chcete, koukáte, na co chcete, posloucháte, co chcete, nosíte, co chcete. Děláte bordel, věci odkládáte kam vás napadne, neřešíte, že budete něco muset uklízet. Je vám jedno, jak to doma vypadá. Vrátíte se do těch představ, kdy jste byli děti, a říkali si: až budu velký, budu si dělat, co chci.

Náraz reality - děláte, co nechcete

Nevím, zda říct bohudík, ale to pobláznění trvá jen chvilku. Jasně, můžete si dělat, co chcete. Ale na druhou stranu, když jste najednou sami, musíte dělat i to, co nechcete. Třeba takový úklid. Vaření. Žehlení. Venčení psa, když jste nemocní nebo je vám blbě. A x dalších věcí. Je pravděpodobně, že jste se o tyhle činnosti s bývalým partnerem nějak dělili. Najednou zjistíte, že nemáte zase tolik času, musíte dělat co jste třeba nedělali, a ještě k tomu musíte všechno platit sami, protože se o tom není s kým podělit. Podotýkám, že výdaje jsou při jednom a dvou lidech hodně podobné - představa, jak člověk sám ušetří, je mylná. A váš bezva sen o samotářské pohodě je rázem fuč.

Co o samotě zjistíte

Když jste sami, začnete víc poznávat sami sebe. Jak v tom dobrém, tak bohužel i v tom špatném. Je fajn, že se třeba naučíte něco málo vařit, na druhou stranu vás to možná přestane bavit nebo začne být vaše stravování hodně stereotypní. Možná se začnete odbývat, nebo naopak chodit do restaurací a platit zbytečně hodně peněz navíc (navíc s tím, že to asi nebudou zrovna zdravá jídla). Podobných příkladů, co o sobě zjistíte, může být spousta. Vždy záleží na tom, jací jste. Jisté je však to, že nebýt single, do podobné situace byste se na 99 % nedostali.

Volný čas rozhoduje

Důvod, proč možná o single životě spousta lidí přemýšlí, je volný čas a jeho trávení po svém. A i když děláte najednou něco navíc, ten volný čas opravdu mít budete a nebude ho nejspíš málo. Právě tady se pak podle mě dělí lidi na ty, co umí žít sami, a na ty, co to neumí (a troufnu si říct, že těch je většina). "Kdybych tak byl sám, dělal bych..." říkáte si možná ve vztahu. Nuže, teď už to volno máte, takže co s ním? Budete číst knihy, koukat na filmy, něco se naučíte, pojedete na výlet? Asi vás chvíli bude bavit, že nemusíte brát na nikoho ohledy. Jenže pak zjistíte, že vás to nejspíš zas tak nenaplňuje. Sjíždíte xtou knihu, umíte pět jazyků, vrátíte se z osmého výletu, ale co z toho? Začne ve vás hlodat, že vám "něco" chybí.

Samota je na nic

Člověk od přírody není stavěný k tomu, aby žil sám. Od pradávna se lidé sdružovali z různých důvodů a tenhle "instinkt" přetrvává stále. Je velice pravděpodobně, že vám velmi brzy začne samota vadit a dost možná pro vás budou třeba víkendy utrpením, kdy budete mít spoustu volného času, ale nebude se vám o samotě nic chtít dělat. Kamarádi nejsou všechno a někteří už třeba mají protějšky, takže na vás ani nemají čas. A i když si třeba víkend užijete, ať už jakkoliv, nakonec se vrátíte do svého prázdného domova a nebudete se mít o zážitky s kým podělit. Sem tam vás i napadne, co by se dělo, kdyby se vám stalo něco vážného - kdy vás někdo začne shánět, za jak dlouho se k vám kdo dostane apod. Upřímně, samota je na nic.

Jak se z toho nezbláznit

Možnosti jsou pouze dvě - dělat, co vás baví, nebo si někoho najít :-) Ta první je logická, protože čím víc budete dělat co vás baví, tím rychleji vám bude čas utíkat. Na druhou stranu - chcete vlastně, aby vám ten čas doslova a jen utíkal? Proto je fajn dělat i něco, co je smysluplné. Druhá varianta je opustit single život a někoho si najít. Nebude to vůbec lehké, dost možná budete často zklamaní, ale hlavní je to nevzdávat. Nakonec se vám to povede. Možná se dostaví i paradox, kdy vám chvíli bude trvat si na něčí přítomnost zvyknout, když už jste si nějak zvykli na samotu - ale to se nakonec podvolí a výhody života ve dvou převáží.

Jsme na konci, můj názor na singles je vám po přečtení článku jasný. Věřím, že jsem trochu poopravil i vaše představy, které možná mylně máte. O single život je vážně lepší nestát, protože nakonec z něj stejně budete chtít ven. Za mě tedy říkám jasně - adios, single živote.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Certified Consultant & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat digitální život díky aplikaci Notion, dříve se věnoval také UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 10 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah. Předem díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 2 900+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂