Představení aplikace Whimsical

Blog / Dála Musil – 17. listopadu 2022

Aplikace Whimsical patří mezi nejdůležitější nástroje, které pro práci používám. Umí toho hodně a přitom je velmi jednoduchý. Jak jsem zjistil, v Česku jej moc lidí nezná a tak je na čase ho trochu představit.

Co Whimsical umí

Whimsical nemá pro našince úplně snadné jméno k zapamatování (mimochodem jde o reálné anglické slovo, ne vymyšlený název), ale když ho vyzkoušíte, pravděpodobně si ho zapamatujete a nejspíš i oblíbíte. Já jej začal používat při navrhování webů a aplikací, abych v něm načrtl procesní diagramy, jak má web či aplikace fungovat. Od té doby jej používám také na mapování firemních procesů pro digitalizaci a automatizaci. Whimsical umí ale i wireframy, mindmapy, dokumenty nebo sticky notes a může se snadno stát vaší první volbou, když potřebujete cokoliv rychle ukázat a připravit.

Jak Whimsical funguje

Whimsical patří mezi nástroje využívající tzv. nekonečné plátno (nebo chcete-li whiteboard), kdy před sebou máte prázdnou plochu a do ní vkládáte jednotlivé bloky či prvky (boxy, kartičky, texty, obrázky, ikony, propojující šipky...). Nejpodobnější je tak známější aplikaci Miro (příp. Milanote), která ale třeba mně osobně úplně nesedla. Za velkou výhodu Whimsicalu považuju zejména rychlost a jednoduchost, s jakou jej dokážete na cokoliv použít.

Whimsical - plátno

Diagramy a flowcharty

Jak jsem zmiňoval výše, můj nejčastější use-case pro Whimsical jsou procesní diagramy. Existuje určitě i spousta chytřejších nástrojů, ale klientům chci ukazovat primárně to, co snadno pochopí a můžou používat se mnou. Princip je pro zjednodušení takový, že si vytvořím box (libovolného tvaru), do něj napíšu obsah, napojím na další box a takhle pokračuju, dokud nemám připravený celý proces. Navrhoval jsem takto proces např. správy vozového parku, e-mailingové automatizace, e-shopového modulu pro vratky nebo kompletní digitalizace realitní kanceláře.

Takhle třeba vypadá bez konkrétních informací jednoduchý diagram pro správu vratek a výměn v e-shopu. Zelené jsou stránky, bílé akce (činnosti, aktivity), modré vysvětlivky a k tomu můžete mít popisky přímo v konektorech (propojovacích šipkách). Jak vypadá složitější diagram a jak je připravuji si budete moct přečíst v mém článku už příští měsíc.

Whimsical - diagram

Wireframy

Pro tvorbu wireframů (alias třeba modelů stránek webů) používám primárně pokročilejší aplikace Balsamiq a Figma, nicméně i ve Whimsicalu si je můžete vytvořit velmi snadno. Najdete tu všechny základní přizpůsobitelné prvky, např. rectangle, makety telefonu či tabletu, tlačítko, formulářové prvky, taby, výplňový text, progress bar, slider, toggle, tabulka, hodnocení, video atd. a to včetně jejich možností (typu na výšku/šířku, zapnuto/vypnuto, aktivní/disabled, s klávesnicí/bez, stav posuvníku...).

Whimsical - wireframe

Sticky notes (sloupce s kartami)

Dalším možným využitím Whimsicalu jsou sticky notes alias lepíky alias poznámky, které můžete vkládat do sloupců (stacků) a mít tak klasický kanban s kartami. Karty se tady chovají podobně jako v projektových nástrojích, takže v nich lze komentovat, přesouvat je mezi sloupci, přiřazovat je uživatelům nebo je sledovat. Sloupce samozřejmě nemusí být nutně sloupce, klidně si je roztáhněte podle potřeby a udělejte si třeba nástěnku plnou nápadů.

Whimsical - poznámky

Myšlenkové mapy (mindmapy)

Jste-li fandové myšlenkových map, i ty můžete ve svém Whimsical plátně tvořit podle potřeby. Nečekejte žádné pokročilé funkce, ale změnit vertikální a horizontální směr nebo vybrat barvu linky, jestli je plná/čárkovaná anebo křivka/hranatá samozřejmě lze.

Whimsical - mindmapa

Dokumenty

Posledním typickým využitím Whimsicalu je tvorba dokumentů, respektive stránek. Dokument je jediná funkce, která nevyužívá plátno. Místo toho funguje na principu, kdy pod sebe vkládáte jednotlivé obsahové bloky. Pokud používáte Notion, pak víte přesně, co mám na mysli - odstavec, nadpis, tabulka, obrázek, citace nebo třeba můj oblíbený callout s ikonou a barevným pozadím. Krom toho může zanořit do dokumentu dynamicky (čili vždy uvidíte aktuální stav jako při embedu) také všechny svoje nástěnky, wireframy, poznámky a myšlenkové mapy.

Whimsical - dokument

Spolupráce a používání zdarma

Whimsical je pochopitelně ideální nástroj pro spolupráci více lidí. Obsah můžete sdílet s běžným typem oprávnění (náhled, komentování, úpravy) včetně veřejného náhledu, exportovat nebo embedovat. Podobně jako v jiných aplikacích můžete mít ve svém prostředí členy a hosty (zdarma neomezeně členů a až 10 hostů, navíc existuje od placené verze možnost týmů pro snadnější organizaci členů).

Jediná a největší nevýhoda tarifu zdarma je omezení na počet položek (položka = soubor, box, konektor, karta, obrázek...), které můžete ve svém prostředí mít. Na druhou stranu kdykoliv můžete něco smazat nebo si koupit placený tarif, protože Whimsical je nástroj, který se vám díky své univerzálnosti podle mě rozhodně vyplatí.

Whimsical znamená v angličtině něco jako rozmarný až hravý a právě takový je - práce s ním vás bude bavit (a divil bych se, kdyby ne :-)

Pokud se vám Whimsical zalíbí a chtěli byste s ním pomoct, klidně mi dejte vědět.

autor Dála Musil

O autorovi článku
Dála Musil je digitální konzultant & designér a Notion Consulting Partner & Ambassador z Pardubic. Svým klientům pomáhá zjednodušovat život díky Notionu a automatizacím, dříve se věnoval UX designu, marketingu či procesnímu řízení. O podnikání a všem digitálním píše už více než 11 let.
Twitter profil  LinkedIn profil  Youtube kanál  Facebook stránka  Bluesky profil  RSS blogu

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál


Pomohl vám můj obsah? Podpořte další tvorbu

Jsou pro vás moje články, videa, šablony, newsletter či posty na socialu (nejen o Notionu) užitečné? Přispěním libovolné částky mi pomůžete tvořit další nový obsah ZDARMA. Díky za podporu! 🙌

QR platba

Přidejte se k 3 400+ lidem, kteří mě sledují

1x měsíčně vám pošlu zpravodaj ze světa Notionu plný novinek, tipů, článků a videí 🙂